تأمین کننده کلیه مقاطع فولادی

خط ویژه 56-03135155

بررسی کارشناسی تخلیه حباب حوزه نورد

قیمت تیرآهن میلگرد

زیر پوست بازار مقاطع فولادی چه می گذرد؟

در بازار فولاد و در زیر پوست بازار مقاطع طویل فولادی؛ میل شدیدی به ورود به کانال قیمتی ۳۳۰۰ یا حتی ۳۲۰۰ تومان برای قیمت تیرآهن و سایر مقاطع دیده می شود که با توجه به مارجین ۵۰۰ تومانی حوزه نورد تا حد زیادی قابل پیش بینی بود؛ هر چند گروهی از نوردکاران در حفظ این مارجین مقاومت می کنند اما بازار رقابت حدود ۵۰ تولیدکننده میلگرد آجدار و رکود شدیدی که از اواخر هفته گذشته تا به امروز در این بازار سایه افکنده است؛ دیر یا زود کار خودش را خواهد کرد.

در برخی از مبادی پیش رو و چابک تر؛ از مجموع تقریبی ۵۰ درصد حباب نورد ( حدود ۵۰۰ تومان مارجین فعلی در مقایسه با ۳۰۰ الی ۳۵۰ تومان مارجین میانگین سال ۹۷ )؛ حدود ۳۰ درصد آن ( حدود کیلویی ۱۰۰ تومان عقب ‌نشینی ) را تخلیه کردند.

برخی از مبادی نورد عنوان می کنند؛ که این کاهش قیمت ها برای قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات برای خرید شمش است؛ اما نکته اصلی که همواره با ما صادق بوده و شفاف است؛ توجه به نمودار مارجین هاست.

بررسی مارجین حوزه نورد روز گذشته

مارجین حوزه نورد بنا بر نمودارها؛ در روز دوشنبه حداقل حدود ۴۵ الی ۵۰ درصد حباب داشت؛ برای اثبات این موضوع فقط کافی است میانگین مارجین فصل بهار حوزه نورد را در نظر گرفته و با مارجین کنونی مقایسه نمایید.

میانگین مارجین بهار حوزه نورد میلگرد آجدار ۳۴۵ تومان محاسبه شد در حالی که مارجین کنونی این حوزه حدود ۵۰۰ تومان دیده می شود؛ یعنی ۴۵ درصد یا کیلویی ۱۵۰ تومان حباب نسبت به میانگین مارجین بهار همین حوزه و بنا بر رفتار خود آن ها !

حتما بخوانید :  تحلیل هفتگی بازار فولاد هفته نخست شهریور 98

بازار روز گذشته قراضه آهن هم بنا بر گزارش دریافتی از نرخ باکس؛ صرف نظر از ۴ مبدا کاهش و یک مبدا افزایش؛ در مجموع تقریبا و صرف نظر از اندکی کاهش جزئی؛ ثابت است.

قیمت تیرآهن

همچنین به گفته گزارشگر فولاد در روز دوشنبه به واسطه اعلام های متفاوت مبادی فروش مربوط به یک مبدا واحد؛ ثبت قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات در جدول کمی مشکل بود؛ چرا که اکثر مبادی که نسبتا از نمایندگی های فروش بیشتری در بازار برخوردار هستند؛ دارای اعلام قیمت های متفاوتی بودند که در واقع اکثر آن ها پایین تر از نرخ رسمی بود و لذا یک قیمت متوسط بین این دو در نظر گرفته و همراه با سایر مبادی که تمایل چندانی به علنی شدن نرخ آنها نداشتند؛ با رنگ متفاوت در جدول درج گردید.

اظهار نظر برخی فعالان بازار در خصوص سمت و سوی بازار در روزهای آتی

جهت پیش بینی روند آتی بازار فولاد ضروری است متقاضیان خرید را شناسایی و دسته بندی کنیم. دسته اول متقاضیان واقعی و مصرف کنندگان فولادند، پیمانکاران و بساز بفروش ها، بدون هیچ نگاه منطقه ای و جزیره ای به جرات می توان گفت که تقاضا در این حوزه به علل مختلف مانند عدم وجود نقدینگی و قدرت خرید، کاهش امید به سرمایه گذاری، جذابیت بازارهای رقیب و… به شدت کم رنگ می باشد.

گروه دیگر انبارداران و موقعیت طلبانی که در بازار کف می خرند و در سقف قیمت می فروشند، تقاضای این گروه هم به دلایلی چون؛ قیمت های بالاتر از سقف برای قیمت تیرآهن و میلگرد، نداشتن خروجی کافی و کاهش قدرت نقد شوندگی فولاد کاهش یافته که در صورت ادامه این روند شاهد رقابت تولید کننده و صاحبان انبار برای فروش خواهیم بود.

حتما بخوانید :  بازار وارداتی ورق سیاه کشور چین

از نظر صادرات هم که شرایط داخلی و خارجی بر وفق مراد نیست پس توقع افزایش قیمت تیرآهن و میلگرد چندان به جا نمی باشد.

خوشبینی برخی فعالان بازار در خصوص بازگشت قیمت میلگرد

ممکن است بعضی تولید کنندگان برای صعود خیز بردارند اما این ترفند موقت خواهد بود. انتظار میلگرد ۲۸۰۰ تومانی چندان رویای محالی نیست.

برخی دیگر نیز در جواب دسته اول اعلام کرده اند که میلگرد ۲۸۰۰ تومانی با در نظر گرفتن قراضه آهن ۲۱۵۰ تومانی و مجموع ۹۵۰ تومان مارجین متوسط شمش و نورد در حالتی که فرض کنیم حباب در حداقل باشد؛ در بهترین حالت ممکن از نقطه نظر این دوست گرامی؛ به نظر نمی رسد که فعلا و در گام اول میلگرد آجدار زیر ۳۲۰۰ تومان کاهش پیدا کند؛ مگر اینگه فرض کنیم قراضه آهن هم کاهش ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی را تجربه نماید که با توجه به محدودیت این منابع کمی دور از انتظار بنظر میرسد.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

اولین کسی باشید که این مقاله را رتبه بندی می کند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button