مراحل ساخت ساختمان اسکلت فلزی از ابتدا تا انتها

2 هفته پیش8011بازدید0دیدگاه4.4امتیاز (19 رای)
مراحل ساخت ساختمان اسکلت فلزی از ابتدا تا انتها

راجع به مراحل اجرای فونداسیون، باید اول بدانیم فونداسیون چیست؟ فونداسیون بخش بسیار مهم یک ساختمان را تشکیل می‌دهد و مجموعه‌‌ای از بخش‌های مختلف است که بین زمین و سازه قرار می‌‌گیرد و انتقال بار بین آن دو از طریق همین فونداسیون انجام می‌پذیرد.

در واقع وظیفه فونداسیون جلوگیری از ایجاد فشار و نشست زمین است. فونداسیون بسته به نوع مصالح و سیستم ساخت دارای انواع زیادی است؛ اجرای هر نوع فونداسیون باید قدم به قدم و با دقت انجام بگیرد. در مقاله پیش رو ضمن معرفی انواع فونداسیون، مراحل اجرای فونداسیون اسکلت فلزی را معرفی خواهیم کرد.

مراحل ساخت ساختمان اسکلت فلزی+pdf

انواع اسکلت فلزی ساختمان

فونداسیون ساختمان بر اساس نوع مصالح و سیستم ساخت، انواع مختلفی دارند، هرکدام از این فونداسیون‌‌ها برای نوع خاصی از ساختمان‌ها و سازه‌‌ها به کار گرفته می‌‌شوند.

فونداسیون اسکلت فلزی بر اساس نوع مصالح:

 1. شامل فونداسیون سنگی
 2. فونداسیون آجری
 3. فونداسیون شفته‌ای
 4. فونداسیون بتنی

فونداسیون اسکلت فلزی بر اساس نوع سیستم ساخت:

 1. فونداسیون نقطه‌ای
 2. فونداسیون نواری
 3. فونداسیون گسترده
 4. فونداسیون صفحه‌ای
 5. فونداسیون مشترک
 6. فونداسیون باسکول
 7. فونداسیون کلاف شده
 8. فونداسیون شمعی

مراحل اجرای فونداسیون اسکلت فلزی

مراحل اجرای فونداسیون اسکلت فلزی کار بسیار دقیقی است و هر مرحله باید با دقت زیاد انجام شود. زیرا فونداسیون بار زیادی را تحمل می‌کند، اگر به هر دلیلی فونداسیون اسکلت فلزی بدون توجه به معیارهای سلامت ساختمان اجرا شود، ساختمان با مشکلات فنی فراوان مواجه خواهد شد و برای ساکنین آن ساختمان ایمنی لازم را ندارد. پیش از اقدام به اجرای فونداسیون، زمین و خاک منطقه، مورد بررسی قرار می‌گیرد تا از استحکام و مقاومت زمین، جهت اجرای فونداسیون اطمینان حاصل شود. مراحل اجرای فونداسیون اسکلت فلزی به ترتیب زیر است.

مراحل ساخت ساختمان اسکلت فلزی از ابتدا تا انتها

مرحله اول: خاکبرداری

ابتدایی‌ترین مرله اجرای فونداسیون اسکلت فلزی، خاکبرداری است. در خاکبرداری، زمین ناهموار را صاف و هموار می‌کنند و اگر موانعی مثل سنگ یا پستی و بلندی نامطلوب روی زمین وجود داشته باشد نیز باید برداشته شود. این مرحله قبل از اجرای فونداسیون انجام می‌پذیرد.

در مقابل خاکبرداری، عملیاتی به نام خاکریزی وجود دارد که برای زمین‌‌هایی که دارای حفره و گودی هستند استفاده می‌شود. خاکریزی کمک می‌‌کند تا زمین برای اجرای فونداسیون صاف و هموار شود. بعد از خاکریزی بر روی زمین، آب ریخته و زمین را به خوبی فشرده می‌‌کنند تا آماده گودبرداری شود.

مرحله دوم: پیاده کردن نقشه فونداسیون اسکلت فلزی

بعد از خاکبرداری یکی دیگر از مراحل اجرای فونداسیون اسکلت فلزی، پیاده کردن نقشه فونداسیون روی زمین است. ابتدا شمال جغرافیایی را مشخص کرده و با نقشه فونداسیون منطبق می‌شود. سپس یک محور مبنای طولی یا عرضی را تعیین کرده و بقیه نقشه را براساس همین محور، پیاده سازی می‌نمایند.

گودبرداری محل فونداسیون

مرحله سوم: گودبرداری محل فونداسیون

گودبرداری یکی دیگر از مراحل اجرای فونداسیون اسکلت فلزی است که از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردار است. برای انجام عملیات گودبرداری ابتدا ارتفاع خاک را اندازه می‌گیرند. قبل از گودبرداری نیز شرایط خاک نظیر مقاومت فشاری، میزان آب‌های زیر زمینی و چسبندگی ذرات خاک بررسی می‌‌شوند.

این بررسی‌ها معمولا در محیط‌‌های آزمایشگاهی انجام می‌‌پذیرند. نکته حائز اهمیت راجع به گودبرداری این است که دیواره‌های گود، ممکن است در حین کار ریزش کرده و مراحل اجرای فونداسیون اسکلت فلزی را با مشکل مواجه کند. از این رو برای جلوگیری از این اتفاق جداره‌های گودبرداری شمع‌بندی و مستحکم می‌شوند.

یک راه دیگر برای حل این مشکل، انجام دادن مرحله به مرحله عملیات گودبرداری است. به عنوان مثال ابتدا بخش ستون‌ها گودبرداری می‌شود و بعد از قرار دادن ستون‌‌ها بقیه قسمت‌های گودبرداری فونداسیون نیز به تدریج انجام می‌شود.

مرحله چهارم: اجرای بتن مگر

چهارمین مرحله از سری مراحل اجرای فونداسیون اسکلت فلزی اجرای بتن مگر lean (لاغر) است. بتن مگر مثل هر نوع بتن دیگری ترکیبی از آب، شن، ماسه و سیمان است ولی استحکام بقیه بتن‌‌ها را ندارد و صرفا جهت زیرسازی از آن استفاده می‌‌شود.‌ در این مرحله برای جدا کردن پی اصلی از سطح زمین حدود ده تا پانزده سانتی‌متر بتن مگر را اجرا می‌کنند.

آرماتوربندی

مرحله پنجم: آرماتوربندی

آرماتوربندی از دیگر مراحل اجرای فونداسیون اسکلت فلزی است که از حساسیت خاصی برخوردار است. آرماتوربندی و آرماتور‌گذاری باید طبق نقشه در محل فونداسیون قرار داده شود و فاصله آنها از بتن مگر حدود چهار سانتی‌متر است.

قالب بندی فونداسیون اسکلت فلزی

مرحله ششم: قالب بندی فونداسیون اسکلت فلزی

بعد از آرمارتور گذاری، قالب بندی فونداسیون که یکی از مراحل اجرای فونداسیون اسکلت فلزی است شروع می‌‌شود. تخته‌هایی که برای اجرای قالب‌بندی مورد استفاده قرار می‌‌گیرند باید سالم، تخت و بدون گره باشند و از طرفی طوری کار گذاشته شوند که خروج آب اضافه از زیر یا اطراف آنها امکان‌‌پذیر باشد.

تخته‌‌ها باید بتوانند استاندارد‌های خواسته شده را پاسخ دهند. به عنوان مثال تخته‌‌ها باید بتوانند قالب بتن را همانطور که هست حفظ کنند و از آن در برابر صدمات و لرزش‌‌ها محافظت کنند. تخته‌های قالب‌بندی باید بتوانند از قالب بتن در برابر سرما و گرما محافظت کرده و بعد از خشک شدن بدون آسیب رساندن به بتن از آن جدا شود.

اجرای بیس پلیت BasePlate یا صفحه زیر ستونی

مرحله هفتم: اجرای بیس پلیت BasePlate یا صفحه زیر ستونی

بیس پلیت صفحه‌ای است که در زیر ستون قرار گرفته می‌‌شود و وظیفه آن تقسیم بار ستون بر فونداسیون است. صفحه بیس پلیت دارای سوراخ‌‌هایی در اطراف برای اتصال به آرماتور و یک سوراخ در مرکز برای خروج هوای اضافه هنگام هواگیری است. صفحات بیس پلیت باید دقیق جای‌ گذاری شوند و زیر آنها با بتن شل پرشود و سپس با محکم کردن پیچ‌ها هواگیری شوند. زیر صفحات نباید هوایی باقی بماند زیرا باعث ایجاد نشست در زمین می‌‌شود.

اجرای بتن ریزی

مرحله هشتم: اجرای بتن ریزی

بتن‌ریزی تقریبا آخرین مرحله از مراحل اجرای فونداسیون اسکلت فلزی است. اجرای بتن باید به صورت هماهنگ و همزمان انجام شود. تمام قسمت‌های آرماتور و فونداسیون باید به خوبی توسط بتن پوشش داده شوند. قبل از عملیات پاشش، بتن باید در تراک میکسر چندین بار مخلوط شود. بتن بعد از میکس شدن نباید از فاصله زیاد پاشیده شود زیرا احتمال جدا شدن ذرات و خراب شدن بتن وجود دارد. به همین دلیل باید بتن توسط ناودانی‌‌های مخصوصی به نام شوت در محل مورد نظر ریخته شود.

مرحله نهم: اجرای اسکلت فلزی

اجرای اسکلت فلزی آخرین مرحله از مراحل اجرای فونداسیون اسکلت فلزی است. اسکلت فلزی بعد از اجرا و تکمیل فونداسیون انجام می‌‌شود. در بخش فونداسیون جای قرارگیری ستون‌ها مشخص شده است و به محض کار گذاشتن ستون‌ها، تیرهای آهن نیز در جای خود تثبیت شده و اسکلت فلزی شکل می‌‌گیرد.

استحکام اسکلت فلزی در درجه اول به اجرای صحیح فونداسیون بستگی دارد زیرا سنگینی اسکلت فلزی را تحمل کرده و با تقسیم فشار ناشی از اسکلت فلزی بر زمین مانع از نشست زمین و عواقب بعد از آن می‌شود.

جمع ‌بندی

در این مقاله اطلاعاتی جامع راجع به مراحل اجرای فونداسیون اسکلت فلزی در اختیار شما قرار دادیم. فونداسیون یا پی‌ریزی مهمترین قسمت هر سازه است که باید با دقت فراوانی اجرا شود. فونداسیون‌ها انواع مختلفی دارند و هر کدام برای نوع خاصی از ساختمان‌‌ها به کار گرفته می‌‌شود. در صورت اجرای غیر اصولی و یا بدون دقت و تمرکز از استحکام سازه کاسته شده و احتمال غیر هم ‌تراز شدن سازه به دلیل جای‌گیری غلط بیس پلیت‌‌ها وجود خواهد داشت.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد