جدول وزن میلگرد امیرکبیر

جدول وزن میلگرد امیرکبیر

محاسبه وزن میلگرد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا در پروژه‌های ساختمانی و عمرانی، تعیین وزن میلگرد به عنوان ماده اولیه بسیار اهمیت دارد. وزن میلگرد تاثیر زیادی بر هزینه‌ها، مقدار مصرف انرژی در حمل و نقل، و عملکرد نهایی سازه دارد. بنابراین، محاسبه صحیح وزن میلگرد به کمک فرمول‌های مناسب و استانداردهای صنعتی انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که مقدار مصرفی میلگرد متناسب با نیازهای پروژه مورد نظر است و هدر رفت منابع به حداقل ممکن برسد. در این مطلب قصد داریم قیمت میلگرد امیر کبیر را با توجه به وزن آن مورد بحث و بررسی قرار دهیم و به شما نحوه محاسبه وزن هرشاخه میلگرد امیر کبیر را توسط فرمول، آموزش دهیم.

فرمول محاسبه وزن میلگرد امیر کبیر

روش‌های مختلفی وجود دارد تا بتوانید وزن میلگرد امیر کبیر را محاسبه کنید، راحت‌ترین روش استفاده از جدولی است که شرکت تولید کننده ارائه داده است. در این جدول‌ها وزن دقیق میلگرد تولید شده در کارخانه امیر کبیر درج شده است. روش دیگر استفاده از ترازو یا باسکول‌های مخصوص است. اما ممکن است در شرایطی به جدول یا باسکول دسترسی نداشته باشیم! در این حالت استفاده از فرمول بهترین راه است. در تصویر زیر فرمول محاسبه وزن میلگرد امیر کبیر را می‌بینیم:

با جایگذاری مقادیر مربوطه در این فرمول، می‌توانید وزن میلگرد امیرکبیر را محاسبه کنید. فرمول فوق شامل مقادیر زیر است:

محاسبه وزن میلگرد امیر کبیر
وزن میلگرد امیر کبیر
  • شعاع: باید سایز میلگرد امیر کبیر را به میلی‌متر تبدیل و در فرمول جایگذاری کنیم.
  • عدد پی π: 3.14 همان عدد پی است که به دلیل سطح مقطع دایره‌ای میلگرد از آن استفاده می‌شود.
  • طول: طول اغلب میلگردها 12 متری است که با تبدیل آن به میلی‌متر در فرمول جایگذاری می‌شود.
  • چگالی: این عدد که به صورت رند شده در فرمول استفاده می‌شود (7.8) به چگالی آهن به میزان جرم آهن در واحد حجم اشاره دارد.
سایز میلگرد (میلی‌متر)وزن میلگرد امیر کبیر خزر ( کیلوگرم)
107.4
1210.7-11.1
1413.7-11.1
1618-18.5
1824
2028-29
2235.5
2546
2858
3272

وزن میلگرد 10 امیر کبیر

میلگرد 10 را در دسته میلگردهای سبک قرار می‌دهند زیرا وزن هر شاخه از این میلگرد نسبت به سایزهای بالاتر وزن کمتری دارد. به همین دلیل قیمت میلگرد 10 کمی ارزان‌تر است. این مقطع در آرماتوربندی (استفاده عرضی) بسیار پرکاربرد است. از نوع ساده آن برای تولید پیچ و مهره یا ساخت حفاظ و نرده استفاده می‌شود. اما نوع آجدار میلگرد 10 در حوزه ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وزن میلگرد 12 امیر کبیر

میلگرد سایز 12 کارخانه امیرکبیر خزر در آنالیز A3 به تولید می‌رسد؛ در دسته میلگردهای آجدار بوده و در ساخت و ساز (مخصوصا سازه‌های بتنی) کاربرد دارد. طول هر شاخه از این میلگرد اگر مطابق با استانداردها تولید شده باشد 12 متری است و وزن آن برابر با 11.1 کیلوگرم است که با اشتال تفاوت چندانی ندارد. قیمت میلگرد 12 به صورت روزانه در سایت مرکزآهن ارائه می‌شود.

وزن میلگرد 14 امیر کبیر

کاربرد میلگرد 14 را در ساخت تیرچه یا در آرماتوربندی (آرماتورهای طولی) می‌توان دید. وزن این میلگرد بین 13.7 تا 14.2 کیلوگرم متغییر است. اگر بخواهیم وزن آن را با استانداردهای جدول اشتال مقایسه کنیم، باید گفت وزن میلگرد 14 امیرکبیر حدود یک کیلوگرم کمتر از اشتال است. محاسبه قیمت میلگرد 14 به صورت کیلویی است اما ممکن است در بعضی از شرکت‌ها به صورت شاخه‌ای نیز به فروش برسد.

وزن میلگرد 16 امیر کبیر

میلگرد 16 را در دسته میلگردهای نیمه سنگین قرار می‌دهند؛ از آن اغلب در سازه‌های بزرگ و سنگین استفاده می‌شود زیرا در عین وزن متعادلی که به سازه می‌دهد استحکام بسیار خوبی دارد. شاید به همین دلیل میلگرد 16 بسیار پر فروش است و طبق تجربه نسبت به سایر میلگردها متقاضیان بیشتری دارد. قیمت میلگرد 16 امیر کبیر ممکن است به دلیل تقاضای بیشتر و کمبود آن در انبارها دچار نوسان باشد.

وزن میلگرد 18 امیر کبیر

میلگرد سایز 18 مانند میلگرد 16 پرکاربرد نیست و متقاضیان کمتری دارد. وزن این میلگرد در جدولی که توسط کارخانه ارائه شده، 24 کیلوگرم است که استاندارد بودن این میلگرد را نشان می‌دهد؛ زیرا طبق جدول اشتال، (استاندارد جهانی) وزن میلگرد سایز 18 باید برابر با 24 کیلوگرم باشد. استعلام قیمت میلگرد 18 از طریق سایت مرکزآهن به صورت روزانه امکان‌پذیر است.