0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نوسانات قیمت میلگرد طی هفته گذشته

قیمت آهن آلات طی هفته گذشته در بازار جهانی نوساناتی را در بخش میلگرد تجربه کرده است. بهای میلگرد صادراتی ترکیه هفته قبل حدود ۵ دلار رشد داشته ۵۲۶ تا ۵۳۶ دلار هر تن فوب شد البته خریدارها همچون یک هفته قبل در بیشتر از ۵۱۱ دلار هر تن فوب حاضر به معامله نبودند. در بازار داخلی ترکیه نیز نرخ از ۵۲۵ دلار دو هفته قبل به ۵۴۸ تا ۵۶۱ دلار هر تن درب انبار رسید. میلگرد صادراتی چین حدود ۵۳۱ دلار هر تن فوب بود. میلگرد صادراتی سی آی اس نیز در ۵۱۱ دلار هر تن فوب در ثبات بود.

در شمال اروپا نرخ میلگرد حدود ۵۵۸ یورو  هر تن درب کارخانه بود که تا ۸ یورو رشد داشت. در بازار امریکا نیز میلگرد ۵۶۱ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

قیمت آهن آلات در بازار ایران

هم چنین قیمت آهن در این بخش در بازار ایران نیز شاهد تغییراتی بوده است. نرخ میلگرد هفته گذشته نزولی بود میانگین نرخ محصولات ذوب آهن سایز ۱۵ تا ۲۵ اول هفته ۲۲۹۰۰ ریال بود که تا آخر هفته به ۲۲۸۰۰ ریال رسید. روهینا هفته را با متوسط نرخ ۲۱۹۰۰ ریال شروع کرد ولی از روز شنبه تخفیف ها را بالا برد و تا آخر هفته با ۴۰۰ ریال کاهش بست. قیمت آهن آلات در بخش تیرآهن نیز نوسان پاندولی داشت متوسط روز شنبه برای سایز ۱۴ تا ۱۸ هر کیلو ۲۷۰۶۰ ریال بود روز یکشنبه به ۲۷۱۶۸ ریال رسید ولی تا روز چهارشنبه به نرخ شنبه برگشت.

به طور کلی قیمت آهن آلات در بخش مقاطع راکد بوده است. بازار مقاطع به تعطیلات خورده است و هیچ جنب و جوشی در ان نیست این روند برای هفته آینده هم قابل پیش بینی است زلزله کرمانشاه و به دنبال آن کرمان دل و دماغ کار کردن را گرفته است همین شرایط باعث شده تا رکود در کل چرخه تولید میلگرد دیده شود در نتیجه کاهش تولید شمش و جمع آوری قراضه حاصل آن است. در هفته های آینده بازار هزینه این سکوت را پرداخت خواهد کرد به ویژه آنکه آخرین فصل سال معمولاً زمان مصرف مانده بودجه عمرانی است که امسال تقریباً به صفر رسیده است.

شاید در رهگذران امیدی به تحرک بازار در بخش قیمت آهن آلات باشد. گفتگوی تلویزیونی رئیس جمهور نقطه امیدوارکننده ای برای اکثر دست اندرکاران نداشت گویا اینکه انتظار هم نمی رفت چرا که یک دوره را همه با ایشان تجربه کرده اند و قرار نیست در دوره دوم کاری صورت پذیرد، این دولت هرچیزی را که به دست می آورد یارانه میدهد و برای مخارج جاری خود از مالیات می گیرد، نتیجه این روند در کشورهای دیگر بخصوص امریکای لاتین دیده شده است.

نوسانات قیمت ورق طی هفته گذشته

قیمت آهن آلات در بخش ورق نیز تغییراتی داشته است. ورق گرم صادراتی چین هفته گذشته را در ۵۶۱ تا ۵۷۶ دلار هر تن فوب به پایان برد ولی فعالیت زیادی نداشت چون بها سایر رقبا رقابتی تر است. ولی در بازار داخلی این کشور بها ورق تا ۶ دلار رشد داشته است. ورق گرم صادراتی سی آی اس در ۵۲۱ تا ۵۳۱ دلار هر تن فوب ثبات داشت ولی خریدارها به دنبال تخفیف بیشتر بودند.

در بازار داخلی ترکیه ورق گرم ۵۵۱ تا ۵۶۱ دلار هر تن درب کارخانه بود و ثبات داشت. ارائه کننده ها سعی داشتند از دادن تخفیف های بزرگ اجتناب کنند. البته خریدارها اغلب به دنبال ۵۴۶ دلار هر تن درب کارخانه هستند. ورق گرم صادراتی ترکیه ۵۶۱ تا ۵۶۶ دلار هر تن فوب است در حالی که هفته قبل ۵۵۶ تا ۵۵۹ دلار بود. در بازار واردات ورق در ترکیه نیز ورق گرم سی آی اس ۵۳۶ تا ۵۴۱  دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

در بازار شمال اروپا ورق گرم هفته گذشته را در ۵۳۱ یورو هر تن درب کارخانه به پایان برد که حدود ۲ یورو افت داشت. از طرفی در بازار داخلی امریکا ورق گرم تا ۹ دلار بالا رفته ۶۳۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه شد.

ارزیابی ورق در بازار ایران

نرخ ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول در انزلی روز شنبه ۲۹۴۰ تومان بود ولی روند نزولی از همان روز شنبه شروع شد و تا آخر هفته به ۲۹۱۰ تومان رسید بعضی واسطه ها تا ۲۹۰۰ تومان هم صحبت میکردند در حالیکه روند خرید این کالا کمی کند شده ولی هنوز برای واردکننده مقرون به صرفه است، احتمال افزایش نرخ این کالا در خارج از ایران به علت پایان سال میلادی زیاد است ولی این رونق فصلی است میانگین نرخ ورق گرم ضخامت ۲٫۵ تا ۱۵ میلیمتر در طول هفته ثابت ماند و از ۲۵۳۶۰ ریال تکان نخورد با اینکه درخواست ضخامت ۳ میلیمتر به علت ساخت کانکس برای زلزله زده ها به شدت افزایش یافته ولی نرخ آنهم تغییر جدی نداشت.

بازار آرام و بدون درخواست بود، آنچنان که پیش بینی میشد روند نزولی ضخامت های ۱۵ میلیمتر به بالا محصول اکسین و کاویان ادامه یافت. محصولات کاویان با ۲۰۰ ریال کاهش قیمت از مبنای ۲۳۴۵۰ ریال روبرو شد ورق های اکسین روز شنبه به طور میانگین ۲۴۲۷۰ ریال عرضه میشد که تا اخر هفته ۳۰۰ ریال افت کرد. دلیل کاهش نرخ بالا بودن ارائه و تعداد زیاد ارائه کننده هاست که در رقابت با یکدیگر روند نزولی را از هفته قبل از آذر شروع کرده بودند.

ورق سرد بازار بی رونقی داشت نرخ ها تا ۳۰ تومان هر کیلو کاهش یافت نرخ فعلی برای واردات با بها های فروش در بازار تطابق ندارد بخصوص برای ضخامت های ۶۰/۰ میلیمتر و کمتر ولی کمبود درخواست بازار را با رکود همراه کرده است این رکود در هفته پیش رو بیشتر خواهد شد. ورق گالوانیزه تغییر محسوسی نداست، بازار این کالا مدتهاست بدون نوسان باقیمانده است ارائه آن با درخواست تقریباً برابر است در حالیکه حجم تولید کاهش یافته و کمتر شده است.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری