0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

ثبات در بازار میلگرد دشوار شد

 • شمش ۲۸۰۰ تومانی در هر دو حوزه القایی و قوس؛ کار را برای حفظ قیمت میلگرد آجدار ۳۳۵۰ تومانی سخت می کند !

به گفته گزارشگر فولاد با توجه به این که متوسط نرخ شمش در هر دو حوزه تامین کنندگان مواد اولیه برای تولید میلگرد آجدار، با احتساب مالیات ارزش افزوده حدود ۲۸۰۰ تومان دیده می شود؛ با احتساب حداکثر ۳۵۰ تومان متوسط مارجین کشف شده این حوزه در سه ابتدایی سال ۹۷؛ انتظار قیمت میلگرد آجدار به طور متوسط ۳۱۵۰ تومان طبیعی به نظر می رسد و انتظار برای کاهش قیمت پروفیل و تیرآهن نیز غیر منطقی می باشد.

لذا میلگرد ۳۳۵۰ تومانی فعلی نشان دهنده حدود ۲۰۰ تومان به ازای هر کیلو حباب می باشد. با فرض بر این که وضعیت شمش هر دو حوزه ثابت باقی مانده و کاهش بیشتری را برای آن متصور نباشیم؛ دیر یا زود، قیمت پروفیل و میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات حوزه نورد می بایست تسلیم تخلیه این حباب گردد مگر این که روند فعلی بازار مجددا تحت تأثیر المان های ثانویه بازار دچار التهاب و هیجان گردد که این موضوع فعلا دور از انتظار دیده می شود.

کاهش جذابیت خرید ادامه خواهد داشت ؟

چرا که فعلا جذابیت خرید نه تنها در حوزه فولاد بلکه در اکثر حوزه های کالایی، حتی کالاهایی مثل سکه و یا خودروی مونتاژی که از وابستگی بیشتری به ارز برخوردار هستند؛ کم رنگ دیده می شود که این خود به احتمال کاهش بیشتر حوزه فولاد و قیمت میلگرد قیمت پروفیل و سایر محصولات قوت می بخشد.

بر اساس گزارشات دریافت شده از سطح بازار و منابع مطلع ، تقاضا برای شمش القایی از حوالی روز سه شنبه بهبود یافته است و معاملاتی انجام شده است که بیشتر معاملات در دامنه قیمتی ۲۸۰۰ تا ۲۸۲۰ تومان بوده است … گزارشات دریافتی در پایان روز جاری همچنین حکایت دارد که تقاضا برای محصولات کلاف و تیرآهن نسبت به یکشنبه ۱۷ تیر ماه  افزایش داشته است.

قیمت پروفیل

 ۲ خبر مهم فولادی

اول اینکه قیمت پروفیل ، روز گذشته روند افزایش قیمت داشته و بر اساس گزارشات رسیده از سوی کارشناسان مطلع ،  میانگین قیمت پروفیل با افزایش حدود ۳۰ تومانی ، در قیمت ۳۶۵۰ تومان خواهد بود.

دوم اینکه ، به نظر می رسد گندله ذوب اردکان ، بدون تقاضا از رینگ معاملاتی خارج شده است و ذوب آهن نیز یک سبد پروژه ای در بورس معامله کرده ( قیمت ۳۲۱۵ تومان ، بدون احتساب ارزش افزوده )

نگاهی به بازار مسکن

بازار مسکن سال ۱۳۹۷ را پس از پشت سر گذاشتن حدود شش ماه التهاب شروع کرد. تقریباً از نیمه دوم سال ۱۳۹۶ رشد قیمت در این بازار از نرخ تورم عمومی سبقت گرفت و تعداد معاملات افزایش یافت. متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران که در شهریورماه ۶/ ۴۷ میلیون ریال بود، با ۱/ ۲۱ درصد افزایش به ۶/ ۵۷ میلیون ریال در اسفند ماه رسید. تعداد معاملات هم افزایش چشمگیری داشت.

به خصوص در دی و بهمن که به اوج نسبی خود در چند سال اخیر رسید و از مرز ۱۸ هزار معامله در ماه عبور کرد. روند صعودی قیمت مسکن در این چند ماه موجب افزایش تقاضای سرمایه گذاری و حتی سفته بازی در این بازار شد و متقاضیان بیشتری، صرفاً به دلیل حفظ قدرت خرید پول، وارد این بازار شدند. از طرف دیگر سرعت بالای رشد نقدینگی و حجم عظیم نقدینگی ایجاد شده تا آن زمان که بخش قابل توجه آن به صورت شبه پول در سیستم بانکی انباشت شده بود این امکان را فراهم کرد که با وجود افزایش قیمت ها، همچنان تقاضا در بازار وجود داشته باشد.

در فروردین ۱۳۹۷، عمدتاً به دلیل تعطیلات سال نو و مطابق معمول سال های گذشته، معاملات کمتری در بخش مسکن صورت گرفت، اما در اردیبهشت به یکباره حتی از ۱۹ هزار معامله نیز فراتر رفت. تعداد معاملات در خرداد ۱۳۹۷ نسبت به اردیبهشت کاهش قابل توجهی داشت و به کمتر از ۱۵ هزار معامله رسید.

افزایش متقاضیان غیر مصرفی تهدید جدید بازار مسکن

یکی از دلایل این کاهش در تعداد معاملات همزمانی با ماه رمضان بود که به طور معمول نقل و انتقالات واحد مسکونی به نسبت قبل و بعد از آن کمتر است. متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در خرداد ۱۳۹۷ به ۱/ ۶۵ میلیون ریال رسید که ۸/ ۴۵ درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته و ۹/ ۸ درصد نسبت به ماه قبل از آن بیشتر است.

افزایش چشمگیر در تعداد معاملات در کنار شرایط خاص و پر نوسان اقتصاد کشور در این دوره زمانی موجب شده است قیمت های پیشنهادی عرضه کنندگان همچنان با شیب تند در حال افزایش باشد. این در حالی است که نه درآمد و نه تسهیلات بانکی در این مدت افزایش محسوسی نداشته که به معنی کاهش مستمر قدرت خرید خانوار است.

در این شرایط عمدتاً متقاضیان سرمایه ای یا سفته بازی با تبدیل دارایی های خود وارد بازار مسکن می شوند و به همین دلیل می توان گفت نسبت متقاضیان غیر مصرفی به متقاضیان مصرفی در بازار مسکن در حال افزایش است. تداوم این شرایط می تواند موجب کاهش تعداد معاملات در کنار افزایش قیمت ها شود.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری