قیمت میلگرد هفته جاری تمایل به کاهش دارد؟

5 ماه پیش5996بازدید0دیدگاه3.5امتیاز (4 رای)
قیمت میلگرد هفته جاری تمایل به کاهش دارد؟

مشکل بلاتکلیفی بازارهای کالایی روی گمانه های برجامی، حالا دیگر از هرگونه بحث منطق و استدلال خارج شده و به کابوسی برای چرخه اقتصادی مملکت بدل گردیده است. اکنون در اکثر بازارها اعم از بازار آهن آلات موضوع این نیست که کالاها به لحاظ بنیادین با چه قیمتی تمام شده و یا با چه قیمتی می ‌ارزد، اکنون مسئله هیجانات منفی یا بار منفی خارج از هرگونه منطق یا استدلالی صرفا روی یک صبر آزاردهنده برای بازار و انتظارات خوشبینانه برای افکار عمومی است.

در حال حاضر با توجه به شمش صادراتی ۴۶۰ دلاری فوب ایران، قیمت میلگرد می ‌تواند رقمی حول ۱۴۲۰۰ تا ۱۴۷۰۰ تومان را در بدترین شرایط روحی و روانی به خود ببیند. کما اینکه امروز و تا این لحظه میلگرد ۱۴۵۰۰ تومانی هم در کف پیشنهادات مطرح شده بازار به گوش رسید. در ادامه به بررسی قیمت میلگرد نسبت به روزهای گذشته خواهیم پرداخت.

قیمت میلگرد نسبت به روزهای گذشته

بورس کالا تمام قد با فرمول جدید آمد تا مانع ریزش قیمت های داخلی گردد، چند روزی تاخت و تاز و برخی نوسان گیری ها روی این فرمول جدید صورت گرفت. اما طولی نکشید با افزایش خبرهای مثبت برجامی و سیلی از بمب ‌باران اخبار ضد و نقیض حول این موضوع، بازار با گذر از تمهیدات بورس کالا و نادیده گرفتن آن، تمام قد وارد فاز ترس و انتظار گردیده است.

با این حال در روزهای اخیر هیچ قیمتی روی خریدار مصرفی و معمولی و به طور کلی روی معاملات روزمره بازار در سطح آخر زنجیره ها تاثیرگذار نیست و فعلا این صبر است که اقتصاد ملی کشور را به گروگان گرفته است. تا زمانی که کشور از این حال و هوای شرطی برجام خارج نشود اقتصاد ما متاسفانه در وضعیت بلاتکلیفی باقی خواهد ماند.

ظاهرا دستورالعمل های جدید بورس کالا که برای حمایت از صنایع داخلی آمده بود، خیلی زود شکست خورده است دلیل آن هم شاید همین نادیده انگاشتن خاستگاه بازار و روند جهانی باشد. معاملات زمانی کار را خراب کرد که رقابت های غیر منطقی روی آن شکل می‌گرفت و بدتر اینکه قیمت میلگرد در یک هفته گذشته هم قرار شد ۱۱ درصد روی میانگین این نرخ شمش قرار داده شود که نتیجه آن کنار گذاشته شدن بورس کالا شده است.

در حال حاضر شاهدیم، بازار علیرغم اصرار و پافشاری بازارساز در بورس کالا برای حفظ قیمت های بالاتر، نگاهش را از بورس برگردانده و آن را عملا کنار گذاشته و در حال حاضر حدودا کیلویی ۱۰۰۰ تومان پایین ‌تر راه خودش را بدون توجه به بورس کالا ادامه می ‌دهد.

قیمت میلگرد نسبت به روزهای گذشته

قیمت میلگرد نسبت به هفته گذشته

بنا بر برخی شنیده ها، در هفته جاری فروش میلگرد در کانال قیمت ۱۴ هزار تومان، به نسبت سایر اقلام، از رونق نسبتا بهتری برخوردار بوده است، به طوری که برخی از فروشندگان در این دامنه قیمت، به صورت جسته و گریخته فروش را متوقف کردند.

طبیعتا، مقارن با تاثیر افزایش حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تومانی نرخ دلار طلا در بازار آزاد، بازار فولاد هم واکنشن نشان داد و علاوه بر توقف روند کاهشی این بازار بر خلاف روزهای گذشته تعداد معدودی از مبادی فروش هم افزایش قیمت میلگرد در چند روز گذشته حول ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومان را صورت دادند، اما بیشترین تاثیر و افزایش قیمت، همان طور که پیش ‌تر عنوان شد، مربوط به قیمت های جذاب حول ۱۴۵۰۰ تا ۱۴۷۰۰ تومان بوده است.

فروشندگان کف بازاری در کانال قیمت ۱۴ هزار تومان، همانند میلگرد ابرکوه، کوثر و البته برخی برندهای پرطرفداری همچون ذوب آهن اصفهان و خراسان در کانال قیمت ۱۵ هزار تومان، بیشترین اقبال تقاضای سرمایه ‌ای را داشتند. در بازار تیرآهن ذوبی، قیمت پروفیل اصفهان و پروفیل هم امروز صرف نظر از برخی نوسانات جزیی، همانند کمی افزایش قیمت سایز تیرآهن 12 و 16 و 22 ثبات نسبی برقرار بود.

قیمت میلگرد در ماه گذشته

تا تاریخ 6 مرداد 1401 میانگین قیمت میلگرد 14 آجدار در بازار آزاد روندی نزولی را در پیش گرفته و در محدوده 17 هزار و 737 تومان تا 16 هزار و 355 تومان جا به‌ جا شده است که مجموعا در این بازه زمانی به میزان یک هزار و 382 تومان معادل 8.4 درصد کاهش یافته است. تا تاریخ 13 مرداد همچنان روندی نزولی را شاهد بودیم و در محدوده 17 هزار و 954 تومان تا 16 هزار و 130 تومان جا به‌ جا شده است که مجموعا در این بازه زمانی به میزان یک هزار و 824 تومان معادل 10 درصد کاهش یافته است.

تا 20 مرداد میانگین قیمت این محصول همچنان روندی نزولی را در پیش گرفته و در محدوده 17 هزار و 560 تومان تا 16 هزار و 410 تومان تغییر نموده است که مجموعا در این بازه زمانی به میزان یک هزار و 150 تومان معادل 7 درصد کاهش یافته است. تا آخر مردادماه نیز میانگین قیمت میلگرد 14 آجدار در بازار آزاد روندی نزولی را در پیش گرفته و در محدوده 17 هزار و 338 تومان تا 16 هزار و 66 تومان بوده که در این بازه زمانی به میزان یک هزار و 272 تومان معادل 7 درصد کاهش یافته است. به طور کلی قیمت میلگرد در ماه گذشته روندی نزولی را تجربه نموده است. برای مشاهده نمودار قیمت میلگرد در بازه های زمانی مختلف می توانید به لینک مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه نمایید.

قیمت میلگرد نسبت به سال گذشته

در حال حاضر ۲۵۰۰ تومان کاهش قیمت میلگرد از ابتدای سال ۱۴۰۱ (۱۷۵۵۰) تا امروز (۱۵۲۳۵) یعنی حدود ۱۵ درصد کاهش قیمت میلگرد نسبت به سال گذشته مشاهده می شود. با توجه به تکمیل تقریبی جدول رده قیمت های امروز بازار میلگرد بنا بر برخی شنیده ها و براساس میلگرد وزن استاندارد، در بازه قیمتی عمدتا حول ۱۴۵۰۰ تا ۱۵۹۰۰ تومان، متوسط نرخ امروز این بازار ۱۵،۲۳۵ تومان برآورد گردید که نسبت به روز گذشته افزایش متوسط و تقریبی حدود کیلویی ۹۰ تومان را نشان می دهد.

بیشترین افزایش قیمت بازار میلگرد، امروز متعلق به ابرکوه، خراسان، شاهرود و جهان فولاد سیرجان حول ۳۰۰ تا ۵۰۰ تومان بود. سهم مرداد ماه در کاهش ۲۵۰۰ تومانی میلگرد از ابتدای سال تا به امروز، حدود کیلویی ۱۲۷۵ تومان یا حدود ۸- درصد بوده است.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد