آشنایی با انواع توری ها و شبکه های فولادی و کاربرد آنها

3 ماه پیش3108بازدید0دیدگاه2.7امتیاز (6 رای)
آشنایی با انواع توری ها و شبکه های فولادی و کاربرد آنها

امروزه سیم های فولادی به عنوان یک ماده اولیه بسیار مهم می باشند که از آنها به عنوان مفتول در تهیه انواع توری شبکه فولادی مانند توری گابیون ها، توری مرغی، مش فولادی شش ضلعی گالوانیزه، فنس توری و غیره استفاده می گردد. در ادامه به پرکاربردترین توری های فولادی، مزایا و کاربردهای آنها به طور مفصل خواهیم پرداخت.

گابیون، قفس های مستطیلی ساخته شده از سیم پیچ مش شش ضلعی است که با سنگ یا سنگ معدنی در سایز های مناسب پر می گردد. سیم موردنیاز برای تهیه این محصول از نوع سیم گالوانیزه می باشد.

نحوه ساخت و شکل ظاهری توری

گابیون که در زبان اسپانیایی به نام gavian شناخته می شوند، با قرار گرفتن پانل های مش با خصوصیات مشابه در کنار هم ساخته می شوند. این پانل ها در کنار هم قرار می گیرند تا ساختار، استحکام کافی یابد.

مونتاژ آنها بسیار سریع و آسان است. سیم گالوانیزه قبل از این که بافته شود، می تواند با یک پوشش PVC(پلی وینیل کلرید) با ضخامت 5/0 میلی متر پوشش داده شود.

این پوشش اضافی از جعبه در برابر خوردگی در محیط دریایی و یا به شدت آلوده حفاظت کامل به عمل می آورد. کاربرد این محصول در بسیاری از شرایط از جمله جلوگیری از فرسایش زمین، به عنوان آب بند در رودخانه ها و مخازن، در بازسازی کانال ها، محوطه سازی و دیوارهای نگهدارنده مورد استفاده قرار می گیرد.

آنها را می توان با مش جوش داده شده یا سیم های بافته شده تهیه کرد. قفس های مستطیلی که از مش گالوانیزه ساخته شده اند، با سنگ پر می شوند.

علاوه بر این که ساختار آن به عنوان پر کننده سنگ، بایستی به حد کافی مقاوم و مستحکم باشد در عین حال ساختار باید بتواند منطبق با پیچ و تاب، شیارهای کانال و سازه بنیانی باشد.

گابیون ها چه کاربردی دارند؟

برای استفاده از این محصول در شرایط متنوع، گابیون بایستی دارای ویژگی های زیر باشد:

 • نقاط تقاطع در الگوی سیم مش شش گوشه
 • پیچ و تاب های دوگانه در سیم برای تقویت استحکام هر چه بیشتر
 • سیم های تقویت کننده که نقاط تقاطع و گوشه ها را تقویت می کنند
 • یک دیافراگم که به طور ایمن در بخش پایه متصل می شود و مانع از تغییر سازه و موجب تقویت آن می شود.

از جمله مزایای گابیون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انعطاف پذیری: ساختار شش ضلعی مش که این اجازه را می دهد که بتوان با تنظیم طبیعی، ساختاری بدون ایجاد شکست یا سقوط را در حین زلزله فراهم نمود.
 • دوام: شکاف بین سنگ ها به طور طبیعی در طول زمان پر می شود. رشد چمن و گیاهان به عنوان عامل اتصال دهنده در بین سنگ ها محسوب می شود.
 • قابلیت نفوذ آب: نوع ساختار اجازه می دهد تا آب از آن عبور کند. فشار آب در پشت و رو به خاطر نوع ساختارش، باعث می شود تا آب به طور مداوم تخلیه گردد.
 • مقاوم: انعطاف پذیری ذاتی ساختار محصول، قدرت زیادی را برای جلوگیری از انهدام آن توسط توده های فشار آب و فرسایش بوجود می اورد.
 • مقرون به صرفه: مواد پر کننده معمولا در محل ساخت یا نزدیک آن یافت می شود. همچنین ساختار آن به گونه ای است که نیاز به هیچ گونه تعمیر و یا حفاظت ندارد.
 • ظاهر طبیعی: سنگ طبیعی موجود در ساختار گابیون، به ویژه هنگامی که بین آنها گیاه رشد میکند، ظاهر زیبایی را بوجود می آورد.
 • سادگی: بدون نیاز به تخصص خاص، مونتاژ آن بسیار سریع و آسان است.
 • نگهداری آسان: ساختار این محصول به گونه ای است که به راحتی از طریق مش یا تزریق اضافی نگهداری می شوند.
 • نصب سریع و آسان: بعد از مونتاژ این محصول هیچ دوره ی انتظاری برای استفاده از آن وجود ندارد، بلافاصله می توان از آن استفاده کرد.

موارد استفاده از گابیون

محصول مورد نظر به صورت تخت قالب می شوند و سپس در سایت ها مونتاژ می گردند. آنها را می توان در طیف وسیعی از برنامه های کاربردی از پروژه های کوچک داخلی تا طرح های بزرگ صنعتی استفاده نمود.

قفس های معمولی ساخته شده، به طور عمده در سایزی بین 100 تا 200 میلی متر هستند و در زیبایی ظاهری دیوار نقش بسزایی را ایفا می کنند. از جمله مزایای آن، انعطاف پذیری، دوام، قدرت، نفوذپذیری، مقرون به صرفه بودن و محوطه سازی سریع و آسان است.

طیف وسیعی از کاربردها را شامل می شوند که از آن جمله می توان به: دیوارهای تقویت کننده ی خاک، دیوارهای ماسه، پوشش کانال، سد ها، سازه های جاده ای، ساختارهای خروجی، سطح پایین گذرگاه ها، سازه های طولی رودخانه ها، بیو فیلترها، ساختارهای مشبک، ساختار انحراف رودخانه، برنامه های کاربردی در معماری، آستانه پل ها و حفاظ ها را اشاره کرد.

سایز های استاندارد گابیون

سایز های استاندارد ساخت شامل موارد ذیل می باشد.
(80*100*2.7mm)

سایز استاندارد گابیون

توجه به مهندسی طراحی در گابیون

امروزه گابیون به عنوان یک استاندارد در مهندسی عمران شناخته می شوند و به همین ترتیب در بسیاری از سازه های شهرسازی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

ساختار تمیز، دقیق و بادوام زیبایی ظاهری را دو چندان ساخته است. در گذشته شاهد شکسته شدن ساختار آن بوده ایم، اغلب شکستگی ها به دلیل ساخت و ساز ضعیف آن بوده است.

در هنگام ساخت باید توجه ویژه ای شود تا قفس به درستی سیم کشی شود و بعد پر از سنگ گردد تا سنگ ها از بین مش خارج نشوند؛ بنابراین در حین ساخت و ساز آن توجه ویژه ای مورد نیاز است.

امنیت در گابیون

گابیون ها سد دفاعی بسیار مهیجی را در برابر حمله دشمن مانند آتش بازی راکتی، انفجار بمب، نارنجک ها و غیره ارائه میدهند. همچنین در اطراف مزرعه می توان دیواری 1 متری با این محصول بوجود آورد. این محصول برای ساخت پناهگاه نیز استفاده می شود.

قیمت تور گابیون برای استفاده در ساخت و ساز به نحوی است که این محصول را به عنوان یک محافظ مقرون به صرفه تبدیل کرده است. برای استفاده بهتر است قیمت روز توری گابیون را از مبادی فروش دریافت و سپس تصمیم بگیرید که در ساخت و ساز خود بطور گستره از آن استفاده نمایید.

انواع توری فولادی

توری مرغی چیست و چه کاربردی دارد؟

سیم توری مرغی از سیم های پیچیده شده است که از جنس فولاد ضدزنگ، سیم گالوانیزه سنگین و یا سیم فولادی کربنی تهیه می شود. سایزهای سیم مرغی متفاوت و بسته به نظر و نیاز مشتریان است. جهت اطلاع از قیمت توری مرغی با کارشناسان مرکزآهن از طریق شماره 02191009009 - 03191009009 تماس حاصل فرمایید.

شبکه های شش ضلعی بزرگ ایجاد شده اجازه عبور جریان هوا از بین آنها و در عین حال دادن غذا به مرغ ها را برای کشاورزان به شکل آسان و سریع میسر میسازد. همچنین از مرغ ها نیز در برابر عوامل خارجی محافظت می نماید.

رنگ بندی این محصول را می توان به طور عمده از محبوب ترین گالوانیزه با رنگ سبز انتخاب نمود. مش شش ضلعی معمولا به عنوان توری محافظ که امکان غذا دادن به مرغ را نیز فراهم می کند کاربرد دارد.

ویژگی های توری مرغی

 • امکان تهیه و استفاده آسان
 • توری های مرغی عایق حرارتی عالی هستند که در برابر خوردگی مقاومند و عمر مفید بیش از 20 سال را دارند.
 • از توری مرغی در شرایط نامساعد هوا نیز می توان استفاده کرد.
 • فرآیند ساخت آن بسیار آسان بوده و نیازی به هیچ تکنیک خاصی ندارد.
 • سیم پیچی شش گوشه فلزی، بهره وری هر چه بیشتر در استفاده از فضا را فراهم می نماید، حمل و نقل آن نیز مقرون به صرفه بوده و بسیار پایین است.

مشخصات ساختاری توری مرغی

مشخصات ساختاری مش به ترتیب زیر است:

 • مش: 1/2"-2" (1.5cm -5cm)
 • قطر سیم: BWG19-25
 • عرض: 3" 4" 5"
 • طول: 100"

مواد مورد نیاز برای تهیه توری مرغی :

مواد مورد نیاز شامل سیم فولادی، سیم گالوانیزه، پوشش روی 8-25 متر مربع است.

توری مش گالوانیزه شش ضلعی

در ساخت توری مش گالوانیزه با توجه به نوع کاربرد آن انواع پردازش وجود دارد. به طور معمول برای پردازش سیم مش معمولا از سه روش مستقیم پیچ خورده، معکوس پیچ خورده و دو پیچ خورده استفاده می شود.

مواد مورد استفاده برای توری مش گالوانیزه شامل سیم های آهن گالوانیزه، فولاد ضد زنگ، سیم گالوانیزه، سیم پلاستیکی و حتی سیم برنجی است. توری مش شش گوشه گالوانیزه میتواند از سیم گالوانیزه و یا سیم گالوانیزه پوشیده شده با روی باشد.

توری شش ضلعی گالوانیزه دارای ویژگی ضد خوردگی و مقاوم در برابر اکسیداسیون است و در ساخت نرده ها، توری مشبک گچ، گابیون ها و به عنوان حفاظ کاربرد دارد.

مشخصات توری مش گالوانیزه

مشخصات توری مرغی
سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد