0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تاثیر تحولات اخیر شمش بر بازار آهن آلات

طی روز گذشته اخباری در بازار آهن آلات منتشر شد مبنی بر اینکه تعرفه صادراتی شمش چین حدود ۵ درصد کاهش پیدا کرده که در اینصورت خواهیم داشت :

 • شمش ۵۹۹ دلار به ازای هر تن داخلی چین با ۱۷ درصد مالیات ارزش افزوده به عبارت ۵۱۲ دلار بدون VAT  با یک حساب سرانگشتی با ۱۰ درصد تعرفه صادرات فعلی حداقل به میزان ۵۶۳ دلار به ازای هر تن میشود.

سوالی که مطرح است این است که آیا حول و حوش این رقم میتوان صادرات موثری را برای بازار آهن آلات چین تصور نمود

واقعیت اینست که این سطح قیمت شمش فولادی در مقایسه با شمش ۵۰۰ دلار به ازای هر تن که در بازار آهن آلات منطقه پیشنهاد میشود در حال حاضر قابلیت عملیاتی نداشته و لذا فعلا بنظر میرسد که یک حرکت تقریبا خنثی باشد مگر اینکه در آینده سایر قیمتهای مبادی مختلف افزایش قیمت داشته باشند.

 • هفته گذشته همانطوریکه در بازار آهن آلات اطلاع رسانی گردید؛  شمش معامله شده با نرخ ۱۸۰۰-۱۸۳۵ تومانی تولیدکنندگان آهن آلات تراز اول ما در بورس کالا، اعتراضاتی را در برخی از تامین کنندگان بالادستی به همراه داشت که پیرامون این موضوع یکی از مسئولین این واحد تولیدی آهن آلات نامه هایی را منتشر نمود که نشان دهنده برخی واکنش ها به این معامله و به نوعی تقاضا برای فسخ معامله بود.

تاثیر بازارسازی های اخیر

واقعیتی که پشت پرده وجود دارد نشانه هایی از بی میل نبودن این واحد تولیدی آهن آلات در این معامله حکایت می نماید که در واقع خود فروشنده هم به واسطه تعیین قیمت مواد اولیه خریداری شده بر اساس نرخ این شمش معامله شده منتفع خواهد شد و لذا به احتمال بسیار زیاد این سناریو و این نامه نگاری ها تاثیری در معامله قانونی صورت گرفته اخیر نداشته و مسائل مطرح شده بعدی صرفا نوعی محرک القائی به بازار بوده است.

 • برخی افزایش قیمت آهن آلات صورت گرفته چند روز گذشته را متاثر از بازارسازی های اخیر برخی تامین کنندگان و یا حتی رسانه ها می دانند؛

واقعیتی که وجود دارد نمیتوان منکر این موضوع شد و قطعا اطلاع رسانی های اخیر مبنی بر افزایش قیمت آهن آلات در بازار جهانی، بی تاثیر نخواهد بود.

قیمت آهن آلات

تاثیر بازار آهن آلات جهانی

با این حال دیر یا زود این افزایش قیمت آهن آلات پر شتاب برون مرزی به واسطه ارتباط مستقیم فولادسازان بزرگ ما با بازارهای جهانی بر بازارهای داخلی تاثیر خودش را می گذاشت؛ کما اینکه با افزایش ۵۰ درصدی قراضه آهن در بازار داخلی، حاشیه سود تولیدکنندگان شمش حوزه القایی هم به حداقل خود تنزل پیدا کرده بود بطوریکه همه عوامل دست به دست هم داده بودند و بازار برای یک افزایش قیمت حساب شده آمادگی پیدا کرده بود؛ این موضوع قابل پیشبینی، پیش تر و در اوایل هفته گذشته با اطلاع از فروش شمش تولید کنندگان آهن آلات ایران در بازارهای برون مرزی روی مرز ۵۰۰ دلار قوت پیدا کرده و به این موضوع بارها اشاره شد و از آنجاییکه “المومن یکفی بالاشاره”؛ بنظر نمیرسد که غافلگیری در این حرکت صورت گرفته باشد.

 • از آنجاییکه طی یکی دو سال گذشته و به دلیل وضعیت پسابرجام، اتصال بازار آهن آلات داخلی کشور به بازارهای برون مرزی قوت پیدا کرده و عینیت دارد، نمی توان منکر تأثیرات نوسانات بازار آهن آلات جهانی در بازار داخل شد؛ از طرفی بنظر میرسد اصلی ترین محرک فعلی بازار آهن آلات داخلی کشور ما، متأثر از افزایش قیمت آهن آلات بازارهای جهانی بوده است، لذا بطور حتم هرگونه عقب‌نشینی در این بازارها در بازار ایران هم بطور مستقیم اثر گذار خواهد بود.

شرکت فولاد اصفهان ایران مناقصه ۲۰،۰۰۰ تن بیلت صادراتی را به پایان رساند.

شرکت فولاد اصفهان (ESCO)، یکی از بزرگترین صادرکنندگان آهن آلات ایران، مناقصه صادرات ۲۰،۰۰۰ تن بیلت  تحویل فوریه ۲۰۱۸ با نرخ ۴۹۰ دلار به ازای هر تن فوب ایران به منطقه شمال آفریقا با پیش پرداخت ۵۰ درصد را به پایان رساند. تاریخ تسلیم این مناقصه مربوط به ۶ دسامبر ۲۰۱۷ بوده است.

بنا بر منابع بازار، ” ذوب آهن اصفهان انتظار قیمت حدود ۴۷۵ دلار به ازای هر تن فوب را داشته است؛ اما با توجه به افزایش قیمت قراضه آهن و عدم دسترسی به بازار نقدی بیلت در منطقه، ذوب آهن اصفهان توانست این معامله را با نرخ ۴۹۰ دلار به ازای هر تن ببندد.

سرعت روند افزایشی قیمت بیلت در بازار داخلی چین کاهش یافته است

روز جمعه قیمت داخلی بیلت چین کمی بالاتر از هفته گذشته بود. در اوایل این هفته افزایش فشار موقت بر تولیدکنندگان موجب رشد سریع قیمت شد ولی با در نظر گرفتن ریسک افزایش ناگهانی واردات، قیمت ها مجددا تعدیل شدند.

بیلت تانگشان به عنوان شاخص بازار آهن آلات چین ۳۹۵۰ یووان بر تن (۵۹۶ دلار) قیمت گذاری شد که تنها ۲۰ یووان (۳ دلار) بالاتر از قیمت جمعه گذشته بود و این در حالیست که در طول هفته تغییرات چشمگیرتری به خود دیده بود. روز سه شنبه بواسطه محدودیت های اعمال شده بر تولید، قیمت آهن آلات به رکورد جدیدی از افزایش طی شش سال گذشته دست یافتند. مقامات تانگشان تمامی تولیدکنندگان آهن آلات را به کاهش پنجاه درصدی کلوخه سازی و سولفورزدایی مرطوب برای ۱۲ تا ۱۵ دسامبر ملزم کرده اند.

با این حال در روز چهارشنبه علیرغم کسری محصولات نیمه تمام در برخی مناطق چین، قیمت آهن آلات رو به کاهش گذاشت. کاهش قیمت بیشتر، با توجه به گرایش کارخانجات نورد و تجار به تامین بیلت خارجی، زنگ خطری برای تولیدکنندگان آهن آلات چین بود.

به نقل از منابع متال اکسپرت: ” آخرین پیشنهادات در حدود ۵۰۰ تا ۵۱۰ دلار بر تن CFR از چین به ایران ارایه شده است و در حال حاضر اطلاعات موثقی از قراردادهای منعقد شده در دسترس نیست. به نظر می رسد حاشیه سود کمی در استفاده از بیلت وارداتی وجود داشته باشد و در ضمن تقاضا در فوریه و با فرا رسیدن تعطیلات سال نو میلادی کاهش خواهد یافت.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری