0
مرکزآهنخدماتسوراخکاری قالب

سوراخکاری قالب

6 ماه پیش833بازدید0دیدگاه
سوراخکاری قالب

گاهی لازم است برای استفاده از ورق‌های فلزی بر روی آن‌ها عملیات پانچ و سوراخکاری قالب انجام شود. پانچ و سوراخکاری در اصطلاح عملیاتی است که طی آن حفره‌هایی بر روی مقاطع مختلف فلزی ایجاد خواهد شد. در فرایند پانچ و سوراخکاری دستگاه‌های مخصوصی را به‌کار می‌برند.

سوراخکاری قالب چیست و با چه ابزاری انجام می‌شود؟

سوراخکاری ابتکار نوینی است که به‌صورت آماده یا براساس سفارش مشتریان انجام می‌شود. برای انجام فرایند سوراخکاری انواع مختلف دستگاه‌های پانچ به کار می‌روند. دستگاه پانچ می‌تواند به‌راحتی، با دقت و سرعت بالا سوراخ‌های گوناگونی را با فرم‌های مختلف در فلز ایجاد کند.

نحوه پانچ ورق فلزی

سوراخکاری قالب با استفاده از دستگاه‌های پانچ به دو روش چرخشی و تخت صورت می‌گیرد. روش سوراخکاری تخت بدین صورت است که ورق‌های فلزی به‌صورت عمودی قرار می‌گیرند. سپس دستگاه پانچ به‌طور ناگهانی، نیرویی به سطح ورق وارد و آن را سوراخ می‌کند. در این روش ضایعات ایجادشده در فرایند سوراخکاری قابل استفاده هستند. در حالی ‌که در روش چرخشی سوراخکاری، ورق فلزی بر روی دو چرخ‌دنده قرار داده می‌شود. سپس متناسب با سفارش مشتری، سوراخ موردنظر روی ورق شکل خواهد گرفت.

انواع دستگاه پانچ

برای فرآیند سوراخکاری ورق‌های فلزی از انواع مختلف دستگاه‌های پانچ کمک می‌گیرند. انواع مختلف دستگاه‌های پانچ طوری طراحی شده‌اند که یک ورق فلز را با دقت بالا در جهت محورهای x و y سوراخ کنند. این نوع دستگاه، نه‌تنها عملیات سوراخکاری قالب را به‌صورت اشکالی ساده، همچون دایره و مستطیل انجام می‌دهد، بلکه آن‌ها  قابلیت اجرای حفره‌هایی با اشکال پیچیده‌تر، سوراخ‌هایی با ترکیب چند طرح مختلف و سوراخ‌های متعدد در قالب فلزی به وجود آورند.

  • دستگاه پانچ CNC

دستگاه پانچ CNC یک دستگاه اتوماتیک است و به‌ دلیل راحتی کار با آن و مزایای استفاده از آن در مقایسه با سایر انواع دستگاه‌های پانچ بیشتر در صنایع کاربرد پیدا کرده‌اند. انجام عملیات سوراخکاری با استفاده از دستگاه پانچ CNC با دقت و تمیزی بالایی به انجام می‌رسد. همچنین سرعت عمل بالای دستگاه پانچ CNC در سوراخکاری قالب‌ فلزی، باعث خواهد شد حجم زیادی از قالب‌ها در زمان کوتاهی سوراخ شوند. این دستگاه ضایعات کمی تولید می‌کند.

سوراخکاری قالب در مرکزآهن

  • دستگاه پانچ هیدرولیکی

دستگاه پانچ هیدرولیکی می‌تواند عملیات سوراخکاری را بر روی انواع ورق‌های فلزی با ضخامت متنوع انجام دهد. این نوع دستگاه پانچ، هم می‌تواند بدون دخالت برق کار کند و هم می‌تواند با اتصال به پمپ هیدرولیک برقی، کار تخصصی خود را به سرانجام برساند. این دستگاه عملیات سوراخکاری را با سرعت بالایی انجام می‌دهد و سطحی صاف و بدون ایراد را بر روی فلز به وجود می‌آورد. این دستگاه پانچ علاوه بر سوراخکاری، قابلیت خم‌کاری نیز دارد.

  • دستگاه پانچ گیوتین ضربه‌ای

این دستگاه سرعت بالایی برای سوراخکاری قالب دارد و در صنایعی با تولید انبوه مورد استفاده قرار می‌گیرد. عملکرد این دستگاه پانچ، مشابه دستگاه برش پرس ضربه‌ای است و نیروی آن از فلایویل و از طریق کلاچ و ترمز پنوماتیک تامین می‌شود.

  • دستگاه پانچ دستی

مزیت استفاده از دستگاه‌های پانچ دستی برای انجام عملیات سوراخکاری، قابل حمل بودن آن به‌دلیل وزن پایین و نیاز نداشتن به برق است. همچنین کار کردن با این دستگاه به‌آسانی صورت می‌گیرد و به تخصص خاصی نیاز ندارد. سوراخکاری با دستگاه پانچ دستی، سطح صاف و قابل قبولی ایجاد می‌کند.

سفارش سوراخکاری قالب از مرکزآهن

مرکز آهن انواع خدمات مربوط به پانچ و سوراخکاری انواع ورق‌های روغنی، سیاه، گالوانیزه و گالوانیزه رنگی از ضخامت 0.3 تا 5 میلی‌متر را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. مرکز آهن عملیات سوراخکاری قالب را مطابق با سلیقه مشتری و با استفاده از دستگاه‌های مختلف انجام می دهد. بنابراین مشتریان می‌توانند برای ایجاد سوراخ‌های منظم و در اشکال گوناگون به مرکز آهن مراجعه کنند.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
جهت ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید