3.1/5
13رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

معرفی مجتمع فولاد سبا

پروژه فولادسازی سبا یا تولید ورق سیاه به روش ریخته گری مداوم تختال باریک یکی از تکنولوژی های نو در صنایع فولاد است. طرح توسعه ذوب آهن اصفهان به عنوان یکی از پروژه های طرح توسعه پنجگانه صنایع فولاد کشور به مبلغ 275 میلیون دلار در برنامه دوم توسعه جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته شده بود. عملیات اجرایی احداث ناحیه فولادسازی و نورد پیوسته سبا در نیمه اول سال 76 شروع شد و در اواخر سال 81 به پایان رسید و آزمایش های گرم این مجتمع با انجام اولین ذوب در کوره قوس الکتریکی در بهمن ماه 81 آغاز شد. این مجتمع در سال 85 طی قراردادی به مجتمع فولاد مبارکه واگذار شد. بسته به ترکیب محصولات نهایی، ظرفیت تولید این کارخانه بین 650 الی 700 هزار تن در سال متغیر خواهد ماند. محصولات این شرکت ورق های تجاری، کششی، کشش عمیق، فولادهای ساختمانی و فولادهای ضد زنگ است.

[vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”outline” message_box_color=”pink” icon_fontawesome=”fa fa-download”]

مشاهده نسخه pdf اطلاعات : فولاد سبا

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

مشخصات محصولات فولاد سبا

بر اساس گزارش شرکت فولاد مبارکه، از نظر کمی ورق های تولیدی شرکت سبا، به ضخامت 12.5-1.5 میلی متر و عرض 1560-800 میلی متر به میزان 700 هزار تن در سال است. از لحاظ کیفی محصول تولیدی این شرکت، ورق های تجاری، کششی، کششی عمیق، قابلیت جوشکاری بالا، ساختمانی جهت کاربرد مهندسی و ضد زنگ آستنیتی است.

فولاد سبا

ویژگی های خاص ناحیه فولادسازی و نورد پیوسته سبا

به طور کلی در مقایسه با روش های معمول تولید فولاد در صنایع کشور که تختال تولیدی در واحد ریخته گری به ضخامت 200 میلی متر ریخته می شود، واحد سبا به عنوان تولیدکننده ورق گرم با استفاده از ریخته گری مداوم تختال نازک دارای ویژگی های زیر است:

 • تولید تختال نازک با ضخامت حداکثر 50 میلی متر
 • پیوستگی ماشین ریخته گری تختال نازک با خط نورد
 • امکانات تجهیزاتی متالوژی ثانویه شامل L.F و V.O.D جهت تولید فولادهای کیفی و فولاد ضد زنگ

روش تولید و تکنولوژی ناحیه فولادسازی و نورد پیوسته (سبا)

با شارژ آهن اسفنجی و قراضه در یک کوره قوس الکتریکی 150 تنی و متالوژی ثانویه شامل یک دستگاه کوره پاتیلی L.F و یک دستگاه خلاء V.O.D ذوب مورد نیاز تهیه می شود. مجموعه این تجهیزات امکان تهیه فولاد مذاب تمیز و با آلیاژهای مختلف را فراهم می سازد که پس از آماده شدن ذوب و تنظیم عیار و آلیاژ آن توسط ماشین ریخته گری مداوم تختال نازک؛ فولاد مذاب تبدیل به تختال نازک شده و پس از تمیز شدن سطح توسط سیستم پوسته زدایی به کوره تونلی وارد شده تا به دمای همگون مورد نظر برسد و پس از عبور از شش قفسه مداوم نورد تبدیل به محصول نهایی می گردد. این محصول به شکل کلاف یا ورق و به صورت بسته بندی قابل ارائه به بازار می باشد. قابل توجه اینکه خط تولید تختال نازک تا انتهای نورد به شیوه پیوسته می باشد.

کارگاه های اصلی در ناحیه فولادسازی و نورد پیوسته سبا

کارگاه های اصلی این واحد عبارتند از

واحد احیا مستقیم قائم: دو واحد احیای مستقیم به روش قائم با مدول 600

کوره قوس الکتریکی با انباره آهن قراضه E.A.F: یک کوره 150 تنی با سیستم تخلیه از کف با قطر 7.1 متر، قدرت ترانس 125 مگا ولت آمپر، فاصله زمانی بین دو ذوب 77 دقیقه و نسبت آهن اسفنجی به قراضه 15/85

کوره پاتیلی L.F: یک کوره 150 تنی با قدرت ترانس 22 مگا ولت آمپر، کل زمان عملیات 40 دقیقه، مدت زمان گرمایش 15 دقیقه و با سرعت گرمایش 4 سانتی گراد در دقیقه

کربن زدایی در خلاء با دمش اکسیژن V.O.D: قطر اطاقک 6400 میلی متر، 9 عدد اژکتور و مدت زمان عملیات 125 دقیقه

ماشین ریخته گری تختال نازک: یک ماشین ریخته گری مداوم تختال باریک یک رشته ای، ضخامت تختال 45-50 میلی متر، عرض تختال 800-1560 میلی متر و شعاع قوس 5 متر

کوره یکنواخت کننده نورد: طول کوره 250 متر، با سرعت بارگیری 130 تن در ساعت، درجه حرارت کوره 1150 درجه سانتی گراد، تختال در حین ورود به کوره دارای درجه حرارتی بین 950 تا 1050 درجه سانتی گراد است و بعد از گرم شدن تا دمای 1150 درجه سانتی گراد، از کوره خارج می شود. به طور تقریبی تختال باریک به مدت تقریبی 22 دقیقه در کوره گرم و یکنواخت می شود. سرعت حرکت تختال در کوره بین 2.8 تا 45 متر در دقیقه است.

نورد گرم ورق: شامل قیچی گیوتینی، پوسته زدا، 6 عدد قفسه 4 غلتکی، ضخامت ورق تولیدی 1.5-2.5 میلی متر است.

کلاف پیچ: قطر داخلی کویل 762 میلی متر، قطر خارجی کویل 1780 میلی متر، حداکثر وزن هر کویل 25 تن می باشد.

مزایای واحد سبا

از نقطه نظر سازمان حفاظت از محیط زیست، مقدار انرژی مصرفی به ازای هر تن فولاد در خط تولید، شاخص تعیین کننده ای به شمار می رود. میزان انرژی مصرفی پایین، باعث کاهش نشت و آلاینده در محیط زیست گردیده و خواسته های سازمان حفاظت از محیط زیست را برآورده می کند. فرآیند تولید فولاد به روش نورد گرم تختال باریک، حداقل انرژی را به ازای یک تن فولاد در بین روش های مرسوم مصرف می کند. نرخ این مصرف در سبا 380 مگاژول به ازای یک تن فولاد است. در صورتی که این نرخ برای روش های معمولی 2.4 برابر این میزان می باشد.

به طور کلی تولید ورق گرم به روش ریخته گری مداوم تختال نازک نسبت به روش های معمولی دارای این مزایا می باشد

هزینه تولید فولاد نسبت به روش های دیگر 20 درصد کمتر است

نسبت به روش های مرسوم، میزان مصرف انرژی ویژه 50 درصد کمتر است

هزینه سرمایه گذاری نسبت به فرآیندهای دیگر به میزان 30 درصد کاهش می یابد

در این روش فولاد مذاب در مدت کمتر از 30 دقیقه تبدیل به ورق می شود

3.1/5
13رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0