0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تحلیل نوسانات قیمت آهن آلات در بخش مقاطع

قیمت آهن آلات در بازار جهانی طی هفته گذشته نوسانات زیادی داشته است. افزایش بازارشمش و قراضه میلگرد صادراتی سی آی اس را نیز بالا برد. هفته قبل میلگرد سی آی اس ۲۱ دلار نسبت به دو هفته قبل بالا رفته ۵۳۱ دلار هر تن فوب شنیده شد. در ترکیه میلگرد صادراتی از حدود ۵۳۱ دلار به ۵۴۱ دلار هر تن فوب بهبود یافت.

میلگرد صادراتی چین آخر هفته ۵۴۲ دلار هر تن فوب شنیده شد که حدود ۱۰ دلار نسبت به هفته قبل رشد نرخ داشت البته قیمت آهن آلات آخر هفته کمی تصحیح نرخ نیز مشاهده شد. در بورس شانگهای نرخ  قرارداد میلگرد آخر هفته گذشته ۵۸۰ دلار هر تن ثبت شد در حالی که اواسط هفته تا اوج ۶۱۰ دلار هم بالا رفته بود.

در بازار داخلی شمال اروپا میلگرد ۵۶۰ یورو هر تن درب کارخانه بود که نسبت به هفته قبل تغییری نداشت. در بازار امریکا میلگرد در ۵۶۱ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.

میلگرد در بازار ایران

قیمت آهن آلات در بازار داخلی نیز نوساناتی داشته است. نرخ میلگرد ثابت بود متوسط نرخ سایز ۱۴ تا ۲۵ میلیمتر ذوب آهن روز شنبه ۲۲۸۴۰ ریال بود روز یکشنبه عده ای تلاش کردند تا نرخ ها را بالا ببرند ولی موفق نشدند اما مزه بازار دستشان آمد به همین علت روز سه شنبه با قدرت در مورد افزایش قیمت آهن آلات نرخ میله گرد برای هفته آینده صحبت میشد. نرخ متوسط تیرآهن محصول ذوب آهن سایز ۱۴ تا ۱۸ روی ۲۶۰۰۰ ریال ثابت بود و انگیزه خرید محدود، احتمالاً با صحنه گردانی بازار سازها نرخ میلگرد در هفته آینده روند صعودی خواهد گرفت بخصوص که جو بازار آماده تغییر قیمت آهن آلات است. ماه های پایانی سال فضای جنب و جوش زیاد است بخصوص تا پایان ژانویه که اوج خریدهای خاور دور می باشد امکان افزایش صادرات هست.

در هفته قبل بحث کاهش حقوق گمرکی شمش مطرح شد و مصوبه آن که به ۵٫۱ درصد رسیده است، در کنار آن سود بازرگانی ۵ درصد و مالیات ارزش افزوده با ارز ۴۳۰۰ تومان ( حداقل ) هست به این ترتیب با قیمت حداقل ۴۸۰ دلار هر تن برای تناژهای بالا نرخ تمام شده شمش پس از خروج از گمرک کمتر از۲۴۰۰ تومان هر کیلو نخواهد بود. این مصوبه بیشتر به درد نمایش برای سازمان تجارت جهانی می خورد چرا که برای شمش سی آی اس نمی توان به سادگی اعتبار یوزانس باز کرد بنابراین حتی باقیمت صفر درصد هم واردات شمش مقرون به صرفه نیست، فاصله نرخ تمام شده شمش وارداتی با تولید داخل با احتساب مالیات ارزش افزوده حداقل ۱۱ درصد است این در صورتی است که محموله وارداتی با همین قیمت ارز به گمرک برسند.

قیمت آهن آلات

ورق در بازار جهانی

در هفته ای که گذشت ورق گرم صادراتی چین با توجه به رشد بازار داخلی آن ۲۱ تا ۲۵  دلار رشد داشته ۵۸۱ تا ۶۰۰ دلار هر تن فوب ثبت شد. آخرین نرخ در بازار داخلی نیز ۶۴۳ تا ۶۴۶ دلار هر تن درب کارخانه بوده است. ورق گرم سی آی اس ۵۴۱ تا ۵۵۶ دلار هر تن فوب شنیده شده است که  نسبت به دو هفته قبل تا ۲۰ دلار رشد قیمت داشت.

در ترکیه ورق گرم از ۵۴۶ تا ۵۵۱ دلار  اواسط نوامبر به ۵۷۱ تا ۵۸۱ دلار هر تن درب کارخانه بهبود یافته است. ظاهرا تولیدات ژانویه پیش فروش شده  و جو بازار در کل مثبت است. ورق گرم سی آی اس در ترکیه ۵۷۰ تا ۵۷۱ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد و برخی انتظار دارند نرخ به ۵۸۶ دلار برسد. ورق گرم صادراتی هند با رشد ۱۱ دلاری بازار داخلی آن به ۵۴۱ تا ۵۴۶ دلار هر تن فوب رسید.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم ۶۳۲ دلار هر شورت تن درب کارخانه بود که ۲٫۵ دلار رشد هفتگی داشت. در شمال اروپا ورق گرم ۵۳۵٫۵ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد در حالی که هفته قبل را در ۵۳۳ یورو به پایان برده بود.

ورق در بازار ایران

ورق گرم ضخامت ۳ میلیمتر روز روز شنبه ۲۸۹۱ تومان بود ولی تا روز سه شنبه به ۲۸۵۱ تومان رسید دو عامل در کاهش این قیمت موثر بود. اول بحث کاهش حقوق گمرکی که احتمالاً تا هر کیلو ۲۴۹ تومان است فشار روی تقاضا را زیاد کرد. دوم ارائه ورق های نورد لوله و مبارکه آن هم در شرایطی که بازار با محدودیت درخواست روبرو بود. کلاً جو روانی بازار زمزمه کاهش داشت به همین علت خریدارها با احتیاط عمل می کردند.

ورق های گرم ضخامت ۲ میلیمتر تا ۱۴ میلیمتر با ثبات نرخ روبرو بود ولی همه انتظار دارند با توجه به افزایش نرخ ورق در بورس طی یک ماه گذشته، در طول دی ماه نرخ این کالاها افزایش یابد. ضخامت های ۱۰ تا ۱۵ میلیمتر با رقابت تولیدات کاویان و اکسین روبرو بود در حالیکه این دو با ضعف درخواست دست و پا می زنند. روند قیمت ضخامت های ۱۵ به بالا نزولی بود محصولات اکسین با ۳۰ تومان و محصولات کاویان بعضاً با ۴۰ تومان کاهش روبرو شد.

قیمت آهن آلات

بازار ورق سرد و ورق گالوانیزه

مصوبه کاهش حقوق گمرکی که هفته گذشته اعلام شد در مورد این کالاها تاثیری نخواهد داشت نرخ های جهانی حتی با حقوق گمرکی صفر درصد هم بالاتر از نرخ های داخلی است. این مصوبات مثل داروی خواب آور به بیماری است که در کماست. مشکل بازار ایران نرخ تمام شده و رقابت نیست اصل مساله تقاضاست. اگر درخواست نباشد که بسیار ضعیف است کاهش نرخ باعث بالا رفتن فروش نمی شود، نگاهی به آمار واردات ورق گرم به غیر از ضخامت ۲ میلیمتر رول این را ثابت می کند ضمن آنکه بحث کاهش حقوق گمرکی بازار نیمه جان فعلی را هم از رمق می اندازد.

ورق سرد با کاهش نرخ روبرو بود، بحث کاهش تعرفه واردات روی نرخ این کالاها که هر ماه بطور متوسط ۳۰ هزار تن واردات دارد بی تاثیر نبود به همین علت قیمت ها بطور متوسط تا ۳۰ تومان هر کیلو کاهش یافت ضمن آنکه فضای مایوسانه بر این کالا درخواست آن را در هفته آینده تحت تاثیر قرار خواهد داد. ورق گالوانیزه با ثبات نرخ روبرو بود ولی انتظار می رود با کاهش نرخ ورق سرد، قیمت این کالا هم کاهش یابد.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری