جدول وزن لوله داربست

جدول وزن لوله داربست

برای دسترسی پیدا کردن به سازه‌های بلندمرتبه به داربست‌ها نیاز داریم. این داربست‌ها از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند. از جمله آن‌ها می‌توان به لوله داربست اشاره کرد که مهم‌ترین آن‌ها نیز به‌حساب می‌آید. لوله‌های داربست به‌وسیله ورق سیاه یا ورق آهنی گرم در ضخامت‌ها و اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند و از نوع درزدار هستند. قیمت لوله داربست به عوامل مختلفی از جمله قطر آن و وزن لوله داربست وابسته است.

وزن لوله داربست

برای دسترسی به نقاط دشوار ساختمان در هنگام ساخت‌وساز از داربست‌های ساختمانی استفاده می‌کنند. داربست‌ها عمدتا از لوله‌هایی با طول 3 تا 6 متر و از جنس فلز تشکیل می‌شوند. این لوله‌ها که به نام لوله داربستی معروف هستند در دو نوع سبک و سنگین و برای شرایط وزنی متفاوت به تولید می‌رسند. سایز استاندارد این محصول که در اکثر سازه‌ها نیز به کار می‌رود به این شرح است که قطر خارجی آن را 48.3 میلی‌متر و ضخامت دیواره را 3.2 میلی‌متر و طول آن‌ها را هم 6 متر در نظر می‌گیرند.

جدول وزن لوله داربست 6 متری

لوله‌های داربستی 6 متری وزن‌های مختلفی دارند. به‌عنوان مثال وزن لوله داربست 2 اینچ با 1.5 اینچ متفاوت است. همچنین میزان وزن آن‌ها از عوامل مهم تاثیرگذار در قیمت لوله‌های داربستی به شمار می‌آید. در ادامه به وزن هر شاخه لوله داربستی 6 متری در ضخامت و اندازه‌های مختلف می‌پردازیم:

  • وزن هر شاخه 6 متری با ضخامت لوله 2 میلی‌متر و قطر لوله داربست 48 میلی‌متر و قطر لوله 1.5 اینچی معادل 14 کیلو و 100 گرم است.
  • برای هر شاخه 6 متری با ضخامت لوله 2.3 میلی‌متر و قطر لوله داربست 48 میلی‌متر و قطر لوله 1.5 اینچی، وزنی معادل 15 کیلو و 900 گرم در نظر می‌گیرند.
وزن لوله داربست 14 کیلویی
وزن لوله داربست 14 کیلویی
به روز رسانی:۱۴۰۳/۰۳/۰۱۰۲:۰۳
  • هر شاخه 6 متری با ضخامت لوله 2.5 میلی‌متر و قطر لوله داربست 48 میلی‌متر و قطر لوله 1.5 اینچی معادل 17 کیلو و 200 گرم وزن دارد.
وزن لوله داربست 14 کیلویی
وزن لوله داربست 14 کیلویی
به روز رسانی:۱۴۰۳/۰۳/۰۱۰۲:۰۳
  • شاخه‌های 6 متری با ضخامت لوله 2.8 میلی‌متر و قطر لوله داربست 48 میلی‌متر و قطر لوله 1.5 اینچی را با وزنی معادل 19 کیلو و 200 گرم تولید می‌کنند.
  • وزن شاخه 6متری لوله داربست با ضخامت لوله 3 میلی‌متر و قطر لوله داربست 48 میلی‌متر و قطر لوله 1.5 اینچی را نیز معادل 20 کیلو و 500 گرم باید به‌حساب آورد.

جدول وزن لوله داربست 5

لوله‌های داربستی 5 نیز دارای وزن‌های مختلفی هستند. به‌عنوان مثال وزن لوله داربست سبک با وزن لوله داربست سنگین متفاوت است. همچنین مانند لوله‌های 6 متری میزان وزن آن‌ها از عوامل مهم تاثیرگذار در قیمت لوله‌های داربستی به‌شمار می‌رود. در ادامه به وزن استاندارد لوله داربست 5 در ضخامت و اندازه‌های مختلف می‌پردازیم:

  • وزن هر شاخه 5 متری با ضخامت لوله 1.9 میلی‌متر و قطر لوله داربست 48.3 میلی‌متر و قطر لوله 1.5 اینچی را باید معادل 12 کیلو و 500 گرم در نظر گرفت.
  • یک شاخه 5 متری با ضخامت لوله 2 میلی‌متر و قطر لوله داربست 48.3 میلی‌متر و قطر لوله 1.5 اینچی معادل 14 کیلوگرم وزن خواهد داشت.
  • شاخه‌های 5 متری با ضخامت لوله 2.3 میلی‌متر و قطر لوله داربست 48.3 میلی‌متر و قطر لوله 1.5 اینچی از وزنی معادل 16 کیلو و 200 گرم برخوردار هستند.
  • وزن یک شاخه 5 متری با ضخامت لوله 2.5 میلی‌متر و قطر لوله داربست 48.3 میلی‌متر و قطر لوله 1.5 اینچی را معادل 17 کیلو و 200 گرم اعلام می‌کنند.
  • برای هر شاخه 5 متری با ضخامت لوله 3 میلی‌متر و قطر لوله داربست 48.3 میلی‌متر و قطر لوله 1.5 اینچی وزنی معادل 21 کیلوگرم را باید در نظر گرفت.

وزن هر شاخه لوله داربستی

وزن یک شاخه لوله داربست تحت تاثیر عوامل مختلفی است. مثلا با کاهش یا افزایش وزن، ضخامت و طول لوله داربستی تغییر می‌کند. همچنین بالطبع وزن هر شاخه لوله داربست نیز تغییر کرده و روی قیمت لوله تاثیرگذار خواهد بود.

مشخصات لوله داربست 6 متری

سازه داربست از متصل کردن لوله‌های داربستی شکل می‌گیرد. این لوله‌ها فقط کاربرد صنعتی دارند و موارد استفاده آن‌ها در صنایع و سازه‌های گوناگون است. متداول‌ترین سایز لوله داربست 11.2 اینچ یا همان نمره 5 به‌حساب می‌آید. این لوله‌ها را برای انتقال سیال طراحی نکرده‌اند، بنابراین تحت آزمایش سیالات نیز قرار نمی‌گیرد. همچنین پراستفاده‌ترین ضخامت این لوله در صنعت، ضخامت 2.5 و 2 میلی‌متری است. وزن شاخه لوله داربست در این ضخامت‌ها نیز متفاوت خواهد بود.

تحمل وزن لوله دارببست

تحمل وزن لوله داربست

حداکثر باری که یک داربست می‌تواند تحمل کند، به نام تحمل وزن لوله‌های داربست شناخته می‌شود. این مقدار توسط سازنده داربست تعیین می‌شود و روی آن نیز حک شده است. به‌عنوان مثال وزن لوله داربست فلزی و مشخصات لوله داربست فلزی روی هرکدام از آن‌ها حک می‌شود. وزن کل ابزارهای روی داربست، کارگران و موادی که در هر زمان روی داربست قرار دارند در محاسبات تحمل وزن، نقش به‌سزایی دارند. وزن خود داربست نیز مواردی همچون سکو، قاب‌ها، مهاربندهای متقاطع، نرده‌های محافظ و… را در بر می‌گیرد.

تاثیر وزن بر قیمت لوله داربست

تاثیر وزن در قیمت لوله داربست

وزن لوله داربستی هم بر روی کاربرد و کیفیت آن اثر می‌گذارد و هم بر روی قیمت این سازه فولادی. به‌عنوان مثال هرچه وزن لوله داربست 3 متری افزایش یابد، استحکام بالاتر و طبیعتا قیمت بیشتری نیز خواهد داشت. از سوی دیگر، هرچه وزن یک متر طول لوله داربست بیشتر باشد قطر لوله داربست نیز زیادتر خواهد شد. برای تولید لوله‌های داربستی قطور از ورق‌های فولادی ضخیم استفاده می‌شود. این ورق‌ها طبیعتا قیمت‌های به‌مراتب بالاتری در مقایسه با ورق‌های آهنی کم قطر دارند. بنابراین نحوه محاسبه وزن لوله داربست از اهمیت زیادی برخوردار است.

جمع‌بندی

با بررسی مشخصات لوله‌های داربست 6 متری و 5 متری می‌توان درباره وزن آن‌ها نیز اطلاعاتی به دست آورد. قیمت لوله داربست به موارد زیادی از جمله وزن و کیفیت ورقه‌های استفاده‌شده در آن‌ بستگی دارد. همچنین لوله داربست یکی از مهم‌ترین اجزای داربست به‌حساب می‌آید و محاسبه درست تحمل وزن لوله داربست و انتخاب آن هم از اهمیت به‌سزایی برخوردار است.