شکست مقاومت صادرکنندگان شمش فولادی در برابر کاهش قیمت

2 سال پیش1092بازدید0دیدگاه2.3امتیاز (3 رای)
شکست مقاومت صادرکنندگان شمش فولادی در برابر کاهش قیمت

آخرین خبرها از بازار شمش فولادی ایران و جهان

  • بازارهای جهانی: فقدان تقاضا و قراضه ارزان ‌تر، قیمت ها را کاهشی نموده است

فقدان فعالیت تجاری در غالب بازارهای فروش به علاوه ادامه کاهش قیمت ها در حوزه واردات قراضه آهن، قیمت شمش فولادی جهانی را به سمت کاهش بیشتر قیمت ها در هفته منتهی به جمعه ۲۷ سپتامبر سوق داد.

  • بازار شمش ایران

صادرکنندگان شمش فولادی ایران اخیرا در چین فعال ظاهر شده ‌اند. پس از فروش حدود ۲۰۰،۰۰۰ تن شمش در اواسط ماه سپتامبر با نرخ ۳۸۵ الی ۳۹۵ دلار به ازای هر تن cfr ( حدودا معادل با ۳۴۵ الی ۳۵۵ دلار به ازای هر تن فوب )، شنیده شد هفته گذشته، محموله دیگری با حجم ۳۰،۰۰۰ تن، در سقف دامنه قیمتی مذکور توسط چین پیش ‌خرید شده است. همچین دو مورد دیگر معالات در این خصوص شنیده شد که به کشورهای همسایه ایران فروخته شده است.

در چنین شرایطی، با وجود رکود حاکم بر بازارهای جهانی و تحریم ها علیه ایران، به نظر می رسد که تولیدکنندگان این کشور عجله ‌ای برای کاهش نرخ پیشنهادی خود نداشته باشند. نشانه های تجاری ‌ای وجود دارند که به ثمر رسیدن دامنه قیمتی ۳۵۰ الی ۳۶۰ دلار به ازای هر تن فوب را محتمل نشان می ‌دهند.

در کمال تعجب، نرخ فوب شمش فولادی ایران، تقریبا نزدیک به نرخ پیشنهادی کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS) و ترکیه دیده می شود. [ کم ‌اثر بودن تحریم های فولادی ایران در حوزه صادرات شمش ]. یک منبع ایرانی عنوان نمود : "زمان تحویل محموله های شمش خریداری شده از ایران کمتر از CIS است؛ بطوریکه برای CIS حدود یک ماه طول می کشد در صورتی که ما دو هفته ‌ای تحویل می دهیم."

بازار شمش فولادی

مقاومت تولیدکنندگان ایرانی در کاهش قیمت ها در خصوص معاملات اخیر شمش و تختال فولادی با شکست مواجه گردید

نرخ شمش صادراتی ایران در هفته منتهی به چهارشنبه دوم اکتبر، پس از چندین معاملات صورت گرفته با قیمت ‌هایی کمتر از معاملات قبلی؛ با کاهش قیمت مقاطع فولادی مانند قیمت میلگرد توام بود. تولیدکنندگان ایرانی تلاش کردند تا در هفته گذشته با فروش حجم زیادی از شمش تولیدی خود به چین و متعاقب آن برخی محدودیت ‌های به وجود آمده در مواد اولیه در دسترس خریداران؛ در برابر کاهش بیشتر قیمت ها مقاومت کنند.

منبعی عنوان کرد : " تا چند روز پیش کارخانجات ایرانی، حتی حاضر به پذیرش نرخ ۳۵۰ دلار به ازای هر تن فوب نبودند؛ اما اکنون آن ها آماده رایزنی و انجام معاملات در محدوده قیمتی ۳۴۵ الی ۳۵۰ دلار به ازای هر تن فوب هستند." در حال حاضر بیشتر مشتریان؛ حاضر به پرداخت بیش از ۳۴۰ دلار به ازای هر تن فوب برای شمش ایران نیستند.

مشتریان به ویژه مشتریان تایلندی انتظار پیش ‌خرید شمش ایران با نرخ تمام شده حول و حوش ۳۸۰ دلار به ازای هر تن را دارند؛ این خواستگاه از این جهت شکل گرفته که به طور معمول و بیشتر اوقات، شمش تولیدی CIS معمولا حدود ۲۰ دلار بالاتر از شمش ایران در آسیای جنوب شرقی معامله می شود؛ و این در حالی است که شمش CIS تحویل (cfr) آسیای جنوب شرقی حدود ۳۹۵ الی ۴۰۰ دلار معامله شده است.

این طور که فست ‌مارکت متوجه شده؛ حداقل دو محموله دیگر از شمش ایرانی در محدوده قیمتی ۳۴۲ الی ۳۴۵ دلار به ازای هر تن فوب به آسیای جنوب شرقی فروخته شده ‌است؛ در همین حال یک تولید کننده عمده شمش در این کشور خاورمیانه‌ای [ایران] هم گزارش داده که محموله ای با نرخ بالای ۳۵۰ دلار به ازای هر تن فوب به این نواحی فروخته است.

تولیدکنندگان شمش ایران تلاش کردند تا با استناد به فروش حجم قابل توجهی شمش فولادی به چین در هفته های اخیر؛ در برابر کاهش قیمت ها مقاومت نمایند؛ اما خریداران عکس‌ العملی در این خصوص از خود نشان ندادند. در نهایت شاخص نرخ هفتگی فست‌ مارکت در خصوص شمش صادراتی ایران، فوب بنادر این کشور؛ در تاریخ دوم اکتبر؛ ۳۴۲ الی ۳۵۰ دلار به ازای هر تن بود که نسبت به برآورد شاخص قبلی در دامنه قیمتی ۳۵۰ الی ۳۵۷ دلار به ازای هر تن؛ کاهش قیمت را نشان می دهد.

پیش ‌فروش های صورت گرفته تختال فولادی ایران به جنوب شرق آسیا در هفته گذشته، ۳۵۰ دلار به ازای هر تن فوب شنیده شد. این هفته پیشنهادات فروش به آسیای جنوب شرقی به دامنه قیمتی ۳۸۵ الی ۳۹۰ دلار به ازای هر تن cfr برابر با ۳۴۵ الی ۳۵۰ دلار به ازای هر تن فوب کاهش پیدا کرده، همچنین نسبت به شنیده های اواخر سپتامبر با نرخ متوسط ۳۶۰ دلار به ازای هر تن هم این رقم کاهش را نشان می دهد.

ارزیابی نرخ هفتگی فست‌ مارکت در خصوص تختال صادراتی ایران، در تاریخ دوم اکتبر، فوب بنادر این کشور، ۳۴۵ الی ۳۵۰ دلار به ازای هر تن بود که کاهش ۵ الی ۱۰ دلاری را نشان می دهد.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد