0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

افزایش قیمت آهن آلات در بازار داخلی

قیمت آهن آلات طی روزهای اخیر در بازار روند صعودی را در پیش گرفته است و روز گذشته شاهد افزایش شتاب رشد قیمت این محصولات در بازار داخلی بوده ایم. از جمله سیگنال های مثبت موجود در بازار و سیگنال های موثر بر قیمت آهن آلات طی روزهای اخیر می توان به افزایش قیمت شمش، روند صعودی نرخ دلار و هم چنین افزایش قیمت آهن آلات در بازار داخلی خصوصا در بازار کشور چین اشاره کرد.

یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت این محصولات در بازار داخلی طی روزهای اخیر می توان به افزایش قیمت شمش اشاره کرد و افزایش قیمت قراضه نیز سبب رشد بیشتر این قیمت ها و افزایش شتاب آن ها شده است. با این حال مهم ترین عامل اثر بخش در این زمینه رشد قیمت دلار می باشد.

رسیدن نرخ دلار به قیمت ۴۷۰۰ تومان در روزهای ابتدایی هفته موج عظیمی از افزایش قیمت را در بین محصولات بازار داخلی به راه انداخته است و نمی توان پیش بینی کرد که این روند تا چه زمانی ادامه خواهد یافت. بنابراین با توجه به نامشخص بودن نرخ دلار طی روزهای آتی نمی توان راجع به قیمت آهن آلات طی روزهای اخیر اظهار نظر درستی را ارائه داد.

با این حال با توجه به صحبت های رئیس جمهور در روز دوشنبه ممکن است طی روزهای آتی بازار دلار ثبات بیشتری یافته که طبیعتا بر قیمت آهن آلات نیز اثرگذار خواهد بود. با این حال آن طور که از شواهد مشخص است در حال حاضر بازار آهن آلات در دوران مهمی به سر می برد که نمی توان به طور قطع راجع به آینده ی آن قضاوت کرد.

رشد علایم افزایش قیمت آهن آلات

می توان گفت که ممکن است طی روزهای آتی قیمت آهن آلات شتاب بیشتری یافته و به طور غیر قابل کنترلی افزایش یابد و یا این که به آرامی طی روزهای آتی افزایش یابد.

پیش بینی قیمت آهن آلات روزهای آینده

برای پیش بینی دقیق تر از این بازار بایستی منتظر علایم بیشتر طی روزهای آتی باشیم. چنانچه بخواهیم با شواهد فعلی راجع به آینده بازار نظر دهیم باید بدانیم که فاز فعلی بازار و روند افزایش قیمت می تواند امید به افزایش قیمت ها را طی روزهای آتی افزایش دهد. نکته مهم دیگری که در حال حاضر در بازار وجود دارد کاهش میزان معاملات صورت گرفته در بازار بورس می باشد  آن طور که مشاهده شد اکثر عرضه های موجود در بازار بورس بدون تقاضا بوده است و این امر ممکن است سبب ثبات قیمت آهن آلات طی روزهای آتی گردد.

بنابراین کاهش میزان تقاضا طی روزهای آینده ممکن است سبب جلوگیری از روند افزایشی موجود در بازار آهن آلات گردد. به گفته منابع خبری چندین محموله شمش ایران با نرخ ۵۰۰ الی ۵۱۰ دلار به ازای هر تن فوب توسط برخی از کارخانجات امارات متحده عربی از طریق برخی تجار پیش خرید شده است.

معاملات صورت گرفته در امارات متحده عربی در محدوده ۵۲۱ الی ۵۲۵ دلار به ازای هر تن cfr شنیده شد. بیلت کارخانجات ایرانی در محدوده ۵۲۰ الی ۵۳۰ دلار به ازای هر تن با شرایط تحویلی اواخر ماه مارس به امارات متحده عربی پیشنهاد شده است. حدود ۳۰،۰۰۰ بیلت ایران توسط امارات متحده عربی با نرخ ۵۲۲ دلار به ازای هر تن cfr پیش خرید شده است.

کاهش میزان تقاضا در بازار داخلی

بنابراین نوسانات نرخ شمش نیز طی روز گذشته تاثیر عمده ای بر قیمت آهن آلات در بازار داخلی داشته است. چنانچه بتوان از کاهش میزان تقاضا در بازار چشم پوشی کرد می توان گفت که قیمت ها طی روزهای آتی رشد بیشتری خواهد یافت. بنابراین شواهد بازار در حال حاضر نشان می دهد که میزان تقاضا کاهش شدیدی یافته است که می تواند از شتاب رشد قیمت ها طی روزهای اخیر بکاهد.

بنابراین خریداران نهایی هنوز به طور جدی وارد بازار نشده اند و این موضوع به کاهش دمای هوا و برودت هوا طی روزهای اخیر مرتبط می باشد. بنابراین باید در انتظار شواهد بیشتری طی روزهای آتی باشیم و آینده بازار را در روزهای آینده پیش بینی کنیم. دو پیش بینی راجع به آینده بازار آهن آلات وجود دارد. یکی اینکه قیمت ها به صورت محدود رشد یابد و یا بازار بی توجه به شرایط پیش رو به حالت گذشته باز خواهد گشت. بنابراین در حال حاضر نمی توان به طور دقیق راجع به آینده بازار آهن آلات اظهار نظر کرد.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری