تأمین کننده کلیه مقاطع فولادی

خط ویژه 56-03135155

مروری بر هفته پر نوسان فولاد و پیش بینی بازار آتی

شتاب دیروز و سکوت امروز…

هفته گذشته بازار فولاد و قیمت پروفیل قوطی و سایر محصولات فولادی نیز متاثر از اتفاقات سیاسی رخ داده و خروج آمریکا از برجام هفته پر نوسانی را پشت سر گذاشت.

با توجه به رشد قیمت ارز ناشی از این اتفاق و نامعلومی آثار کوتاه مدت و بلند مدت آن سیل تقاضا برای ارز و طلا منجر به افزایش سریع نرخ در این دو بازار شد و همان طور که در گزارش تحلیلی هفته گذشته شهر فولاد اشاره شده بود تبعات آن به بازارهای کالایی از جمله فولاد نیز کشیده شد.

در این میان برخی رسانه ها با این استدلال که خروج آمریکا از برجام نهایتا منجر به محدودیت صادرات و به تبع آن افزایش عرضه داخلی و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل صنعتی خواهد شد سعی کردند این طور القا نمایند که این هیجان موقتی و مقطعی بوده و با واکنش هایی مثل نخریدن خریداران، شرایط به روال گذشته بر خواهد گشت…

این هم استدلالی است….و البته آرزویی ….

اما توجه به نکات ظریفی نیز ضروری است…

۱- تمام تولیدکنندگان بزرگ و کوچک محصولات فولادی و به خصوص میلگرد و تیرآهن صادر کننده نیستند و تعداد صادرکنندگان فعلی از عدد انگشتان دو دست هم کمتر است؛ به علاوه این دسته از تولید کنندگان نیز فقط بخشی از تولید خود را صادر می کنند و با فرض محدودیت در صادرات درصدی از آن ممکن است به بازار داخل برگردد که احتمالا به این شدت ادعا شده بر بازار داخل تاثیر نخواهد گذاشت…

۲- تقریبا اکثر تولیدکنندگان در شرایط فعلی کمتر از ظرفیت اسمی خود در حال فعالیت هستند و بعید است با مشکلات شدید نقدینگی و محدودیت های بیشتر در تامین مواد اولیه و در نبود کشش بازار بتوانند در خصوص افزایش تولید و عرضه به بازار اقدام کنند.

حتما بخوانید :  در گفتگوی ویژه خبری فولادی ها چه گذشت؟

قیمت پروفیل صنعتی

۳- بخشی از نیازهای کارخانجات فولادی اعم از مواد اولیه و تجهیزات از خارج از کشور تامین می شود که به احتمال زیاد تنش های اخیر بر نحوه، میزان و قیمت آن تاثیر خواهد گذاشت که لاجرم منجر به افزایش قیمت محصولات فولادی و قیمت پروفیل قوطی و تیرآهن تمام شده و کاهش حاشیه سود و یا حتی زیان برای آنها خواهد شد .

عقب نشینی فولاد ادامه خواهد داشت؟

پر واضح است که نباید به مسائل نگاه یک سویه داشت و با تحلیل های جانبدارانه در جهت منافع بخش خاصی از زنجیره تولید و توزیع فولاد ، بقیه زنجیره را آماج هجمه های پوپولیستی و غیر منطقی قرار داد.

هم چنین از سوی برخی مبادی اعلام شده است که در روز پنج شنبه هفته گذشته در لایه های مختلف فولاد عقب نشینی و کاهش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل قوطی نسبت به روز گذشته رخ داده است؛

باید توجه داشت که این نوع سیاست چماق و هویج برخی سودجویان داخلی مورد قبول فعالان بازار نمی باشد؛

برخی از فعالان بازار اذعان داشته لند که به ادامه این گونه معاملات مسموم کالای بورس که سرچشمه این التهابات است می بایست خاتمه داده شود؛ دولت باید با تشدید نظارت؛ جروزه خود در مدیریت بازار و حمایت خود از مردمی که به او رای داده اند را در عمل ثابت نماید.

حمایت رسانه ها از منع خرید با قیمت کاذب

هم چنین برخی از رسانه ها از جمله گزارشگر فولاد ضمن اعلام تبعیت تمام قد خود از رهنمودهای مقام معظم و فرزانه رهبری و ضمن افتخار به معیشت در نظام جمهوری اسلامی ایران و ضمن احترام تمام قد به خون شهدای ایران اسلامی که جوانمردانه برای حمایت و پاسداری از اهداف به حق ملت این مرز بوم ریخته شده است؛ و به نمایندگی از معترضین به فضای مسموم کنونی و ضمن اعتقاد و التزام به آرمان های انقلاب اسلامی و حکومت جمهوری اسلامی ایران عزیز و در سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری، تقاضای رسیدگی عاجل مسئولان بلند پایه کشور به این هرج و مرج ها در حوزه فولاد را دارد.

حتما بخوانید :  سوء استفاده سودجویان از وضعیت آشفته بازار فولاد

باید دید که در روزهای آتی با توجه به تلاش فعالان بازار در جهت جلوگیری از خرید محصولات فولادی با قیمت های کاذب دولت در جهت بهبود بازار آشفته فولاد چه اقداماتی را به عمل خواهد رساند. امید است که در هفته جاری شاهد رونق مجدد در این بازار آشفته باشیم چراکه بهبود صنعت ایران جز با تلاش دولت و صنعت گران خصوصا در این شرایط حساس مقدر نخواهد شد.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

اولین کسی باشید که این مقاله را رتبه بندی می کند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button