0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی رتبه بندی کشورها از لحاظ تولید فولاد

رقابت سنگینی در بازار جهانی فولاد وجود دارد و کشورها در حال تلاش برای سبقت گرفتن از یکدیگر هستند. در سال ۲۰۱۰ میلادی میزان تولید خام در سطح جهانی ۱،۴۱۳٫۶ میلیون تن بود در طی این سال ها کشور چین با اختلاف بالایی در صدر کشورهای تولید کننده محصولات خام قرار دارد. طبق آمار در سال ۲۰۱۰ چین ۴۴٫۳ درصد از تولید جهانی آهن آلات را به تنهایی بر دوش کشید. در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ تمامی کشورها دچار افت شدند اما این رکود اقتصادی طولانی نبود و بعد از گذشت یک سال بازار به وضعیتی رو به رشد بازگشت.

[vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”outline” message_box_color=”pink” icon_fontawesome=”fa fa-arrow-circle-o-down”]

مشاهده نسخه pdf مقاله : بزرگترین تولیدکننده فولاد در جهان

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

پیشتازان عرصه بازار جهانی چه کشورهایی بودند؟

در سال ۲۰۰۶ وضعیت بزرگترین تولیدکننده های جهانی به صورت زیر بود:

 1. چین با میزان تولید ۳۲٫۶
 2. ژاپن با میزان تولید ۳۰٫۱
 3. اکراین با تولید حدود ۲۹٫۱
 4. روسیه با تولید ۲۵٫۶
 5. برزیل با تولید ۱۰٫۷
 6. بلژیک حدود ۷٫۶
 7. آلمان با تولید ۴٫۹
 8. اسلواکی ۲٫۷
 9. آفریقای جنوبی ۲٫۶
 10. استرالیا با تولید ۲٫۶
 11. فنلاند با تولید ۲٫۳
 12. هلند با تولید ۲٫۰
 13. فرانسه با میزان تولید ۱٫۹
 14. قزاقستان با میزان تولید ۱٫۳
 15. هند با تولید حدود ۱٫۲

رقابت در بازار تولید آهن آلات خام جهانی بسیار تنگاتنگ بود به طوری که با گذشت دو سال برخی از کشورها رشد چشم گیری داشتند و برخی نیز از رده های ابتدایی خارج شدند و کشورهای دیگری جای آن ها را در بازار تولیدات به خود اختصاص دادند. به عنوان مثال کشور آلمان در عرض دو سال از رده هفتم تولیدات جهانی به رده چهارم جدول صعود کرد. کشور برزیل از مقام پنجم به رتبه پانزدهم تنزل رتبه داد.

تولید جهانی فولاد

اما کشورهایی مثل چین، ژاپن و اکراین همچنان پیشتاز بازار جهانی بوند. چین طی سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ پیشرفت چشم گیری داشت و تولیدات خود را تقریبا ۰٫۲۵ برابر کرد. می توان گفت پیشرفت های چشم گیر تولیدات کشور چین از همین سال ها آغاز شد.

نام و میزان سهم صادرات پانزده کشور تولید کننده برتر در سال ۲۰۰۸

 1. کشور چین به میزان ۵۶٫۳ با رشد ۷ درصدی طی دو سال
 2. کشور ژاپن با صادرات ۳۶٫۹
 3. اکراین با میزان ۲۸٫۶
 4. آلمان که رشد چشم گیری داشت با میزان ۲۸٫۶
 5. روسیه با صادرات ۲۸٫۴
 6. قزاقستان با سهم ۲۱٫۲
 7. کره جنوبی با سهم ۱۹٫۷
 8. ترکیه با میزان ۱۸٫۵
 9. ایتالیا با سهم ۱۸٫۰
 10. فرانسه با صادرات ۱۷٫۱
 11. ایلات متحده با سهم ۱۱٫۹
 12. تایوان با سهم ۱۰
 13. هلند با میزان ۱۰
 14. پرتغال با سهم ۹٫۴
 15. برزیل با میزان ۹٫۱ که طی دو سال از رده پنجم به پانزدهم تنزل رتبه داد.

در سال های اخیر ایران نیز به جمع کشورهای رو به پیشرفت پیوست و در سال ۲۰۰۰ توانست چیزی حدود ۱۴٫۳ میلیون تن از این محصول را تولید کند و جایگاه بیست و دوم جهانی را به خود اختصاص دهد. در سال های بعدی نیز روند رو به رشد خود را حفظ کرد و چندین رده جهانی بالاتر رفت.

غول های بازار فولا جهانی چه کشورهایی هستند؟

در حال حاضر کشورهای چین، ژاپن و آمریکا بزرگ ترین غول های بازار استیل جهانی هستند که چین با اختلاف چشم گیری از سایر کشورها جلوتر است. تا سال ۲۰۱۳ میلادی جهان رشد یکنواخت تولید فولاد را داشت اما بعد از آن برخی کشورها در این زمینه قدر شدند و بازار را به دست گرفتند. در سال ۲۰۰۸ بحران هایی موجب شد رشد، اندکی متوقف شود اما از سال ۲۰۱۰ به بعد رکود اقتصادی برطرف گردید و کشورها به مرحله رو به رشدی راه یافتند.

گفته می شود کشور چین بزرگترین تولیدکننده جهان تا صد سال آینده خواهد بود. کشور چین مدتی برای کاهش میزات تولیدات خود  تحت فشار آمریکا و کشورهای اروپایی قرار داشت و الزامی وجود داشت که چین را وادار می کرد بر اساس تعهدات خود، میزان تولیداتش را کاهش دهد. بر اساس آمار به دست آمده چیزی حدود نیمی از سهم جهانی در دست کشور چین است. در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ چین با افزایش مصرف محصولات فولادی همراه بود. این تغییرات مصرفی به دلیل افزایش مصرف محصولات در صنایع مختلفی از جمله خودروسازی، مسکن، اجرای طرح های زیربنایی و… بوده است.

وضعیت جهانی به گونه ای است که تقریبا می توان گفت چین به بازار اصلی این محصولات در دنیا مبدل شده اما از سوی دیگر هشدارهایی را برای کاهش میزان تولیدات خود دریافت کرده و همین امر موجب شد تا اعلام کند میزان تولیدات محصولات فولادی خود را نهایتا تا سال ۲۰۲۰ میلادی کاهش خواهد داد. جالب است بدانید که چیزی حدود ۴۰ پرونده علیه تولیدات کشور چین در بخش های مختلف تجاری اروپا باز است.

آمار تولید فولاد

بازار جهانی فولاد به چه صورتی است؟

حدود ۶۶ کشور فولادساز در جهان تولیدی حدود یک میلیارد و ۶۷۵ میلیون و ۷۲۳ هزار تن فولاد خام داشتند. میزان ۲۱٫۲۷۶ میلیون تن از تولیدات جهانی، سهم ایران بود. رشد جهانی ایران ۲۱٫۴ درصد رشد تخمین زده شده است. چین با تولید ۷۸۶ میلیون و ۸۸۰ هزار تن در صدر رده بندی ها قرار دارد و بزرگ ترین تولیدکننده جهانی است. بعد از آن کشور ژاپن در رده بندی دوم قرار دارد و جزء بزرگ ترین فولادسازهای جهانی است. در یک سال اخیر حدود ۱۰۴ میلیون و ۹۳۰ هزار تن آهن آلات خام تولید کرده است.

رشد این کشور ۵٫۷ درصد تخمین زده شده است. هند در رده سوم جهانی با میزان تولیدات ۱۰۱ میلیون ۳۷۱ هزار تن محصول خام است و نسبت به سال ۲۰۱۶ رشد ۶٫۲ درصدی را تجربه کرده است. آمریکا رده چهارم جدول جهانی را به خود اختصاص داده است و از برترین فولادسازهای جهانی با تولید ۸۱ میلیون و ۶۴۰ هزار تن است. روسیه رتبه پنجم و میزان تولیدات این کشور ۷۱ میلیون و ۳۴۰ هزار تن و رشدی حدود ۱٫۳ درصد داشته است.

کره جنوبی با اختلاف اندکی نسبت به روسیه در رده ششم قرار گرفته و تولیدات آن چیزی حدود ۷۱ میلیون و ۱۸۰ هزار تن بوده است. رشد این کشور ۳٫۸ درصد است و آینده خوبی برای آن پیش بینی می شود. در حال حاضر ایران در رده سیزدهم جدول تولیدکنندگان جهانی  قرار دارد و جزء بیست کشور برتر بازار جهانی است.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری