0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تحلیل بازار فولاد هفته نخست اسفند ۹۷

در حالی که حدود دو هفته به پایان سال و اتمام روند کاری بازار داخلی فولاد در سال ۹۷ باقی مانده است؛ انتظاری جز روند فعلی بازار از عرضه کنندگان داخلی به تمنای سود بیشتر نمی توان داشت. اکنون در روزهای پایانی سال، با ورود هیجانی و غیر منطقی خود به بازار؛ علاوه بر این که خود را گرفتار این هنگامه آشوب می کنند، به جو التهابی بازار هم کمک می کنند. با نگاهی به بازار فولاد طی هفته گذشته ، در روز شنبه بیست و هشتم بهمن ماه؛ قیمت روز میلگرد آجدار در بازار داخلی بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار و شاخص متوسط و تقریبی ۴۴۶۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ نسبت به روز گذشته،  توام با حدود ۲۰ تومان کاهش برآورد گردید. این در حالی است که آخر وقت بنا بر شنیده ها کمی از شدت رقابت ‌های منفی و تخفیفات کاسته شد. به طوری که بنا بر شنیده های بازار میلگرد آجدار از برخی مبادی با توجه به تکمیل تقریبی جدول شاخص قیمت روز میلگرد آجدار، ۴۶۵۵ تومان به ازای هر کیلو توام با افزایش حدود ۲۰۰ تومانی دیده شد.

روز دوشنبه بیست و نهم بهمن ماه؛ میلگرد آجدار در بازار داخلی بنا بر شاخص متوسط و تقریبی ۴۶۶۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ نسبت به روز گذشته، توام با حدود ۲۰۰ تومان افزایش برآورد گردید. روز سه ‌شنبه نیز میلگرد آجدار در بازار داخلی بنا بر شاخص متوسط و تقریبی ۴۶۹۰ تومان به ازای هر کیلو (با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ نسبت به روز گذشته،  توام با حدود ۳۰ تومان افزایش برآورد گردید.

با این حال در روز چهارشنبه یکم اسفند ماه؛ میلگرد آجدار در بازار داخلی نسبت به روز گذشته، تقریبا توام با ثبات شنیده شد. در روز پنجشنبه نیز؛ میلگرد آجدار؛ نسبت به روز گذشته با افزایش حدودا ۱۰ تومانی دیده شد. علت افزایش شاخص متوسط نرخ میلگرد آجدار مربوط می شود به ادامه افزایش قیمت ‌ها در کمتر از یک سوم مبادی فروش این کالا، ولی همان طوری که پیش تر عنوان شد، حداقل دو روزی است که از حجم تقاضاهای داخلی به جهت اشباع نسبی انبارها و جذاب نبودن قیمت های شنیده شده بازار خارج از بورس کالا، کاسته شده است.

همان طوری که تقریبا برای اکثر فعالان حوزه فولاد مشخص است، مقدار زیادی از ورود این حجم تقاضاها به بازار و بورس کالا؛ یا سرمایه های سرگردان به منظور سفته بازی و نوسان گیری است یا پیش خرید به دلیل ترس از افزایش قیمت ‌ها به واسطه منطق دلاری و روند افزایشی دلار است‌. در صورتی که تقاضای واقعی بالفعل و موثر بر خط مصرفی، خیلی کمتر از این حجم تقاضایی بوده که طی دو هفته اخیر وارد بازار شده و همین تقاضای کاذب هم، به محض اطمینان بازار نقدینگی از حصول روند ثبات، خود مسبب رکود سنگین خواهد شد.

قیمت میلگرد

در روز شنبه چهارم اسفندماه؛ میلگرد آجدار در بازار داخلی بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار و شاخص متوسط و تقریبی ۴۷۳۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ نسبت به روز پنجشنبه، حدود ۲۵ تومان افزایش را نشان می دهد.

میلگرد صادراتی ایران بنا بر گزارش دنیای اقتصاد : ۴۵۰ الی ۴۶۰ دلار به ازای هر تن

۴۵۵ × ۸۷،۶۶۲ ÷ ۱۰۰۰ = ۳۹،۸۸۶

۳۹،۸۸۶ + ۹٪ VAT = ۴۳،۵۰۰ Rls

میلگرد صادراتی ۴۳۵۰ تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده

میلگرد ۴۷۰۰ تومانی در بازار داخل چرا ؟

آیا در شرایطی که آخرین نرخ میلگرد آجدار صادراتی تولیدکنندگان ایران در نقطه حداکثری حدود ۴۳۵۰ تومان گزارش شده؛ می توان عنوان نمود که میلگرد آجدار با نرخ متوسط ۴۷۰۰ تومانی در بازار نقدی و معاملاتی خارج از بورس کالا، که توسط برخی از تولیدکنندگان بخش واقعا خصوصی و یا بنکداران اعلام می شود؛ با توجه به شرایط بازار شب عید و جو هیجانی حداقل کیلویی ۳۰۰ الی ۳۵۰ تومان حباب دارد ؟!

این موضوع با اتکاء به شاخص نرخ های کنونی قراضه آهن و فاصله حدودا ۱۰۰۰ تومانی معنی دار آن با شاخص ناپایدار شمش القایی هم به طور مشهود قابل اثبات است. پس از تاخت و تاز برخی از عوامل بنیادین و تاثیرگذار بر بازار داخلی فولاد، مثل نرخ های جهانی فولاد و یا دلار؛ چند روزی است که شاهد تعدیل و عقب ‌نشینی این عوامل هستیم. عقب نشینی و تعدیل بازار داخلی به تبعیت از این موضوع و در این شرایط، دیر یا زود گریز ناپذیر است.

علی رغم این که میلگرد آجدار خراسان در بورس کالا بنا بر شنیده ها از کارگزاری آگاه با میانگین موزون ۴۱،۲۵۲ ریال ( با احتساب مالیات ارزش افزوده حدود ۴۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو) معامله شد، متاسفانه مجددا شاهد بروز التهاب و اعلام افزایشی در برخی از مبادی هستیم.

مسئله اصلی این جا است که، متاسفانه گروهی به هر بهانه ممکن دنبال التهاب آفرینی هستند.  حالا این بهانه ممکن است از بازار چین یا CIS گرفته شود؛ از التهابات حوزه دلار گرفته شود، از معاملات بورس باشد یا هر بهانه دیگری که بتواند افکار عمومی را تحریک نماید. این تقاضا است که باید از صف بندی های هیجانی خودداری نموده و آگاهانه عمل کند چرا که در هر شرایط و هر وضعیتی، بنا بر یک اصل کلی این تقاضا است که تعیین کننده سمت و سوی نهایی بازار خواهد بود.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری