برشکاری تیرآهن

8 ماه پیشبازدید0دیدگاهامتیاز (undefined رای)
برشکاری تیرآهن

تیرآهن‌ها معمولا در شاخه‌های ۱۲ متری تولید می‌شوند که به‌عنوان اندازه نرمال این محصولات تعیین شده است. اما گاهی شاخه‌هایی به این اندازه برای استفاده در پروژه مناسب نیستند، بنابراین لازم است طول آن‌ها کوتاه‌تر شود. توجه به این نکته ضروری را نباید فراموش کرد که برشکاری تیرآهن باید به‌صورت صحیح انجام شود تا در معرض آسیب مکانیکی قرار نگیرند.

انواع روش‌های برشکاری تیرآهن

یکی از روش‌های برشکاری تیرآهن به‌صورت سرد یا کوپال است. در این روش از گیوتین‌های سنگین استفاده می‌شود. در روش دیگر، برش تیرآهن به‌صورت گرم یا برنول صورت می‌گیرد که در این روش با ایجاد حرارت، محل برش را گرم و آن را ذوب می‌کنند. روش‌های دیگر برش تیرآهن را با استفاده از دستگاه‌هایی همچون اره دیسکی آتشی، اره نواری، دستگاه برش لیزر و واترجت انجام می‌دهند.

اره دیسکی آتشی برای برش تیرآهن در کارگاه‌ها به کار می‌رود. این دستگاه فرآیند برش را بسیار سریع و ایمن انجام می‌دهد. استفاده از دستگاه اره نواری برای برش تیرآهن‌های سنگین و قطور مناسب خواهد بود. این دستگاه یک اره دوار دارد که برش باریکی ایجاد می‌کند و پرتی کمتری در هنگام برش تیرآهن تولید خواهد کرد. استفاده از فناوری لیزر و دستگاه واترجت، برشکاری تیرآهن را با دقت و ظرافت بالایی انجام می‌دهد و از این دستگاه‌ها بیشتر در آزمایشگاه‌ها، کارخانه‌ها و صنعت کمک می‌گیرند.

بهترین روش برش تیرآهن

هر یک از روش‌های برش تیرآهن از مزایا و معایب منحصربه‌فردی برخوردار است. در واقع در ‌روش گرم، حجم زیادی از مقاطع تیرآهن در زمان کم برش داده می‌شود و میزان ضایعات در آن به حداقل می‌رسد. اما با بالا رفتن دمای فلز در خواص آن تغییراتی به وجود می‌آید که کاهش استحکام تیرآهن را در پی خواهد داشت. همچنین ایمنی برش آهن به‌روش گرم پایین است و احتمال دارد در اثر برخورد جسم گرم و انفجار، سوختگی یا حتی جراحت برای افراد ایجاد کند.

در حالی ‌که برشکاری به‌روش سرد انعطاف‌پذیری بیشتری دارد و دمای فلز در آن تغییر نمی‌کند، بنابراین خواص فلز و استحکام تیرآهن نیز تغییر نخواهد کرد. این روش برشکاری تیرآهن نیز با سرعت بالایی صورت می‌گیرد. در برش سرد، قیچی، گیوتین و تیغه مورد استفاده در اثر کاربرد زیاد و طولانی فرسوده می‌شوند و هزینه آن‌ها بالا است. بنابراین بهترین روش برش تیرآهن با توجه به مزایا و معایب آن، وزن تیرآهن و در دسترس بودن امکانات مشخص می‌شود.

علت برش تیرآهن فولادی

تیرآهن‌ها معمولا در اندازه‌های استاندارد به تولید می‌رسند و طول مشخصی همچون 6 متر و 12 متر دارند. در برخی مواقع لازم است این مقاطع فولادی را برش دهند تا به طول موردنیاز مصرف‌کنندگان برسند. به‌عنوان مثال در ساخت‌وساز برای ساخت ستون، تیرآهن را برش می‌دهند.

عدم محدودیت در برشکاری تیرآهن

شاید مهم‌ترین و مشکل‌ترین وظیفه تکنسین‌های برشکاری تیرآهن، تعیین میزان دقیق بارهای وارده بر سازه به‌ویژه بارهای وارده بر این محصول باشد. در واقع اندازه طول تیرآهن در مقاومت آن موثر است که در برابر بارهای وارده بر سازه از خود نشان می‌دهد. بنابراین حداقل تناژ برش تیرآهن و اندازه‌های آن با توجه به شرایط طراحی و ساخت سازه و رعایت اصول استاندارد مشخص می‌شود. با این‌حال یک مشتری می‌تواند هر میزان از برشکاری تیرآهن را بدون هیچ محدودیتی به مرکزآهن سفارش دهد.

 برشکاری تیرآهن در مرکزآهن

کاربرد تیرآهن برش داده شده

پس از برش تیرآهن، آن را در ساخت کف، ستون‌ها، تیرهای اصلی و میانی انواع سازه‌ها، به‌خصوص ساختمان‌های بلند و بزرگ، سوله‌ها و انبارها به کار می‌برند. علاوه بر کاربرد تیرآهن برش داده‌شده در ساخت ساختمان‌ها از این مقطع فولادی برای ساخت ریل قطار، آسانسور و غیره نیز کمک می‌گیرند. همچنین کاربرد دیگر انواع تیرآهن برش داده‌شده، استفاده از آن‌‌ها در ساخت سکوها و پل‌ها است.

نحوه سفارش برشکاری تیرآهن در مرکزآهن

تیرآهن از مقاومت بالایی برخوردار است و به‌همین دلیل کاربرد فراوانی دارد. این محصول معمولا در اندازه‌های استاندارد 6 و 12 متر تولید می‌شود. گاهی اوقات لازم است تیرآهن به‌دلیل شرایط پروژه، برش داده شود. برشکاری تیرآهن به دقت و ابزار مخصوصی نیاز دارد. در مرکز آهن برشکاری تیرآهن به دو روش سرد ‌و‌ گرم انجام می‌شود. به‌‌منظور استفاده از تیرآهن در فضا و شکل‌‌های مختلف، مشتریان می‌توانند برش تیرآهن‌های موردنظر خود را در اندازه و شکل دل‌خواه در مرکزآهن سفارش دهند. همچنین برای استعلام قیمت روز تیرآهن در سایزهای مختلف 14،16،18 و... می‌توانید به اپلیکیشن، کانال تلگرام و وبسایت مرکزآهن مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از کارشناسان این مجموعه مشاوره دریافت کنید.