3.4/5
5رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

بازار فولاد در سکوت و آرامش

همان طوری که از سیگنال های صادره از بخش مواد اولیه حوزه تولید میلگرد آجدار یا بازار شمش مشهود است؛ طی یک هفته اخیر تقریبا انبارها در حد و اندازه ای که فعالان این حوزه جایز می دانستند، به صورت جسته و گریخته تجدید موجودی شده و در حال حاضر تقریبا تکمیل ظرفیت ها در خصوص این کالا صورت گرفته است؛ از همین رو خروجی محصول نهایی از حوزه نورد مجددا به سردی و کندی گرایش پیدا کرده و به طوری که شاهد هستیم خروجی محصول نهایی از سمت نورد اگر ضعیف باشد؛ ورودی شمش هم به تبع به این حوزه ضعیف خواهد شد و این دقیقا رفتاری است که طی چند روز گذشته، ملموس تر از روزهای گذشته نظاره ‌گر آن هستیم؛ علی رغم مهندسی عرضه در کاهش حجم کلی شمش در سمت عرضه در بورس کالا و به بازار داخلی، باز هم شاهد توقف نسبی جریان کالا از سمت شمش به زنجیره تامین مقاطع طویل فولادی هستیم، به طوری که عرضه کنندگان شمش یا گردانندگان سناریوی عرضه های مهندسی شده شمش به بورس کالا؛ برای حفظ قیمت و تهیج فضای رقابتی، مجبور به کاهش حجم عرضه ها و کمتر از مقدار حداکثری پیش آگهی ها در بورس کالا شده ‌اند.

از سوی دیگر بارش های پاییزی و متعاقب آن حرکت به سمت آب و هوای زمستانی، در صورت خواب کالا در انبار؛ رنگ محصول انباری را به تدریج زرد رنگ خواهد کرد که این موضوع به شدت در فروش این کالا در بازار مصرف در جهت منفی تاثیر گذار خواهد بود؛ تا جایی که حتی در مواردی شاهد بودیم به رسم همه ساله در مواردی تا حد کیلویی ۵۰۰ تومان ارزان تر هم این گونه کالاهای زرد رنگ زیر قیمت مبدا اصلی تولیدکننده آن ممکن است در بازار پیشنهاد شود.

لذا همان طوری که پیش تر هم هشدار داده شد، می بایست به حجم خروجی های انبار و تناسب آن با حجم ورودی ها در نیمه دوم سال توجه ویژه مبذول داشت تا از ضرر و زیان حاصل از تغییر رنگ محصول و خواب سرمایه در امان ماند.

مقاومت در سمت مصرف آهن

رفتار شناسی دو روز اخیر بازار مقاطع و گزارش های میدانی از سطح انبارها حاکی از مقاومت سمت مصرف در مقابل فاز جدید افزایش قیمت هاست اما این مقاومت به معنای توقف افزایش نیست.

فراموش نکنید علاوه بر عوامل محیطی و منطقی افزایش قیمت مقاطع (اعم از افزایش نرخ مواد اولیه، افزایش نرخ ارز، افزایش بی رویه نرخ سبد تیرآهن و….) شاهد یک عامل خارجی اثر گذار هم هستیم. چراغ سبز ضمنی بازار ساز به افزایش قیمت محصولات ذوبی در بورس کالا. روند دو ماهه اخیر معاملات سبدهای ذوبی شاهدی است بر مدعا. در مهر ماه جاری که میانگین قیمت تیرآهن ذوبی حدود ۴۷۰۰ در نوسان بود، وقتی شاهد ثبت رکوردهای مکرر قیمت بودیم، با شواهد موجود احتمال تقرب سبد تیرآهن به مرزهای بالای ۵ هزار تومان را بررسی کردیم که محقق شد‌.

حالا یک سوال

اگر با توجه به روند معاملات و افزایش های ۲۰ الی ۴۰ تومانی در هر عرضه، هدف بعدی بازار ساز فتح قله های بالاتر در حوزه تیرآهن باشد چه؟

انبارها تکمیل شده اما خروجی بازار مصرف ضعیف است

بررسی سابقه چند ساله بازار مقاطع نشان می دهد که بازار فولاد هیچ گاه روند طبیعی عرضه و تقاضا را طی نکرده و بسته به وضعیت ارزی و اقتصادی کشور، همواره در معرض سیاست های کنترلی و دستکاری قیمت توسط دولت بوده است. گاهی اوقات (مثل تابستان ۹۷ تا تابستان ۹۸) در معرض سیاست های شدید کنترلی و انقباضی، که قیمت فولاد داخلی به مراتب کمتر از فولاد صادراتی است و گاهی اوقات مثل چند ماه اخیر سیاست های تحریکی انبساطی که منجر به افزایش قیمت فولاد داخلی به نسبت فولاد صادراتی خواهد شد. اکنون هیچ کس حاضر نیست به این سوال اساسی پاسخ دهد که چرا قیمت داخلی تیرآهن بیش از قیمت صادراتی است.

جالب این که در شرایط این چنینی، برخی کانال های تلگرامی سعی بر تحلیل تکنیکال منحنی تیرآهن ذوبی دارند غافل از این که این بازار تابع شرایط طبیعی عرضه و تقاضا و قابل تحلیل تکنیکال و فنی نیست.

همان طور که قبلا هم اشاره شد، ظاهرا مصرف کننده داخلی مجبور است جور بخشی از کاهش قیمت های صادراتی فولاد را بر دوش کشد. امیدواریم که بازار تیرآهن به اعداد بالاتر ترقی نکند و افزایش ها در همین کانال متوقف شود اما شواهد بازار و اطلاعات دریافتی نشان می دهد این رشته سر دراز دارد.

3.4/5
5رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0