افت ناگهانی قیمت میلگرد ذوبی نسبت به سایر کارخانجات

2 سال پیش1932بازدید0دیدگاه2.6امتیاز (5 رای)
افت ناگهانی قیمت میلگرد ذوبی نسبت به سایر کارخانجات

آرامش نسبی بازار فولاد، پس از طوفان

از ظهر روز چهارشنبه و پس از انجام معاملات میلگرد میانه و نیشابور و مشخص شدن کف و سقف بازار، از سطح بالای هیجان خرید موجود در میان فعالان بازار کاسته شد. همزمان فروشندگان محصولات ذوبی که از بیم افزایش قیمت، و تصرف سقف روانی ۵ هزار تومان در دو سه روز گذشته از فروش امتناع می کردند به صورت گسترده و معنادار وارد فاز فروش شدند و قیمت ها از سقف واقعی ۴۵۰۰ تومان وارد فاز کاهش و اصلاح شد، به نحوی که ظرف یک ساعت، بخش زیادی از تقاضای موجود و فعال بازار را تامین کردند. حقیقت این است که در شرایط فعلی، ناپایداری قیمت شمش فولادی القا به عنوان اصلی ترین عامل تحریک بازار توسط خصوصی ها و توزیع گسترده محصولات ذوبی اعم از میلگرد ذوب آهن به عنوان اصلی ترین عامل پایداری و ایجاد بالانس در بازار در حال اعمال کنش و واکنش به بازار فولاد هستند. نتیجه این بازی در نهایت به سود محصولات ذوبی است که باعث بازگشت آرامش نسبی به بازار می شود.

اخبار و احتمالات حاکی از آزاد سازی حجم گسترده ای از محصولات ذوبی در روزهای آینده به خصوص از تاریخ اول اسفند ماه است. امید آن که با کاهش سطح هیجان و بازگشت به مدار منطق توسط دوستان نوردی، در روزهای آینده شاهد بازگشت آرامش، ثبات نسبی و ورود تقاضای موثر اسفند ماه به بازار باشیم.

آخرین شنیده های بازار میلگرد آجدار ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) شامل موارد زیر بوده است

سیرجان حدید جنوب و آناهیتا گیلان در مرز قیمت ۴۷۰۰ تومان

میلگرد شاهین بناب، کاوه تکمه داش، آذر فولاد امین، راستین آستارا، پرشین فولاد، درشاهین تبریز، صائب، معراج البرز گلستان، ظفر بناب و راد همدان، بنا بر شنیده ها در کانال قیمتی حدود ۴۶۰۰ تومان [ به ترتیب بین ۴۶۷۰ تا ۴۶۰۰ تومان ]

دقیقی ( هشترود) ، بردسیر، گلستان، نورد کرمان، روهینا جنوب، حسن رود، نورد گرم سمنان، میانه ( آذربایجان)، شمس سپهر، شاهرود، نیک صدرای توس، جهان فولاد سیرجان و فایکو بنا بر برخی شنیده ها در کانال قیمتی حدود ۴۵۰۰ تومان [ به ترتیب بین ۴۵۸۰ تا ۴۵۰۰ تومان ]

ارگ تبریز، بافق یزد، آریان، آریا، ابهر، خراسان، زاگرس، کرمانشاه، اصفهان، البرز تاکستان، ابرکوه یزد و امیر کبیر خزر بنا بر برخی شنیده ها در کانال قیمتی حدود ۴۴۰۰ تومان [ به ترتیب بین ۴۴۶۰ تا ۴۴۰۰ تومان ]

شاخص میانگین امروز بازار میلگرد آجدار بنا بر برخی شنیده ها حدود ۴۵۳۵ تومان یا ۴۱۶۰ تومان بدون احتساب مالیات ارزش افزوده برآورد گردید.

تحلیل بازار آهن

چرا سطوح قیمت محصولات ذوب آهن اعم از میلگرد ذوبی پایین تر از مابقی محصولات است؟

طی هفته جاری از احتمال رشد قیمت فولاد در ماه های پیش رو به دلایل مختلف گفتیم. اهم این دلایل عبارت بودند از

  • رشد نرخ قراضه در خارج و داخل
  • افزایش پله ای نرخ ارز
  • احتمال گشایش بازارهای صادراتی

و چند عامل دیگر، که همگی در رشد نرخ مقاطع در هفته جاری موقر بودند. اما نکته مهم تر که در اواسط هفته پر رنگ تر شد با افزایش نرخ ورق و بیلت در حوزه Cis اخبار تایید نشده در دو روز اخیر، حکایت از عقد قراداد چند فولاد ساز دولتی در جهت صادرات شمش فولادی با قیمتی در حدود ۳۵۰ دلار دارد. خبری که بازار شمش داخل را هم متاثر کرد، به نحوی که دیروز قیمت شمش القا در کارخانجات تولید کننده را به مرز ۳۷۵۰ تومان هم رساند.

اما در این میان، نکته جالب امکان صادرات شمش دولتی با قیمت های بالاتر از قیمت مقاطع تولید داخل است، در حالی که صادرات مقاطع از جمله میلگرد ذوبی با قیمت های زیر ۳۵۰ دلار از طریق مرزهای زمینی به سختی در حال انجام است اما صادرات شمش از طریق حمل دریایی تا حدود ۳۵۰ دلار هم مقرون به صرفه و در حال انجام است. که درباره علت این ماجرا به تفصیل در روزهای آتی صحبت خواهیم کرد. مخلص کلام آن که در شرایط فعلی احتمال تداوم رشد قیمت شمش و به تبع آن رشد قیمت مقاطع در داخل بعید نیست.

یک نکته را هرگز فراموش نکنید

صادرات مقاطع و به خصوص صادرات میلگرد به سختی و با قیمت پایین تر از قیمت شمش ممکن است ، این روند یک پازل سخت را در مقابل تولیدکنندگان قرار می دهد. در این میان کارخانه ذوب آهن اصفهان به عنوان بزرگ ترین تولید کننده دولتی مقاطع، که در چند ماه گذشته به علت تحریم با مشکل صادرات مقاطع و نه شمش روبروست (در عین حالی که صادرات شمش در جریان است) چاره ای جز تولید و عرضه به بازار داخل ندارد. این در حالی است که این شرکت چون خود مجهز به واحد ذوب می باشد وابستگی چندانی به شمش ندارد.

نتیجه؛ سطوح قیمتی فعلی محصولات ذوبی در بازار، از سطح قیمت اکثر تولید کنندگان خصوصی پایین تر است و به همین سبب محصولات ذوبی در حال حاضر در حال قبضه کردن بازار داخلی هستند. به عبارتی شرکت های خصوصی چون با روش های گوناگون قادر به فرار از تله تحریم هستند امکان صادرات میلگرد برای آنها مهیا است اما این امکان از مبادی رسمی از ذوب آهن سلب شده است.

این که نتیجه این پارادوکس و دوگانگی در قیمت میلگرد ذوب آهن و سایر محصولات بیشتر به نفع کدام طرف (ذوب آهن و یا خصوصی ها) خواهد بود در روزهای آتی و پس از جمع بندی درباره آن بحث خواهیم کرد. اما امید آن که شاهد روزهای پر رونق و بهتری برای کلیه فعالان و زحمت کشان صنعت فولاد باشیم.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد