صادرات تیرآهن

تیرآهن یکی دیگر از محصولات مطرح فولادی در حوزه صادرات بوده که در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در حال حاضر کشورهای منطقه و برخی کشورهای اروپایی از مشتریان ثابت تیرآهن صادراتی ایران بوده و حجم زیادی از محصول تولیدی در ایران به کشورهای دیگر صادر می گردد. به طور کلی می توان گفت کشور ایران در زمینه تولید تیرآهن به خودکفایی رسیده است و به همین دلیل نیاز به واردات این محصول کاهش چشم گیری داشته و میزان صادرات افزایش یافته است. میزان تقاضا برای تیرآهن در بازار داخلی نسبت به میلگرد بسیار کم تر بوده و از این رو اهمیت بخش صادرات بیشتر می باشد. مجموعه مرکزآهن در تلاش است با استفاده از پرسنل مجرب در حوزه صادرات شما عزیزان را در راستای صادرات این محصول یاری نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص صادرات تیرآهن با کارشناسان مرکزآهن از طریق شماره تلفن 03135155 تماس حاصل فرمایید.

جهت دانلود نسخه pdf صادرات تیرآهن از ایران به کشورهای همسایه کلیک کنید

صادرات تیرآهن

بررسی جامع شرایط صادرات تیرآهن

به طور کلی این مقاطع به دو نوع تیرآهن های با وزن استاندارد و تیرآهن های سبک وزن تقسیم می شوند. در بحث صادرات این محصول که موضوع اصلی ما در این مقاله می باشد، اغلب تیرآهن ذوب آهن و به دلیل دارا بودن وزن استاندارد و به لحاظ تولید کارخانه ذوب آهن که نوعی برند به حساب می آید بهترین گزینه برای صادرات به دیگر کشور ها می باشد. البته انواع مقاطع با وزن سبک که ساخت سایر کارخانجات فولادی در ایران است خارج از سبد صادرات تیرآهن نبوده اما محصولات کارخانه ذوب آهن در اولویت قرار دارد. در ایران نیز عمده صادرات میان کشورهای هم مرز با ایران من جمله عراق، پاکستان، افغانستان و… صورت می گیرد که بسته به مدت زمان تولید محصول و زمان جذب ماشین توسط باربری پروسه صادرات زمان خواهد برد.

به طور خلاصه به روند صادرات تیرآهن اشاره خواهیم کرد، ضمن آنکه در ادامه می توانید تمام مراحل را به صورت مفصل مطالعه نمائید. مراحل صادرات تیرآهن به طور خلاصه از این قرار است که ابتدا مشتری باید با کارشناس صادرات مرکزآهن استعلام قیمت بگیرد، سپس در صورت تایید ثبت سفارش کرده و وجه را واریز نماید. پس از واریز وجه، پروسه بارگیری محصول و ارسال به سوی مشتری شروع خواهد شد. در اینجا لازم به ذکر است واریز وجه به صورت دلار و از طریق حساب ارزی یا صرافی انجام می گیرد.

مراحل صادرات تیرآهن

دریافت سفارش

در ابتدا سفارش مشتری و مشخصات فنی محصول دریافت می گردد. پس از توافق قیمت نهایی سفارش در سیستم ثبت می گردد و تیم صادرات اقدام به استعلام قیمت می نماید. پس از یافتن تیرآهن با مشخصات مورد نظر ارائه قیمت صورت می گیرد.

نحوه اعلام قیمت و ثبت سفارش

قیمت ها به صورت دلاری اعلام می گردد که باید از طریق حساب ارزی خارج کشور توسط مشتری واریز گردد و تمامی اطلاعات مشتری در اختیار کارخانه مد نظر جهت صدور فاکتور قرار می گیرد. اما در این میان بعضی از کارخانه ها به صورت ریالی اعلام کرده و از طریق حساب های داخلی وجه دریافت می گردد و تحویل کارگزار لب مرز قرار می گیرد و نیازی به اطلاعات دقیق مشتری خارجی نمی باشد.

مرکز آهن بر اساس صورت درخواستی مشتری پیش فاکتور ارائه کرده و بعد از تائید از سمت مشتری مبلغی به عنوان بیعانه به صورت ریالی دریافت میکند ( چه به صورت دلاری و چه به صورت ریالی اعلام گردد ) و سفارش ثبت می گردد و مابقی مبلغ چه از طریق حساب ارزی و چه حساب داخلی طی مدت اعلامی از سوی واحد فروش توسط مشتری واریز میگردد. روند صدور مدارک و اظهار تمامی محصولات صادراتی از اردیبهشت ماه سال ۹۸ طبق بخش نامه فقط از طریق واحد تولید کننده صورت می پذیرد.

صدور پیش فاکتور

پس از تحویل سفارش برای آشنایی خریدار با نوع کالا مجموعه صادراتی اقدام به صدور پیش فاکتور می نماید و به مشتری تحویل می دهد. این پیش فاکتورها به زبان انگلیسی می باشد.

بسته بندی و آماده سازی

پس از خریداری تیرآهن سفارش داده شده محصول مورد نظر بسته بندی شده و به یکی از روش های هوایی؛ زمینی و دریایی فرستاده می شود.

مشخص کردن بهای گمرکی کالا

در این مرحله بهای گمرکی محصول صادراتی مشخص می گردد و کالا تا زمانی که روی نرده کشتی بارگیری می شود مسئولیت فروشنده خاتمه می یابد.

دریافت مجوز صادرات کالا از ارگان های مربوطه

مجموعه صادراتی موظف است تمامی مجوزهای لازم را از سازمان های مربوطه جهت صادرات کالا دریافت نماید.

اظهار کالای صادراتی به گمرک

پس از مراحل ذکر شده تیم صادراتی بایستی کالای مربوطه را به گمرک حمل نموده و اظهارنامه صادراتی دریافت نماید.

بیمه کردن کالا و قرارداد با حامل

مجموعه صادراتی بایستی قبل از رسیدن به مرحله کنونی با یکی از شرکت های حمل و نقل قرارداد بسته و کالای صادراتی را بیمه نماید.

دریافت گواهی بازرسی

در این مرحله باید با یکی از شرکت های فعال در زمینه بازرسی کالا قرارداد بسته شود و گواهی بازرسی دریافت گردد.

اخذ گواهی مبداء و صدور فاکتور فروش

فاکتور فروش تیرآهن صادراتی در این مرحله صادر می گردد و اتاق بازرگانی محصول مورد نظر را صادر می نماید.

صدور کالا

صدور محصول مرحله پایانی می باشد و پس از آن بارگیری صورت می گیرد.

نحوه ارسال و تحویل بار

نحوه ارسال و تحویل بار اکثر کارخانه ها به صورت EXW مخفف اصطلاح EX Works ، تحویل کالا درب کارخانه است و ارسال بار یه به عهده مشتری می باشد و یا با هماهنگی کارخانه و باربری طرف قرارداد آن کارخانه صورت می گیرد

اگر مشتری تحویلی در موارد زیر بخواهد باید ابتدا تمام هزینه ها به غیر از هزینه حمل را درب کارخانه تسویه کرده و سپس مجموعه بر اساس نحوه درخواست مشتری تحویل انجام می دهد

  • FCA مخفف اصطلاح Free Carrier ،تحویل کالا در محل مقرر به حمل کننده

  • FAS مخفف اصطلاح Free Alongside Ship به معنای تحویل کالا در کنار کشتی است.

  • FOB مخفف اصطلاح Free On Board ، تحویل کالا روی عرشه کشتی

  • CFR مخفف اصطلاح Cost and Freight به معنای قیمت کالا و کرایه تا بندر مقصد

  • CIF مخفف Cost, Insurance and Freight بمعنای قیمت کالا، بیمه و کرایه تا بندر است

  • CPT مخفف Carriage Paid To به معنای پرداخت، کرایه حمل کالا تا مقصد است

  • CIP مخفف Carriage and Insurance Paid to به معنای پرداخت، کرایه حمل و بیمه کالا تا مقصد است

اصطلاحات صادرات تیرآهن

صادرات تیرآهن به عراق

مهم ترین کالاهای صادراتی به عراق شامل مواد غذایی، مصالح ساختمانی، مواد شیمیایی و محصولات معدنی می باشد و محصولات فولادی اعم از تیرآهن و میلگرد نیز در این دسته قرار دارند. مهم ترین کشورهای صادرکننده محصولات فولادی به عراق ترکیه، چین، ایران و آمریکای جنوبی می باشند. تعرفه گمرک کشور عراق در حدود صفر تا 5 درصد تعیین شده است. از آن جایی که عراق در زمینه تولید محصولات فولادی چندان فعال نمی باشد ناچار به واردات این محصول است. به طور کلی در برخی کشورها به دلیل عدم توانایی در تولید تیرآهن از تیر ورق به عنوان ستون استفاده می گردد که بسیار خطرناک می باشد و از این رو مقاصد خوبی برای صادرات این محصول می باشند. یکی از بزرگ ترین دستاوردهای کارخانه ذوب آهن اصفهان صادرات این محصول به کشورهای اروپایی است و صادرات به عراق، ترکیه و گرجستان نیز مورد توجه می باشد.

جهت اطلاع از قیمت تیرآهن صادراتی و شرایط صادرات این محصول با کارشناسان مرکزآهن از طریق شماره تلفن 03135155 تماس حاصل فرمایید.

بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۷/۰۱ ۰۹:۳۴
ردیف نام سایز وزن هر شاخه (kg) تعداد شاخه در هر بسته کارخانه محل بارگیری قیمت $ نمودار خرید
1 27 435 12 ذوب آهن اصفهان کارخانه 655
2 24 375 14 ذوب آهن اصفهان کارخانه 655
3 22 325 16 ذوب آهن اصفهان کارخانه 655
4 20 275 18 ذوب آهن اصفهان کارخانه 655
5 18 225 24 ذوب آهن اصفهان کارخانه 660
6 16 195 30 ذوب آهن اصفهان کارخانه 660
7 14 155 36 ذوب آهن اصفهان کارخانه 660
لینک های مفید
تماس 03135155000 03135156000
تماس جستجو حساب کاربری دانلود اپلیکیشن اپلیکیشن دانلود مستقیم اندروید دانلود از بازار دانلود از آی اپس شبکه اجتماعی 0 اینستاگرام تلگرام درباره ی ما مقایسه
0