آموزش فنس کشی باغ با توری حصاری

1 ماه پیش بدون دیدگاه 6401 بازدید
آموزش فنس کشی باغ با توری حصاری
4.2/5
220رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

در بیشتر مواقع برای اینکه افراد محدوده ملک خود را مشخص کرده و از ورود افراد و حیوانات به محل زندگی خود جلوگیری کنند، از دیوار کشی استفاده می‌شود. اما در مواقعی به دلیل بزرگ بودن مساحت زمین استفاده از دیوار برای مرزکشی از نظر هزینه به صرفه نخواهد بود. در این مواقع معمولا به جای دیوار آجری از فنس برای تعیین محدوده باغ یا زمین زراعی استفاده می ‌شود. به این عملیات فنس کشی می گویند و هزینه آن به مراتب کمتر از دیوار آجری است و علاوه بر این می ‌توان ارتفاع آن را تا بالای سه متر نیز در نظر گرفت. با فنس کشی دور باغ و زمین زراعی با توری حصاری نه تنها از ورود افراد متفرقه به محوطه بلکه از ورود حیوانات نیز جلوگیری می ‌شود. در این مطلب قصد بر آموزش نحوه فنس کشی با توری حصاری است، ضمن اینکه مزایای این‌ کار مورد بررسی قرار می ‌گیرد.

مشاهده نسخه pdf آموزش فنس کشی باغ توری حصاری

نحوه اجرای فنس کشی باغ

فنس کشی یک روش تامین ایمنی برای زمین ‌های زراعی و باغات به شمار می ‌رود که با استفاده از توری ‌های حصاری و لوله ‌های فلزی انجام می ‌شود. در اینجا روش اجرای فنس کشی به صورت دقیق و قدم به قدم آموزش داده شده است.

آموزش فنس کشی باغ با توری حصاری

 • مرحله اول، محاسبه دقیق متراژ زمین یا باغ مورد نظر

قبل از اقدام به حصارکشی لازم است ابتدا متراژ دقیق زمین محاسبه شود. برای اینکار شما به اندازه طول و عرض زمین نیاز دارید تا محیط آن را محاسبه کنید. دو روش برای محاسبه محیط وجود دارد که یکی از آنها به‌ دست آوردن طول و عرض زمین و جمع بستن همه آنها با هم است. به طور مثال اگر طول زمین ۱۰ متر باشد و عرض آن هم ۵ متر، هر زمین قطعا دو طول و دو عرض دارد، بنابراین محیط آن به این شکل محاسبه می‌ شود.

10+10+5+5=30

و روش دیگر که آسانتر است به صورت جمع کردن طول با عرض و حاصلضرب پاسخ در دو است.

10+5=15
15*2=30

با توجه به پاسخ ‌های به دست آمده برای مثال فوق شما به ۳۰ متر توری حصاری برای فنس کشی این زمین نیاز دارید.

 • مرحله دوم، تعیین میزان ارتفاع حصارکشی

خب در اینجا شما علاوه بر متراژ دور زمین می‌ بایست ارتفاع فنس کشی را تعیین کنید. قبل از مشخص کردن ارتفاع شما باید هدف خود را برای فنس کشی مشخص کنید. آیا فنس کشی برای جلوگیری از ورود انسان است؟ آیا زمین شما در یک منطقه شلوغ واقع شده؟ آیا فنس کشی برای جلوگیری از ورود حیوانات و چهارپایان است؟ آیا قصد اضافه کردن سیم خاردار را به حصار دارید؟ بعد از تعیین هدف حصارکشی، تعیین ارتفاع حصار راحت‌ تر می‌ شود. ولی باید به چند نکته مهم در مورد ارتفاع حصارکشی دقت کنید. هر میزان که ارتفاع حصار را در نظر گرفته اید باید توجه کنید که نیم متر به طول پایه ‌های آن اضافه کنید. لوله ‌های فلزی موقع قرارگیری نیم متر زیر زمین دفن می ‌شوند.

گاهی دیده شده است که برای کم کردن ارتفاع توری حصاری حدود نیم متر روی زمین را نیز بلوک بندی می ‌کنند. این کار سلیقه ‌ای بوده و همچنین یکی از دلایل آن افزایش استحکام پایه‌ ها می باشد. معمولا بلوک بندی در جاهایی خارج از شهر که میزان وزش باد خیلی زیاد است استفاده می ‌شود. برای اطمینان حاصل کردن از اینکه هیچ موجود جونده ‌ای نمی ‌تواند از زیر حصار رد شود نیز آن را بلوک بندی می ‌کنند.

اگر هم قصد اضافه کردن سیم خاردار به فنس دارید باید نیم متر برای آن کنار بگذارید و از ارتفاع اصلی کم کنید. یعنی اگر ارتفاع حصار شما سه متر است شما به دو و نیم متر توری حصاری نیاز دارید و نیم متر دیگر آن سیم خاردار خواهد بود. در آخر هم بسته به نیاز شما می ‌توانید سیم خاردار را دو ردیف یا یک ردیف قرار دهید ضمن اینکه سیم خاردار شما می ‌تواند دو طرفه و یا حتی یک‌ طرفه باشد.

 • مرحله سوم، تهیه و خرید لوله فنس، سیم خاردار و توری حصاری

اینکه شما چه لوله و چه نوع توری حصاری را برای فنس کشی دور زمین خود انتخاب کنید کاملا بستگی به هدف شما از فنس کشی دارد. اگر به دنبال استحکام خیلی زیاد هستید باید پایه‌ های با قطر زیاد که لوله‌ های فلزی گالوانیزه بوده و از کیفیت زیادی برخوردار هستند استفاده کنید. توری حصاری نیز در انواع متفاوتی تولید می ‌شود و شما بسته به نیاز خود توری مورد نظر را انتخاب می ‌کنید. توری حصاری با بافت ریز مناسب فنس کشی برای زمین ‌هایی است که محصولات زراعی آنها حیوانات کوچک را به سمت خود می‌کشاند.

توری حصاری همچنین با بافت درشت‌ تر نیز برای مصارف دیگر کاربرد دارد. لازم به ذکر است که این توری ‌ها در ضخامت متفاوتی وجود دارند و هر چه استحکام فنس بیشتر برای شما مهم باشد می‌ بایست توری حصاری ضخیم ‌تر را برای فنس کشی دور زمین خود استفاده کنید. نکته حائز اهمیت در هنگام خرید توری توجه به شرایط آب‌ و هوایی محیط است. اگر در جای مرطوب زندگی می ‌کنید بنابراین باید توری را انتخاب کنید که پوشش ضد زنگ یا گالوانیزه باشد تا به ‌مرور زمان فنس شما خورده و پوسیده نشود.

تعیین میزان ارتفاع حصارکشی

 • مرحله چهارم، تشخیص محل کاشت پایه ‌های فنس

طبق استاندارد بهترین فاصله بین پایه ‌های فنس حدود سه الی چهار متر است. اما اگر استحکام بیشتری می‌ خواهید و هزینه زیاد برای شما مهم نیست می ‌توانید فواصل دو متری را هم برای لوله ‌ها در نظر بگیرید. محل کاشت پایه‌ های فنس را به‌ وسیله گچ یا خاک یا سنگ مشخص کنید. لازم به ذکر است که برای افزایش مقاومت لوله ‌های فنس از بادبند استفاده می ‌شود که در فاصله ‌های مشخصی نصب می ‌گردد. بادبند جلوی تکان خوردن و لرزش پایه ‌ها که ناشی از باد شدید است را می ‌گیرد.

 • مرحله پنجم، حفر چاله ‌ها برای کاشت پایه‌ های فنس

بعد از تعیین محل کاشت پایه ‌ها نوبت به حفر چاله‌ ها می ‌رسد. چاله ‌ها باید نیم متر عمق داشته باشند و بهتر است برای سرعت بخشی به کار از چاله کن موتوری استفاده شود.

 • مرحله ششم، کاشت پایه ‌های فنس و اجرای بتن

این مرحله مهمترین مرحله فنس کشی است که در آن پایه ‌ها به ‌وسیله بتن در زمین کاشته می ‌شوند. برای اینکار به بتن با عیار ۱۵۰ نیاز است. به طور کل برای ساخت هر بتنی ابتدا سنگدانه ‌های ریز مثل شن و ماسه در میکسر ریخته شده و بعد آب و سیمان یا همان ملات به اندازه کافی در میکسر به سنگدانه اضافه می ‌شود و بعد به مدت پنج دقیقه میکسر مواد بتن را باهم می ‌چرخاند.

برای حجم کار پایین از میکسر ۱۲۰ لیتری و برای حجم بالای بتن از میکسر ۲۵۰ لیتری استفاده می ‌شود. بعد از تهیه بتن، پایه را درون چاله قرار داده و بتن را دور آن می‌ ریزند و برای تراز شدن پایه ‌ها درون چاله از ریسمان استفاده می‌ کنند‌ به این ترتیب که ریسمان به همه پایه ‌ها بسته می ‌شود تا همه در عمق دقیق و یک اندازه درون چاله قرار بگیرند‌. برای اینکه از کج شدن پایه فنس جلوگیری کنید ابتدا قبل از بتن ریزی دور پایه را با قلوه سنگ صاف نگه دارید و بعد از اطمینان از صاف بودن پایه بتن را درون چاله بریزید.

نکاتی راجع به بتن با عیار ۱۵۰:

در اینجا منظور از بتن با عیار ۱۵۰ این است که برای ساخت آن به ۱۵۰ کیلوگرم سیمان نیاز است، ضمن اینکه این بتن در دسته بتن با عیار متوسط قرار دارد. برای ساخت این بتن لازم است که پنج بار از میکسر استفاده شود و هر بار میزان ۳۰ کیلوگرم سیمان به علاوه ۱۵ کیلوگرم آب نیاز است. ضمن اینکه با هر بار استفاده از میکسر می ‌بایست ۱۲۰ کیلوگرم شن و ۴۰ کیلوگرم ماسه به آب و سیمان اضافه شود.

 • مرحله هفتم، نصب و اجرای توری حصاری

مرحله پایانی در فنس کشی دور زمین نصب و اجرای توری حصاری است. نکاتی برای نصب توری وجود دارد که بایستی به آنها توجه شود و بعد از آن بقیه کار آسان می‌ شود. لازم است بدانید که قبل از اقدام به نصب توری باید چند روز یا حداکثر یک هفته جهت خشک شدن کامل بتن و محکم شدن پایه‌ ها منتظر بمانید. بعد از آن توری حصاری را در امتداد پایه‌ ها روی زمین پهن کنید. اگر توری ‌ها یک تکه نیستند حتما آنها را قبل از وصل کردن به پایه‌ ها به‌ واسطه سیم مفتول یکپارچه کنید. اگر هم قصد اضافه کردن سیم خاردار را دارید سعی کنید حتما همانجا روی زمین سیم‌ ها را به توری حصاری متصل کنید.

بعد از انجام همه این نکات ابتدای توری را به اولین پایه وصل کنید. برای وصل کردن توری به پایه ‌ها شما به سیم مفتولی نیاز دارید و برای هر پایه حداقل از پنج سیم مفتولی استفاده کنید تا توری به ‌طور کامل به پایه محکم شود. سپس به سمت آخرین پایه بروید و توری را کاملا بکشید و آن را مثل پایه اول با سیم مفتول متصل کنید. اکنون دیگر کار شما آسان شد و کافی است تا بقیه پایه ‌ها را با سیم ‌های مفتولی به توری حصاری وصل کنید. در آخر هم بادبند‌ها را در فواصل معین نصب کنید تا از استحکام پایه ‌ها اطمینان حاصل شود.

نصب و اجرای توری حصاری

مزایای فنس کشی با توری حصاری

قبل از آموزش نحوه فنس کشی با توری حصاری بهتر است با تعدادی از مزایای استفاده از فنس آشنا شوید.

 • دوام تا چندین سال

استفاده از توری حصاری یا فنس مخصوصا اگر آبکاری و گالوانیزه باشد دوام و ماندگاری را برای شما تضمین می‌ کند. این فنس ‌ها تا پنجاه سال عمر مفید دارند و اگر در تماس مداوم با رطوبت نباشند عمر مفید آنها بیشتر هم می ‌شود.

 • کاهش هزینه ‌های اقتصادی

استفاده از فنس و توری حصاری به دلیل مقرون ‌به ‌صرفه بودن کاهش چشمگیری در هزینه‌ ها ایجاد می ‌کند. هزینه فنس کشی بسیار ارزان ‌تر از دیوارکشی یا استفاده از متریال دیگر است؛ ضمن اینکه فرق نمی‌ کند محیط زمین یا ملک چقدر باشد، با فنس کشی تا هر مسافتی به‌ راحتی پوشش داده می ‌شود.

 • سرعت بالای اجرا

فنس کشی عملیاتی است که نیاز به تخصص آنچنانی ندارد و هر شخصی که توان و دانش آن را داشته باشد قادر است که آن را نصب و اجرا کند. بنابراین سرعت در اجرا و عدم نیاز به تخصص از مزایای فنس کشی دور زمین با توری حصاری است.

 • تنوع زیاد

فنس یا همان توری حصاری در اشکال، ضخامت و طول متنوع تولید می‌ شود. بستگی به هدف فنس کشی می ‌توان هر نوع آن را انتخاب و اجرا کرد. لازم به ذکر است که توری حصاری به‌ صورت کلاف بسته بندی شده و قیمت آن بر اساس وزن آن محاسبه می ‌شود.

 • رسیدگی و نگهداری

کافی ‌است که شما توری گالوانیزه شده را برای فنس کشی استفاده اجرا کنید، دیگر نیازی به هیچگونه نگهداری از فنس نیست. فقط لازم است هر چند ماه یکبار تمام فنس بررسی شود تا پارگی یا در رفتگی در آن بوجود نیامده باشد. در اینصورت تنها به یک ترمیم ساده با سیم مفتولی نیاز است تا مشکل حل ‌شود.

 • ایجاد امنیت

فنس کشی با توری حصاری ضمن تامین امنیت برای زمین، محصولات زراعی و باغات از دست مزاحمان زیبایی محیط را نیز دو چندان می کند.

سخن آخر اینکه

فنس کشی دور زمین با توری حصاری این روزها بسیار توسعه یافته است. در این مطلب ما سعی کردیم مرحله به مرحله نصب و اجرای فنس کشی را آموزش دهیم، ضمن اینکه مزایای استفاده از حصارکشی با توری حصاری را نیز بررسی کردیم. بنابراین اگر زمین یا باغی هست که قصد حصارکشی آن را دارید بهتر است از توری حصاری برای آن استفاده کنید، زیرا مزایای بیشتری نسبت به متریال‌ های دیگر از جمله چوب و آجر دارد.

4.2/5
220رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0