0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

معرفی مجتمع فولاد سبا

پروژه فولادسازی سبا یا تولید ورق سیاه به روش ریخته گری مداوم تختال باریک یکی از تکنولوژی های نو در صنایع فولاد است. طرح توسعه ذوب آهن اصفهان به عنوان یکی از پروژه های طرح توسعه پنجگانه صنایع فولاد کشور به مبلغ ۲۷۵ میلیون دلار در برنامه دوم توسعه جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته شده بود. عملیات اجرایی احداث ناحیه فولادسازی و نورد پیوسته سبا در نیمه اول سال ۷۶ شروع شد و در اواخر سال ۸۱ به پایان رسید و آزمایش های گرم این مجتمع با انجام اولین ذوب در کوره قوس الکتریکی در بهمن ماه ۸۱ آغاز شد. این مجتمع در سال ۸۵ طی قراردادی به مجتمع فولاد مبارکه واگذار شد. بسته به ترکیب محصولات نهایی، ظرفیت تولید این کارخانه بین ۶۵۰ الی ۷۰۰ هزار تن در سال متغیر خواهد ماند. محصولات این شرکت ورق های تجاری، کششی، کشش عمیق، فولادهای ساختمانی و فولادهای ضد زنگ است.

[vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”outline” message_box_color=”pink” icon_fontawesome=”fa fa-download”]

مشاهده نسخه pdf اطلاعات : فولاد سبا

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مشخصات محصولات فولاد سبا

بر اساس گزارش شرکت فولاد مبارکه، از نظر کمی ورق های تولیدی شرکت سبا، به ضخامت ۱۲٫۵-۱٫۵ میلی متر و عرض ۱۵۶۰-۸۰۰ میلی متر به میزان ۷۰۰ هزار تن در سال است. از لحاظ کیفی محصول تولیدی این شرکت، ورق های تجاری، کششی، کششی عمیق، قابلیت جوشکاری بالا، ساختمانی جهت کاربرد مهندسی و ضد زنگ آستنیتی است.

فولاد سبا

ویژگی های خاص ناحیه فولادسازی و نورد پیوسته سبا

به طور کلی در مقایسه با روش های معمول تولید فولاد در صنایع کشور که تختال تولیدی در واحد ریخته گری به ضخامت ۲۰۰ میلی متر ریخته می شود، واحد سبا به عنوان تولیدکننده ورق گرم با استفاده از ریخته گری مداوم تختال نازک دارای ویژگی های زیر است:

 • تولید تختال نازک با ضخامت حداکثر ۵۰ میلی متر
 • پیوستگی ماشین ریخته گری تختال نازک با خط نورد
 • امکانات تجهیزاتی متالوژی ثانویه شامل L.F و V.O.D جهت تولید فولادهای کیفی و فولاد ضد زنگ

روش تولید و تکنولوژی ناحیه فولادسازی و نورد پیوسته (سبا)

با شارژ آهن اسفنجی و قراضه در یک کوره قوس الکتریکی ۱۵۰ تنی و متالوژی ثانویه شامل یک دستگاه کوره پاتیلی L.F و یک دستگاه خلاء V.O.D ذوب مورد نیاز تهیه می شود. مجموعه این تجهیزات امکان تهیه فولاد مذاب تمیز و با آلیاژهای مختلف را فراهم می سازد که پس از آماده شدن ذوب و تنظیم عیار و آلیاژ آن توسط ماشین ریخته گری مداوم تختال نازک؛ فولاد مذاب تبدیل به تختال نازک شده و پس از تمیز شدن سطح توسط سیستم پوسته زدایی به کوره تونلی وارد شده تا به دمای همگون مورد نظر برسد و پس از عبور از شش قفسه مداوم نورد تبدیل به محصول نهایی می گردد. این محصول به شکل کلاف یا ورق و به صورت بسته بندی قابل ارائه به بازار می باشد. قابل توجه اینکه خط تولید تختال نازک تا انتهای نورد به شیوه پیوسته می باشد.

کارگاه های اصلی در ناحیه فولادسازی و نورد پیوسته سبا

کارگاه های اصلی این واحد عبارتند از

واحد احیا مستقیم قائم: دو واحد احیای مستقیم به روش قائم با مدول ۶۰۰

کوره قوس الکتریکی با انباره آهن قراضه E.A.F: یک کوره ۱۵۰ تنی با سیستم تخلیه از کف با قطر ۷٫۱ متر، قدرت ترانس ۱۲۵ مگا ولت آمپر، فاصله زمانی بین دو ذوب ۷۷ دقیقه و نسبت آهن اسفنجی به قراضه ۱۵/۸۵

کوره پاتیلی L.F: یک کوره ۱۵۰ تنی با قدرت ترانس ۲۲ مگا ولت آمپر، کل زمان عملیات ۴۰ دقیقه، مدت زمان گرمایش ۱۵ دقیقه و با سرعت گرمایش ۴ سانتی گراد در دقیقه

کربن زدایی در خلاء با دمش اکسیژن V.O.D: قطر اطاقک ۶۴۰۰ میلی متر، ۹ عدد اژکتور و مدت زمان عملیات ۱۲۵ دقیقه

ماشین ریخته گری تختال نازک: یک ماشین ریخته گری مداوم تختال باریک یک رشته ای، ضخامت تختال ۴۵-۵۰ میلی متر، عرض تختال ۸۰۰-۱۵۶۰ میلی متر و شعاع قوس ۵ متر

کوره یکنواخت کننده نورد: طول کوره ۲۵۰ متر، با سرعت بارگیری ۱۳۰ تن در ساعت، درجه حرارت کوره ۱۱۵۰ درجه سانتی گراد، تختال در حین ورود به کوره دارای درجه حرارتی بین ۹۵۰ تا ۱۰۵۰ درجه سانتی گراد است و بعد از گرم شدن تا دمای ۱۱۵۰ درجه سانتی گراد، از کوره خارج می شود. به طور تقریبی تختال باریک به مدت تقریبی ۲۲ دقیقه در کوره گرم و یکنواخت می شود. سرعت حرکت تختال در کوره بین ۲٫۸ تا ۴۵ متر در دقیقه است.

نورد گرم ورق: شامل قیچی گیوتینی، پوسته زدا، ۶ عدد قفسه ۴ غلتکی، ضخامت ورق تولیدی ۱٫۵-۲٫۵ میلی متر است.

کلاف پیچ: قطر داخلی کویل ۷۶۲ میلی متر، قطر خارجی کویل ۱۷۸۰ میلی متر، حداکثر وزن هر کویل ۲۵ تن می باشد.

مزایای واحد سبا

از نقطه نظر سازمان حفاظت از محیط زیست، مقدار انرژی مصرفی به ازای هر تن فولاد در خط تولید، شاخص تعیین کننده ای به شمار می رود. میزان انرژی مصرفی پایین، باعث کاهش نشت و آلاینده در محیط زیست گردیده و خواسته های سازمان حفاظت از محیط زیست را برآورده می کند. فرآیند تولید فولاد به روش نورد گرم تختال باریک، حداقل انرژی را به ازای یک تن فولاد در بین روش های مرسوم مصرف می کند. نرخ این مصرف در سبا ۳۸۰ مگاژول به ازای یک تن فولاد است. در صورتی که این نرخ برای روش های معمولی ۲٫۴ برابر این میزان می باشد.

به طور کلی تولید ورق گرم به روش ریخته گری مداوم تختال نازک نسبت به روش های معمولی دارای این مزایا می باشد

هزینه تولید فولاد نسبت به روش های دیگر ۲۰ درصد کمتر است

نسبت به روش های مرسوم، میزان مصرف انرژی ویژه ۵۰ درصد کمتر است

هزینه سرمایه گذاری نسبت به فرآیندهای دیگر به میزان ۳۰ درصد کاهش می یابد

در این روش فولاد مذاب در مدت کمتر از ۳۰ دقیقه تبدیل به ورق می شود

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0
سوالات و نظرات کاربران
نمایش موافق ترین ها
  0
  سوالات و نظرات کاربران
  اختیاری
  اشتراک گذاری