0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

ایران دوازدهمین تولیدکنندۀ آهن در بازار جهانی

در حالی ایران در ماه سپتامبر به ردۀ ۱۴ تولیدکنندگان جهانی آهن صعود کرد که در ۹ مــاه نخســت ســـال ۲۰۱۷ (از ابتدای دیماه ۹۵ تا پایان شهریور ۹۶) تولید آهن خام در گروه فـــولاد مبــارکه (شرکت فولادمبارکه، مجتمع آهن سبا و آهن هرمزگان) به ۶ میلیون و ۱۲۱ هزارتن رسید که نسبت به مــدت مشــابه ســال قبل (۵ میلیون و ۳۳۶ هزارتن) ۱۶ درصد رشد را نشان می دهد.

بنابر اعلام انجمن جهانی آهن ، تولید آهن ایران در ۹ ماه نخست سال ۲۰۱۷ به ۱۷ میلیون و ۲۳۴ هزارتن رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۱۳ میلیون و ۲۱۱هزارتن) ۲۲.۹ درصد رشد داشته است. به گفته منابع خبری، ایران در ماه سپتامبر ۲ میلیون و ۲۳۰ هزار تن آهن تولید کرده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (یک میلیون و ۵۸۹ هزار تن) ۴/۴۰ درصد رشد داشته است.

هم چنین ، ایران در میان ۶۶ کشور تولیدکننده آهن که ۹۹ درصد آهن جهان را تولید میکنند، در ماه سپتامبر در جایگاه دهم قرارگرفته و در ۹ ماه نخست امسال دوازدهمین کشور بزرگ تولیدکننده فولاد در جهان بوده است. بر اساس آمارهای جهانی آهن ، در ماه سپتامبر چین با تولید حدود ۷۳ میلیون تن، ژاپن با ۹ میلیون و ۶۵۰ هزارتن و هند ۹میلیون و ۲۵۰ هزار تن در جایگاههای اول تا سوم قرار دارند.

بازار آهن در دست کشور بزرگ و پرجمعیت چین و برزیل

شروع افت توانایی تولید آهن در کشور چین در روز سپری شده در حالی ایجاد شد که همزمان با آن واقعه بازارهای فیوچرز بسیار بهتر ظاهر شدند و در ادامه معاملات آهسته تر شدند . به نقل استیل پدیا، در ادامه مسئولهای هبی اعلام نمودند که این استان در نظر کاهش ظرفیت سالانه به دویست میلیون تن ظرفیت تولید، بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰، به میزان بیست میلیون تن از ظرفیت فولاد را کم کردند.

میلگرد پس از رسیدن به افزایش حدود سه درصدی در هر روز ، قیمت حالا به آرامی در روندی رو به پایین حرکت نموده. ورق گرم هم که در معاملات روز قبل به رشد حدود دو درصدی رسیده بود، اگرچه با نزدیکی به آخر کار روز قبل، رشد یک درصدی را نشان می داد .

این موارد در حالی رخ داده است که به نظر می‌رسد خریدهای هفته قبل باعث شد تا آهنسازان با حجم زیادی از موجودی برخورد نموده و فعلا دست از خرید کشیدند تا سیاست های کاهش ظرفیت را بیشتر نشان دهند. آنها به دنبال کاهش تولید آهن هستند و ظرفیت تولید آهن افت پیدا خواهد کرد.

همچنین کاهش متقاضی آهن چین در پی کاهش تولید آهن رخ داده به دلیل این که چین با هدف کاهش آلودگی محدودیت‌ های تولید خود را منتشر کرده است. این تصمیم بر آهنسازان مناطق هبی، شانشی، شاندونگ و هنان تاثیر خواهد گذاشت و در مدت زمان گفته شده متقاضی آهن کاهش می‌یابد. در بین این مناطق هبی بیشترین آسیب را خواهد دید.

سمت و سوی خروجی بیلت در برزیل

سمت و سوی بیلت این کشور در این چند هفته به بلا رفته و رکورد زده؛ این موضوع که کشور مربوطه دومین صادرکننده در این زمینه بوده، غیر قابل انکار است همچنین در اکتبر حدود ۸۹۰۰۰۰ تن صادر کرده که بالاترین در این سال بوده است.

صادرات محصولات نیمه نهایی برزیل در ماه نهم سال ۲۰۱۷ ، پانصد و سی هزار تن و در اکتبر سال گذشته ۴۸۰۰۰۰ تن بود. آمارها نشان می‌دهد در ۱۰ ماه امسال هم این کشور در مجموع شش میلیون و سیصد هزار تن بیلت صادر کرده که در مقایسه با صادرات پنج میلیون و شصت هزار تنی مدت مشابه سال گذشته رشد حدود بیست وپنج درصدی داشت. صادرات بیلت برزیل در سال گذشته بالغ بر شش میلیون و دویست و پنجاه هزار تن دو سال گذشته هم حدود شش میلیون و نهصد هزار تن گزارش شده است.

افزایش تقاضا برای خرید فولاد در بازار جهانی

با توجه به افزایش تقاضای آهن در سطح جهانی، تولید آهن خام برزیل در سال گذشته به سی میلیون و دویست و ده هزار تن رسید و در سال جاری هم تولید بیست و پنج میلیون و پانصد هزار تن گزارش شده است. در اکتبر امسال آمریکا با واردات دویست و شصت هزار تن بیلت از برزیل سهم بیست و نه درصدی از کل صادرات داشت. ترکیه و آلمان دیگر واردکنندگان بزرگ بیلت از برزیل بودند که در ماه اکتبر به ترتیب دویست و ده هزار تن و نود هزار تن بیلت از این کشور وارد کردند.

عمده صادرات بیلت برزیل از بندر «ویتوریا» با صادرات چهارصد و بیست هزار تن، «ریودو ژانیرو» با دویست و سی هزار تن و «پکم» با دویست و ده هزار تن بود.«ویتوریا» با چهل و دو درصد از صادرات بیلت برزیل، رتبه نخست را در اکتبر داشت. در سال جاری هم اصلی‌ترین کشورهای مقصد صادرات نیز آمریکا با دو میلیون و صد و چهل هزار تن، مکزیک پانصد و شصت هزار تن، ترکیه با پانصد و سی هزار تن، آلمان با چهارصد و هفتاد هزار تن و آرژانتین با چهارصد و سی هزار تن بود.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری