0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

سکوت عجیب مدیران فولاد خوزستان

علی رغم افزایش بهای محصولات صنایع پایین دستی فولاد، خصوصا مقاطع ساختمانی اعم از قیمت پروفیل قوطی میلگرد و تیرآهن طی هفته های گذشته، رشد فزاینده بهای طلا و دلار و به طور کلی جهش قیمت در بازارهای کالایی، فولاد خوزستان تحت سیاست های به اصطلاح حمایت کننده از صنایع پایین دستی در روز یکشنبه مجددا شمش خود را به قیمت ۲۳۴۰ تومان عرضه نمود که مطابق انتظار با رقابت ۱۰ درصدی خریداران روبرو گشت و نهایتا به قیمت ۲۵۷۴ تومان فروخته شد. قیمتی که در قیاس با بهای شمش القایی ۲۹۰ تومان و در قیاس با میانگین قیمت میلگرد در بازار نزدیک به ۱۰۰۰ تومان اختلاف دارد. این در حالی است که سابقاً شمش قوسی نزدیک به ۱۵۰ تا ۱۸۰ تومان نسبت شمش القایی گران تر بود و اختلاف قیمت میان شمش و میلگرد تنها ۲۵۰ تا ۳۰۰ تومان بود.

بررسی اجمالی عرضه شمش فولاد خوزستان

از زمان اعلام سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی بانک مرکزی و در ادامه مصوبات رنگارنگ وزارت صمت برای کنترل نمودن قیمت محصولات فولادی عرضه کنندگان عمده اعم از قیمت پروفیل و میلگرد، فولاد خوزستان ۷ عرضه شمش در تاریخ های ۲۲ فروردین، ۵ اردیبهشت، ۱۹ اردیبهشت، ۲۲ خرداد، ۴ تیرماه، ۱۷ تیرماه و ۳۱ تیرماه در بورس کالا داشته است.

میزان تقاضای وصول شده به تالار در این عرضه ها به ترتیب ۱۸ هزار تن، ۳۰ هزار تن، ۸۵/۲ هزار تن، ۱۱۱/۷ هزار تن، ۱۶۸/۶ هزار تن، ۱۲۶ هزار تن و در نهایت امروز ۴۶۸ هزار تن بوده است. به وضوح تاثیرات سیاست های نادرست وزارت صمت در شکل گیری تقاضای کاذب در بازار شمش کالایی را می توان مشاهده نمود. جالب این که میانگین قیمت میلگرد در همین مدت از ۲۶۳۰ تومان به ۳۵۰۰ تومان افزایش یافته است.

اما به راستی توزیع شمش ارزان قیمت فولاد خوزستان چرا و به نفع چه کسانی تمام می شود. خریداران این عرضه های جذاب چه کسانی هستند که تنها از اختلاف میان قیمت عرضه امروز و قیمت شمش کف بازار رقم نجومی در حدود ۲۴،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان را منتفع شده اند. آیا این پول حق سهامدار خردی که اندک سرمایه خود را برای پیشرفت فولاد خوزستان و صنعت فولاد کشور هزینه نموده و انتظار بازگشت منطقی از سرمایه گذاری خود دارد نیست؟

قیمت پروفیل قوطی

توزیع شمش ارزان قیمت فولاد خوزستان به نفع چه کسانی تمام می شود؟

شنیده های شهر فولاد حاکی از آن است که در میان خریداران عرضه های شمش خوزستان طی چهار ماه اخیر به وفور نام شرکت های بازرگانی دیده می شود که هیچ کدام تولید کننده محصولات نهایی نیستند و سود سرشار، در کنار نظارت ضعیف، عدم کارشناسی های لازم و البته افت شدید ارزش پول ملی باعث جذب خریداران به بازار شمش شده اند.

گسیل سرمایه های یک شرکت به جیب فرصت طلبان تنها خیانتی به حق سهامدارانی می باشد که چشم امید به سودآوری بنگاه مورد اطمینان خود دارند. چگونه است که مدیران فولاد خوزستان که به اعتماد سهامداران خرد سکان هدایت این شرکت را در اختیار گرفته اند در مقابل چنین ظلمی به سهام دار سکوت نموده اند. ادامه چنین روندی ممکن است شبهاتی در مورد آن ها در خصوص داشتن منافع مشترک با ذینفعان این شرایط نابسامان و یا در بهترین حالت، ناکارآمدی در تغییر وضع موجود را تقویت نماید. این روند قطعا به زیان بازار فولاد و قیمت محصولات فولادی خصوصا مقاطع از جمله قیمت میلگرد و قیمت پروفیل قوطی خواهد شد.

عرضه بورس با قیمت های غیر واقعی تهدید جدی برای بازار فولاد کشور

توجه به این نکته ضروری است که فولاد خوزستان برای سال ۹۷ پیش بینی سود ۱۶۰ تومانی را انجام داده و به این امید سرمایه گذاران را جذب خود نموده است. آیا ادامه عرضه با قیمت های غیر واقعی اجازه تحقق این هدف را خواهد داد؟ و یا در صورت افت صادرات این شرکت بنا به محدودیت های داخلی و بین المللی باز هم توان عمل به تعهدات میسر خواهد بود؟ در نهایت امر عرضه های غیر منطقی به زیان بازار فولاد و سبب نوسانات شدید قیمت میلگرد قیمت پروفیل و سایر محصولات خواهد شد.

از مدیران فولاد خوزستان که جزء زحمت کشان صنعت فولاد کشور می باشند انتظار می رود با درایت و همت بیشتر فریاد سهامدار خود را به گوش مسئولان امر رسانده و حمایت تمام قدی را از پایه های صنعت کشور به عمل آورند؛ مبادا که روزی بی اعتمادی به بازار سرمایه باعث فلج شدن بزرگان صنعت کشور شود. این روند در بلند مدت سبب بهبود بازار فولاد و کنترل قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد قیمت پروفیل قوطی و سایر محصولات خواهد شد.

معامله شمش فولاد خوزستان که انجام شده تایید نگردید

گفتگو با تنی چند از کارگزاران بورس کالا ، موجبات تایید این خبر شده و هنوز نهادی پاسخگوی این وضع نیست . کارگزار فروشنده خبر عدم تایید معامله شمش خوزستان را اعلام کرد ولی هنوز توضیحی برای این فعالیت اعلام نشده است … شایعاتی مبنی بر عرضه مجدد شمش فولاد خوزستان در روز چهارشنبه ۳ مرداد شنیده می شود که  عرضه فقط مختص واحدهای تولیدی باشد ( تولید کنندگان مقاطع )

اما …

اگر از این زاویه ببینیم که عدم تایید این معامله به منظور جلوگیری از حضور شرکت های واسطه و احیانا سود جویی آنان باشد شاید منطقی تر به نظر برسد ولی از نگاه قیمتی این معامله نمی تواند تهییج کننده روند بازار شمش در روز جاری باشد چرا که اختلاف شمش معاملاتی با شمش عرضه شده در بازار آزاد ، بالای ۳۵۰ تومان است … شاید هم خود فولاد خوزستان از این اختلاف ناراضی باشد … هنوز نمی دانیم و در دست بررسی است.

هرچه که هست تصمیمات می بایست منطقی گرفته شود والا بازار فولاد و قیمت محصولات فولادی (به خصوص قیمت میلگرد و قیمت پروفیل قوطی ) فعلا رفتار خود را به بازار ارز گره می زند و گریزی از آن نیست.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری