بارقه های امید در بازار فولاد پدیدار شد

2 سال پیش1105بازدید0دیدگاه3امتیاز (2 رای)
بارقه های امید در بازار فولاد پدیدار شد

دیروز با چند خبر خوش اقتصادی همراه بود

در روز گذشته علی رغم کنسل شدن عرضه های بورس کالا بازار با چند خبر مثبت روبرو شد که ممکن است در روزهای آتی سبب بهبود قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات در بازار فولاد نیز گردد. در ادامه به بررسی خبرها و صحت و سقم آن خواهیم پرداخت.

  • افزایش شاخص بورس تا ۱۴۰هزار واحد
  • افت محسوس قیمت سکه ودلار
  •  آغاز تزریق حدود ۲/۵میلیون قطعه اسکناس دلار توسط صرافی ها
  • و افزایش حجم خرید و فروش سامانه نیما به ۲/۵میلیون یورو

با کنار هم گذاشتن خبرهای فوق می توان به کاهش التهاب در بازار سکه و ارز و بازگشت سرمایه های هیجانی به محل اولیه خود و ایجاد آرامش در بقیه بازارها امیدوار شد.

البته به شرطی که دولت در این مورد عزم جدی داشته باشد.

قیمت تیرآهن

رفتار دوگانه بازار فولاد در روزهای جاری

روز گذشته هم شاهد رفتار دوگانه بازار بودیم. در عین حالی که عرضه های روز گذشته باز هم کنسل شد. و طی یک ماه گذشته هیچ محموله تیرآهن و میلگرد ارزانی در بازار تزریق نشده است و همزمان بازار به شدت از ضعف تقاضا رنج می برد. در عین حال در هفته جاری فشار اداره تعزیرات و بازرسی در استان اصفهان به مراتب بیشتر شده است.

روز گذشته اتحادیه آهن اصفهان ضمن یک پیامک از اعضای فعال جهت خرید محموله های فولادی با قیمت کنترل شده دعوت به عمل آورد. که طبق اطلاعات کسب شده به علت شرایط دست و پا گیر این محموله ها هنوز متقاضی  برای این محموله ها پای کار نیامده است. در مجموع به نظر می رسد شرایط فعلی برای توزیع کنندگان عرصه فولاد روز به روز در حال سخت تر شدن است. در عین حالی که اتحادیه ها که باید در حال حاضر در مقابل فشارهای وارده بر این قشر زحمت کش از حقوق اعضا دفاع کنند راه سکوت پیش گرفته اند.

طبق اطلاعات کسب شده  از طریق کارگزاری ها و مطلعین تا این لحظه به نظر می رسد در شرایط سخت  و غیر ممکن فروش محموله های فولادی در بورس کالا از جمله ؛ شرط فروش به تعاونی ها، ارائه تعهد به بورس جهت بررسی حساب های مالی، فروش محموله های کوچک و... تا کنون هیچ گشایشی حاصل نشده  و احتمالا عرضه  تیرآهن و میلگرد فردا هم یا کنسل خواهد شد و یا با عدم استقبال خریداران مواجه خواهد شد.

امیدواریم هرچه زودتر جهت حل این معضل که به نوعی همه فعالان را کلافه کرده است چاره ای اندیشیده شود. ادامه روند کاهشی در اکثر بازار ها مثل طلا و سکه و ارز و فولاد و ‌‌‌... مشهود است. امیدواریم این روند با درایت و پیگیری مسئولین اقتصادی ادامه دار باشد  و باعث کاهش فشار اقتصادی  سنگینی شود که اکثر طبقه میانگین جامعه را با مشکل مواجه کرده است. هرچند که از امروز بسیاری از همکاران  توزیع کننده از جمله این واحد وارد فاز ضرر می شوند. اما امیدواریم این کاهش موجب ایجاد ثبات و آرامش و بازگشت رونق نسبی به بازارها شود‌.

و شاهد افزایش مجدد قیمت آهن و التهاب به دلایل مختلف از جمله بحث آزاد سازی نباشیم. لازمه این امر ایجاد تمهیدات لازم توسط بورس کالا جهت عرضه سهل و آسان در بورس کالا و تزریق کالای ارزان به خصوص تیرآهن  و البته با شرایط راحت در بازار است.

شنیده‌ های مهمی از سمت اتحادیه آهن :

شنیده شد که اتحادیه آهن پایتخت در حال برخی رایزنی های فشرده با اتحادیه های استانی در جهت دریافت کد بورس از کارگزاری است.

ظاهرا کارگزاری آگاه جهت این امورات کاندید شده که مدیران اتحادیه های استانی می بایست جهت انجام جزییات با این کارگزاری تماس حاصل نمایند ...

شنیده شد که احتمال عرضه ‌های محصولات نهایی فولادی شامل تیرآهن و میلگرد آجدار در روز چهارشنبه همین هفته قوت گرفته است؛ اما هنوز مشخص نیست که آیا در این فاصله زمانی کوتاه برخی از اتحادیه ها و تعاونی های مشمول این فراخوان؛ آیا موفق به دریافت کد بورس برای معاملات روز چهارشنبه می شوند یا خیر؛ اما به هر حال شنیده ‌های ما حاکی از تسریع و تلاش جدی برای عملیاتی شدن این پروسه دارد ...

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد