1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

گزارش مختصری در خصوص بازار مواد اولیه آهن طی هفته گذشته

مواد اولیه بازار فولاد در حال حاضر نقش بسزایی را در تعیین قیمت میلگرد و سایر محصولات بازار داخلی ایفا می کنند و می توان گفت قیمت این محصولات مهم ترین عامل تاثیرگذار بر قیمت محصولات فولادی در بازار داخلی می باشد.

قیمت مواد اولیه در بازار داخلی طی هفته گذشته و به علت تحولات زیاد در بازار فولاد دستخوش تغییرات زیادی گردید. بنا بر گزارش هفته گذشته نرخ باکس؛ شاخص متوسط نرخ قراضه آهن حداقل در 5 مرکز افزایشی بوده است، که به طور حتم بحث کمبود همه ساله منابع قراضه آهن در ماه مبارک رمضان و مشکلات حادث شده هفته اخیر در خصوص ترابری؛ مزید علت سایر عوامل موجود در خصوص علل روند افزایشی این کالا گردیده است.

بنابر توضیحات گزارشگر فولاد نکته قابل توجه همان طوری که پیش تر اشاره شد؛ فاصله معنی دار نرخ قراضه آهن در انبارهای پایتخت به نسبت سایر مبادی است.

به طوری که در روز سه شنبه هفته گذشته نرخ 1980 تومان به ازای هر کیلو برای انبارهای تهران در سامانه نرخ باکس ثبت شده است که در واقع و حداقل حدود کیلویی 200 الی 300 تومان بالاتر از سایر نقاط کشور بوده و تفاوت مشهود دارد.

که در این رابطه یکی از فعالان در حوزه قراضه آهن مطلبی را عنوان نموده  اند که یک قسمت از آن تقریبا موضوع جدیدی نیست و مربوط می شود به پاداش و کمک کرایه، که عنوان شده این اضافه پرداختی های علاوه بر نرخ رسمی؛ فاصله نرخ واقعی قراضه آهن را از نرخ رسمی آن دور می کند.

مواد اولیه آهن

تاثیر مالیات بر ارزش افزوده بر قیمت مواد اولیه و قیمت میلگرد

موضوع بعدی بحث مالیات ارزش افزوده است که گفته می شود این موضوع در سمت معاملات قراضه آهن قابل کنترل نیست و لذا برخی رانت سرشاری را از پرتو این موضوع و در این حوزه، از آن خود می نمایند.

و در آخر هم در مورد موضوع انبارهای قراضه آهن تهران و فاصله نرخ قابل توجه آن با سایر مبادی عنوان شده که “بازار قراضه تهران با میانگین حداقل روزانه 1200 تا 1500 تن گردش؛ تنها تعیین کننده قیمت در سراسر ایران می باشد”. تمامی این موارد تاثیر زیادی بر نرخ قراضه آهن و به دنبال آن قیمت میلگرد و تیرآهن داشته است.

در خصوص بازار شمش فولادی حوزه القایی نیز؛ هم زمان با طولانی تر شدن بحث اعتصابات رانندگان و مشکلات حمل و نقل درون کشوری؛ به واسطه توقف حجم عمده مبادلات کالایی در سطح کشور و ادامه دار شدن این موضوع به خصوص در یکی دو روز اخیر؛  عملا معاملات این حوزه کمرنگ تر از همیشه شده به طوری که در عمل نه کسی شمش می خرد و نه شمش قابل توجهی فروخته می شود.

این امر به طور مستقیم بر قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی تاثیرگذار بوده است؛ نوردکار گروه B که هنوز موجودی شمش از قبل دارد؛ با فروش اندک و ضعیف محصول خود متاثر از محدودیت ارسال بار؛ با این وضعیت پیش آمده بصورت کج دار و مریز کنار آمده است.

مواد اولیه فولاد

متوقف شدن معاملات شمش و تاثیر بر قیمت میلگرد کارخانجات

نوردکاری هم که موجودی شمش خود را تمام کرده است؛ فعلا روند فروش و تولید را تا عادی شدن وضعیت حمل و نقل و بازگشت روال عادی بازار؛ تقریبا متوقف نموده است.

با این حساب نرخی هم اگر در حوزه شمش القایی اعلام شود؛ عملا در حد اسمی و غیر عملیاتی تا عادی شدن اوضاع بازار؛ باقی مانده است؛ کما این که نرخ باکس هم؛ عدم شفافیت نرخ های این حوزه طی دو الی سه روز گذشته را علت اصلی عدم اعلام نرخ؛ عنوان نموده است.

همچنین مطلبی تحت عنوان زیر در برخی خبرگزاری ها طی هفته گذشته مشاهده گردید.

تفاوت قیمت اعلامی مواد اولیه و قیمت های پیشنهادی کارخانجات

 • چرا قیمت های اعلامی در سامانه سبا و نرخ باکس و…با قیمت های واقعی در بازار تفاوت دارد؟

همان طور که می دانیم این نرخ به طور مستقیم بر قیمت میلگرد و تیرآهن تاثیرگذار می باشد. برای روشن شدن این موضوع ذکر چند نکته ضروری به نظر می رسد :

در بیشتر سامانه ها قیمت اعلامی بدون پاداش و اضافه کرایه واقعی عنوان می شود و قیمت های اعلامی صرفا قیمت خرید پیمانکاران کارخانجات می باشد بدیهی است که پیمانکاران قیمت های واقعی قرارداد را عنوان نکرده و با توجه به شرایط بازار اقدام به خرید قراضه می کنند.

در بیشتر سامانه های کشور؛ نرخ های اعلامی حداقل مربوط به نیمی از کارخانجات فعال در کشور می باشد؛ به طور مثال در استان تهران حداقل ده واحد ذوب القایی مشغول به فعالیت می باشند که اسمی از آن  ها در هیچ سامانه ای یافت نمی شود و اتفاقا حجم زیادی از بازار قراضه آهن هم در اختیار این کارخانجات می باشد.

قیمت های اعلامی در سامانه ها عمدتا بدون ارزش افزوده و حداقل کیلویی 70 تومان پایین تر؛ در بیشتر مبادی اعلام می شود؛ بیشتر کارخانجاتی که قیمت آنها در برخی سامانه ها اعلام می شود اکثرا” قراضه مصرفی و نه همه را به صورت رسمی خرید می کنند.

قیمت میلگرد اصفهان

تاسیس شرکت های بی اعتبار و بی نظمی بازار قراضه آهن

در این میان متاسفانه چند سالی هست که افراد با تاسیس شرکت های بی اعتبار، قراضه را در بازار غیر رسمی خرید می کنند و به صورت رسمی به کارخانجات به فروش می رسانند و مالیات بر ارزش افزوده دریافتی از کارخانه را به صورت کامل به دولت پرداخت نمی کنند.

با توجه به رشد قابل توجه قیمت قراضه آهن؛ عدد نه درصد مالیات بر ارزش افزوده رقم قابل توجه و وسوسه برانگیزی می باشد و از همه مهم تر این که با توجه به این رانتی که برای آن ها فراهم شده است؛ از قدرت مانور خرید بسیار بالایی در بازار برخوردار هستند.

این شرکت ها یا با خرید فاکتور این کار را انجام می دهند یا بعد از مدتی فقط در لیست سیاه مالیاتی قرار گرفته و قابل پیگیری هم نیستند چون عمدتا به نام افراد مسن در خارج از تهران تاسیس شده اند. واضح است که تمامی این موارد بر قیمت میلگرد و سایر محصولات پیشنهادی کارخانجات نیز تاثیرگذار می باشد.

کارخانه هایی وجود دارند که اسمی از آنها در هیچ سامانه ای نبوده و تعداد آن ها به بیش از چهل مورد می رسد؛ برای بقا در این بازار مجبور به خرید مستقیم از بازار و یا خرید از انبار های بزرگ  می باشند.

در این وضعیت این کارخانجات مجبور هستند که با قیمت های خیلی بالاتر از گروه اول که معمولا بالای شصت تومن برای هر کیلو هست؛ اقدام به خرید کنند.

البته رانت حاصل از مالیات بر ارزش افزوده در این کارخانجات هم دیده می شود. “

1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0