تنها شرط موفقیت دستورالعمل تنظیم بازار فولاد

6 سال پیش1059بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
تنها شرط موفقیت دستورالعمل تنظیم بازار فولاد

ترس از تخلیه و خالی بودن انبارها مشکل جدی بازار فولاد

آنچه این روزها بیشتر به چشم می آید خالی بودن اکثر انبارها و ترس از تخلیه و جایگزینی مجدد محموله های فروخته شده به علت فشارهای تعزیرات و بازرسی است به نحوی که در برخی اقلام مثل تیرآهن ۱۴ ذوبی به علت قفل شدن بارهای شرکت عرضه کننده بازار با کمبود مواجه است. به علاوه به علت شرایط فعلی، تقاضای موثر هم در حداقل ممکن است. شرایط فعلی به حال بیماری می ماند که حداقل علائم حیاتی را دارد و احتیاج به کمک اورژانسی دارد. به نظر نمی رسد این روال چندان ماندگار باشد. همان طور که بارها گفته ایم ، موفقیت طرح تنطیم بازار فولاد منوط به عرضه نامحدود و آسان محصولات فولادی در بازار است و نه شرایط سخت و دست و پاگیر فعلی که هر روز یک بخشنامه  و یا شرط جدید به آن اضافه می شود.

در سه هفته اخیر به رغم تبلیغات فراوان در حوزه تیرآهن و میلگرد هیچ عرضه ای توسط شرکت های بزرگ مثل ذوب آهن و کویر انجام نشده است و با وجود این همه فشار و تبلیغات توسط برخی گروه ها هنوز قیمت تیرآهن موجود در بازار با قیمت های منظور نظر وزارت فاصله فراوانی دارد. قطعا هیچ انسان عاقلی از وفور محصولات با قیمت پایین ناراحت نمی شود.

چون قیمت پایین تیرآهن و سایر محصولات باعث چرخش بیشتر و بهتر سرمایه فعالان اقتصادی خواهد شد. اما در شرایط فعلی فشار بر انبارها بدون عرضه محصولات مورد نیاز بازار ، موجب ایجاد مشکلات فراوانی هم برای انبارها و هم برای مصرف کننده شده است.

قیمت تیرآهن

علل کنسل شدن عرضه های بورس کالا در روز گذشته

روز گذشته در ساعات میانی روز روند کاهشی قیمت تیرآهن اصفهان به علت اتفاقات سیاسی معکوس شد و رو به افزایش گذاشت. با توجه به ثبات نسبی قیمت سکه و ارز در ساعات پایانی امروز و با توجه به جو نامناسب فعلی بازار فولاد به نظر نمی رسد، دامنه این افزایش زیاد باشد.

در حال حاضر بیشتر انبارها در حد رفع نیاز اقدام به حداقل خرید ممکن می کنند. در کشوری که بیش از 90 درصد شمش و تختال آن در فولادسازان بزرگ قوسی از آهن اسفنجی تولید شده و حتی در مواردی امکان 100 درصدی شارژ کوره ها بر اساس آهن اسفنجی وجود دارد؛ دلیلی برای نگرانی از سمت قراضه آهن برای تولیدکنندگان قوس وجود ندارد مگر برای شانتاژ خبری …

و اما در خصوص بازار قراضه آهن، تقریبا هر فعال فولادی در زنجیره تامین به این موضوع واقف است که نرخ خرید قراضه آهن در بازار ایران را “خریدار” تعیین می کند نه فروشنده !

چه عواملی باعث شدند تا قراضه آهن ویژه با میانگین قیمتی حدود 1500 تومان ابتدای سال؛ طی چهار ماه به نرخی حدود 2500 تومان افزایش قیمت پیدا کند؛ آیا همین عواملی که التهاب آفریدند، گران کردند و گران خریدند؛ قادر به بازگرداندن نرخ این کالا در بازار داخلی نیستند ؟!

گزارش مواد اولیه

بر اساس خبرهای دریافتی از بازار قیمت شمش القایی بین 3350 تا 3450 تومان قیمت گذاری شده است و شمش قوسی نیز در محدوده 3700 تومان اعلان نرخ شده البته شنیده های نامطمئن و تائید نشده ای از بازار در خصوص معامله شمش القایی زیر قیمت 3300 تومان به گوش رسیده که عددهای گفته شده تا 3250 تومان هم بیان شده است بازار آهن اسفنجی تغییرات کاهشی چندان زیادی نداشته و فعلا بین 1650 تا 1700 تومان هر کیلو نرخ گذاری شده است قیمت ضایعات فلزی ( قراضه کیفی ) نیز در دامنه 2100 تا 2300 تومان بیان شده است. این روند در نهایت باعث تاثیر زیاد بر قیمت تیرآهن و میلگرد خواهد شد.

در حوزه آهن اسفنجی تغییرات قیمتی محسوسی گزارش نشده است و دامنه قیمت بین 1600 تا 1700 تومان است. در بخش معاملات ضایعات فلزی نیز فعلا نشانه ای از کاهش قیمت موثر مشاهده نشد که البته برخی از کارشناسان دلیل آن را وجود تقاضا در عرضه داخلی و نیز صادراتی می دانند. در بازار شمش تغییرات نرخ روز جاری را می توان به دو بخش تقسیم کرد از آغاز شروع معاملات تا حوالی ساعت 12 قیمت شمش القایی توافقی و سیر نزولی داشت به طوری که پایین ترین قیمت گزارش شده 3150 تومان شنیده شد.

در حالی که بالاترین نرخ 3280 تومان بود اما از حوالی ظهر به بعد قیمت شمش القایی سیر صعودی گرفت و فعلا دامنه قیمت ها در بازار شمش القایی بین 3380 تا 3490 تومان گزارش گردیده است دلیل این صعود را برخی از فعالان ، شایعات رایج در بازار مبنی بر حذف سقف رقابت  در معاملات بورس از هفته آتی قلمداد می کنند.

در خصوص بازار بورس با وجود این که شنیده ‌های های ما از برخی از کارگزاری ها حاکی از آن است که به دلیل محدودیت به وجود آمده خرید از بورس کالا صرفا برای تعاونی ها و اتحادیه‌ های آهن و تقاضای ضعیف این تعاونی ‌ها به دلایلی که پیش تر عنوان گردید؛ عرضه ‌های روز گذشته میلگرد آجدار و تیرآهن در بورس کالا مجددا کنسل گردید.

اما …

اگر از دیدگاه مثبت به این موضوع نگریسته شود؛  این تاخیر میتواند فرصتی مناسبی برای تسریع عقب‌ نشینی بخش خصوصی و نزدیک شدن بیشتر به نرخ های تعزیراتی باشد …

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد