3.5/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی کیفیت میلگرد فایکو

میلگرد یکی از محصولات اصلی تولیدی شرکت فولاد البرز ایرانیان می باشد. این شرکت با نام تجاری فایکو در سال ۱۳۹۳ تاسیس گردیده و در زمینه تولید انواع مقاطع فولادی اعم از میلگرد و تیرآهن با ابعاد و مشخصات متنوع مشغول به کار می باشد. در ادامه پس از معرفی این مجموعه به بررسی کیفیت میلگرد فایکو خواهیم پرداخت.

[vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”outline” message_box_color=”pink” icon_fontawesome=”fa fa-download”]

دریافت نسخه pdf مقاله : ۵ نکته در خصوص کیفیت میلگرد فایکو

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مجتمع فولاد البرز ایرانیان

این شرکت با نام تجاری فایکو با تولید سالیانه بیش از ۱٫۵ میلیون تن مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی اعم از میلگرد در حال حاضر در رده بزرگ ترین تولیدکنندگان میلگرد کشور و منطقه قرار دارد. لازم به ذکر است که مجتمع فایکو در استان مازندران ، کیلومتر ۱۵ جاده سازی به مشهد واقع شده است.

از محصولات این شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میلگردهای صنعتی و ساختمانی با قطر ۳۲-۸ میلی متر
 • انواع تیرآهن های سری IPE و IPN
 • ناودانی های سری UPE و UPN
 • نبشی های بال مساوی و نامساوی از ارتفاع مقطع ۳۲۰-۸۰ میلی متر

میلگرد فایکو را می توان یکی از مهمترین محصولات این کارخانه به شمار آورد.

قیمت میلگر فایکو

همان طور که می دانید کارخانجات تولیدی مقاطع فولادی خصوصا میلگرد روز به روز در حال افزایش می باشند و در نتیجه رقابت نیز در این حوزه به شدت زیاد شده است. بر همین اساس و به دلیل تنوع محصولات ذکر شده ، خریداران این محصول در هنگام خرید با سوالات زیادی مواجه می شوند. از این رو جهت حفظ اصالت کالای تولیدی ، شرکت ها برای تضمین محصولات خود از گواهینامه های کنترل کیفی استفاده می کنند.

شرکت فایکو نیز در حال حاضر دامنه گسترده ای از مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی را تولید می کند و به منظور برخورداری محصولات تولیدی از کیفیت بهینه و مطلوب خریداران، تمامی واحدهای تولیدی به تجهیزات مربوطه جهت کنترل و تضمین کیفیت میلگرد و سایر محصولات مجهز می باشند.

همچنین مشخصات میلگرد فایکو پس از تولید توسط واحد کنترل کیفیت به دقت بررسی گردیده و مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی قابل ارائه می باشد. از جمله مشخصات میلگرد که در واحد کنترل کیفیت این شرکت بررسی می شود می توان به آنالیز شیمیایی، خواص مکانیکی و متالورژی محصول اشاره کرد. همچنین علاوه بر استانداردهای ملی که مربوط به تولید میلگرد می باشد، تولید میلگرد فایکو مطابق با استانداردهای بین المللی نیز بررسی می گردد.

گواهینامه کیفیت میلگرد فایکو

گواهینامه ها و استاندارد میلگردهای تولیدی

این شرکت دارای استانداردهای ملی و بین المللی برای میلگرد تولیدی خود بوده و این امر سبب کیفیت بالای میلگرد فایکو در میان سایر میلگردهای تولیدی کارخانجات گردد. از استانداردهای تولید مقاطع فولادی در این شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استاندارد ملی INSO3132
 • استاندارد بین المللی JISG3112، DIN488، A615M و ASTM A615
 • استاندارهای بین المللی DIN EN 10056-2، DIN1025، ۱۰۲۶، DIN EN 12014، DIN 1028، DIN1029  و DIN 10024

به طور کلی گواهینامه های تولید میلگرد شامل موارد زیر می باشد. لازم به ذکر است که تمامی گواهینامه های میلگرد نیز شبیه هم نیستند.

گواهینامه میلگرد شامل موارد زیر می باشد.

معرفی محصول: شماره گواهینامه، نام و طول محصول، استاندارد محصول، شماره بندیل و نوع شمش

خواص مکانیکی

خواص شیمیایی

خواص فیزیکی میلگرد که در هنگام خرید باید به آن توجه کنید شامل موارد زیر است:

استحکام تسلیم: نقطه ای که در آن فلز در برابر نیروی وارده تسلیم می گردد

استحکام کشش نهایی: نقطه ای که نیروی اعمالی به حداکثر مقدار خود می رسد.

ازدیاد طول: نوعی تغییر شکل بوده و تغییر در شکل یک نمونه تحت تنش نیست.

لازم به ذکر است در برخی از گواهینامه های موجود فرآیند تولید و نوع خمش نیز آورده می شود.

خواص شیمیایی که در گواهینامه های میلگرد آورده می شود شامل درصد خلوص مواد شیمیایی نظیر (کربن، فسفر، نیکل، کروم و گوگرد) می باشد.

این شرکت در حال حاضر مشغول به تولید میلگرد در سایز ۳۲-۸ میلی متر می باشد و ترکیب شیمیایی این محصول نیز شامل ۰٫۲۲ کربن، ۰٫۳۵ سیلیسیم، ۰٫۰۵۰ گوگرد، ۰٫۰۵۰ فسفر و ۰٫۰۶-۰٫۰۹ درصد منگنز می باشد.

گواهینامه کیفی فایکو

آزمایشات کنترل کیفیت میلگرد فایکو

پس از تولید میلگرد در کارخانه، طبق آیین نامه ملی ۱۸-۴ انجام آزمایش های کنترل کیفیت بر روی این محصول ضروری می باشد. از جمله آزمایش های کنترل کیفیت این محصول می توان به آزمایش کشش، تاشدگی و جوش پذیری آن اشاره کرد.

 • آزمایش کشش

در آزمایش کشش این محصول به طول مشخص در فک های دستگاه کشش قرار گرفته و کشیده می شود. سپس بر روی صفحه مدرج دستگاه نیروی وارد بر این محصول مشخص می گردد. همچنین منحنی نیرو – تغییر شکل نیز رسم می شود.

 • آزمایش تاشدگی میلگرد

در این آزمایش میلگرد را خم کرده و ترک ها و پوسته های ایجاد شده بر روی آن را مشاهده می کنند. نحوه انجام آزمایش به این صورت است که ابتدا این محصول را به میزان ۴۵ درجه خم می کنند و سپس در آب جوش قرار می دهند. پس از آن خم مورد نظر به میزان ۲۲٫۵ درجه باز می کنند. چنانچه مشکلی در میلگرد مورد آزمایش ایجاد نگردید استفاده از آن بلامانع است.

 • آزمایش جوش پذیری

در این آزمایش و پیش از شروع کار تعدادی از میلگردهای جوش داده شده تحت آزمایش کشش و تاشدگی قرار می گیرند. پس از رضایت بخش بودن نتایج فوق استفاده از میلگرد توسط واحد کنترل کیفیت تایید می گردد.

نکته دیگری که باید در هنگام خرید میلگرد این شرکت توجه داشته باشید علامت FAICO حک شده بر روی این محصول به صورت شکل زیر می باشد.

میلگرد فایکو

فعالیت شرکت فایکو در زمینه صادرات

در حال حاضر این شرکت امکان تولید محصولات فولادی اعم از میلگرد را مطابق با استانداردهای ملی جهت صادرات به بازارهای بین المللی مهیا نموده است. بخش زیادی از محصولات تولیدی توسط شرکت فایکو صادر می گردد. از قابلیت های این شرکت در بخش صادرات محصولات فولادی می توان به موارد زیر اشاره کرد

دسترسی بلاواسطه به شاهراه جاده ای تهران – مشهد، ایستگاه اختصاصی ریل آهن متصل به شبکه سراسری ریلی کشور

پس اختصاصی برق ۲۰/۳۲۰ KW متصل به رینگ اصلی انتقال نیروی سراسری کشور

پست اختصاصی گاز طبیعی با ظرفیت ۱۰۰۰۰ متر مکعب و خطوط تولید تمام اتوماتیک و هوشمند مجهز به پیشرفته ترین تجهیزات و ماشین آلات روز دنیا

۳٫۵
۲رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری