بازار فولاد در انتظار تعیین تکلیف عرضه شمش آهن

10 ماه پیش1465بازدید0دیدگاه3امتیاز (7 رای)
بازار فولاد در انتظار تعیین تکلیف عرضه شمش آهن

بازارهای جذاب صادراتی و سفره‌ خالی بازار داخلی

بنا بر آخرین تغییراتی که در راستای اقتصاد مقاومتی و در خصوص تنظیم بازار داخلی کشور صورت گرفته است؛ فولادسازان موظف شده بودند که با عرضه های مکفی شمش فولادی ، تامین نیاز بازار داخلی را در اولویت فروش شمش تولیدی خود قرار دهند؛ همچنین نوردکارانی که شمش داخلی را خرید کنند هم موظف به عرضه مجدد حداقل ۷۰ درصد از محصول تولیدی خود در بورس کالا گردیده‌ اند. ارمغان تنظیم بازار فولاد کشور؛ حداقل طی سه ماه گذشته؛ مطابق با آنچه که کارنامه این بازار نشان می دهد؛ بازگشت آرامش توام با تخلیه حباب قیمتی در بازار داخلی طی حداقل سه ماه گذشته بوده است؛ از سوی دیگر توانمندی بانک مرکزی در کنترل التهابات بازار ارز طی این مدت هم عامل مهم دیگری بود تا دست در دست تنظیم بازار؛ تلاطمات بازار داخلی فولاد را به حداقل ممکن تقلیل دهد.

در حال حاضر کشور ما در حوزه تولید و تامین نیاز داخلی مقاطع طویل فولادی نه تنها به خودکفایی رسیده بلکه با مازاد بر نیاز حدود ۱۰ الی ۱۲ میلیون تنی سالانه بازار داخلی نیز مواجه است. حصول موفقیت در مهار التهابات بازار ارز و ثبات نسبی این بازار در کنار موفقیت‌ الگوریتم تنظیم بازار داخلی فولاد طی چند ماه گذشته موجب شده تا دست سفته‌ بازان و نوسان ‌گیران سمت عرضه در التهاب آفرینی این بازار کوتاه شود، به طوری که همزمان با تخلیه حباب کاذب قیمتی برخی از بازارهای کالایی از جمله بازار فولاد که متاثر از دلار بالای ۱۸ هزار تومان بازار حاشیه ارزی، در اواخر سال گذشته؛ و در برهه ‌ای از زمان به وجود آمده بود؛ برخی خریدهای انباری و مازاد صورت گرفته پیش از این را که عمده آن ها برای اجتناب از کاهش ارزش سرمایه و یا نوسان ‌گیری در بازار آتی صورت گرفته بود را با ضررهای قابل توجه مواجه نماید که همین موضوع صدای برخی از فعالان بازار را بلند کرده است.

بازار بورس آهن

از سوی دیگر عدم شکل ‌گیری نوسان سازی های مورد انتظار سمت عرضه طی ماه های گذشته؛ در تقابل با سیاست های کنترلی وزارت صمت دیده شده؛ به طوری که کاسبان بازارهای پر تلاطم در سال جاری را به نوعی ناکام گذاشته است و همین موضوع باعث شده تا سمت عرضه؛ بر خلاف تلاطمات نامتعارف سنوات گذشته و سودهای نامتعارف که گاها یک شبه شکل می ‌گرفت؛ در سال جدید از این نوع بازارسازی ها دور بماند و همین موضوع نارضایتی آن ها را دو چندان نموده ‌است .

در حال حاضر ثبات و آرامش بر خلاف انتظار نوسان ‌گیر بازار باعث شده تا کاسه صبر طرف عرضه لبریز شود؛ به طوری که مجددا سودای تحقق نرخ های جهانی و دلاری در بازار داخلی فولاد را در سر بپروراند؛ موضوعی که در صورت تحقق؛ مصرف کننده داخلی و صنایع کوچک را با افزایش قیمت های نامتعارف و کمرشکن مواجه خواهد ساخت. البته این خواسته تازگی نداشته و ندارد و فعلا با مخالفت شدید ناظر بازار مواجه شده و مغایر با سیاست ‌های کلی تنظیم بازار داخلی دیده می شود.

از طرفی نشانه هایی از موافقت ناظر بازار در حضور پررنگ فولادسازان در بازارهای صادراتی دیده شد که متعاقب آن توقف عرضه شمش در هفته گذشته را به همراه داشت. هفته گذشته؛ فولادسازان در اعتراض به ابلاغیه جدید معاونت محترم وزارت صمت مبنی بر ممانعت از ورود واسطه ها به خرید شمش از بورس داخلی و همچین اعتراض به نرخ پایه عرضه؛ از عرضه شمش در بازار داخلی با نرخ مصوب خودداری نمودند؛ این در حالی بود که برخی شنیده ها از بازارهای صادراتی آن ها از پیش فروش های موفقیت آمیز و تکمیل ظرفیت سفارشات دریافتی دو ماه آینده آن ها حکایت می کرد؛ همین موضوع باعث شد تا اواخر هفته گذشته متاثر از کمبود شمش در بازار داخلی؛ فولادسازان القایی تغییر روند داده و در اوج رکود بازار داخلی برای محصول نهایی، تغییر جهت دهند.

رکود بازار مصرف داخلی توام با افزایش قیمت ۲۵۰ تومانی و یک شبه نرخ پایه عرضه محصول نهایی در بورس کالا موجبات شکاف بیشتر عرضه و تقاضا در بازار داخلی را بیش از پیش فراهم آورد به طوری که عرضه محصولات نهایی در هفته گذشته با عدم استقبال تقاضا مواجه گردید.

در حال حاضر، دورنمای بازار داخلی کاملا وابسته به تغییر رفتار تقاضای داخلی دیده شده و عامل اصلی تحرک بازار در ثبات متغیرهای بنیادین اثر گذار بر بازار از جمله مهم ترین آن نرخ ارز؛ فقط و فقط تحرک تقاضاست؛ بر خلاف اصرار و پافشاری سمت عرضه در حصول افزایش قیمت های داخلی؛ در شرایط فعلی، بازار به هیچ وجه مستعد این انتظار دیده نشده و به نظر نمی رسد که در شرایط رکود و ثبات حوزه ارز فعلی، این خواسته مورد اقبال تقاضای داخلی و ناظر بازار و مدیران ارشد کشور قرار گیرد.

تعیین تکلیف عرضه های داخلی شمش موضوع دیگری است که این هفته احتمالا شاهد حل و فصل آن خواهیم بود و بطور حتم این موضوع هم عامل اثر گذار دیگری در تعیین سمت و سوی آتی بازار دیده می شود.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد