0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تحلیل بازار مقاطع ایران طی هفته گذشته

قیمت میلگرد ۲۵-۱۴ میلی متر دزفول نیز در روز شنبه به میزان ۲۲۶۵۰ ریال بوده که تا پایان هفته به میزان ۲۲۵۵۰ ریال کاهش یافته است. قیمت تیرآهن سایز ۱۸-۱۶-۱۴ نیز در ذوب آهن اصفهان به طور میانگین در روز شنبه به میزان ۲۷۰۰۰ ریال بوده که تا روز چهارشنبه به میزان ۲۶۵۳۰ ریال کاهش یافته است. کارخانجات کوچک تر تولید میلگرد قیمت های پیشنهادی خود را حتی با ۱۰ تومان تخفیف نیز ارائه داده و فروشندگان این محصولات طی هفته گذشته کاملا مستاصل بوده اند. در حال حاضر فعالان بازار انتظار دارند که تفاوت قیمت میلگرد و شمش به میزان ۲۰۰ تومان به ازای هر کیلو برسد در حالی که در حال حاضر تفاوت قیمت این محصولات به میزان ۳۰۰ تومان به ازای هر کیلو گزارش شده است.

فعالیت خرید توسط خریداران میلگرد در حال حاضر کاهش یافته است و اندکی عقب نشینی کرده اند. علت این امر این است که در حال حاضر نگرانی بابت ریزش قیمت ها و نیز زیان حاصل از آن در بازار داخلی ایران به وجود آمده است. سیاست حاضر برای فروش میلگرد و کاهش فروش شمش که در واقع کاهش موجودی به حداقل قیمت می باشد سبب می گردد که بر قیمت شمش و حجم معاملات آن فشار وارد گردد. فشار وارد شده تا جائی می باشد که شمش به حداقل قیمت خود رسیده و راه را برای بازار صادرات این محصول باز می کند.

پیش بینی می شود چنانچه فولاد خوزستان قیمت میلگرد پیشنهادی خود را ثابت نگه دارد بازار مقاطع طی چند هفته آتی به ثبات خواهد رسید. این در حالی است که چنانچه این شرکت قیمت میلگرد پیشنهادی خود را کاهش دهد قیمت شمش نیز تغییر کرده و قیمت محصولات فولاد بلند نظیر میلگرد نیز به دنبال آن در هم خواهد شکست. به علت ثبات قیمت شمش خوزستان طی روزهای جاری، قیمت آهن اسفنجی نیز به میزان ۱۰۵۰۰ ریال ثابت باقی مانده است. این در حالی است که چنانچه قیمت شمش فولاد خوزستان کاهش یابد قیمت آهن اسفنجی نیز کاهش می یابد. فعالان بازار انتظار دارند که پس از ایام سوگواری محرم بازار مقاطع مجددا آرام شده و فعالیت در این بازار افزایش یابد.

قیمت میلگرد اصفهان

افزایش قیمت میلگرد صادراتی اروپا به دنبال افزایش میزان تقاضا در الجزایر

فروشندگان میلگرد در کشور اروپا قیمت میلگرد صادراتی خود را طی هفته گذشته افزایش داده اند. به گفته منابع خبری علت افزایش قیمت میلگرد صادراتی این منطقه افزایش میزان تقاضا برای این محصول در الجزایر بوده است. ارزیابی متال بولتن از قیمت میلگرد در جنوب اروپا تا تاریخ ۲۰ ماه سپتامبر به میزان ۵۰۰-۴۸۵ یورو (۵۹۹-۵۸۱ دلار) به ازای هر تن بوده است که نسبت به قیمت اعلام شده طی هفته گذشته به میزان ۵ یورو به ازای هر تن افزایش یافته است.

این ارزیابی ها منعکس کننده پیشنهادات قیمت میلگرد از سوی کشورهای ایتالیا، اسپانیا و یونان بوده است. به گفته منابع خبری واردکنندگان میلگرد در الجزایر طی هفته گذشته پس از گذشت ماه ها از دریافت مجوز واردات این محصول، البته برای محموله های با حجم اندک، فعالیت خرید این محصول را افزایش داده اند. این در حالی است که طی هفت ماه از سال ۲۰۱۷ هیچ گونه مجوزی برای واردات میلگرد در این کشور صادر نشده بود.

قیمت میلگرد به میزان ۴۸۵ یورو به ازای هر تن طی ماه های قبل از سوی اروپا به الجزایر پیشنهاد شده بود که هم چنان صادرکنندگان این محصول در اروپا منتظر صدور مجوز واردات در این کشور بودند. در حال حاضر کارخانجات اروپا تصمیم گرفته اند که قیمت میلگرد صادراتی خود را به میزان ۵۱۰ یورو به ازای هر تن پیشنهاد دهند. این در حالی است که تنها زمان کوتاهی از پیشنهاد قبلی این کشور به قیمت کم تر گذشته است و پیشنهاد قیمت میلگرد قبلی هنوز در این کشور اجرا نشده است.

قیمت میلگرد وارداتی به الجزایر نیز به میزان ۵۲۰-۵۰۰ یورو به ازای هر تن بوده است که نسبت به قیمت اعلام شده طی هفته گذشته به میزان حدودا ۵ یورو به ازای هر تن افزایش یافته است. وزارت بازرگانی الجزایر مجوزی برای افزایش میزان میلگرد وارداتی به این کشور را در تاریخ ۱۲ ماه سپتامبر صادر کرده است. بنابر این مجوز افزایش حجم میلگرد وارداتی به این کشور به میزان ۴۰۰۰۰۰ تن گزارش شده است. با این حال به گفته برخی منابع خبری مجوز صادر شده برای واردت میلگرد این کشور شامل مجوز انحصاری وارداات ۵۰۰۰-۴۰۰۰ تن میلگرد نیز می باشد که جزو واردات خصوصی این کشور می باشد.

قیمت میلگرد صادراتی جنوب اروپا هنوز تحت تاثیر امکان صادرات اضافی به الجزایر واقع نشده است، اما پیش بینی می شود که طی روزهای آینده قیمت میلگرد تحت تاثیر این امر افزایش بیشتری یابد.

خرید و فروش سیم مفتولی

 • افزایش قیمت سیم مفتولی تولید داخلی شمال اروپا

قیمت سیم مفتولی در شمال اروپا طی هفته گذشته به میزان ۲۰-۱۰ یورو به ازای هر تن افزایش یافته است و کارخانجات تولید سیم مفتولی واقع در این کشور قیمت های پیشنهادی خود را افزایش داده اند. ارزیابی متال بولتن از قیمت سیم مفتولی در بازار داخلی این کشور به میزان ۵۵۰-۵۳۰ یورو به ازای هر تن بوده است که نسبت به قیمت ۵۳۰-۵۲۰ یورو به ازای هر تن اعلام شده طی هفته گذشته افزایش یافته است.

میزان عرضه سیم مفتولی در این مناطق طی هفته گذشته کاهش یافته است. به گفته منابع خبری علت کاهش موجودی این کالا در بازار داخلی اروپا این است که تولیدکنندگان این محصول تمایلی برای پرداخت قیمت های بالاتر برای الکترودهای گرافیتی مورد استفاده در کوره قوس الکتریکی را نداشته اند. به تازگی قیمت الکترودهای گرافیتی در بازار جهانی افزایش یافته و در نتیجه افزایش این محصول بر قیمت تمام محصولات فولادی کشورها تاثیر گذاشته است. پیش بینی می گردد که کمبود الکترود گرافیتی در بازار جهانی حداقل تا نیمه اول سال ۲۰۱۸ بر قیمت محصولات فولادی در بازار جهانی تاثیرات عمده ای گذارد.

ارزیابی قیمت سیم مفتولی در بازار داخلی اروپا به میزان ۵۳۰-۵۲۰ یورو به ازای هر تن طی هفته های گذشته ثابت بوده است چراکه تولیدکنندگان قادر به افزایش قیمت های پیشنهادی خود نبوده اند. هم چنین بازار صادراتی سیم مفتولی اروپا نیز نسبتا آرام بوده است چراکه قیمت های بالا در بازار داخلی این کشور سبب رکود بازار صادراتی نیز گشته است.

ارزیابی متال بولتن از قیمت سیم مفتولی صادراتی جنوب اروپا به میزان ۵۱۵-۵۱۰ یورو به ازای هر تن بوده است که نسبت به قیمت ۵۱۰-۵۰۰ یورو به ازای هر تن اعلام شده طی هفته گذشته به میزان ۱۰-۵ یورو به ازای هر تن افزایش یافته است.

 • تداوم افزایش قیمت میلگرد در بازار داخلی شمال اروپا

قیمت میلگرد در شمال اروپا طی هفته گذشته افزایش یافته است که به گفته منابع خبری علت این امر کاهش میزان موجودی و نیز افزایش هزینه های تولید در این مناطق بوده است. ارزیابی متال بولتن از قیمت میلگرد در بازار داخلی اروپا به میزان ۵۸۰-۵۴۵ یورو (۶۹۵-۶۵۳ دلار ) به ازای هر تن تا تاریخ ۲۰ ماه سپتامبر گزارش شده است که نسبت به قیمت اعلام شده طی هفته گذشته به میزان ۲۰-۱۰ یورو به ازای هر تن افزایش یافته است.

این در حالی است که قیمت میلگرد در شمال اروپا طی هفته قبل از آن به میزان ۵۶۰-۵۳۵ یورو به ازای هر تن بوده است. حد پایین این قیمت ها شامل معاملات میلگرد منعقد شده در کشور آلمان بوده در حالی که معاملاتی به قیمت ۵۹۰ یورو به ازای هر تن نیز طی هفته گذشته در این کشور شنیده شده است. در حال حاضر میزان موجودی میلگرد در این مناطق کاهش یافته است و همین امر سبب افزایش قیمت محصولات گردیده است.

هم چنین خریداران نیز نسبت به پیش خرید میلگرد با زمان فرآوری طولانی تمایلی نداشته چراکه ممکن است تا زمان ارسال محصولات قیمت میلگرد مجددا کاهش یابد. در حال حاضر رقابت شدیدی مابین کارخانجات تولیدکننده میلگرد اروپا ایجاد شده است اما امکان ضعیفی نیز وجود دارد که به سبب رکود بازار داخلی این کشور، تمایل خریداران به محصولات وارداتی افزایش یابد. برخی از فعالان بازار معتقدند با توجه به اقدامات ضد دامپینگ برای واردات میلگرد به اروپا و نیز پیشنهادات قیمت میلگرد بالا از سوی کشور چین، تنها کشور ترکیه می تواند محموله های با ظرفیت بالای میلگرد به اروپا صادر کند. به گفته منابع بازار کاهش میزان موجودی میلگرد و نیز کاهش خریداران طی ماه های تابستان سبب افزایش میزان تقاضا برای این محصول طی روزهای جاری گردیده است چراکه میزان تقاضا برای بخش ساخت و ساز افزایش یافته است.

این در حالی است که تعداد زیادی از مشتریان در حال حاضر در انتظار کاهش قیمت میلگرد در منطقه می باشند در حالی که قیمت قراضه آهنی در ترکیه اندکی ضعیف شده است و قیمت بالای الکترود و هزینه های تولید سبب افزایش بیشتر قیمت میلگرد گردیده است. ارزیابی متال بولتن از قیمت قراضه آهنی در شمال اروپا به میزان ۱۸/۳۳۹ دلار به ازای هر تن بوده است که نسبت به قیمت اعلام شده طی هفته گذشته اندکی کاهش یافته است.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری