مجتمع فولاد آلیاژی اصفهان

1 سال پیش8558بازدید0دیدگاه2.9امتیاز (38 رای)
مجتمع فولاد آلیاژی اصفهان

شرکت صنعت فولاد آلیاژی اصفهان

شرکت صنعت فولاد آلیاژی اصفهان در سال 1375 در کیلومتر 55 جاده اصفهان مبارکه مورد بهره برداری قرار گرفت. این شرکت به عنوان اولین تولید کننده فولاد آلیاژی در کشور دارای ظرفیت اسمی سالانه 30 هزار تن می باشد. محصولات این شرکت در بسیاری از صنایع از جمله فولاد، نفت، گاز و پتروشیمی، نیروگاهی و سدسازی، ماشین سازی و قطعه سازی، قالب سازی، بلور و شیشه، خودروسازی، صنایع سیمان، لوله سازی و صنایع مس و آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله محصولات آلیاژی می‌توان به میلگرد‌های آلیاژی مانند قیمت ck45، میلگرد st37، میلگرد mo40 و .... اشاره کرد. عملیات تولید در این کارخانه شامل انواع فرآیندهای فولادی سازی، آهنگری، عملیات حرارتی، ماشین کاری و ساخت غلتک نورد سرد می باشد. عملیات ماشین کاری محصولات بر حسب نوع سفارش در واحد ماشین کاری انجام می‌شود. همچنین جهت استعلام قیمت mo40 با مرکزآهن تماس بگیرید.

محصولات این شرکت شامل انواع تجهیزات سرچاهی، تجهیزات درون چاهی، صنایع نفت گاز و پتروشیمی، نیروگاهی،  فولادی و تولیدات سفارش مشتری می باشد. این شرکت با داشتن واحد کنترل کیفیت محصولات خود را بر اساس استانداردهای معتبر جهانی DIN، ISO،ASTM و API تهیه و به بازار مصرفی عرضه می نماید. واحد کنترل کیفیت فولاد آلیاژی اصفهان دارای تجهیزات پیشرفته ثابت و متحرک می باشد که بوسیله آن امکان انجام کنترل تست آنالیز شیمیایی، خواص میکانیکی، متالوگرافی، تست های غیر مخرب و سایر تست های متالوژیکی را دارا می باشد. مدیر عامل کنونی این شرکت تولید آقای محمدعلی جان نثاری می باشد.

فولاد آلیاژی با دارا بودن واحد ماشین کاری، تجهیزات مدرن و مهندسین و متخصصین با تجربه توانایی تولید انواع قطعات به سفارش مشتری مانند قالب ریخته گری به روش گریز از مرکز، انواع پاتیل های حمل سر باره صنایع فولاد با ظرفیت 17 تا 23 تن را دارا می باشد. شرکت صنعت فولاد آلیاژی اصفهان دارنده گواهینامه 2008: ISO 9001، گواهینامه 2004 – ISO10002 استاندارد رسیدگی به شکایت مشتری از شرکت TÜV intercert می باشد.

بررسی واحدهای تولیدی شرکت صنعت فولاد آلیاژی اصفهان

اولین تولید کننده فولاد آلیاژی در کشور با تکیه بر تجارب کارکنان و مهندسین متخصص و فنی، واحدهای تولیدی متفاوتی را برای تولیدات خود راه اندازی نموده است. این شرکت به دلیل داشتن فرآیند تحت کنترل از شروع ذوب گیری تا به انتها قادر به تولید محصول مطابق خواست مشتریان خود می باشد. در ادامه به بررسی ویژگیها و تجهیزات هر کدام از این واحدها خواهیم پرداخت.

 • واحد فولاد سازی

تجهیزات این واحد شامل:

 • کوره قوس الکتریکی با ظرفیت 22 تن
 • کوره پاتیلی به ظرفیت 20 تن
 • ایستگاه گاز زدایی تحت خلاء و کربن زدایی با دمش اکسیژن در خلاء VD-VOD
 • واحد شمش ریزی
 • واحد قطعه ریزی
 • واحد ذوب مجدد تحت سرباره مصنوعی (ESR)

مواد اولیه مورد نیاز در واحد فولادسازی شامل ضایعات فلزی و برگشتی های کارخانه آهنگری است که توسط سبدهای حمل ضایعات به همراه فروآلیاژها در کوره قوس الکتریکی شارژ می گردند. در این واحد عملیات اکسیداسیون به منظور حذف عناصر مذاب، مانند فسفر و همچنین کاهش کربن انجام می شود. در نهایت مواد مذاب برای تنظیم نهایی آنالیز شیمیایی، حذف گوگرد و تنظیم درجه حرارت ریخته گری به واحد کوره پاتیلی انتقال می یابند.

 • واحد ماشین کاری

واحد ماشین کاری در این شرکت مجهز به کلیه تجهیزات لازم جهت خشن تراشی و ماشین کاری نهایی انواع قطعات می باشد.

برخی دستگاه های مورد استفاده در این بخش عبارتند از:

 • اره دیسکی و اره های نواری، دستگاه پرس تابگیر
 • دستگاه تراش 4 متری 3 متری سنگین تراش، 5 متری، 8 متری،
 • تراش CNG، تراش متال
 • دستگاه کاروسل برای تراشکاری و کف تراشی انواع قطعات مقاطع چهار گوش تختال و رینگ،
 • دستگاه تراش کاروسل CNC1 جهت تراشکاری محصولات مختلف
 • دو دستگاه تراش کاروسل CNC2 جهت تراشکاری محصولات مختلف
 • دستگاه سنگ 16 تن جهت سنگ زنی انواع غلتک ها با طول 5.5 متر وزن حداکثر 16 تن و دقت 1 میکرومتر
 • دستگاه سنگ 10 تن جهت سنگ زنی انواع غلتک ها با طول 5 متر وزن حداکثر 10 تن و دقت 1 میکرومتر
 • دستگاه فرز دروازه ای و دستگاه فرز مخصوص با قابلیت پخ زنی با زاویه های متنوع

نمایندگی فولاد آلیاژی اصفهان

بررسی انواع محصولات و تولیدات شرکت صنعت فولاد آلیاژی اصفهان

تولیدات متنوع این شرکت شامل انواع تجهیزات سرچاهی، تجهیزات درون چاهی، صنایع نفت گاز و پتروشیمی، صنایع نیروگاهی، صنایع فولادی می باشد که در ادامه به بررسی ساختار فنی و میکانیکی هر کدام از این محصولات خواهیم پرداخت.

 • تجهیزات سرچاهی

در این شرکت قابلیت تولید انواع قطعات مورد استفاده در تجهیزات سرچاهی نفت و گاز و درخت کریسمس در فشارهای کاری مختلف از 2000 وجود دارد. این قطعات بر اساس استاندارد API تولید می شوند. از جمله این قطعات می توان به Casing Head Housing اشاره کرد که این قطعه در ابعاد مختلف و همچنین جهت کار در فشارهای کاری مختلف از 2000 PSI تا 10000 PSI می باشد.

Casing /Tubing Head spool از دیگر قطعات مورد استفاده در تجهیزات سرچاهی بوده که در سایز 11 تا 13 میلیمتر می باشد.تجهیزات و قطعات درخت کریسمس نیز از انواع قطعات سرچاهی می باشد که خود در تیپ های متنوعی چون Gate Valve and Safety Valve Body, Upper Master Block (Solid Block), Lower Master Block, Y-Block می باشد.

 • تجهیزات حفاری و درون چاهی

این شرکت برای اولین بار به ساخت انواع تجهیزات درون چاهی و حفاری در ایران نموده است. از جمله این قطعات می توان به Drill Collar در انواع سایزها و Stabilizer در انواع سایزها از فولاد AISI 4145 H اشاره نمود. همچنین قابلیت تـأمین متـریـال سایر تجهیزات مـانند Liner Hanger و Downhole completion string از جنـس‌هـایCr, API L80 Type 1, API L80 - %13 Cr, P110%28 و سایر موارد طبق استاندارد API 5 CT در این شرکت وجود دارد. قطعات مورد نیاز برای حفاری در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی بر اساس استانداردهای API 6A، 6D، 5CT Spec. 7API 6A، 6D، 5CT، Spec.7،NACE MR 0175 تهیه و به بازار مصرفی عرضه می گردد.

 • تجهیزات نیروگاهی

از جمله قطعات تولیدی این شرکت تجهیزات مورد نیاز در صنایع نیروگاهی است. ازجمله این قطعات می توان به شافت توربین بادی و نیم شافت توربین با قطر 12000 میلیمتر و طول 2540 میلیمتر اشاره کرد. انواع شافت های نورد صنایع فولاد مانند شافت اونیورسال نورد است که در قطر 685 میلیمتر، طول 3265 میلیمتر و وزن 6100 کیلوگرم می باشد. رولیک نورد ورق عریض با قطر 450 میلیمتر، طول 6000 میلیمتر و وزن 5000 کیلوگرم است.

 • تجهیزات صنایع فولادی

پالت کار از نوع فولادهای مقاوم به خزش هستند. بعضی از فولادهای ریختگی در دماهای نسبتا بالا مورد استفاده قرار می گیرند و لازم است تا خواص میکانیکی و شیمیایی خود را در این دماها حفظ نمایند. پالت کار در طول یک کوره ی مخصوص در دمای بالا مورد استفاده قرار می گیرد. گندله ی خام در روی پالت کار مراحل خشک کردن، پیشگرم کردن را طی کرده که باری حدود 10 تن در دمایی حدود C° 600 را در هر سیکل روی پالت کار اعمال می‌نماید. سنتز پارت مورد استفاده در خطوط گندله سازی که به روش ریخته گری، عملیات حرارتی و ماشین کاری تولید می شود و در ابعاد 430*160*35 سانتی متر بوده و دارای وزن 3800 کیلوگرم است.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد