0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

به دلیل روند رو به پایین قیمتهای جهانی، نرخ بیلت صادراتی ایران هم کاهش پیدا کرد.

نرخ بیلت صادراتی بازار آهن آلات ایران در خلال هفته منتهی به چهارشنبه ۳۱ ژانویه، به دلیل معاملات گزارش شده در طول هفته گذشته با نرخهای پایین تر که آن هم متأثر از روند کاهشی بازار آهن آلات جهانی بوده است؛ حدود ۵ الی ۱۰ دلار به ازای هر تن با کاهش قیمت توام بود.

ارزیابی نرخ هفتگی متال بولتن برای بیلت صادراتی بازار آهن آلات ایران در تاریخ ۳۱ ژانویه حدود ۴۸۹ الی ۵۰۵ دلار به ازای هر تن فوب بود و این در حالی است که نرخ هفته قبل آن در محدوده ۵۰۸ الی ۵۱۰ دلار به ازای هر تن فوب بوده است.

شنیده شد چندین پیش خرید در اواخر هفته گذشته با نرخ ۴۹۶ الی ۵۰۵ دلار به ازای هر تن فوب توسط مشتریان شورای همکاری خلیج فارس (GCC)، اردن، مصر و آسیای جنوب شرقی انجام شده است. درخواست‌ ها برای هفته جاری تا حد ۴۸۰ الی ۴۹۰ دلار به ازای هر تن فوب کاهش پیدا کرد و این در حالی بود که نرخ پیشنهادی کارخانجات تولیدکننده آهن آلات در محدوده ۴۹۰ الی ۵۰۰ دلار به ازای هر تن فوب، بسته به تولیدکننده کاهش پیدا کرد.

یک تولیدکننده آهن آلات ایرانی که نرخ پیشنهادی آن بالاتر از دامنه ذکر شده بود عنوان کرد که نرخ ۵۰۰ دلار به ازای هر تن فوب با توجه به وضعیت فعلی بازار آهن آلات بالاست، اما از طرفی دسترسی به بیلت تولیدی کارخانجات هم محدود شده است.

تداوم روند کاهشی

همزمان گفته شده که محموله ای از بیلت ایران با نرخ ۵۰۵ الی ۵۰۸ دلار به ازای هر تن cfr یا برابر با ۴۸۹ الی۴۹۱ دلار به ازای هر تن فوب بنادر ایران به عمان فروخته شده است. اما به هر حال این اطلاعات در زمان انتشار نمی تواند بطور گسترده مورد تایید واقع گردد.

شرکتهای تجاری معتقد به ادامه روند کاهشی در یک چهارم دوم سال ۲۰۱۸ [ یا به عبارتی تا انتهای شش ماه اول سال ۲۰۱۸ ]  به دلایل مختلفی از جمله روند کاهشی نرخ قراضه آهن و مواد خام هستند.

قیمت آهن آلات

شاخص نرخ روزانه قراضه آهن وارداتی ترکیه از بازار آهن آلات ایالات متحده در تاریخ ۳۱ ژانویه با نرخ ۳۵۰٫۵۷ دلار به ازای هر تن cfr بسته شد که نسبت به نرخ قبلی ۳۵۷٫۶۸ دلار به ازای هر تن cfr در تاریخ ۲۴ ژانویه کاهش قیمت را نشان میدهد.

شاخص نرخ روزانه بازار نقدی سنگ آهن تحویلی به چین در تاریخ ۳۱ ژانویه نرمال شده برای چینگدائو و ۶۲% Fe ایالات‌متحده با نرخ ۷۲٫۹۲ دلار به ازای هر تن cfr بود که نسبت به نرخ قبلی ۷۴٫۵۳ دلار به ازای هر تن cfr در تاریخ ۲۴ ژانویه کاهش قیمت را نشان میدهد.

نوسانات نرخ اسلب صادراتی در بازار آهن آلات ایران

ارزیابی نرخ اسلب صادراتی بازار آهن آلات ایران در خلال هفته منتهی به تاریخ ۳۱ ژانویه بدون تغییر و با نرخ ۵۱۰ دلار به ازای هر تن فوب ثابت بوده است.

پیشنهاد نرخ اسلب صادراتی کارخانجات آهن آلات ایران در ماه مارس بدون تغییر با نرخ ۵۱۰ دلار به ازای هر تن فوب ثابت بوده است؛ این در حالی است که معاملات جدیدی در نهایت گزارش نشد.

شنید شد یک محموله ۳۰،۰۰۰ تنی اسلب تولیدی فولاد هرمزگان توسط تاجری با نرخ ۵۲۵ دلار به ازای هر تن cfr یا ۴۹۵ دلار به ازای هر تن فوب بنادر ایران به بانگوک [ پایتخت و بندر اصلی تایلند ] فروخته شد. با توجه به متفاوت بودن شرایط تحویل، این رقم در ارزیابی ها لحاظ نگردید

چشم انداز مثبت ماه مارس و افزايش قيمت بيلت داخلي چين

فعالان بازار داخلي چين نسبت به تقاضاي بيلت پس از تعطيلات سال نوي چين بسيار خوشبين هستند. به همين دليل قيمت حال حاضر بيلت در چين به رغم كاهش خريد مصرف كننده هاي نهايي با ثبات بوده است. تجار نيز هم چنان در حال تكميل ذخاير انبارهاي خود هستند.

به گزارش متال اكسپرت امروز ۲ فوريه بيلت تانگشان به ۳۶۲۰ يوان معادل ۵۷۵ دلار EXW رسيد كه ۲۰ يوان بالاتر از يك هفته قبل بود. همين افزايش اندك در شرايط پايين بودن تقاضا از سوي مصرف كننده هاي نهايي مطلوب است. به دليل سردي هوا و نزديك شدن به تعطيلات تعداد كمي از پروژه هاي ساختماني فعال هستند

تنها عامل حفظ قيمت بيلت از سوي تجاري است كه به پر كردن انبارهاي خود مشغولند و انتظار دارند تقاضاي بيلت  پس از تعطيلات افزايش يابد.كل تناژ موجود در انبارهاي تجار با افزايش ۱۲۰,۰۰۰تني به ۷۷۰,۰۰۰ تن رسيده است. نوردكارها نيز  به اميد افزايش قيمتها در ماه مارس به خريد بيلت و پر كردن انبارهاي خود مشغولند.

با اين وجود به دليل سرعت زياد در روند افزايشي ذخاير انبارها ممكن است قيمت بيلت در اواخر ماه فوريه خصوصا زماني كه فصل سرما رو به اتمام است كاهش يابد.

نكته مهم ديگر اينكه هيچيك از فعالان بازار كه به متال اكسپرت پاسخ دادند شكي ندارند كه پس از سال نوي چيني ها تقاضا افزايش چشمگيري خواهد يافت

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری