ساندویچ پانل پلی اورتان

1 کارخانه
ساندویچ پانل پلی اورتان
ساندویچ پانل پلی اورتان
به روز رسانی:۱۴۰۲/۱۲/۰۷۱۱:۱۲

پلی اورتان نوعی پلیمر شناخته‌شده در صنعت می‌باشد. این پلیمر به دلیل ویژگی‌ها و خواص زیاد آن، کاربردهای بی‌شماری در صنایع مختلف دارد. از این پلیمر پرکاربرد برای موارد زیر استفاده می‌کنند:

⦁ عایق‌کاری و پوشش‌دهی دیوارها و بام‌ها.
⦁ مشخص کردن خطوط عابر پیاده در خیابان‌ها.
⦁ پوشش کانال‌ها و مخازن آب و فاضلاب.
⦁ پوشش‌دهی سطح خارجی لوله‌های آب دفن‌شده در زیر خاک برای جلوگیری از خوردگی.
⦁ درزگیری قطعات پیش‌ساخته برای جلوگیری از نفوذ آب.
⦁ پوشش‌دهی سالن‌ها.

مهم‌ترین کاربرد پلیمر پلی اورتان استفاده در هسته مرکزی ساندویچ پانل است. دلیل این امر خاصیت ضدسایشی و ضد ترک‌خوردگی، استحکام بالا در عین خاصیت الاستیکی و ارتجاعی این پلیمر عنوان می‌شود. ساندویچ پانل پلی اورتان یک عایق حرارتی فوق‌العاده می‌باشد. به دلیل این ویژگی، مورد توجه مصرف‌کنندگان انواع ساندویچ پانل قرارگرفته است.

از ساندویچ پانل پلی اورتان به‌طور عمده در پوشش ساختمان‌ها، کارخانه‌جات و سالن‌‌ها استفاده می‌کنند.

قیمت ساندویچ پانل سقفی پلی یورتان

طبق بررسی‌های انجام‌داده شده، بازه دمایی، در عایق‌های حرارتی که در ساختمان‌های مسکونی، صنعتی و غیره استفاده می‌شوند، بین 30 تا 110 درجه سانتی‌گراد برآوردشده است. ساندویچ پانل پلی اورتان در مقایسه با سایر مصالحی که به عنوان عایق حرارتی مورداستفاده قرار می‌گیرند، دارای تحمل حرارت بسیار بالا می‌باشد. به همین علت به‌عنوان بهترین عایق حرارتی و صوتی انتخاب‌شده است.

ساندویچ پانل پلی اورتان دو نوع سقفی و دیواری دارد. مدل سقفی این ساندویچ پانل به شکل ذوزنقه‌ای طراحی‌شده است، تا بتواند باران و نزولات آسمانی را به‌درستی هدایت نماید. هر کدام از انواع ساندویچ پانل پلی اورتان، چه در شکل دیواری یا سقفی، دارای ساختارهای نر و ماده هستند.

یک مزیت نر و ماده بودن ساندویچ پانل پلی اورتان این است که هیچ درزی بین ساندویچ پانل‌ها باقی نمی‌ماند. ضمن اینکه اجرای ساندویچ پانل پلی اورتان به صورت نر و ماده آسان‌تر است. هم‌چنین نیاز به برش زدن و درزگیری ندارد.

البته ساندویچ پانل پلی اورتان از نظر مواد پلیمری پایه نیز به دو دسته تقسیم می‌شود. ساندویچ پانل پلی اورتان با پایه پلی استر و ساندویچ پانل پلی اورتان با پایه پلی اتر. هرکدام از این دو مدل دارای ویژگی‌های خاص به خود هستند. توضیح راجع به آن‌ها از حوصله این مطلب خارج است.

انواع ساندویچ پانل پلی یورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان در انواع دیواری و سقفی به بازار عرضه می‌شود. هم‌چنین در ضخامت‌های مختلفی بین چهار تا 15 سانتی‌متر و طول‌های نامحدود، بسته به سفارش مشتری تولید می‌گردد.

معمولاً ساندویچ پانل پلی اورتان چه در نوع سقفی و دیواری، در ضخامت‌های 8 تا 15 سانتی‌متر برای مصارفی که نیاز است محیط در دمای بسیار پایین باشد، کاربرد دارد. مانند استفاده در سردخانه‌ها. این در حالی است که ساندویچ پانل پلی اورتان در ضخامت‌های چهار الی شش سانتی‌متری عمدتاً برای سازه‌های پیش ساخته، کانکس‌ها، ساختمان‌های مسکونی، صنعتی و تجاری مورداستفاده قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است که ضخامت ساندویچ پلی اورتان به هیچ وجه بر مقاومت فشاری آن و میزان تحمل بار تاثیر قابل توجهی ندارد. ضخامت، بیشتر روی عایق حرارت و صوتی بودن تاثیرگذار است. برای افزایش مقاومت فشاری ساندویچ پانل پلی اورتان معمولاً از ورق‌های به‌خصوصی استفاده می‌کنند. هم‌چنین تعداد آج‌ها و گام‌های به‌کار گرفته‌شده در ورق پوشش‌دهنده پلیمر نیز می‌تواند بر مقاومت فشاری این نوع پانل تاثیرگذار باشد.

ویژگی‌های ساندویچ پانل پلی اورتان
ساندویچ پانل پلی اورتان متشکل از دو ورق است که هسته اصلی ساندویچ پانل را پوشش می‌دهند. در ساندویچ پانل پلی اورتان، هسته مرکزی از فوم پلی اورتان تشکیل‌شده است. هم‌چنین میزان فوم موجود بین دو ورق، ضخامت ساندویچ پانل پلی اورتان را تعیین می‌کند. ساندویچ پانل پلی اورتان بهترین عایق حرارت و صوت است. به همین علت می‌تواند هزینه‌های تمام شده را کاهش دهد و هم‌چنین صرفه‌جویی در مصرف انرژی شود.

ساندویچ پانل پلی اورتان مصرف انرژی را تا دوبرابر بهینه می‌کند. در نتیجه نسبت به ساندویچ پانل پلی استایرن، به‌لحاظ خواص مکانیکی و حرارتی در رده بهترین پانل‌های پلیمری قرار دارد.
ساندویچ پانل پلی اورتان یک ویژگی دیگر هم دارد و آن هم سختی است. این ویژگی باعث می‌شود در برابر سرما و گرما مقاومت بسیاری بالایی از خود نشان دهد. هم‌چنین از هدر رفت انرژی داخل ساختمان جلوگیری می‌کند.

استفاده از ساندویچ پانل پلی اورتان مزایای بسیار زیادی دارد. استفاده از یک ساندویچ پانل پلی اورتان با ضخامت چهار سانتی‌متر معادل استفاده از دیوار 50 سانتی‌متری آجری است. به عبارت دیگر ساندویچ پانل پلی اورتان با ضخامت چهار سانتی‌متر، همان قابلیت‌های دیوار آجری 50 سانتی‌متری را به لحاظ انتقال حرارت دارد.

از دیگر ویژگی‌های ساندویچ پانل پلی اورتان این است که امکان تغییر خواص عایق برای کاربردهای مختلف وجود دارد. به عنوان مثال، در جاهایی که رطوبت زیاد باشد می‌توان برای ساندویچ پانل پلی اورتان از پوشش ضدزنگ استفاده کرد. هم‌چنین می‌‌توان فوم پلی اورتان را از نوع انعطاف‌پذیر استفاده کرد. با این کار خاصیت ارتجاعی و الاستیسیته ساندویچ پانل افزایش پیدا می‌کند. ضمن اینکه امکان تبدیل فوم پلی اورتان به فوم‌ سخت جهت ایجاد عایق عالی وجود دارد.

روش های تولید ساندویچ پانل پلی یورتان
برای تولید ساندویچ پانل پلی اورتان دو روش متداول و معمول وجود دارد.
روش کانتینیوز یا پیوسته (continues)
روش کانتینیوز که به آن روش مکانیزه و پیوسته نیز می‌گویند، برای تولید ساندویچ پانل پلی اورتان مورداستفاده قرار می‌گیرد. در این روش، دستگاه‌ها و ربات‌های مکانیکی، مواد اولیه که شامل ورق‌های گالوانیزه، فوم پلی اورتان و چسب است را بدون توقف به ساندویچ پانل نهایی تبدیل می‌کنند. به‌عبارت دیگر، مواد اولیه از یک طرف وارد مثل سردخانه‌ها می‌شوند. سپس از طرف دیگر به صورت ساندویچ پانل پلی اورتان خارج می‌گردند. در نهایت نیز به اندازه‌های دلخواه برش و برای بسته‌بندی فرستاده می‌شوند.
مرحله اول
خط تولید ساندویچ پانل پلی اورتان در روش مکانیزه دارای یک دستگاه مخصوص است. این دستگاه سرعت تولید انواع ساندویچ پانل پلی اورتان را تا چندین برابر افزایش می‌دهد. هم‌چنین شامل دو، چهار یا تعداد بیشتری رولگیر می‌باشد. یک ردیف رول‌گیر برای روی پانل و یک ردیف رول‌گیر برای زیر پانل است. برای شروع کار، ابتدا رول ورق گالوانیزه توسط دستگاه رول باز کن به طور کامل باز می‌شود. سپس وارد دستگاه رول فرمینگ می‌گردد. در این دستگاه با عبور از دروازه‌های متعدد، به فرم موردنظر برای استفاده در ساندویچ پانل پلی اورتان می‌رسد.
مرحله دوم
در مرحله بعدی، ورقی که روی ساندویچ پانل باید قرار بگیرد، از میان یک سری غلطک‌های مخصوص عبورداده می‌شود. همین امر برای ورق زیر پانل نیز انجام می‌گیرد. به این ترتیب طرح ورق رویی و ورق زیرین در ساندویچ پانل پلی اورتان متفاوت است.
مرحله سوم
در این مرحله، ورق‌های گالوانیزه که از قبل به فرم و طرح دلخواه درآمده‌اند، از بالا و پایین به‌هم نزدیک می‌شوند. هم‌چنین در فاصله معینی که ضخامت ساندویچ را شکل می‌دهد، قرارداده می‌شوند.
مرحله چهارم
مرحله بعد نوبت به تزریق هسته مرکزی ساندویچ پانل می‌رسد که ترکیبی از پلی اُل (Polyol) و ایزوسیانات (Isocyanate) است. این ماده که همان فوم پلی اورتان می‌باشد، شروع به آزاد کردن گرمای قابل‌توجه و منبسط شدن می‌کند. در این مرحله ساندویچ پانل نیمه‌آماده به‌سرعت تحت پرس و گرما قرار می‌گیرد. به این علت که بیشتر از حد نیاز پف نکرده و در همان ضخامت موردنیاز ثابت شود.
مرحله آخر
در مرحله دیگر، ساندویچ پانل پلی اورتان وارد دیگ پخت می‌گردد. در دیگ با اعمال حرارت، به شکل نهایی درآمده و تثبیت می‌شود. درنهایت هم توسط دستگاه برش به اندازه‌های دلخواه و مختلف برش‌داده می‌شود و وارد مرحله خنک‌سازی و بسته‌بندی می‌گردد.

روش دیس‌کانتینیوز یا غیر پیوسته (Discontinues)
همان‌طور که از نام این روش پیدا است، هر مرحله در تولید ساندویچ پانل پلی اورتان به صورت مجزا و با دستگاه جداگانه انجام می‌گیرد. سپس وارد مرحله بعدی می‌شود. فرآیند تولید ساندویچ پانل پلی اورتان با این روش بسیار زمان‌بر و طولانی است. چرا که ساندویچ پانل تا رسیدن به مرحله بسته‌بندی از یک ایستگاه به ایستگاه دیگر فرستاده می‌شود. خط تولید ساندویچ پانل پلی اورتان با روش ناپیوسته، به این صورت است که ابتدا ورق‌های گالوانیزه در دستگاه جداگانه برش و فرم‌دهی می‌شوند‌. سپس ورق‌های بالا و پایین ساندویچ پانل توسط قالب‌های مخصوص پرس و بین آن‌ها با فوم پلی اورتان پر می‌گردد. سپس در حالی که ورق‌ها هنوز درون قالب هستند، با حرارت و سپس خنک‌سازی فوم میان آن‌ها، خشک و تثبیت می‌شوند. در نهایت ساندویچ پانل پلی اورتان از قالب، جهت بسته‌بندی خارج می‌گردد.

مزایای ساندویچ پانل پلی اورتان
ساندویچ پانل پلی اورتان به دلیل ساختار ترکیبی و پلیمری مزایای زیادی برای کاربران به همراه دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:
⦁ ساندویچ پانل پلی اورتان از تنوع بسیاری بالایی برخوردار است. در رنگ، ضخامت و طول‌های مختلف در بازار موجود می‌باشد.
⦁ میزان بهره‌وری ساندویچ پانل پلی اورتان دوبرابر بیشتر از ساندویچ پانل پلی استایرن است.
⦁ خواص عایق پلی اورتان بنا به کاربرد آن قابل تغییر می‌باشد. مثلا می‌توان آن را سخت یا انعطاف‌پذیرتر تولید کرد.
⦁ ساندویچ پانل پلی اورتان وزن بسیار پایینی نسبت به مصالح دیگر دارد. به همین جهت نسبت به ضربات و زلزله مقاوم‌تر است.
⦁ می‌توان از ورق ضدزنگ یا ورق گالوانیزه برای افزایش خواص ضدخوردگی ساندویچ پانل پلی اورتان استفاده کرد.
⦁ ساندویچ پانل پلی اورتان حالت ارتجاعی و الاستیکی دارد.
⦁ دوام و عمر ساندویچ پانل پلی اورتان نسبت به مصالح مشابه دیگر، بسیار بیشتر است.
⦁ به دلیل رنگ‌بندی و وزن سبک فروش بسیار بالایی نسبت به ساندویچ پانل‌های دیگر دارد. ضمن اینکه مشتری پسند است.
معایب ساندویچ پانل پلی اورتان
هر محصولی به موازات مزایا و کاربردها، معایبی هم دارد. البته معایب یک محصول ایده‌آل را می‌توان اصلاح نمود یا به دلیل مزایای بالای محصول، از آن‌ها چشم‌پوشی کرد. ساندویچ پانل پلی اورتان نیز قطعا از این قاعده مستثنی نیست و معایبی نیز دارد که در ادامه معرفی می‌شوند.
⦁ قیمت ساندویچ پانل پلی اورتان نسبت به مصالح دیگر مثل آجر و بتن مناسب‌تر است. اما قیمت این محصول نسبت به مصالح مشابه و عایق‌های دیگر گران‌تر می‌باشد. در نتیجه هزینه‌های تمام‌شده کار با آن، به طرز محسوسی افزایش می‌یابد.
⦁ یکی دیگر از معایب ساندویچ پانل پلی اورتان جذب بالای آب است. در جاهایی که رطوبت زیاد باشد، فوم پلی اورتان آب زیادی را به خود جذب می‌کند. درنتیجه کارایی خود را در برابر انتقال حرارت از دست می‌دهد.
⦁ در صورتی که در ترکیب مواد اولیه پلی اورتان، یعنی پلی و ایزو نقصی ایجاد شود، در حجم اصلی پلی اورتان اختلال ایجاد می‌گردد. درنتیجه محصول نهایی به صورت پوک تولید می‌شود. ضمن اینکه تشخیص این عیوب نیاز به آزمایش دارد و با تست فیزیکی مشخص نمی‌شود. برای حل این مشکل بهتر است افراد از نمایندگی‌های معتبر فروش این محصول، اقدام به خرید نمایند.
⦁ مواد اولیه که برای تولید ساندویچ پانل پلی اورتان استفاده می‌شود تماما وارداتی می‌باشد. همین امر مشکلات زیادی را برای تولید کنندگان این محصول ایجاد کرده است.

قیمت و نحوه خرید ساندویچ پانل پلی اورتان
قیمت ساندویچ پانل پلی اورتان به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها قیمت مواد اولیه وارداتی است. چون مواد اولیه ساندویچ پانل پلی اورتان کاملا وارداتی هستند، بنابراین روی قیمت تمام‌شده این محصول تاثیر به‌سزایی می‌گذارند. به‌خصوص وضعیت تحریم و گران شدن نرخ ارز، باعث شد قیمت ساندویچ پانل پلی اورتان و دیگر محصولات این‌چنینی، افزایش چشمگیری پیدا کند. اما همان‌طور که قبلاً ذکر شد، ساندویچ پانل پلی اورتان مزایا و کاربردهای بسیار زیادی دارد. این محصول می‌تواند بخش‌های مهمی از سازه‌ها و صنایع را شکل دهد.
برای خرید ساندویچ پانل پلی اورتان، افراد ابتدا باید از سایت‌های معتبر قیمت تمام‌شده این محصول را استعلام کنند. پس از آن باید به بهترین نماینده فروش برای خرید این محصول مراجعه نمایند. بهترین نمایندگی فروش ساندویچ پانل پلی اورتان، شناسنامه محصول را به مشتری ارائه می‌دهد. این شناسنامه شامل مشخصات فنی ساندویچ پانل پلی اورتان و میزان ترکیب مواد اولیه جهت تولید فوم پلی اورتان است. در نتیجه مشتری با خیال راحت خرید نموده و از پوک نبودن محصول اطمینان حاصل می‌کند.
جمع‌بندی
تکنولوژی‌های نوین منجر به تولید محصولات متنوعی شده‌اند که توانستند جایگزین خوبی برای مصالح و ابزار قدیمی باشند. یکی از این محصولات فوم پلی اورتان است. به واسطه این محصول می‌توان عایق‌های حرارتی نظیر ساندویچ پانل پلی اورتان را تولید کرد. ساندویچ پانل پلی اورتان برای عایق‌سازی انواع سازه‌های مسکونی و صنعتی مورداستفاده قرار می‌گیرد. به دلیل تنوع این محصول و هم‌چنین وجود محصولات مشابه بی‌کیفیت، بهتر است برای خرید به نمایندگی‌های معتبر مراجعه نمود.

 

اطلاعات بیشتر
سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
نظرات ارسال شده
 • ارسال شده توسط کاربر 0914341**** 1 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
  نحوه زیر سازی پانل ساندویچ ندویچ دیواری چطور است
  • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 4 هفته پیشتهیه لینک اشتراک
   سلام و عرض ادب بهتر است ذر رابطه با مورد فوق و اطلاع از اصول آن با متخصصین حوزه مربوطه مشورت نمایید. مجموعه مرکزآهن در زمینه فروش آهن آلات فعالیت دارد.
   • ارسال شده توسط کاربر پشتیبان مرکزآهن 4 هفته پیشتهیه لینک اشتراک
    سلام و عرض ادب بهتر است ذر رابطه با مورد فوق و اطلاع از اصول آن با متخصصین حوزه مربوطه مشورت نمایید. مجموعه مرکزآهن در زمینه فروش آهن آلات فعالیت دارد.