بررسی کارشناسی تخلیه حباب حوزه نورد

6 سال پیش1431بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
بررسی کارشناسی تخلیه حباب حوزه نورد

زیر پوست بازار مقاطع فولادی چه می گذرد؟

در بازار فولاد و در زیر پوست بازار مقاطع طویل فولادی؛ میل شدیدی به ورود به کانال قیمتی 3300 یا حتی 3200 تومان برای قیمت تیرآهن و سایر مقاطع دیده می شود که با توجه به مارجین 500 تومانی حوزه نورد تا حد زیادی قابل پیش بینی بود؛ هر چند گروهی از نوردکاران در حفظ این مارجین مقاومت می کنند اما بازار رقابت حدود 50 تولیدکننده میلگرد آجدار و رکود شدیدی که از اواخر هفته گذشته تا به امروز در این بازار سایه افکنده است؛ دیر یا زود کار خودش را خواهد کرد.

در برخی از مبادی پیش رو و چابک تر؛ از مجموع تقریبی 50 درصد حباب نورد ( حدود 500 تومان مارجین فعلی در مقایسه با 300 الی 350 تومان مارجین میانگین سال 97 )؛ حدود 30 درصد آن ( حدود کیلویی 100 تومان عقب ‌نشینی ) را تخلیه کردند.

برخی از مبادی نورد عنوان می کنند؛ که این کاهش قیمت ها برای قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات برای خرید شمش است؛ اما نکته اصلی که همواره با ما صادق بوده و شفاف است؛ توجه به نمودار مارجین هاست.

بررسی مارجین حوزه نورد روز گذشته

مارجین حوزه نورد بنا بر نمودارها؛ در روز دوشنبه حداقل حدود 45 الی 50 درصد حباب داشت؛ برای اثبات این موضوع فقط کافی است میانگین مارجین فصل بهار حوزه نورد را در نظر گرفته و با مارجین کنونی مقایسه نمایید.

میانگین مارجین بهار حوزه نورد میلگرد آجدار 345 تومان محاسبه شد در حالی که مارجین کنونی این حوزه حدود 500 تومان دیده می شود؛ یعنی 45 درصد یا کیلویی 150 تومان حباب نسبت به میانگین مارجین بهار همین حوزه و بنا بر رفتار خود آن ها !

بازار روز گذشته قراضه آهن هم بنا بر گزارش دریافتی از نرخ باکس؛ صرف نظر از 4 مبدا کاهش و یک مبدا افزایش؛ در مجموع تقریبا و صرف نظر از اندکی کاهش جزئی؛ ثابت است.

قیمت تیرآهن

همچنین به گفته گزارشگر فولاد در روز دوشنبه به واسطه اعلام های متفاوت مبادی فروش مربوط به یک مبدا واحد؛ ثبت قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات در جدول کمی مشکل بود؛ چرا که اکثر مبادی که نسبتا از نمایندگی های فروش بیشتری در بازار برخوردار هستند؛ دارای اعلام قیمت های متفاوتی بودند که در واقع اکثر آن ها پایین تر از نرخ رسمی بود و لذا یک قیمت متوسط بین این دو در نظر گرفته و همراه با سایر مبادی که تمایل چندانی به علنی شدن نرخ آنها نداشتند؛ با رنگ متفاوت در جدول درج گردید.

اظهار نظر برخی فعالان بازار در خصوص سمت و سوی بازار در روزهای آتی

جهت پیش بینی روند آتی بازار فولاد ضروری است متقاضیان خرید را شناسایی و دسته بندی کنیم. دسته اول متقاضیان واقعی و مصرف کنندگان فولادند، پیمانکاران و بساز بفروش ها، بدون هیچ نگاه منطقه ای و جزیره ای به جرات می توان گفت که تقاضا در این حوزه به علل مختلف مانند عدم وجود نقدینگی و قدرت خرید، کاهش امید به سرمایه گذاری، جذابیت بازارهای رقیب و... به شدت کم رنگ می باشد.

گروه دیگر انبارداران و موقعیت طلبانی که در بازار کف می خرند و در سقف قیمت می فروشند، تقاضای این گروه هم به دلایلی چون؛ قیمت های بالاتر از سقف برای قیمت تیرآهن و میلگرد، نداشتن خروجی کافی و کاهش قدرت نقد شوندگی فولاد کاهش یافته که در صورت ادامه این روند شاهد رقابت تولید کننده و صاحبان انبار برای فروش خواهیم بود.

از نظر صادرات هم که شرایط داخلی و خارجی بر وفق مراد نیست پس توقع افزایش قیمت تیرآهن و میلگرد چندان به جا نمی باشد.

خوشبینی برخی فعالان بازار در خصوص بازگشت قیمت میلگرد

ممکن است بعضی تولید کنندگان برای صعود خیز بردارند اما این ترفند موقت خواهد بود. انتظار میلگرد ۲۸۰۰ تومانی چندان رویای محالی نیست.

برخی دیگر نیز در جواب دسته اول اعلام کرده اند که میلگرد 2800 تومانی با در نظر گرفتن قراضه آهن 2150 تومانی و مجموع 950 تومان مارجین متوسط شمش و نورد در حالتی که فرض کنیم حباب در حداقل باشد؛ در بهترین حالت ممکن از نقطه نظر این دوست گرامی؛ به نظر نمی رسد که فعلا و در گام اول میلگرد آجدار زیر 3200 تومان کاهش پیدا کند؛ مگر اینگه فرض کنیم قراضه آهن هم کاهش 100 الی 200 تومانی را تجربه نماید که با توجه به محدودیت این منابع کمی دور از انتظار بنظر میرسد.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد