بررسی بازار شمش آسیای شرقی

5 سال پیش1213بازدید0دیدگاه4.3امتیاز (3 رای)
بررسی بازار شمش آسیای شرقی

خلاصه مهم ترین نکات گزارش امروز متال بولتن پیرامون بازار شمش آسیای شرقی

ارزیابی روزانه شمش فست ‌مارکت در خصوص نرخ وارداتی شمش آسیای شرقی ۴۵۰ الی ۴۵۵ دلار به ازای هر تن cfr بندر مانیل در روز جمعه ۱۷ ماه می بود، که نسبت به هفته گذشته ۱۰ می، کاهش حدود ۵ دلاری داشته است. قیمت شمش فولادی به سبب کاهش تقاضا آسیای جنوب شرقی در بازارهای اصلی وارد کنندگان این محصول، شامل کشورهای اندونزی و فیلیپین، پیوسته از ۱۴ مارس ۲۰۱۹ در سقف دامنه قیمت ۴۸۵ الی ۴۹۵ دلار به ازای هر تن cfr تا کنون کاهش داشته است. در طول هفته منتهی به ۱۷ می، شمش پیشنهادی کشورهای مستقل مشترک المنافع ( CIS ) ۴۵۵  دلار به ازای هر تن cfr مانیل فروخته شده، همچنین شنیده شد محموله شمش دیگری از سوی CIS با نرخ ۴۴۵ دلار به ازای هر تن cfr اندونزی فروخته شده هر چند که این خبر در زمان انتشار این گزارش تایید نشده است.

تامین کنندگان روسی، شمش با نرخ ۴۵۰ الی ۴۵۵ دلار به ازای هر تن cfr مانیل را پیشنهاد دادند؛ هر چند شمش از سوی مالزی با نرخ ۴۶۵ دلار به ازای هر تن cfr اندونزی در دسترس بود. محموله های پیشنهادی ترکیه با نرخ ۴۵۰ الی ۴۵۵ دلار به ازای هر تن cfr اندونزی گزارش شده؛ هر چند که با توجه به اعلام آمریکا در روز جمعه ۱۰ می مبنی بر کاهش تعرفه وارداتی فولاد از ترکیه از ۵۰ درصد به ۲۵ درصد، از این بازار خارج خواهد شد. بنا بر اعلام منابع بازار، خریداران در اندونزی علاقه خود به نرخ ۴۵۰ دلار به ازای هر تن cfr را نشان دادند هر چند که پیشنهادی در این خصوص ارائه نشد.

بازار شمش آسیا

تحریم های آمریکا بر علیه صادرات فلزات ایران و همچنین حال و هوای ماه مبارک رمضان در خصوص کوتاه شدن ساعات کاری و فعالیت تجاری ضعیف، نیز بر بازار فولادسازان اندونزی تاثیر گذار بوده است. برخی از منابع در آسیای جنوب شرقی عنوان نمودند، علی رغم این که محصولات تولیدی ایران در معرض تحریم ‌های آمریکا قرار دارد، برخی از خریداران هم عمدا " عقب ‌نشینی نموده‌ اند؛ به هر حال قیمت های پیشنهادی آن ها پایین تر از نرخ صادراتی سایر تولیدکنندگان قرار دارد.

شنیده شد شمش تولیدی ایران با رقم ۴۳۰ دلار به ازای هر تن cfr تایلند فروخته شده و پیشنهاد به اندونزی هم ۴۲۵ الی ۴۳۰ دلار به ازای هر تن cfr بوده است. همچنین علاقه خرید در فیلیپین هم از فصل بارانی ماه ژوئن کاهش پیدا کرده است. تاجری در فیلیپین عنوان نمود " حوزه ساخت و ساز معمولا در این بازه زمانی کند می شود، به همین دلیل انتظار کاهش تقاضا برای مواد اولیه در این دوره زمانی می رود. "

تشدید تنش ‌های تعرفه‌ ای بین چین و آمریکا؛ موجب تشدید جو منفی حاکم بر بازار آسیای جنوب شرقی گردیده است. تاجری در ویتنام عنوان نمود : خریداران ترجیح می دهند تا حصول شفافیت بیشتر نرخ ها در بازار فولاد، در حاشیه بازار بایستند. منابع بازار، کاهش نرخ قراضه آهن را عامل موثر دیگری در خصوص کاهش نرخ شمش در آسیای جنوب شرقی می دانند .

ارزیابی نرخ هفتگی قراضه آهن سنگین وارداتی فروخته شده به ویتنام با ترکیب درجه ۱و۲ (۸۰:۲۰) ۳۱۵ الی ۳۲۰ دلار به ازای هر تن cfr در روز جمعه بوده که نسبت به هفته قبل آن بدون تغییر دیده می شود، اما از سقف قیمت ۳۴۵ الی ۳۵۰ دلار به ازای هر تن cfr در روز ۱۵ مارس تا کنون، کاهش ۳۰ دلاری را نشان می دهد.

نظرات شما عزیزان در خصوص بازار آهن به تحلیل هرچه بهتر ما از این بازار کمک شایانی خواهد نمود. خواهشمندیم با ارائه دیدگاه خود و امتیازدهی در ادامه این خبر ما را در خدمت رسانی بهتر یاری نمایید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد