0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

احتمال افزایش قیمت میلگرد در پی بالا رفتن نرخ فولاد در سال آینده

به گفته رئیس اتحادیه آهن ‌فروشان احتمال این که در سال آتی با افزایش قیمت فولاد مواجه شویم بسیار است. وی گفت: با بهبود اوضاع بازار مسکن و رونق آن در ماه‌ های اخیر احتمالا در پیش رو، افزایش ساخت و ساز در ابتدا موجب بالا رفتن بهای فولاد و سپس منجر به افزایش قیمت میلگرد و میزان مصرف آن در بازار های داخلی خواهد شد.

اما اگر بخواهیم به زمان حال بازگردیم، طبق گزارشات رسیده، بعضی از خریداران گاها بر این باورند که برخی از واحد های پایین دستی مدعی گران فروشی و کم فروشی صنایع فولادی هستند. برای بررسی این ادعا به ارزیابی قیمت میلگرد در چهار کارخانه مختلف می پردازیم:

در حال حاضر قیمت میلگرد بناب ٨ A٣ معادل ٢۵۵٠ تومان است که نسبت به یک هفته گذشته ثابت اعلام شده است. قیمت میلگرد بناب 10 نیز در حدود ٢۵٢٠ تومان اعلام شده است. همچنین قیمت میلگرد بناب ١٢ تا ٣٢ در اولین روز از اسفند ٩۶ معادل ٢۴٨۵ شنیده شد که نسبت به روز های قبل بدون تغییر مانده است.

از طرف دیگر امروز قیمت میلگرد شاهرود ١٠ معادل ٢۵۴٠ تومان بود که نسبت به دیروز با قیمت ٢۵۶٠ تومان، حدودا ٢٠ تومان کاهش پیدا کرده است. قیمت میلگرد شاهرود با سایز ١٢ نیز معادل ٢۵٠٠ تومان خرید و فروش شد. قیمت میلگرد شاهرود ١۴ تا ٣٢ هم روند کاهشی داشت و امروز در حدود ٢۴٠٠ تومان اعلام شد. با توجه به نمودار ثبت نوسانات، قیمت میلگرد حسن رود با سایز ٨  در حدود ٢۴٧٠ تومان معامله شده است که ١٠ تومان نسبت به دیروز کاهش یافته است.

نوسانات قیمت میلگرد بناب و سایر کارخانجات

علاوه بر این، قیمت میلگرد حسن رود با سایز ١٠  نیز معادل ٢٣٩٠ تومان خرید و فروش شد. قیمت میلگرد حسن رود با سایز ١٢ هم ۶۵ تومان نسبت به روز قبل کاهش یافت و معادل ٢٣٨٠ تومان اعلام شد. اما برخلاف این روند کاهشی، قیمت میلگرد روهینا ثابت اعلام شد. در حال حاضر قیمت میلگرد روهینا با سایز ١٢ معادل ٢۵٣٠ تومان است که نسبت به یک هفته پیش بدون تغییر مانده است. همچنین قیمت میلگرد روهینا ١۴  نیز در حدود ٢۵١٠ تومان و ثابت اعلام می شود.

میلگرد مرکزآهن

به گزارش یکی از خبرگزاری ها، چند سالی است که مشکلات واحدهای تولیدی میلگرد و شرکت های فولادی دیگر افزایش پیدا کرده اما هنوز هیچگونه راهکاری برای حل برخی از این مشکلات اتخاذ نشده است.

به اعتقاد برخی از کارخانجات تولید کننده میلگرد، شرکت های فولادی مواد اولیه را گران از آن چه که باید، به آن ها فروخته و با کاهش میزان عرضه مواد اولیه، در قیمت آن اختلال به وجود آورده اند. آن ها بر این باورند که شرکت های تولید کننده مواد اولیه حتی این مواد را ارزان تر قیمت داخلی صادر می‌کنند ولی حاضر نیستند آن ها را با بهای مناسب در اختیار واحدهای تولیدی داخلی قرار دهند. با فراگیر شدن این ادعا، میزگردی توسط یکی از خبرگزاری های مطرح کشور ترتیب داده شد تا طرفین منتقد دور یک میز جمع شده به بیان و برطرف سازی اساس مشکلات خود بپردازند.

مشکلات موجود در صنعت فولاد کشور

اما متأسفانه اعضای انجمن فولاد حاضر به حضور در این میزگرد نشدند. علاوه بر این، یکی از حاضران این گونه سخنان خود را آغاز کرد که: یک تحلیل از وضعیتِ زنجیرۀ ارزش آهن و فولاد در ایران موجود است که به اعتقاد ما  باید در این مورد یک گفتگوی جدی انجام شود و اگر این اتفاق نیفتد ما مجبوریم موضوع را به دولت و نهاد های نظارتی مربوطه واگذار کنیم.

اما تجربیات ما در این زمینه نشان می دهد که مداخلات­ دولت و نهاد های نظارتی، بر اساس واقعیات یا مصالح زنجیره و یا کارِ کارشناسی نبوده است که این موضوع مطمئنا آسیب هایی را به وجود خواهد آورد.

ضمن این که اعداد و ارقام بسیار بزرگی در معادن خصوصی کشور وجود دارد که پرداخت نشده است. در چند سال اخیر در بخش تولیدِ سنگ­ آهن، ما تمام نیازِ کارخانجات تولید کننده میلگرد داخلی را به وسیلۀ معادن فعال سنگ آهن تأمین کرده ایم و به واردات نیازی نبوده است. این نشان می دهد که ما در این مورد خودکفا هستیم و این خبر خوبی است.

علاوه بر این، ما در حال حاضر نیاز داخلی پاسخ داده نشده نداریم و با این شرایط هر سال نزدیک به حداکثر 20 میلیون تُن محصولات فولادی از جمله میلگرد تولید می کنیم. و بدین ترتیب نیازِ داخلی تامین نشده نداریم. نکته قابل توجه در این حوزه رابطۀ خریداران داخلی با فروشنده است که مشکلات بسیار جدی در این باره وجود دارد. که دلیل آن هم عدم هماهنگیِ بین خریدار و فروشنده است که تبعات گسترده­ای به تا کنون به همراه داشته است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0