0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

آن چه در بازار بورس طی هفته جاری گذشت

هفته جاری در  بازار بورس آهن آلات شاهد عرضه سبد شمش ۲۰۰۰ تنی خوزستان، تختال  و انواع ورق فولاد مباركه بوديم. شمش خوزستان پس از حدود ۲۰ روز از آخرين عرضه اين شركت در حالي عرضه شد كه حدود دو هفته قبل تر عرضه شمش كاوه جنوب كيش با استقبال و رقابت خريداران و معامله با قيمتي در حدود ۲۰۴۰ تومان انجام شده بود.

كاملا قابل انتظار بود كه با رشد قيمت ميلگرد در بازار آهن آلات طي چند روز قبل و درنظر گرفتن معامله شمش كاوه، عرضه تازه شمش خوزستان حداقل ۴۰ تا ۶۰ تومان بالاتر خواهد بود ؛ انتظاري كه محقق هم شد و اين عرضه با حجم  ۲۰هزار تن و با قيمت پايه ۲۰۸۰ تومان انجام شد.

ورود خريداران آهن آلات با مجموع درخواست بيش از ۵۱۰۰۰ تن كه بيشتر شامل درخواست هاي كمتر از ۵هزار تن بود، كمي خاص و غيرقابل انتظار بود و معامله با رقابت قابل توجه خريداران و ثبت قيمت ۲۱۶۶۶ ريال به عنوان بالاترين قيمت و قيمت ميانگين رقابتي ۲۱۴۱۰ ريال منجر شد به گونه اي كه چهار خريدار اول حجمي برابر يا كمتر از ۳ هزارتن را خريداري نمودند.

با توجه به معامله ديروز و از طرفي افزايش قيمت شمش فولادی القايي و با وجود  نبود شور و نشاط هميشگي در بازار آهن آلات  احتمالا طي امروز و فردا باز هم شاهد رشد قيمت ميلگرد از طرف توليدكنندگان اين حوزه و همچنين در بازار خواهيم بود.

روز دوشنبه همچنين در بخش مقاطع آهن آلات تخت شاهد چند معامله در بورس كالا بوديم:

ابتدا عرضه تختال SM فولاد مباركه  به ميزان ۲۰ هزارتن با قيمت پايه ۲۰۶۰ تومان عرضه شد كه با توجه به تقاضاي قابل توجه ۴۸۵۰۰ تني وارد شده در رينگ رقابت در نهايت با قيمت ميانگين رقابتي ۲۱۹۵۶ ريال يعني بيش از ۱۳۰ تومان افزايش قيمت معامله گرديد؛

معامله اي  كه خيلي زود تآثير خود را نشان داد و منجر به افزايش قيمت ورق در بازار آهن آلات و كارخانه ها شد، در اين ميان ورق اكسين نيز با افزايش قيمت تا ۷۰ تومان اعلام گرديد.

قیمت آهن آلات

به نظر مي رسد كه با وجود كاهش تاثير نرخ ارز در بازار آهن آلات ، سيكل افزايش قيمت آهن آلات در اين حوزه كماكان ادامه داشته و لااقل تا پايان سال نيز ادامه خواهد داشت.

عرضه هاي ديگر هفته جاری شامل انواع ورق فولاد مباركه به شرح زير بود:

۱- ورق گرم B كه با افزايش حجم عرضه و برابري آن با تقاضا در عدد ۵۰۳۸۰ تن با قيمت پايه ۲۶۱۹ تومان (۷۴ تومان بيشتر از قيمت پايه آخرين عرضه) معامله گرديد.

۲- ورق گرم C با توجه به محدوديت حجم عرضه در عدد ۲۵۳۰۰ تن و تقاضاي بيش از ۴۷هزارتني با قيمت ميانگين رقابتي ۲۴۶۰۳ ريال  (۷۹ تومان بيشتر از قيمت پايه آخرين عرضه) معامله گرديد!

۳- ورق سرد B : براي حجم ۶۰۰۰ تني عرضه شده نهايتا تقاضاي ۳۳۰۰ تني به ثبت رسيد و معامله در قيمت پايه ۲۷۹۷۷ ريال انجام شد.

۴- ورق گالوانيزه : همواره اين بخش از عرضه هاي مباركه نيز شاهد تقاضاي مازاد بر عرضه بوده و اين بار هم چنين شد و با وجود تقاضاي ۴۸۰۰ تني براي مقدار ۲۷۰۰ تن عرضه انجام شده براي اين معامله هم ميانگين رقابتي ۳۵۰۳۱ ريال به ثبت رسيد.

۵- ورق فلع اندود: اين آخرين رديف عرضه ديروز مباركه بود ؛ مقدار عرضه شده ۳۵۰ تن و تقاضاي ۷۵۰ تني در نهايت منجر به معامله با ميانگين قيمت رقابتي ۴۰۵۵۹ ريال در بازار آهن آلات گرديد.

تنها سه هفته تا پايان سال ۹۶ باقي است ؛ سالي كه فراز و فرودهاي فراواني در  خود داشت؛ در اين روز هاي پاياني سال،  بازار متأثر از عوامل مختلف از جمله نرخ هاي جهاني آهن آلات كه اخيرا با رشد نيز همراه شده , ورود درخواست های سفته بازی و البته رشد قيمت مواد اوليه در داخل ، كماكان پرنوسان به نظر مي رسد.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0
سوالات و نظرات کاربران
نمایش موافق ترین ها
  0
  سوالات و نظرات کاربران
  اختیاری
  اشتراک گذاری