جدول وزن ورق آجدار

جدول وزن ورق آجدار

یکی از مهم‌ترین کارها پس از خرید ورق‌های فولادی اقدام به بررسی وزن این محصولات است و با توجه به تنوع زیاد انواع ورق موجود در بازار، این کار در ابتدا ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد. به دلیل تاثیر ابعاد و وزن این محصول بر قیمت ورق آجدار لازم است پیش از خرید درخصوص این مشخصات اطلاعات کافی کسب کنید. خوشبختانه تنها یک فرمول واحد برای محاسبه وزن تمامی انواع این محصولات وجود دارد و تنها با دانستن برخی نکات در خصوص هریک از ورق‌های فولادی به راحتی می‌توانید وزن آن‌ها را محاسبه کنید. ورق اجدار به دلیل طراحی خاص، در انواع مختلف شطرنجی، برجسته و سایر مدل‌ها دارای وزن متفاوتی است. در ادامه سعی داریم شما را با تمامی نکات محاسبه وزن ورق آجدار آشنا سازیم. همچنین جدول وزنی ورق آجدار برای دسترسی راحت‌تر شما عزیزان در ادامه آورده شده است.

وزن ورق آجدار

بر روی سطح ورق آجدار به دلیل جلوگیری از اصطکاک برجستگی‌هایی طراحی می‌شود که هریک موجب نوسانات وزن ورق آجدار خواهند شد. از این رو وزن این محصول در طراحی‌های مختلف متفاوت بوده و باید علاوه بر محاسبه وزن با استفاده از فرمول، از روش‌های دیگری نیز استفاده شود. یکی از این روش‌ها قرار دادن محصول بر روی باسکول برای محاسبه وزن دقیق بوده که می‌توان این عدد را با مقدار ذکر شده توسط کارخانه مقایسه نمود و چنانچه مغایرتی در آن باشد باید پس از تحویل از کارخانه اطلاع داده شود. همچنین راحت‌ترین روش برای محاسبه وزن ورق آجدار 4 میل و سایر ضخامت‌ها استفاده از جداول وزنی موجود است.

ردیفنام محصولطول (mm)عرض (mm)ضخامت (mm)وزن (kg)
1وزن ورق آجدار 1.5 میل200010001.524
2وزن ورق آجدار 2 میل20001000232
3ورق آجدار 3 میل20001000348
4ورق آجدار 6 میل600015006432
5ورق آجدار 8 میل600015008576
6ورق آجدار 10 میل6000150010720
7ورق آجدار 8 میل600020008768
جدول وزن ورق آجدار

شما می‌توانید پس از اندازه‌گیری ابعاد محصول موردنظر، به جدول وزن ورق مراجعه نموده و با توجه به اطلاعات ذکر شده، وزن ورق خود را به دست آورید. با این حال این عدد نیز دقیق نبوده و ممکن است در طراحی‌های مختلف و براساس برجستگی‌های موجود بر روی محصول متفاوت باشد ولی نزدیک بودن این عدد به مقدار ذکر شده در برگه آنالیز کفایت می‌کند. جدول وزن ورق آجدار در ادامه برای اطلاعات بیشتر شما آورده شده است. نکته دیگری که باید بدانید این است که وزن این محصول در کارخانجات مختلف متفاوت بوده و ممکن است براساس کیفیت محصول تولیدی برند موردنظر، وزن ورق آجدار نیز متفاوت باشد. با این حال هرچه عدد به دست آمده توسط شما و وزن روی باسکول به یکدیگر نزدیک‌تر باشد نشان‌دهنده کیفیت محصول است. به دلیل اهمیت وزن ورق آجدار بر قیمت نهایی این محصول دقت در محاسبه آن بسیار ضروری است.

وزن ورق آجدار
وزن ورق آجدار

فرمول محاسبه وزن ورق آجدار

همان طور که گفتیم فرمول محاسبه وزن انواع ورق یکسان بوده و تنها در برخی جزئیات با یکدیگر متفاوت هستند. برای محاسبه وزن ورق آجدار تنها کافی است حجم این محصول را در چگالی آن ضرب کنیم. پس از تحویل محصول موردنظر خود و محاسبه ابعاد آن، می‌توانید اعداد به دست آمده را در فرمول محاسبه وزن ورق آجدار قرار داده و وزن محصول را محاسبه نمایید.

وزن ورق آجدار (کیلوگرم) = طول (متر) * عرض (متر) * ضخامت (میلی متر) * 7.8

ورق‌های آجدار در ضخامت‌های مختلفی از جمله 3 میل، 4 میل، 5 میل و غیره تولید می‌شوند و معمولا پس از تحویل در برگه آنالیزی که از کارخانه تحویل مشتری داده می‌شود مشخصات ابعادی محصول شامل طول، عرض و ضخامت ذکر شده است. با توجه به فرمول ذکر شده وزن ورق آجدار 2 میل و غیره به ابعاد، ضخامت و استحکام محصول موردنظر بستگی دارد. به عنوان مثال برای محاسبه وزن ورق آجدار 3 میل تنها کافی است ابعاد آن را در فرمول بالا گذاشته و وزن نهایی را به دست آورید. طول و عرض این محصول معمولا 1 و 2 متر بوده که پس از جایگذاری در فرمول وزن ورق آجدار، به عدد تقریبی 48 کیلوگرم خواهیم رسید. لازم به ذکر است که عدد نهایی به دست آمده حدودی بوده و تنها کافی است به عدد ذکر شده توسط کارخانه و یا مقداری که باسکول نشان می‌دهد نزدیک باشد. ولی چنانچه مقدار به دست آمده از فرمول، با عدد روی باسکول تفاوت چشمگیری داشته باشد نشان‌دهنده اصل نبودن کالای موردنظر بوده و باید سریعا نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. عدد 7.8 در فرمول مذکور چگالی آهن بوده که می توانید به صورت تقریبی 8 در نظر بگیرید.

ابعاد ورق آجدار

ورق آجدار معمولا در ابعاد 1*2، 6*1.5 و 6*2 تولید می‌شود. هرچند در برخی ضخامت‌ها ابعادی همانند 1.25*2.5 و 1.25*6 نیز دیده می‌شود. منظور از ابعاد ورق آجدار طول و عرض این محصول بوده که به طورمستقیم بر وزن نهایی ورق تاثیرگذار است. بسته به کاربرد موردنظر، ورق آجدار با ابعاد و ضخامت متفاوتی استفاده می‌شود. بنابراین کسب اطلاعات دقیق درخصوص پارامتر ابعاد، ضخامت و وزن ورق آجدار برای خریدی بهتر و به صرفه به شما کمک خواهدکرد.

ضخامت های ورق آجدار
پرمصرف‌ترین ضخامت‌های ورق آجدار

جدول وزن ضخامت‌های مختلف ورق آجدار

ورق آجدار در ضخامت‌های مختلف 1.5 تا 10 میلی‌متر تولید شده و وزن هر ورق بسته به ضخامت تولیدی متفاوت خواهدبود. دو پارامتر دیگر طول و عرض ورق نیز در فرمول محاسبه وزن ورق آجدار به کاررفته و در وزن نهایی این محصول تاثیرگذار هستند. بنابراین اطلاع از ابعاد ورق آجدار درهنگام محاسبه وزن این محصول ضروری است. در ادامه به بررسی وزن پرمصرف‌ترین ورق‌های آجدار موجود در بازار می‌پردازیم:

  • وزن ورق آجدار 2 میل : وزن ورق آجدار دو میل با طول 2000 و عرض 1000 میلی‌متر همانطور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید 32 کیلوگرم خواهد بود..
  • وزن ورق آجدار 3 میل : وزن ورق آجدار 3 میل براساس جدول درحدود 48 کیلوگرم است. این ورق معمولا در ابعاد 2*1 متر تولید شده و براساس فرمول محاسبه وزن نیز می‌توان به وزن تقریبی این محصول دست یافت. به دلیل تبعیت قیمت ورق آجدار به وزن آن، اطلاع از وزن محصول پیش از خرید ضروری است.
  • وزن ورق آجدار 4 میل : برای محاسبه وزن ورق آجدار 4 میل نیز تنها کافی است ابعاد این محصول را در فرمول محاسبه وزن گذاشته و وزن نهایی را به دست آورید.
  • وزن ورق آجدار 5 میل : وزن ورق آجدار 5 میل به دلیل بالاتر بودن ضخامت نسبت به سایر ابعاد بیشتر است. برای محاسبه وزن این محصول پس از اندازه‌گیری ابعاد دقیق، اعداد به دست آمده را در فرمول ذکر شده گذاشته و وزن نهایی را محاسبه می‌کنید.