0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

استیل گرو به نقل از فایننشال تریبون گزارش می دهد :

تریبون مالی گزارش داده که مسیر صنعت آهن آلات ایران تا سال ۲۰۲۵ با هدف گسترش ظرفیت های تولید خود، یک مسئله چالش بر انگیزی است که چالش های جدیدی را هر ساله پیش رو خواهد داشت. تلاش تولید کنندگان آهن آلات داخلی به منظور افزایش ظرفیت تولید فولاد خام به ۵۵ میلیون تن در سال به عنوان هدف تعیین شده در طرح چشم انداز ۲۰ ساله بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۵ می باشد.

وزیر صنایع، معادن و تجارت محمد شریعتمداری عنوان کرد: “هنوز راه زیادی در پیش است، چرا که صنعت آهن آلات تا کنون ظرفیت بیش از ۳۰ میلیون تن در سال را به دست آورده است.”

به گزارش گزارشگر فولاد این طرح ابتدا در سال ۲۰۰۴ به اجرا در آمد و در سال بعد به برنامه چهارم توسعه پنج سالۀ (۲۰۰۴-۹) پیوست. این طرح در سال ۲۰۰۷ تحت عنوان “استراتژی توسعه صنعتی ایران” تجدید نظر گردید که در آن به عنوان شروع، هدف تولید ۵۵ میلیون تن آهن آلات در سال، در اولویت قرار گرفته است. با این حال، این طرح بزرگ با موانعی بیش از حد انتظار روبه رو خواهد بود، به طوری که منجر به برنامه ‌ریزی هایی توسط FIECO به منظور نظارت بر صنعت و تولید و تهیه گزارشاتی در مورد کاستی هایی در این خصوص بوده است.

در سه سال گذشته، شرکت مهندسی بین المللی فولاد تکنیک (FIECO) در حال تحقیق در  مورد بازار و صنعت آهن آلات ایران در پروژه ای تحت عنوان «نظارت بر طرح جامع فولاد» بوده است. آخرین تحلیل این شرکت در دومین روز از هشتمین کنفرانس بازار آهن آلات ایران؛ که با نام “ISMC 2018” شناخته شده و در ماه گذشته توسط گروه رسانه ای دنیای اقتصاد برگزار گردید؛ ارائه شده است.

قیمت آهن آلات

مشکل کمبود سنگ آهن در بازار

موضوع “کمبود سنگ آهن”، که در سال های گذشته همواره موضوع اصلی بحث ها بوده، هنوز هم پر رنگ به نظر می رسد. مطابق با نظر FIECO ذخایر معدنی سنگ آهن ایران حدود ۵ میلیارد تن تخمین زده شده که حدود ۳٫۱ میلیارد تن از این ذخایر اثبات شده است. مقدار ذخایر موجود به منظور دستیابی به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام در سال به اندازه کافی وجود دارد.

اما مسئله اصلی حفظ رقم تولید پس از سال ۲۰۲۵ خواهد بود. پیش بینی FIECO، بر اساس وضعیت بازار آهن آلات ، در سال ۲۰۰۹ نشان می دهد که به فرض اینکه تولیدکنندگان آهن آلات ایران تا سال ۲۰۲۵ از ۸۵ درصد ظرفیت خود استفاده نمایند؛ در این صورت ایران حدود ۱٫۱ میلیارد تن سنگ آهن نیاز خواهد داشت.

و این درحالی است که ذخایر باقی مانده برای تغذیه این صنعت فقط برای ۱۵ سال کفایت خواهد کرد. از این رو یک پیش بینی واقع گرایانه تر بر اساس به کار گیری طولانی مدت تر و یا پایدار تر ظرفیت کارخانجات ایران، می تواند به کار گیری ۶۵ الی ۷۵ درصدی این ظرفیت ها باشد که در این صورت، نیاز آن ها به ترتیب ۹۶۰ و ۸۳۰ میلیون تن از ذخایر سنگ آهن خواهد بود. در این حالت، ذخایر فوق به ترتیب ۱۸ و ۲۲ سال دوام پیدا خواهد کرد.

دولت این کمبود را با کمک سازمان دولتی معادن و صنایع معدنی ایران و همچنین شرکت تولید و توزیع مواد معدنی ایران شناسی کرده و در حال انجام عملیات های اکتشافی در ۲۷ منطقه معدنی در سراسر کشور می باشد.

تولید سنگ آهن هند

طبق گزارش به عمل آمده تولید سنگ آهن هند در منطقه اودیشا ۵۰ درصد از کل تولید ملی بوده است. در سال ۲۰۱۷ از کل تولید ملی منطقه اودیشا ۴/۵۰ درصد سهم تولید را به خود اختصاص داده است. بعد از آن چاتزگار با ۶/۱۶ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. در سال ۲۰۱۳ منطقه اودیشا ۷/۴۵ درصد سهم تولید سنگ آهن را به خود اختصاص داد در سال ۲۰۱۴ به ۳/۴۰ درصد از سهم تولید کاهش یافت.

در سال ۲۰۱۵ سهم تولید آن به ۷/۴۴ درصد رسید در سال ۲۰۱۶ تولید این منطقه افزایش یافت و ۱/۵۳ درصد سهم تولید را به خود اختصاص داد و در نهایت سهم تولید آن در سال ۲۰۱۷، ۴/۵۰ درصد بوده است.

افزایش ۲/۰ درصدی میانگین قیمت آهن آلات در چین

وزارت بازرگانی چین اعلام کرد که در طی هفته گذشته میانگین قیمت آهن آلات ۲/۰ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است. در هفته گذشته میانگین قیمت میلگرد، لوله و مفتول در چین به ترتیب افزایش ۲/۰، ۲/۰ و ۳/۰ درصدی نسبت به هفته گذشته داشته اند. میانگین قیمت فلزات عالی افزایش ۵/۱ درصدی داشته اند.

میانگین قیمت نیکل کاهش ۱/۱ درصدی نسبت به هفته گذشته داشته است. در هفته گذشته میانگین قیمت زغال سنگ در چین افزایش ۲/۰ درصدی نسبت به هفته گذشته داشته است. میانگین قیمت زغال سنگ آنراسیت، زغال سنگ ترمال و زغال سنگ کک شو به ترتیب افزایش ۲/۰، ۲/۰ و ۱/۰ درصدی نسبت به هفته گذشته داشته اند.

رکود واردات سنگ آهن بندر هکو چین

به گفته منابع خبری شهر مرکزی استان یونان چین در سال ۲۰۱۷ میزان سنگ آهن وارد شده از طریق بندر هکو در استان یونان به رکورد ۳۴۶۷۴۰۰ تن به ارزش ۱۱۸۸ میلیون دلار رسید. واردات سنگ آهن به اولین کالا در رشد بندر هکو تبدیل شده است.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری