شرکت فولاد کویر دامغان

3 سال پیش7364بازدید0دیدگاه3.3امتیاز (22 رای)
شرکت فولاد کویر دامغان

معرفی کارخانه فولاد کویر دامغان

شرکت فولاد کویر دامغان در سال 1389 با هدف تولید محصولات فولادی و آهن آلات و با ظرفیت تولید سالانه 300 هزار تن در سه بخش احیا، فولادسازی و نورد به بهره برداری رسید. این شرکت در حال حاضر در زمینی به مساحت 120 هکتار و در نزدیکی شهر دامغان مشغول فعالیت می باشد. عمده محصول تولیدی شرکت فولاد کویر دامغان شمش فولادی با استاندارد 3sp و 5sp در مقاطع 130*130 و 150*150 میلی متر و به صورت ریخته گری مداوم در کوره های القایی می باشد. همچنین در حال حاضر زمینه صادرات شمش های فولادی تولیدی این شرکت به کشورهای حوزه خلیج فارس، ترکیه و آذربایجان فراهم گردیده است. همچنین به تازگی واحد تولیدی آهن اسفنجی کم کربن این شرکت به بهره برداری رسیده است. از مزیت های تولید آهن اسفنجی کم کربن به گفته مدیر عامل این شرکت می توان به کاهش آلایندگی محیط زیست و استفاده مستقیم از سنگ آهن اشاره کرد. با راه اندازی این خط تولید زمینه اشتغال 200 نفر در این شرکت فراهم گردیده است.

مشاهده نسخه pdf مقاله : اطلاعات شرکت فولاد کویر دامغان

محصولات تولیدی شرکت فولاد کویر دامغان

در حال حاضر این واحد تولیدی با تلاش 300 کارگر به تولید روزانه 150 تن شمش فولادی مشغول بوده و محصولات شرکت فولاد کویر دامغان پس از تولید به کارخانه های نورد ارسال می گردد. واحد ریخته گری این شرکت مهم ترین بخش تولید شمش می باشد که دارای پیشرفته ترین تجهیزات ریخته گری در ایران است. همچنین برای نخستین بار در کشور فولاد کویر دامغان موفق به تولید آهن اسفنجی با استفاده از سنگ آهن از سیستم احیای مستقیم به جای گاز شده است.

در فاز اول بهره برداری از این شرکت، واحد ذوب و ریخته گری مجتمع فولاد کویر دامغان به بهره برداری رسیده است. در تولید محصولات فولادی این واحد تولیدی از روش ترکیبی کوره های القایی و قوس الکتریکی استفاده گردیده است. همچنین روش تولید فولاد به شیوه احیای مستقیم می باشد. با توجه به آب و هوای کویری این منطقه یکی از مهمترین مشکلات فولاد کویر دامغان را می توان مشکل تامین آب دانست. فرآیند تولید فولاد به روش احیای مستقیم دارای دو مرحله اساسی می باشد. در مرحله نخست مواد اولیه معدنی در کوره تبدیل به آهن اسفنجی شده و در مرحله بعد آهن اسفنجی در کوره ذوب گردیده و به شمش تبدیل می گردد. از مواد اولیه مورد نیاز این شرکت می توان به سنگ معدن آهن، عامل احیا کننده و کمک ذوب اشاره کرد. سنگ معدن مورد استفاده در شرکت فولاد کویر دامغان هماتیت می باشد. این ماده معدنی در مناطق مختلف ایران اعم از سنندج، سیرجان و بندرعباس یافت می شود.

همچنین عامل احیاکننده در این فرآیند زغال سنگ حرارتی می باشد که از آن برای تولید حرارت در فرآیند مورد استفاده قرار می گیرد. از سنگ آهک و دولومیت نیز به عنوان کمک ذوب در تولید فولاد این مجتمع استفاده می گردد.

شرکت فولاد کویر دامغان

روش تولید فولاد در شرکت فولاد کویر دامغان

شرکت فولاد کویر دامغان را می توان نخستین شرکتی در ایران دانست که از روش SL/RN برای احیا در فرآیند تولید فولاد استفاده می کند. از مزایای این روش می توان به امکان استفاده از انواع سوخت های جامد ، انعطاف پذیری، عدم نیاز به گاز طبیعی و امکان نصب چند خط تولید با بهینه گردش مواد اشاره کرد.

همان طور که ذکر گردید در فاز نخست این مجتمع واحد ریخته گری با دو کوره القایی افتتاح گردید. ظرفیت هر کدام از این کوره ها به میزان 25 تن بوده و مواد اولیه اصلی آن قراضه می باشد. در این مجتمع ترکیبی از روش های ذوب القایی و قوس الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد.

در حال حاضر مهمترین مشکل تولید فولاد دامغان مساله تامین آب مصرفی این واحد تولیدی می باشد. میزان آب مورد نیاز فولاد دامغان یک میلیون متر مکعب می باشد. برای جلوگیری از هدر رفت آب سیستم آب به صورت چرخشی وارد واحدها شده و پس از آن آب بازیافت می گردد. همچنین در صورت احتیاج به تامین بیشتر آب از سد دامغان کمک گرفته می شود.

آدرس و شماره تماس فولاد کویر دامغان

کارخانه: کیلومتر 5 جاده دامغان سمنان – روبروی شهرک صنعتی دامغان

دفتر دامغان: بلوار آزادی (شمالی) – کوچه شهید روحانی – پلاک 27

دفتر مرکزی: تهران – سعادت آباد – بلوار دریا – انتهای خیابان گلها – توحید یک – پلاک 104

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد