خلاصه بازار شمش صادراتی ایران و جهان

3 ماه پیش3461بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
خلاصه بازار شمش صادراتی ایران و جهان

خلاصه ترجمه قسمت هایی از گزارشات متال بولتن مرتبط با بازار صادراتی شمش فولادی ایران :

شنیده شد شمش تولیدی کارخانجات آهن آلات ایران 10 دلار ارزان تر از CIS با نرخ 540 دلار به ازای هر تن cfr به اندونزی پیشنهاد شده است. شمش فولادی تولیدی کارخانجات ایران، با نرخ 515 الی 530 دلار به ازای هر تن cfr به امارات متحده عربی پیشنهاد شد اما معاملاتی در این خصوص شنیده نشد.

مشتریان الجزیره و تونس، شمش پیشنهادی ایران را به دلیل نرخ پایین تر آن نسبت به شمش CIS ترجیح می دهند؛ شنیده شد یک محموله شمش فولادی ایران با محتوای منگنز بالا؛ توسط الجزیره با نرخ 545 دلار به ازای هر تن cfr پیش خرید شده است؛ در حالی که محصول مشابه آن از CIS مطابق با برآورد شرکت های تجاری معادل با 550 دلار به ازای هر تن cfr تمام خواهد شد.

یک تولیدکننده ایرانی، شمش فولادی تولیدی خود را 540 دلار به ازای هر تن cfr به آسیای جنوب شرقی پیشنهاد نمود؛ اما خریداران منطقه به دلیل انتظار بازگشت زود هنگام تحریم ‌های آمریکا علیه ایران؛ علاقه ‌ای به خرید از خود نشان نمی دهند.

برنامه توسعه شركت Tinplate هند

شركت Tinplate كه از شركت های وابسته به تاتا استيل است در سايه افزايش تقاضای داخلی هند در صنايع بسته بندی، ظرفيت توليد خود را افزايش می دهد. شركت Tinplate در حال ارزيابی شرايط بازار است و دو برنامه توسعه پيش رو دارد. اول افزايش بهره وری و توليد بيشتر با ظرفيت های موجود و دوم نصب و راه اندازی واحدهای توليدی جديد.

بر اساس گزارش های متال اكسپرت اين شركت دارای دو خط توليد نورد سرد به ظرفيت 340,000 تن و دو خط قلع اندود به ظرفيت 380,000 تن است. در سال 2017 خطوط  مذكور با 94 درصد ظرفيت اسمی محصول توليد كرده اند. شركت Tinplate حدود 45 درصد سهم بازار هند را در اختيار دارد و در بازارهای خارجی محصولات خود را به آسيا و اروپا صادر می كند.

قیمت آهن آلات

ادغام شركت های فولادی در تانگشان

  • ادغام شركت ها
  • انتقال تولیدکنندگان آهن آلات به بنادر

يكی از شهرهای مهم چين در توليد آهن آلات تانگشان است و برنامه ريزی كرده تا سال 2025 تعداد شركت های فولادساز را 60 درصد كاهش دهد. اين برنامه همراستا با اهداف دولت مركزی برای ادغام شركت ها و كاهش آلودگی  هوا می باشد. در حال حاضر 64 شركت فولادساز در تانگشان وجود دارد و در سال 2017، 91.2 ميليون تن فولاد خام توليد كردند كه 11 درصد كل توليد آهن آلات چين را شامل می شود.

تانگشان كوره بلندها با ظرفيت كمتر از 1000 تا 1500 متر مكعب مجهز به واحد های توليد آگلومره كمتر از 180 متر مكعب تن را نيز از مدار توليد خارج خواهد كرد.

چينی ها برنامه ريزی كرده اند طی سه سال آينده بيشتر واحدهای فولادسازی را به مناطق ساحلی منتقل كنند. طی اين برنامه 1/4 ظرفيت توليد تانگشان به Capgeidian Zone منتقل خواهد شد. اين منطقه صنعتی جديد تا 20 ميليون تن ظرفيت توليد آهن آلات خواهد داشت. همچنين در راستای كاهش آلودگی هوا در سال 2019 حمل و نقل سنگ آهن به تانگشان از تريلر به واگن تغيير خواهد يافت.

كاهش ارزش يوان در برابر دلار باعث شد صادر كنندگان ورق سیاه قيمت های فروش را باز هم كاهش دهند.

به گزارش متال بولتن 5 ماه جولای قیمت ورق سیاه در بازار نقدي شرق چين (شانگهاي) با كاهش 10 تا 20 یوان نسبت به روز قبل 4200 تا 4240 يوان و در شمال چين ( تيانجین) با كاهش 20 يوان نسبت به روز گذشته به 4100 تا 4120 یوان رسيد.

ذخاير ورق سیاه در انبارها افزايش يافته و تقاضای داخلی چين كاهش يافته است. برخی اين كاهش تقاضا را به افت چند روز بازار آتی و برخی به فصل بارندگی مرتبط می دانند. معاملات ورق سیاه تحویل ماه اکتبر با كاهش 38 یوان نسبت به روز قبل به 3852 یوان رسید امروز هر دلار برابر با 6.63 یوان بود.

شاخص قیمت ورق سیاه صادراتی چين امروز با کاهش  2.25 دلار نسبت به روز قبل به 586.25 دلار FOB رسید. ماه قبل حاشيه سود فروش صادراتی ورق سیاه 30 دلار پايين تر از فروش داخلی بود. اما در شرايط كاهش قيمت های داخلی و افت ارزش يوان اين مقدار كاهش يافته است.

فولاد سازهای چينی هم اكنون 585 دلار FOB پيشنهاد فروش مي دهند و البته حاضر به فروش در 580 دلار نيز هستند. خريداران ويتنامی نيز بدون تغيير نسبت به قبل 580 تا 585 دلارFOB پيشنهاد خريد ارايه می كنند.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد