0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مروری بر بازار فولاد پس از لغو برجام

پس از لغو برجام مجددا شاهد التهاب و نگرانی شدید در بازارهای کالایی بودیم. براساس اخبار منتشر شده. توسط برخی رسانه ها قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی و سایر مقاطع در روز دو شنبه. روند نزولی را هم در بازار بورس و هم در بازار داخلی در پیش گرفت. و بخش زیادی از رشد قیمت های هفته هفته گذشته را جبران نمود.

بازار فولاد در روزهای ابتدایی هفته گذشته روند صعودی را تجربه کرد. ولی در روزهای میانی مقداری از این التهاب کاهش یافته و روند بازار اندکی نزولی شد.

برخی گمان می کردند که این روند تا پایان هفته ادامه یابد. ولی با لغو ناگهانی برجام توسط ترامپ تمام امیدهای بازار فولاد از بین رفته. و بازار مجددا دچار آشفتگی شد.

سردرگمی تعیین قیمت ناودانی نبشی و سایر مقاطع

هم چنین روند نزولی نرخ شمش نیز بر این اوضاع آشفته دامن زده. و سبب روند صعودی برخی قیمت های پیشنهادی کارخانجات از جمله قیمت ناودانی تبریز و قیمت نبشی مشهد گردید.

با این حال برخی از فعالان بازار هم چنان اذعان دارند. که تصمیم ترامپ نمی تواند تاثیر زیادی بر بازار فولاد داشته باشد. هر چند این دسته از تحلیل گران اعتقاد دارند که نرخ دلار نیز تاثیر چندانی بر این بازار نداشته.

ولی بر همگان روشن است که این بازار به شدت تحت تاثیر نوسانات بازار جهانی و هم چنین نرخ دلار و تصمیمات بین المللی می باشد.

زندگی بدون برجام هم ادامه دارد

در روزهاي منتهي به اعلام تصميم ترامپ شاهد ركود بازارهاي كالايي بوديم و تنها بازار ارز التهاب داشت . حال تنها یک روز پس از اعلام ترامپ مبنی بر خروج از برجام و موضع شدید اروپا در پایبندی به توافق هسته ای.

بر خلاف تصور، بسیاری بازارهای کالایی کشور از جمله بازار فولاد بی توجه به اظهارات رئیس جمهور امریکا با رونق خاصی همراه بود.

قیمت ناودانی اصفهان

و قیمت های پیشنهادی اکثر کارخانجات از جمله قیمت ناودانی مشهد و قیمت نبشی تبریز چندان تحت تاثیر نوسانات کاذب بازار فولاد قرار نگرفت. اگرچه برخی این مسئله را ناشی از جو روانی به وجود آمده در میان خریداران می دانند.‌

اما بایستی به این موضوع نیز اذعان داشت. که نباید به بهانه لغو برجام اقتصاد کشور و زندگی روزمره مردم را مختل ساخت.

در تحلیل دلایل این رونق، برخی از مخاطبان در اظهار نظرهای خود اعلام نموده اند. که سیاست عدم خرید محصولات فولادی و تعطیلی سایت های ساختمانی در شرایط فعلی ممکن است. باعث بیکاری بخش بزرگی از شاغلان در صنعت ساختمان شود.

امری که مطمئنا در این برهه حساس مطلوب شرایط کشور نیست.

لزوم همدلی فولادسازان در شرایط کنونی کشور

دسته ای نیز بر این عقیده اند که اگرچه فولادسازان و نوردکاران کشور در شرایط حساس به وجود آمده. بایستی بیش از گذشته همدل و هم راستا با منافع مصرف کنندگان نهایی باشند. اما افزایش قیمت مواد اولیه و ارز مطمئنا در بهای تمام شده تولیدکنندگان موثر خواهد بود.

و رشد قیمت میلگرد و قیمت ناودانی و قیمت نبشی گالوانیزه و سایر مقاطع فولادی عملاً اجتناب ناپذیر است.

اتفاقی که در روزهای اخیر در صنایع خودرویی نیز رقم خورده و بهای اتومبیل بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یافته است.

مطمئناً همدلی و نگاه ملی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان عاقلانه ترين تصميم در شرایط کنونی می باشد. و نباید به دشمن این تصور را القا کرد که توانسته با اقدامات خصمانه خود اقتصاد میهن عزیزمان را فلج کند.

برجام در بلند مدت تاثیری در بازار نخواهد داشت

در نتيجه لازم است تعامل بیشتری میان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان صورت گیرد. تا بتوان به سلامت از این دوره حساس عبور نمود.

بنابراین با رصد کلی بازار فولاد به این نتیجه رسیده ایم. که نرخ آهن آلات پس از لغو برجام دچار هیجانات کاذب گردیده است. و این امر تماما ریشه در جو روانی ایجاد شده توسط فعالان این حوزه دارد.

 • با این حال با نگاه بلند مدت به روند کنونی بازار برخی از تحلیل گران بیان کرده اند. که این تصمیم ممکن است در روزهای جاری و تنها تحت تاثیر جو روانی ایجاد شده. در بازار سبب روند صعودی قیمت ها گردد.
 • ولی با گذشت زمان و کاهش التهابات موجود در بازار نمی تواند. تاثیری بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی و پروفیل و غیره داشته باشد.
 • نباید به افزایش ناگهانی نرخ محصولات تنها یک روز پس از برجام اکتفا کرده. و باید روند تاثیرگذاری این تصمیم را بر زوایای مختلف بازار و در طولانی مدت بررسی کرد.
0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0