0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

افزایش تقریبی قیمت آهن آلات در دنیا

هفته قبل فعالیت بازار واردات سنگ‌آهن در چین افزایش داشت که ناشی از حاشیه سود مطلوب قیمت آهن آلات در این کشور بوده است. قیمت آهن آلات در چین صعودی بود به ویژه در بخش ساخت‌ و‌ ساز محدودیت ارائه و رشد درخواست قیمت را بالاتر برده است. بها سنگ‌آهن وارداتی نوساناتی داشت و نهایتا آخر هفته به ۶۸ دلار در هر تن (سی‌اف‌آر) رسید، در حالی که هفته قبل را در ۶۸٫۱ دلار به پایان برده بود.

کارشناسان اعتقاد دارند در کوتاه ‌مدت تاثیر مثبت قیمت آهن آلات بر قیمت سنگ‌ آهن ادامه خواهد داشت. ولی برای دراز مدت تا ۳ ماه آینده قیمت این ماده اولیه به ۶۱ دلار بر‌می‌گردد و طی یک سال آینده ۵۱ دلار هم خواهد شد، چرا‌که عرضه جهانی سنگ‌ آهن صعودی است. هفته گذشته در بازار واردات ترکیه قیمت قراضه افزایشی بود و قراضه سنگین خلوص ۲۰-۸۰ از ۳۱۷ دلار هفته قبل به ۳۲۹ دلار در هر تن (سی‌اف‌آر) رسید. زیاد شدن خریدها برای رفع نیاز و از طرفی پیش‌ بینی افزایش قیمت آهن آلات در بازار داخلی آمریکا قیمت آهن آلات بازار ترکیه را افزایش داده است.

این روند صعودی در زمستان موضوعی طبیعی است چون عرضه هم محدود می‌شود. قیمت قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن نیز ۵ تا ۱۰ دلار نسبت به هفته گذشته بالا رفته و ۳۳۶ تا ۳۳۸ دلار در هر تن (سی‌اف‌آر جنوب شرق آسیا) شد. این درصورتی است که در بازار داخلی ژاپن نیز درخواست فصلی ساخت و ساز بالاست و بازار قراضه هم رونق دارد.

تاثیر بازار قراضه آهنی

در عین حال در هفته‌ گذشته افزایش بازار قراضه و افزایش درخواست بیلت در بازارهای مختلف قیمت آهن آلات آن را بالا برد. قیمت بیلت در چین صعودی بود و از ۵۷۷ دلار در اوایل هفته به ۵۸۵ دلار در هر تن (درب انبار) رسید. کاهش تولید در استان هبی ارائه را محدود کرده و همین موجب شده بها را بالا برده است. بیلت صادراتی سی‌آی‌اس نیز از ۴۶۸ تا ۴۷۴ دلار در آخر هفته ماقبل به ۴۷۵ تا ۴۸۰ دلار در هر تن فوب هم رسید.

برخی برای معاملات بعدی به دنبال فروش در ۴۷۵ تا ۴۸۰ دلار هم بودند. در خاور دور بیلت سی‌ آی‌ اس بازار فعالی داشت و قیمت ۵ تا ۱۰ دلار رشد داشته و ۴۷۵ تا ۴۸۰ دلار در هر تن فوب معادل ۴۸۵ تا ۴۹۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر شد. در ترکیه هم در ۴۸۰ تا ۴۹۰ دلار معامله شد.

با این حال میلگرد صادراتی ترکیه هفته قبل حدود ۵ دلارافزایش داشته و ۵۳۰ تا ۵۴۰ دلار در هر تن فوب شد؛ البته خریدارها مثل یک هفته پیش در بیشتر از ۵۱۵ دلار در هر تن فوب حاضر به معامله نبودند. در بازار داخلی ترکیه نیز بها از ۵۲۵ دلار در دو هفته قبل به ۵۴۷ تا ۵۶۰ دلار در هر تن درب انبار رسید. میلگرد صادراتی چین نیز حدود ۵۳۵ دلار در هر تن فوب بود. میلگرد صادراتی سی‌آی‌اس نیز در ۵۱۵ دلار هر تن فوب در ثبات بود.

قیمت آهن آلات

بازار ورق سیاه

این گزارش گفت در بازار ورق گرم صادراتی، چین هفته قبل را در ۵۶۵ تا ۵۸۰ دلار در هر تن فوب به پایان برد، ولی فعالیت زیادی نداشت چون نرخ سایر رقبا رقابتی‌تر است، ولی در بازار داخلی این کشور نرخ ورق تا ۶ دلار رشد داشته است. ورق گرم صادراتی سی‌ آی‌ اس نیز در ۵۲۵ تا ۵۳۵ دلار ثبات داشت ولی خریدارها به دنبال تخفیف بیشتر بودند.

در بازار داخلی ترکیه ورق گرم ۵۵۵ تا ۵۶۵ دلار در هر تن (درب کارخانه) بود و ثبات داشت. ارائه ‌کننده‌ها سعی داشتند از دادن تخفیف‌های بزرگ اجتناب کنند. البته خریدارها اغلب به دنبال ۵۵۰ دلار هستند. ورق گرم صادراتی ترکیه ۵۶۵ تا ۵۷۰ دلار است، در حالی که هفته قبل ۵۶۰ تا ۵۵۹ دلار بود. در بازار واردات ورق در ترکیه نیز ورق گرم سی‌آی‌اس ۵۴۰ تا ۵۴۵ دلار هر تن سی‌ اف‌ آر شنیده شد. در بازار شمال اروپا ورق گرم هفته گذشته را در ۵۳۳ یورو هر تن درب کارخانه به پایان برد که حدود ۲ یورو کاهش داشت. از طرفی در بازار داخلی آمریکا ورق گرم تا ۹ دلار بالا رفته و ۶۳۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه شد.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری