راهنمای خرید پشم شیشه

6 ماه پیش1510بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
راهنمای خرید پشم شیشه

پشم ‌شیشه نوعی الیاف معدنی است و مصارف گسترده‌ای دارد. مهم‌ترین ویژگی‌های این ماده شامل نصب آسان و راحت، وزن کم و قابلیت تولید در چگالی‌های متنوع است. معمولا از این ماده به‌عنوان عایق صوتی و حرارتی استفاده می‌شود که در مقایسه با سایر عایق‌های رایج، قیمت بیشتری دارد. به همین دلیل، مشتریان در هنگام خرید پشم‌ شیشه باید به نکات زیادی توجه کنند.

نکات مهم پیش از خرید پشم ‌شیشه

پشم ‌شیشه از سیلیس و شیشه ساخته شده است و مهم‌ترین کاربرد آن برای عایق‌کاری در برابر حرارت و صوت در نظر گرفته می‌شود. در سال‌های اخیر، استفاده از این الیاف معدنی در کشور ما بیشتر شده است و به همین دلیل، امروزه انواع مختلفی از آن با کیفیت‌های متنوع در بازار عرضه می‌شوند. بنابراین به مشتریان توصیه می‌شود در هنگام خرید این محصول به نکاتی همچون نوع، سایز و ابعاد، وزن، کیفیت، کارخانه تولیدکننده و قیمت آن توجه ویژه‌ای داشته باشند.

بررسی انواع پشم‌ شیشه و کاربرد آن‌ها

از مهم‌ترین نکاتی که در هنگام خرید پشم ‌شیشه مشتریان باید به آن توجه کنند، انواع پشم‌شیشه است. این محصول معمولا در سه نوع پشم شیشه رولی (پتویی)، پشم شیشه پانلی (تخته‌ای) و عایق لوله (عایق پیش ساخته) تولید می‌شود.

پشم‌ شیشه رولی

پشم‌ شیشه رولی خود به دو دسته بدون لفاف (پشم ‌شیشه لحافی) و پشم ‌شیشه روکش‌دار با پوشش لفاف تقسیم می‌شود. پشم‌ شیشه رولی برای عایق‌کاری بدنه مخازن بزرگ، لوله‌های قطور صنعتی و جهت عایق‌کاری دیوار و سقف در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ویژگی‌های پشم ‌شیشه رولی می‌توان به برش آسان، شکل‌پذیری و نصب آسان آن اشاره کرد. همچنین غیرقابل اشتعال و بی‌خطر بودن، سهولت در جا‌به‌جایی و حمل‌ونقل و جذب و کاهش عالی صدا از دیگر مزایای این نوع پشم‌شیشه هستند.

راهنمای خرید پشم شیشه رولی

پشم شیشه پانلی

در هنگام خرید پشم‌ شیشه توجه به این نکته جالب است که پشم‌ شیشه تخته‌ای یا همان پانلی، دانسیته بالاتری نسبت به نوع رولی دارد. همچنین نمونه پانلی بیشتر به‌عنوان عایق صوتی و حرارتی کاربرد دارد. به‌عنوان مثال از آن در سالن‌های تئاتر و استودیوهای صدا، سرد‌خانه‌ها و تالار‌ها به فراوانی استفاده می‌شود.

پشم ‌شیشه عایق پیش‌ساخته

پشم ‌شیشه عایق پیش‌ساخته، از الیاف فشرده شیشه، بدون پوشش یا با فویل آلومینیومی و با وزن بالا ساخته شده است. این نوع پشم ‌شیشه جهت عایق‌کاری لوله‌های صنعتی، لوله‌های آب گرم و آب سرد، لوله‌های تاسیسات گرمایشی و سرمایشی به کار گرفته می‌شود. بنابراین از جمله انواع پرمصرف پشم‌شیشه به حساب می‌آید.

بررسی سایز پشم ‌شیشه

در هنگام خرید پشم‌ شیشه بررسی سایز آن از دیگر نکات مهمی است که باید در نظر گرفته شود. زیرا هر اندازه پشم ‌شیشه ضخامت یا سایز بیشتری داشته باشد و در کنار آن از پوشش مناسبی نیز برخوردار باشد، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. در واقع، تراکم الیاف‌ها بر ضخامت یا سایز این محصول تاثیر می‌گذارد. بنابراین هر چقدر که تراکم آن بیشتر شود، ضخامت پشم‌ شیشه نیز بیشتر می‌شود که نشان‌دهنده کیفیت بالای این محصول خواهد بود. پشم ‌شیشه در ضخامت‌های 1 اینچ و 2 اینچ و 4 اینچ تولید می‌شود، اما با توجه به دستور سازمان استاندارد تنها ضخامت 2 اینچ یا 5 سانت به بالا برای مصرف در داخل کشور مجاز است.

بررسی سایز پشم شیشه

بررسی ابعاد پشم‌ شیشه

مشتریان در هنگام خرید پشم ‌شیشه باید ابعاد آن را نیز در نظر بگیرند. ابعاد این محصول تاثیر به‌سزایی بر قیمت آن دارد. به‌طور کلی پشم ‌شیشه پتویی با طول‌های 10 متر، 15 متر و 20 متر و به عرض 1.2 متر بدون روکش و با روکش‌های فویل آلومینیوم و کاغذ کرافت در بازار موجود است.

پشم شیشه پانلی به‌صورت تخته‌های به عرض استاندارد 0.6 متر و در طول 1.2 متر وجود دارد. با این‌ حال مشتریان می‌توانند این نوع را در ابعاد سفارشی بدون روکش و با روکش‌های فویل آلومینیوم و کاغذ کرافت تهیه کنند. پشم‌شیشه لوله‌ای نیز به طول 1 متر یا 1.2 متر در قطرهای 0.5 اینچ الی 24 اینچ در ضخامت‌های 2.5 سانت الی 10 سانت همراه روکش آلومینوم و روکش کاغذ کرافت یا بدون روکش عرضه می‌شود.

بررسی کیفیت و استاندارد پشم ‌شیشه

یکی دیگر از نکات مهمی که باید قبل از خرید پشم‌ شیشه در نظر گرفته شود، کیفیت و استاندارد این محصول است. ایران جزء کشورهایی است که در زمینه تولید عایق‌های حرارتی و رطوبتی عملکرد مناسبی دارد و محصولات باکیفیتی را تولید و به بازار عرضه می‌کند. در واقع تولید کنندگان این محصول، آن را مطابق با استانداردهای روز جهانی تولید می‌کنند تا کیفیت و کارایی بیشتری داشته باشد. به عبارت دیگر، تولید پشم‌شیشه مطابق با استانداردهای جهانی و با کیفیت بالا، باعث کنترل نفوذ رطوبت و صدا و همچنین هدر نرفتن انرژی خواهد شد.

کیفیت و استاندارد پشم شیشه

بررسی وزن پشم‌ شیشه

وزن پشم ‌شیشه در هنگام خرید آن یک پارامتر مهم به حساب می‌آید، زیرا نه‌تنها بر قیمت آن تاثیرگذار است، بلکه نشان‌دهنده کیفیت و مرغوبیت آن خواهد بود. در واقع، سبک بودن وزن پشم شیشه باعث شده است از آن در ساختمان‌سازی و دیگر صنایع استفاده شود، بدون اینکه بار اضافی برسازه تحمیل کند یا باعث سنگینی آن شود.

بررسی کارخانه‌های تولیدکننده پشم ‌شیشه (برندهای مطرح تولید پشم ‌شیشه)

در ایران، تعداد کارخانه‌های تولیدکننده پشم‌شیشه زیاد نیست. بنابراین بررسی برندهای مطرح تولید این الیاف معدنی، قبل از خرید پشم‌ شیشه نباید برای مشتریان دشوار باشد. به عبارت دیگر، مشتریان باید قبل از خرید آن، محصولات برندهای مختلف را از نظر کیفیت، استاندارد و قیمت با هم مقایسه کنند.

بررسی قیمت پشم ‌شیشه و مراجع قیمت‌گذاری

در گذشته، به دلیل اینکه پشم‌شیشه را با مواد بازیافتی تولید می‌کردند، معمولا قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ای داشت. اما در سال‌های اخیر، با افزایش اهمیت انرژی و هزینه‌های بالای آن، به منظور جلوگیری از هدر رفتن انرژی، قیمت پشم‌ شیشه نیز به میزان قابل‌توجهی افزایش یافته است. اگرچه عوامل بسیاری همچون نوع، وزن، کیفیت و برند تولیدکننده در تعیین قیمت پشم‌شیشه موثر هستند؛ اما در هنگام خرید پشم‌ شیشه به مشتریان توصیه می‌شود آن را به صورت کیلویی خریداری کنند. زیرا با حذف هزینه‌های جانبی برای بسته‌بندی این محصول، خرید به صورت کیلویی برای مشتریان مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود.

از کجا پشم شیشه بخریم

نحوه خرید پشم ‌شیشه

یکی دیگر از نکات مهمی که در هنگام خرید این محصول باید مورد توجه قرار بگیرد، نحوه خرید آن است. امروزه مشتریان می‌توانند به روش‌های مختلفی، این محصول را خریداری کنند و به‌طور کلی، پیدا کردن این محصول در بازار کار سخت و دشواری نیست. در حال حاضر، بسیاری از فروشگاه‌ها این محصول را به‌صورت اینترنتی و غیرحضوری می‌فروشند. همچنین اغلب کارخانه‌های تولیدکننده این الیاف معدنی نیز برای فروش مستقیم و حضوری آن، نمایندگی‌هایی در سراسر کشور در نظر گرفته‌اند.

خرید پشم ‌شیشه از کارخانه

مشتریان با خرید پشم‌ شیشه از کارخانه می‌توانند مزایای قابل‌توجهی دریافت کنند. به همین دلیل، امروزه به بسیاری از افرادی که این محصول را به‌صورت عمده نیاز دارند، توصیه می‌شود مستقیما آن را از کارخانه خریداری کنند. از مزیت‌های مهم خرید این کالا از کارخانه می‌توان حذف واسطه‌ها، قیمت مقرون‌به‌صرفه‌تر و قابلیت سفارش به‌صورت انبوه را بیان کرد. مشتریان در خرید مستقیم از کارخانه و به‌صورت عمده، ملزم به پرداخت هزینه بسیار کمتری حتی نسبت به خرید کیلویی از مراکز فروش مختلف هستند.

خرید پشم‌ شیشه از شرکت‌های بازرگانی

شرکت‌های بازرگانی بسیاری در ایران وجود دارد که امروزه حجم قابل‌توجهی از بازار خرید و فروش این محصول را به خود اختصاص داده‌اند. این شرکت‌های بازرگانی با همکاری کارخانه‌های تولیدی، انواع مختلفی از پشم‌شیشه را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. در هنگام خرید پشم ‌شیشه از شرکت بازرگانی، مشتری باید به این نکته دقت کند که این شرکت جزء بهترین مراکز خرید این محصول در ایران به حساب می‌آید یا خیر.

خرید پشم شیشه از مرکزآهن

 مراحل خرید پشم‌شیشه از مرکزآهن

پس از بررسی نکات مهم قبل از خرید این کالا، مشتریان می‌توانند با گذراندن چند مرحله، پشم‌شیشه موردنیاز خود را خریداری کنند. هم برای خرید از کارخانه و هم برای خرید از شرکت بازرگانی، این مراحل یکسان هستند. مراحل خرید این محصول شامل موارد زیر می‌شود:

مشخص کردن نوع پشم‌ شیشه و حجم خرید

مشتریان با توجه به هدفی که از خرید پشم ‌شیشه دارند، می‌توانند نوع این محصول را انتخاب کنند. زیرا هر یک از انواع پشم شیشه، کاربرد خاص خود را دارد. همچنین آنها باید مشخص کنند که به چه مقدار از این الیاف معدنی نیاز دارند و در صورت لزوم، ابعاد آن را مشخص کنند. این مرحله از این نظر حائز اهمیت است که با مشخص شدن نوع و حجم خرید این محصول، از هدر رفتن پول مشتری و پشم شیشه جلوگیری می‌کند. 

مشاوره با کارشناسان فروش

افرادی که اطلاعات کافی از نوع پشم‌شیشه ندارند، می‌توانند به‌طور مستقیم با کارشناسان فروش صحبت کنند و از آنها مشاوره دریافت کنند. در واقع، مشاوران به مشتریان کمک می‌کنند که انتخاب مناسب‌تر و خرید مقرون‌به‌صرفه‌تری داشته باشند.

اعلام مشخصات پشم‌ شیشه و برندهای تولیدی به مشتری

مرحله بعد در خرید پشم‌ شیشه این است که کارشناس فروش مشخصات و برند پشم‌شیشه موجود را به مشتری خود اعلام کند. در این مرحله، مشتری می‌تواند به‌صورت شفاهی، سفارش خود را ثبت کند. این مرحله از آن جهت حائز اهمیت است که از بروز هرگونه خطای احتمالی در هنگام ثبت سفارش جلوگیری می‌کند.

صدور پیش‌فاکتور و پرداخت مبلغ

پس از تایید نهایی مشتری، کارشناس فروش یک پیش‌فاکتور برای سفارش مشتری صادر می‌کند. با صدور پیش‌فاکتور، سفارش مشتری به‌صورت مکتوب ثبت و برای مرحله بارگیری و ارسال آماده می‌شود. البته در این مرحله، قیمت پشم‌ شیشه و هزینه حمل‌ونقل آن به مشتری اطلاع داده می‌شود و مشتری ملزم به پرداخت این مبلغ است. توجه به این نکته ضروری است که پیش فاکتور به نام شخص واریزکننده صادر خواهد شد.

نحوه بارگیری و ارسال

در این مرحله از خرید پشم‌ شیشه سفارش مشتری با دقت و رعایت نکات ایمنی بسته‌بندی، بارگیری و ارسال می‌شود. ارسال این محصول و تحویل آن به مشتری ممکن است بین 2 تا 7 روز کاری تغییر کند. عواملی همچون ماشین حمل و شرایط جوی بر طولانی‌شدن این زمان تاثیرگذار هستند. 

نکات مهم پس از خرید پشم‌ شیشه

با بررسی نکات مهم قبل از خرید این محصول و انجام مراحل خرید آن، فرآیند خرید هنوز هم به اتمام نرسیده است. به طور معمول، به مشتری توصیه می‌شود پس از دریافت محصول ارسالی، نکات زیر را رعایت کند تا از اصالت کالا اطمینان پیدا کند. همچنین این نکات به مشتری کمک می‌کنند با نگهداری بهتر از محصول ارسالی، طول عمر آن را افزایش دهد.

نکات مهم پس از خرید پشم شیشه

تطابق پشم‌شیشه با فاکتور

یکی از نکات مهم پس از خرید پشم ‌شیشه تطابق مشخصات محصول ارسالی با مشخصات درج‌شده در فاکتور است. در صورت وجود مغایرت، مشتری می‌تواند این موضوع را به فروشنده اعلام کند، اگرچه امکان بروز چنین مسئله‌ای بسیار کم است.

تشخیص اصالت کالا و بررسی برگه کنترل کیفی

با ارسال محصول به مشتری، برگه‌ای همراه با آن به مشتری ارائه می‌شود که استانداردها و آزمایشات انجام‌شده بر پشم‌شیشه را نشان می‌دهد. پس از تحویل پشم‌شیشه، مشتری باید این برگه را بررسی کند و با مشخصات درج‌شده روی بسته‌بندی کالا مقایسه کند.

بررسی مشخصات ظاهری پشم‌ شیشه

مشتری پس از خرید پشم‌ شیشه و دریافت آن، لازم است مشخصات ظاهری آن را بررسی کند. در برخی مواقع، در صورتی که محصول ارسالی آسیب‌دیده باشد، فروشنده امکان مرجوع کردن آن را برای مشتری فراهم می‌کند.

 تطابق وزن پشم‌ شیشه با برگه باسکول

فروشنده معمولا برگه باسکول را به‌ همراه پشم ‌شیشه ارسالی برای مشتری می‌فرستد که در آن، وزن دقیق محصول نوشته شده است. پس از خرید این محصول به مشتری توصیه می‌شود وزن الیاف معدنی را اندازه‌گیری کند و با وزن نوشته‌شده بر برگه باسکول مطابقت دهد.

نحوه نگهداری پشم شیشه

نحوه نگهداری پشم‌ شیشه

برای نگهداری از پشم‌شیشه خریداری‌شده، به مشتری توصیه می‌شود آنها را در انبار خشک و تمیز نگهداری کند. همچنین در صورت خرید انواع مختلف این محصول، آنها را به‌صورت جداگانه و با فاصله از زمین قرار دهد. در صورتی که انبار مسقف نباشد، مشتری باید پشم‌شیشه را با روکش بپوشاند.

جمع‌بندی

با توجه به پیشرفت روزافزون علم، هنوز هیج جایگزینی صددرصدی برای پشم شیشه به‌عنوان عایق حرارت و صدا وجود ندارد. این ماده با داشتن وزن سبک و انعطاف‌پذیری بالا، یکی از قدیمی‌ترین و پراستفاده‌ترین عایق‌های حرارتی و صوتی است. این الیاف معدنی در انواع مختلف رولی (پتویی)، تخته‌ای (پانلی) و لوله‌ای تولید و به بازار عرضه می‌شود. خرید پشم‌شیشه برای مصارف مختلف مورد نیاز است.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد