0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

ورق گرم همچنان رده اول بازار محصولات فولادی

طبق آمار تجاری ۶۲ کشور صادرکننده محصولات فولادی نشانگر این است که، ظرفیت کل صادرات این تولیدات در سال ۲۰۱۶ معادل ۴۵۱٫۹ میلیون تن بوده است که ورق گرم با ۸۲٫۵ میلیون تن بالاترین ظرفیت صادرات را دارا است و بعد از آن شمش و محصولات مرتبط با ۵۱٫۱ میلیون تن و بعد از آن میلگرد نورد گرم با ۴۰٫۶ میلیون تن در بالای محصولات صادراتی قرار دارند. طبق مطالعات انجمن جهانی فولاد چین با ۱۰۸ میلیون تن صادرات و ۹۴ میلیون تن خالص صادرات  رتبه اول صادرات فولاد را از آن خود کرده است و بعد از آن ژاپن و روسیه با میانگین مثبت ۳۴٫۵ و ۲۶٫۹ میلیون تن قرار گرفته اند.

ایران با صادرات کل ۵٫۷ میلیون تن در سال، به بیستمین کشور صادرکننده فولاد تبدیل شده است و با محاسبه خالص صادرات یک میلیونی در رده چهاردهم قرار دارد. از طرفی امریکا بزرگترین کشور وارد کننده فولاد است که بطور میانگین ۲۱٫۷ میلیون تن فولاد در سال ۲۰۱۶ واردات داشته است و بعد از آن کشور ویتنام و تایلند با ۱۷ و ۱۶ میلیون تن قرار دارند. کل ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ معادل ۴۰٫۴ میلیون تن فولاد واردات داشته اند در حالی که میانگین صادرات در این حوزه تنها ۱۰٫۵ میلیون تن می باشد.

نکته جالب اینجاست که در میان ۱۰ کشور برتر تولید کننده تنها چهار کشور، از جمله چین، هند، ترکیه و اوکراین نسبت به سال ۲۰۱۵ با افزایش تولید همراه بوده اند. ایران با تولید ۱۷٫۹ میلیون تن فولاد نسبت به سال قبل از آن ۱۱٫۲ درصد رشد داشته و کماکان چهاردهمین تولید کننده بزرگ جهان است.

قیمت ورق گالوانیزه روز خرید فروش

بررسی جامع  فولاد از بازار سال ۲۰۱۶

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)،  جدیدترین آمار این انجمن نشانگر این موضوع است که چین، در میان کشورهای جهان، در رتبه اول تولید فولاد است و کشورهای ژاپن، هند، امریکا و روسیه در رتبه های بعدی قرار دارند. نکته قابل ذکر اینجاست که در میان ۱۰ کشور اول تولید کننده تنها چهار کشور، از جمله چین، هند، ترکیه و اوکراین نسبت به سال ۲۰۱۵ با رشد تولید همراه بوده اند. ایران با تولید ۱۷٫۹ میلیون تن فولاد نسبت به سال گذشته از آن ۱۱٫۲ درصد افزایش داشته و کماکان در رتبه چهاردهم تولید کننده بزرگ دنیا است.

همچنین میانگین جهانی مصرف فولاد نیز از ۲۱۸ کیلوگرم در سال ۲۰۱۳ به ۲۰۷٫۹ کیلوگرم در ۲۰۱۶ رسیده است. به عنوانی دیگر کل مصرف محصولات فولادی از ۱۵۳۵٫۴ میلیون تن در سال ۲۰۱۳ به ۱۵۱۵ میلیون تن در ۲۰۱۶ نزول داشته است که عملا ناشی از افت مصرف چین است، این در حالتی است که مصرف اتحادیه اروپا در این سال ها با روند صعودی  همراه بوده است.

مصرف کشور چین از۷۳۵٫۱ میلیون تن در سال ۲۰۱۳ به ۶۸۱ میلیون تن در سال ۲۰۱۶ کاهش یافته، مانند مصرف کشورهای امریکای جنوبی و مرکزی که افت داشته است. مصرف ایران نیز با کاهش ۷۰۰ هزار تنی از ۱۹٫۸ میلیون تن در ۲۰۱۳ به ۱۹٫۱ میلیون تن در ۲۰۱۶ نزول پیدا کرد در حالی که میزان مصرف کشورهای خاورمیانه از ۳۲٫۹ به ۳۴ میلیون تن رشد داشته است.

نگاهی به گزارش مصرف سرانه کشورها بازگو کننده این است، میانگین مصرف جهانی ۲۰۷٫۹ کیلوگرم است. در این بازه کره جنوبی با مصرف سرانه ۱۱۳۰٫۲ کیلوگرم بیشترین مقدار مصرف فولاد را دارد که تقریبا ۵٫۵ برابر مصرف جهانی است و این نشانگر این است که  صنایع وابسته به فولاد در این کشور تا چه میزانی پیشرفت داشته است. در حالتی که مصرف متوسط چین و ژاپن که در رده های بعدی قرار دارند به ترتیب ۴۹۲٫۷ و ۴۹۲٫۶ کیلوگرم است. میانگین مصرف سرانه ایران نیز ۲۳۸٫۷ کیلو است که بیشتر از متوسط جهانی است.

خرید فروش ورق آهن آلات اصفهان

بزرگترین واردات و صادرات سنگ آهن جهان در ۲۰۱۶

در سال ۲۰۱۶ کل بازار سنگ آهن به ۱۵۸۲ میلیون تن می باشد. استرالیا از منطقه اقیانوسیه بزرگترین صادرکننده سنگ آهن جهان ۸۵۶ میلیون تن صادرات داشته  که ۶۲۹ میلیون تن آن به کشور چین بوده است. کشورهای امریکایی رتبه دوم بیشترین صادرات سنگ آهن را به حجم ۴۰۵ میلیون تن به خود اختصاص داده  که میزان  ۲۳۶ میلیون تن آن نیز به چین بوده است. رنکینگ سوم صادرات سنگ آهن  کشورهای حوزه خاورمیانه و افریقاست که حجمی معادل ۱۰۸ میلیون تن در سال ۲۰۱۶ را به خود اختصاص داده و ۷۰ میلیون تن از این صادرات نیز به مقصد کشور چین بوده است. بر طبق آمار انجمن جهانی فولاد چین با ۱۳۰۵ میلیون تن خالص واردات سنگ آهن در ۲۰۱۶ بزرگترین وارد کننده و مصرف کننده در جهان است و بعد از آن کشور های اتحادیه اروپا با ۲۸ عضو قرار دارد که تراز واردات آن ۱۰۰ میلیون تن بوده است. از این جهت مشخص شده که چین تاثیر بسیار مهمی در بازار فولاد و سنگ آهن را دارد.

 

خبرهای مرتبط:

مالیات مازاد بر آهن آلات,افزایش قیمت ورق در بازر جهانی,قیمت ورق,

 

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • ۵عالی بود
  • ۳خوب بود
  • ۲معمولی بود
  • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها

    اشتراک گذاری