ورق اکسین چیست؟

2 ماه پیش4341بازدید0دیدگاه3.3امتیاز (23 رای)
ورق اکسین چیست؟

بررسی ورق اکسین اهواز

ورق اکسین اهواز به ورق سیاه تولیدی کارخانه فولاد اکسین اطلاق می شود. این محصول در دو نوع ورق st37 و st52 تولید و در اندازه های مختلف به بازار عرضه می گردد. در ادامه به معرفی کارخانه تولیدی این محصول و مشخصات آن خواهیم پرداخت. شما می‌توانید با توجه به کارخانه، نمودار قیمت ورق سیاه را در سایت مرکزآهن بررسی کنید.

تفاوت ورق اکسین اهواز با محصولات سایر کارخانجات

برای بسیاری از مشتریان در هنگام خرید ورق سیاه این سوال پیش می آید که چرا کارشناسان فروش برای هر کاربردی ورق یک کارخانه مخصوص را به آن ها پیشنهاد می دهند و در حقیقت این که محصول کارخانجات مختلف چه تفاوتی با یکدیگر دارد؟ چرا یک کارخانه به تولید یک محصول خاص معروف می شود؟ در ادامه قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که هر کارخانه تولید ورق چه محصولاتی را تولید می کند؟ برای مثال چنانچه قصد داریم یک سوله بسازیم بهتر است از کدام برند ورق خریداری نماییم؟

به طور کلی یک سری از کارخانجات تولید ورق st52 در ایران از صفر تا صد محصول را خودشان تولید می کنند. برای مثال اسلب را تولید و نورد کرده و به ورق تبدیل می نماید. تنها کارخانه ای که هم اسلب تولید می کند و هم آن را به ورق تبدیل می کند کارخانه فولاد مبارکه می باشد. کارخانه های فولاد هرمزگان و فولاد خوزستان تنها اسلب تولید کرده و به ورق تبدیل نمی کنند و کارخانه هایی نیز مشغول به فعالیت هستند که اسلب را خریداری کرده و تنها نورد می کنند و محصول نهایی آن ها ورق می باشد. بنابراین فولاد مبارکه تنها کارخانه ای است که از صفر تا صد کار را انجام می دهد. کارخانه فولاد مبارکه ورق سیاه را از ضخامت 1.2 تا 16 میلی متر تولید می کند ولی آن چیزی که مرسوم است و تولید همیشگی این کارخانه بوده و عمده سفارشات برای آن می باشد، از ضخامت 2 تا 15 میلی متر است. این محصولات در سایزهای 2، 2.5، 3 ، 4 و 5 که در اصلاح بورس ورق hb اطلاق می شود و سایزهای 6،  8 ، 10 و 12 و 15 که در بورس به نام hc شناخته می شوند، موجود می باشند.

حال در hb ، عرض های 1، 1.25 و 1.5 موجود است. لازم به ذکر است ورق عرض 1.5 تنها برای ضخامت های 3، 4 و 5 موجود می باشند. در ضخامت های بالا (hc) عرض 1.5 مرسوم است. در مورد طول این ورق ها نیز، کارخانه ها حتی کارخانه فولاد مبارکه با توجه به سفارش مشتری، طول مورد نظر را تولید می کنند ولی آنچه سفارش بیشتری دارد ورق 1.5 به صورت رول و یا 1.5 به صورت شیت فابریک می باشد. طول شیت فابریک عموما 6 متر و یا 12 متر است. بنابراین ورق مرسوم تولید فولاد مبارکه تا ضخامت 15 میلی متر و یا 16 براساس سفارش مشتری می باشد. حال اگر خریداری ورق با ضخامت 20 و عرض 1.5 نیاز داشته باشد باید چکار کند؟

ورق های ضخیم عرض 1.5 در کارخانه کاویان تولید می گردد. کارخانه کاویان نوردکار است. ورق های این کارخانه در عرض های 1.25 و 1.5 و از ضخامت 8 میلی متر به بالا موجود می باشد. شرکت مشابه کاویان، کارخانه اکسین اهواز می باشد. تفاوت کارخانه ورق اکسین اهواز با کاویان این است که ورق های تولیدی را عموما در عرض 2 متر تولید کرده و توان تولید تا عرض 4.5 متر را دارد ولی عموما ورق هایی با عرض 2 متر تولید می کند. طول های موجود نیز براساس سفارش مشتری می باشد. ورق های تولیدی این کارخانه از کیفیت بالایی برخوردار است. خط نورد آن دنیلی ایتالیا بوده و نورد را از دو جهت ورق انجام می دهد. مزیت دیگر آن این است که ورق های تولیدی این کارخانه محدودیتی نداشته و طبق سفارش مشتری در ابعاد مختلفی تولید می گردد.

قیمت ورق اکسین اهواز

معرفی شرکت فولاد اکسین

شرکت فولاد اکسین در در سال 1384 تاسیس و هم اکنون زمینه تولید ورق های فولادی برای زنجیره تامین صنایعی که نیازمند ورق های فولادی می باشند از جمله صنایع نفت، گاز، ماشین سازی ، صنایع دریایی و پتروشیمی فعالیت دارد. در سال 1387 پروژه تاسیس کارخانجات این مجموعه تکمیل گردید و پس از آن راه اندازی شد. با این حال ورق اکسین اهواز از یک سال بعد به مرحله تولید رسید و در سال 1390 نیز به توانایی تولید 300 هزار تن محصول دست یافت. در سال های بعد به تولیدی دو برابر رقم ذکر شده نائل گشت.

پس از آن با راه اندازی کوره های حرارتی میزان تولید محصولات این شرکت از مرز 650 هزار تن نیز گذشت. در سال 1392 کارخانه عملیات حرارتی در شرکت راه اندازی شد. با انجام عملیات حرارتی بر روی محصولات تولیدی اعم از ورق اکسین اهواز کیفیت بالایی از این محصولات به دست آمد. در سال 1393 اداره استاندارد ایران شرکت فولاد اکسین خوزستان را به عنوان شرکت برتر تولید فولادی کشور انتخاب کرد و تولید محصولات شرکت از مرز 5 هزار تن در روز و 83 هزار تن در ماه و 783 هزار تن در سال عبور کرد. این میزان تولید از ظرفیت اسمی شرکت بیشتر می باشد. لازم به ذکر است ورق اکسین اهواز دارای استانداردهای کیفیت زیر می باشد:

 • استاندارد مدیریت کیفیت 9001:2008 ISO
 • استاندارد مدیریت زیست محیطی 2004:14001 ISO
 • استاندارد مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای 18001:2007 OHSAS
 • استاندارد مدیریت کیفیت – رضایتمندی مشتری – راهنمایی هایی جهت اصول رفتاری سازمان 10001:2007 ISO
 • استاندارد مدیریت کیفیت – رضایتمندی مشتری – راهنمایی هایی برای رسیدگی به شکایات در سازمان ها 10002:2014 ISO
 • گواهینامه انطباق محصول با الزامات ایمنی و سلامتی اتحادیه اروپا CE
 • گواهینامه تایید فرآیند ساخت از موسسه رده بندی ایرانیان ICS

مروری بر انواع محصولات تولیدی فولاد اکسین

به طور کلی کارخانه فولاد اکسین ، یکی از تولیدکنندگان بزرگ و محبوب ورق سیاه در کشور می باشد. این برند مشتریان خاص خود را داشته و از کیفیت بالایی برخوردار است. مرکز آهن مفتخر است که نمایندگی فروش محصولات این شرکت را برعهده داشته و قیمت ورق اکسین اهواز به صورت روزانه در سایت این شرکت اعلام می گردد. از انواع ورق های تولیدی این شرکت برای کاربردهای مختلف می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ورق سیاه جهت استفاده در صنعت لوله سازی
 • تولید ورق سیاه مورد استفاده در صنعت کشتی سازی
 • ورق فولادی مورد استفاده در صنعت ساختمان شامل ورق های معمولی،  نرمالیزده شده و ورق های با نورد ترمومکانیکال
 • ورق های 34CrMo4 مورد استفاده در مخزن های CNG در صنعت اتومبیل سازی
 • محصولات مورد استفاده در مخازن تحت فشار نفت، پتروشیمی و گاز
 • محصولات استحکام بالا برای کاربردهایی با تحمل وزن بالا

ورق اکسین اهواز

موارد استفاده از ورق اکسین اهواز

با توجه به ویژگی ها و میزان ضخامت ورق های تولیدی این شرکت، در صنایعی از جمله کشتی سازی، لوله سازی، ساختمان سازی، خودروسازی و ساخت برخی از قطعات ماشین آلات کاربرد دارد.

همان طور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم ورق سیاه تولیدی این شرکت در حال حاضر در دو نوع st37 و st52 تولید می گردد. تفاوت این دو ورق همواره برای خریداران محترم مورد پرسش بوده است. پیش تر در مقاله ای تحت عنوان تفاوت ورق سیاه st37 و st52 به بررسی تفاوت این دو محصول پرداختیم. در ادامه نیز به توضیح مختصری خواهیم پرداخت.

تفاوت ورق st37 و st52 اکسین اهواز

به طور کلی علامت st برای فولادهای ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. پس از این حروف، عددی به کار می رود که چنانچه این عدد را در 9.81 ضرب نماییم میزان حداقل استحکام کشش فولاد بر حسب نیوتن بر میلی متر مربع به دست می آید. پس از عدد ذکر شده عددی مربوط به استحکام به صورت خط تیره قرار می گیرد و عدد ذکر شده نشان دهنده درجه کیفیت فولاد مورد استفاده در ورق مصرفی است.

 • درجه 1: برای کارخای معمولی که نوشته نمی شود.
 • درجه 2 : برای کارهای مهم
 • درجه 3: فولادی که آرام ریخته گری شده و دارای درجه خلوص بالا و خواص جوشکاری خوب است.

فولاد st37 به عنوان فولاد نرمه شناخته می شود. کاربرد اصلی این ورق ها در ساختمان سازی و ساخت پروفیل های ساختمانی می باشد. این دسته از محصولات به دلیل وجود درصد کربن پایین، استحکام متوسطی دارند. ورق st52 نیز از دسته ورق هایی می باشند که از استحکام بالایی برخوردارند. وجود عناصری همچون سیلیسیم و منگنز نیز سبب استحکام بالا و ویژگی های منحصر به فرد این محصول شده است.

ورق های st37 در صنعت استفاده بیشتری دارند و دلیل این امر را می توان جوش پذیری و خواص مکانیکی مناسب این محصول نامید. از لحاظ قیمت ورق سیاه اکسین در دو نوع st37 و st52 تفاوت چندانی ندارند ولی st52 اندکی بالاتر می باشد. هرچند استفاده از st52 به جای st37 سبب کاهش وزن فولاد مصرفی در ساختمان می گردد.

همچنین این شرکت در تلاش است با تولید محصولاتی خاص با ابعاد مختلف در مسیر رشد و پیشرفت گام بردارد تا بیش از پیش بتواند پاسخگوی شما عزیزان باشد.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد