جدول وزن ورق شیروانی

جدول وزن ورق شیروانی

امروزه استفاده از سقف‌های شیروانی یکی از ملزومات ساخت و ساز در مناطق مرطوب و بارانی به شمار می‌رود و در برخی مناطق نیز به دلیل زیبایی از آن استفاده می‌گردد. ورق‌های مورد استفاده برای ساخت سقف‌های شیب‌دار که به ورق شیروانی معروف هستند، نقش مهمی را در استحکام و دوام این سقف‌ها به خود اختصاص داده و از این رو انتخاب این محصول بسیار مهم است. یکی از عوامل مهم در انتخاب ورق‌های شیروانی وزن آن‌ها بوده که در افزایش طول عمر سقف‌های شیبدار بسیار موثر هستند. به دلیل تنوع زیاد این محصول، پیش از انتخاب ورق شیروانی بهتر است از وزن و کیفیت آن مطمئن شوید. در ادامه انواع روش‌های محاسبه وزن ورق شیروانی و جدول وزنی این محصول برای شما عزیزان آورده شده است.

وزن هر متر مربع ورق شیروانی

ابعاد ورق‌های شیروانی معمولا به سفارش مشتری و بسته به ابعاد سقف موردنظر متفاوت هستند. بنابراین ابعاد موردنیاز شما ممکن است در جداول وزنی موجود نبوده و ناچار به محاسبه وزن ورق شیروانی به صورت دستی باشید! در این مورد شما می‌توانید با در دست داشتن ابعاد محصول خود و جایگذاری اعداد در فرمول زیر به راحتی وزن ورق شیروانی را محاسبه نمایید.

وزن ورق شیروانی = طول (متر) * عرض (متر) * ضخامت (میلی متر) * 7.85

عدد 7.85 چگالی آهن بوده که برای راحتی محاسبات می‌توانید از عدد 8 به جای آن استفاده کنید. این محصولات معمولا در عرض‌های 100 یا 125 سانتی‌متر، ضخامت 0.3 تا 1 میلی‌متر و طول‌های 2، 3، 4، 5 و 6 متری تولید و به بازار عرضه می‌شوند. با این حال اکثر کارخانجات بنابر سفارش مشتری ابعاد متفاوتی را تولید می‌نمایند. به دلیل وجود انواع مختلف ورق‌های شیروانی، وزن‌های مختلفی نیز از این محصول در بازار موجود است. برای مثال ورق‌های شیروانی پلاستیکی دارای وزن اندکی بوده ولی استحکام کمتری نیز دارند. بنابراین در هنگام خرید لازم است به نوع و وزن محصول موردنظر خود دقت نمایید.

ردیفطول (mm)عرض (mm)ضخامت (mm)وزن (kg)
1200010000.56
2200010000.711
320001000116
4200010001.524
520001000232
6250012500.513
725001250125
8250012501.2531
9250012501.537
10600010000.524
جدول وزن ورق شیروانی

محاسبه آنلاین وزن ورق شیروانی

در روش دوم برای محاسبه وزن ورق شیروانی می‌توانید از نرم افزارهای موجود استفاده نمایید. در این نرم افزارها با وارد نمودن ابعاد ورق شامل طول، عرض و ضخامت به راحتی می‌توانید از وزن محصول موردنظر خود مطلع شوید. همچنین می‌توانید با دانلود اپلیکیشن مرکزآهن و مراجعه به بخش وزن مقاطع فولادی با وارد نمودن اطلاعات محصول، وزن آن را به راحتی مشاهده نمایید. توجه داشته باشید که وزن به دست آمده ممکن است کمی با مقدار نشان داده شده بر روی باسکول و یا وزن برگه آنالیز متفاوت باشد. چنانچه این رقم تفاوت اندکی داشته باشد قابل چشم پوشی بوده ولی اگر این وزن با عدد نشان داده شده بر روی باسکول، تفاوت قابل توجهی داشته باشد نشان دهنده عدم کیفیت ورق شیروانی بوده و باید سریعا این مورد را به مرکز خرید و یا کارخانه تولیدی اطلاع دهید.

فرمول محاسبه وزن ورق شیروانی
فرمول محاسبه وزن ورق شیروانی

وزن ورق شیروانی رنگی

استفاده از ورق‌های گالوانیزه رنگی به دلیل ظاهر زیبایی که به نمای ساختمان می‌بخشند بسیار موردتوجه قرار دارند. وزن این محصول نیز همچون سایر ورق‌ها در کیفیت و استحکام نهایی سقف سازه تاثیر بسزایی دارد از این رو اطلاع از وزن ورق شیروانی گالوانیزه رنگی نیز پیش از خرید حائز اهمیت است. محاسبه وزن این محصول نیز همچون سایر ورق‌های شیروانی از فرمول ذکر شده در بالا قابل انجام است و تنها کافی است با محاسبه ابعاد ورق گالوانیزه رنگی و جایگذاری در فرمول، عدد نهایی را به دست آورید. ورق‌های رنگی گالوانیزه تولیدی شرکت فولاد مبارکه از کیفیت بسیار بالاتری نسبت به سایر ورق‌های رنگی برخوردار بوده و وزن آن‌ها به جداول اشتال نزدیکتر است.

برای اطلاع از وزن ورق گالوانیزه رنگی فولاد مبارکه و سایر کارخانه‌ها می‌توانید به جدول وزنی موجود در این صفحه مراجعه نمایید. همچنین محاسبه وزن ورق شیروانی سینوسی، کرکره‌ای و سایر انواع ورق‌های مورد استفاده برای سقف‌های شیب دار نیز با استفاده از فرمول ذکر شده در بالا قابل انجام است. چنانچه در خصوص وزن این محصول و همچنین قیمت ورق شیروانی سوالی دارید، می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت تماس گرفته و از کارشناسان مجموعه راهنمایی بخواهید.