3/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تاثیرات قیمت های جهانی بر قیمت میلگرد در بازار داخلی

به گفته کارشناسان در روز های اخیر که با افزایش نرخ ارز رو به رو بودیم، متوجه این مسئله شدیم که اوج گرفتن قیمت ارز در واقع تنها به نفع صادر کنندگان محصولات فولادی از جمله میلگرد، تمام شده است. در حال حاضر طبق گزارشات دریافت شده در مورد قیمت میلگرد کارخانه فولاد مبارکه، این محصول با مازاد تولید رو به‌ رو شده است زیرا ظرفیت نصب شده میلگرد در کشور حدود ۲۴ میلیون تن است.

اما آمار نشان می دهد که میزان مصرف داخلی تنها معادل ۷/۵ میلیون تن می‌ باشد که می‌توان اضافه آن را به صادرات اختصاص داد اما به‌ خاطر تعرفه ‌هایی که کشور های وارد کننده این محصول تعیین کرده‌اند دیگر صادرات میلگرد برای کارخانه های داخلی توجیه ‌پذیر نیست. به همین دلیل است که چندیست صادرات شمش رونق گرفته و بصرفه‌ تر به نظر می رسد.

یکی از تحلیل گران در این باره می گوید: نوسانات اخیر قیمت فولاد ساده و آجدار که از ابتدای امسال تا کنون به صورت نسبی برای اکثر کارخانه ها قابل مشاهده است، نشان می‌دهد که قیمت میلگرد امروز در بازار داخلی از نرخ‌های جهانی و نرخ ارز تاثیر می گیرد. به بیان دیگر، قیمت میلگرد ساده و همچنین آجدار صادراتی، بر حسب نرخ ارز تعیین می‌شود. علاوه بر این، هر چند که در صنعت صادرات میلگرد تعرفه ‌های معین شده هم تاثیر گذار هستند ولی به طور کلی نرخ ارز عاملی بسیار مهم در تاثیر گذاری بر قیمت میلگرد امروز به شمار می رود.

بازار صادراتی میلگرد

به همین دلیل با توجه به افزایش نرخ دلار در روز های اخیر، صادرات محصولات فولادی از جمله میلگرد جذابیت‌ های خاصی برای صادر کنندگان به همراه آورده است. همگی می دانیم که میلگرد یک نوع کالای بین‌المللی است که از روند بازار جهانی و نوسانات نرخ ارز تاثیر می گیرد. قیمت میلگرد امروز، قیمت میلگرد ساده، قیمت میلگرد زاگرس ، تیکمه داش ، پرشین بر این اساس قیمت میلگرد امروز با نوساناتی مواجه شده است.

در ادامه به بررسی وضعیت فعلی میلگرد در برخی از کارخانه های داخلی می پردازیم. قیمت میلگرد تیکمه داش در روز پنجشنبه 3 اسفند ماه 1396 با سایز 10 و شاخه آجدار A3 ️ در حدود 2590 تومان اعلام شد که با افزایش 20 تومانی نسبت به دیروز مواجه شد. قیمت میلگرد تیکمه داش سایز 12 نیز معادل 2460 تومان شنیده شد که 20 تومان نسبت به روز گذشته افزایش داشت.

میلگرد مرکزآهن

در کارخانه پرشین اما قیمت ها ثابت باقی ماند و روند افزایشی مشاهده نشد. قیمت میلگرد پرشین بارگیری از کارخانه با سایز 10 معادل 2610 تومان اعلام شد. قیمت میلگرد پرشین با سایز 12 نیز در حدود 2610 تومان بود که نسبت به یک هفته پیش بدون تغییر باقی ماند. اما قیمت میلگرد در کارخانه زاگرس همانند کارخانه تیکمه داش افزایش نسبی به همراه داشت.

قیمت میلگرد کارخانجات مختلف در بازار داخلی

قیمت میلگرد زاگرس ١٢ در حدود ٢۵٨٠ تومان شنیده شد که ٧٠ تومان نسبت به یک هفته گذشته افزایش داشت. قیمت میلگرد زاگرس با سایز ١۴ نیز افزایشی اعلام شد و به مبلغ ٢۴٨٠ تومان به بازار به بازار عرضه شد. در این ‌باره یکی از دست اندرکاران این حوزه طی گفت ‌و گو با یکی از خبرگزاری ها این گونه اظهار کرد: قیمت میلگرد معمولا تابع نرخ جهانی است.

در واقع قیمت این کالا همانند نرخ طلا دارای ابعاد جهانی می باشد. از همین ‌رو قیمت میلگرد داخلی آن با تغییر نرخ ‌های جهانی تا حدودی دگرگون می شود. البته تفاوت این دو کالا با یکدیگر کاملا مشخص است اما به قول معروف در مثل مناقشه نیست.

علاوه بر این، فروش میلگرد نیازمند صرف هزینه ‌هایی می باشد که یکی از آن ها حمل ‌و نقل است و این موضوع می‌تواند بر روند قیمت ‌گذاری جهانی و میزان واردات و صادرات آن موثر باشد. همه از میزان تاثیرات افزایش نرخ ارز بر بازار فولاد به خوبی آگاه هستیم اما اگر سایر عوامل تاثیر گذار بر قیمت محصولات فولادی مانند قیمت مواد اولیه و نرخ تعرفه ‌ها بدون تغییر باقی بماند و فقط نرخ ارز روند افزایشی به خود بگیرد، این موضوع نیز به تنهایی و به طور مستقیم می‌تواند سبب افت و خیز قیمت محصولات فولادی شود.

البته لازم به ذکر است که تاثیر پذیری قیمت میلگرد از نرخ ارز با یک تاخیر چند روزه و حداکثر یک ماهه خودش را نشان می‌دهد اما به طور کلی، افزایشی شدن روند نرخ دلار دلیل ایجاد جذابیت‌ های بیشتر برای صادر کنندگان داخلی است.

تاثیر نرخ دلار بر قیمت محصولات فولادی

چندی پیش، از یکی از کارشناسان حوزه فولاد این پرسش به عمل آمد که افزایش نرخ دلار طی چند هفته گذشته چه تاثیراتی بر بازار فولاد داشته است؟ وی در پاسخ گفت: به دلیل وجود رکود و ضعیف بودن تقاضای داخلی، اما طی ۲ ماه گذشته بازار فولاد در حدود بیش از ٢٠ درصد افزایش نرخ پیدا کرده است که این موضوع بیش تر به دلیل تبعیت از نرخ جهانی و بالا رفتن نرخ ارز می باشد.

پرسش دیگری که در این زمینه مطرح شد این بود که آیا افزایشی شدن نرخ ارز می تواند باعث عدم رشد صادرات خام ‌فروشی در کشور شود یا نه؟ وی نیز در پاسخ این پرسش این گونه اظهار کرد که: این موضوع بستگی به نوع نگرش ما نسبت به خام‌ فروشی دارد زیرا گاهی خام‌ فروشی به معنای فروش سنگ ‌آهن است و گاهی صادرات شمش هم به نوعی فروش مواد اولیه به ‌شمار می‌رود.

در ادامه باید بگویم که در حال‌ حاضر کشور ما ارزان ‌ترین نرخ شمش و میلگرد را به خود اختصاص داده است، به همین دلیل است که اغلب واحد های تولیدی محصولات فولادی بیش تر به کار در حوزه صادرات تمایل پیدا کرده‌اند تا بتوانند از نظر کیفی در بازار باقی بمانند اما متاسفانه به ‌دلیل تعرفه‌ هایی که از سوی کشور های مصرف ‌کننده این مواد برای فولاد ایران تعیین شده است، صادرات محصولاتی مانند میلگرد و تیرآهن برای تولید کنندگان ما صرفه اقتصادی ندارد.

این کشور ها بیش تر به این تمایل دارند که فولاد میانی مانند شمش و اسلب وارد کرده و محصول نهایی را خود تولید کنند و به همین دلیل این کشور ها برای واردات میلگرد و تیرآهن تعرفه ‌های بازدارنده وضع کرده‌اند.

3/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0