آموزش سریع مراحل انجام جوشکاری اتصالات جوشی

4 ماه پیش4194بازدید0دیدگاه3.6امتیاز (8 رای)
آموزش سریع مراحل انجام جوشکاری اتصالات جوشی

اگر شما فرد کنجکاو و با دقتی در انواع پروژه‌ های صنعتی و غیر صنعتی باشید قطعاً ملاحظه کرده ‌اید که در بیشتر آن‌ ها برای کنار هم قرار دادن فلزات و چیزهای مختلف، باید به نحوی به همدیگر متصل شوند. معمولاً برای این کار از روش ‌های مختلفی مانند جوشکاری، لحیم ‌کاری، کوپلینک، اتصال چسبنده، اتصالات پیچی و... استفاده می‌ کنند. شما باید انواع نحوه اتصالات را بشناسید تا بر اساس کاربرد آن ‌ها بتوانید بهترین نوع اتصال را انتخاب کنید. در این مقاله می‌ خواهیم مزایا و معایب اتصالات جوشی را برایتان توضیح دهیم و به اهمیت آن در صنعت و انواع اتصالات جوشی بپردازیم؛ پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

آموزش سریع مراحل انجام جوشکاری اتصالات جوشی

انواع اتصالات در سازه های فلزی

برای اتصال تجهیزات و قطعات مختلف در هر پروژه ممکن است از روش ‌های متفاوتی استفاده شود که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. اتصالات مختلف در انواع سازه‌ های فلزی عبارتند از:

 • اتصالات جوشی
 • اتصالات سازه ‌های فلزی پیچ و مهره‌ ای
 • اتصالات پرچی

اتصالات پرچی سالیان سال است که دیگر طرفداران زیادی ندارد و جای خودش را به اتصالات پیچ و مهره داده است. اما با وجود تمام مزایا و معایب اتصالات جوشی، این نوع اتصالات امروزه کاربرد زیادی دارند. طبق آمار گزارش داده شده بیشترین خرابی در سازه ‌های فلزی هنگام بلایای طبیعی مانند زلزله تخریب اتصالات جوشی بوده است؛ زیرا این اتصالات در اثر فشار به ‌صورت ناگهانی شکسته می ‌شوند. از این ‌رو همه پیمانکاران تا جایی که بتوانند از اتصالات پیچ و مهره به جای جوش یا پرچ استفاده می‌ کنند.

اتصالات جوشی چیست؟

اتصالات جوشی به فرایندی گفته می ‌شود که در دمای بالا با ذوب کردن الکترود یا سیم ‌های فلزی خاص دو قطعه فلزی با آلیاژهای مختلف به همدیگر متصل می‌ شوند. یک اتصال جوش خوب و ایده ‌آل به اتصالی گفته می ‌شود که بعد از انجام کار به هیچ وجه جای جوش مشخص نباشد. اما متاسفانه به دلیل هزینه زیاد نیروهای متخصص در اجرای پروژه‌ ها به این نکته توجهی نمی ‌شود و به همین دلیل معمولا جوش‌ ها توسط افراد مبتدی و نابلدی انجام شده و بعد از کار جوش ‌ها کاملا مشخص هستند.

اهمیت اتصالات در سازه

اهمیت اتصالات در سازه

به طور کلی جوشکاری کاربردهای بسیار فراوانی در صنایع مختلف دارد و به همین دلیل در بازارهای جهانی و صنعت ‌های پر رونق نقش مهمی ایفا می ‌کند. از جمله این صنایع می ‌توان به خودروسازی، ساختمان ‌سازی، کشتی سازی و... اشاره کرد. از میان کاربردهای فراوان جوشکاری اولین و مهم ‌ترین آن ‌ها اتصالات جوشی می باشد که توسط آن می ‌توان دو قطعه فلزی یا غیر فلزی به ‌صورت هم جنس یا غیر همجنس را طی فرایندهای خاص به هم متصل کرد. با استفاده از اتصالات جوشی طیف گسترده‌ ای از مواد را می‌ توان به هم متصل نمود و همین امر باعث شده کاربرد و اهمیت زیادی در صنایع مختلف داشته باشد.

انواع جوشکاری و کاربرد آن

به‌ طور کلی می ‌توان گفت جوشکاری در دو نوع جوش‌ کاری ذوبی و جوش‌ کاری غیر ذوبی انجام می‌ شود. در ادامه به‌ صورت خلاصه هر کدام از انواع این فرایند ها را توضیح خواهیم داد:

انواع روش جوشکاری ذوبی

در این نوع جوشکاری، اتصال جوش توسط دستگاه ‌های ایجاد کننده حرارت زیاد مانند شعله، قوس الکتریکی، اشعه، لیزر و غیره عمل ذوب الکترود انجام شده و دو قطعه به هم متصل می ‌شوند. بلافاصله بعد از برداشتن منبع حرارتی با ایجاد یک شوک سرمایی الکترود ذوب شده منجمد می ‌شود و مانند یک چسب بین دو قطعه عمل می‌ کند. هر چقدر تخصص فردی که این کار را انجام می‌ دهد در زمینه جوش بیشتر باشد منطقه کوچک ‌تری را ذوب کرده و اتصال سریع ‌تر انجام می‌ شود.

فرایندهای جوشکاری غیر ذوبی

در این روش همانطور که از نامش مشخص است دیگر از منابع حرارتی مانند شعله برای آب کردن فلز و چسباندن دو قطعه استفاده نمی‌ شود. در واقع در این روش با اعمال فشار و تغییر شکل، دو قطعه به هم متصل می ‌شوند. به همین دلیل این نوع جوش ‌ها بیشتر برای فلزات نرم مانند نقره، مس و آلومینیوم کاربرد دارد اما برای فلزات سختی مثل فولاد باید با استفاده از حرارت جوش را انجام داد.

انواع اتصالات جوشی در ساختمان

اتصالات جوشی انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن ‌ها برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. از جمله انواع اتصالات جوشی می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اتصال لب به لب در جوشکاری

در این نوع اتصال انتهای دو قسمت با یکدیگر یا در امتداد هم جوش می‌ خورند. به همین دلیل این نوع اتصال از نظر اجرایی ساده ‌ترین و رایج‌ ترین نوع اتصالات جوشی است. از این روش برای اتصال قطعات ساختمانی، لوله‌ ها، دریچه‌ ها و تجهیزات دیگر استفاده می ‌کنند.

 • جوشکاری گوشه

در اتصال گوشه معمولا دو قطعه با زاویه 90 درجه در کنار هم قرار گرفته و به هم جوش می ‌خورند. از این نوع اتصال در صنایع ورق فلزی، ساخت انواع قاب ‌ها، جعبه ‌ها و یا سازه ‌های پیچیده استفاده می ‌شود.

 • جوشکاری پوششی

همان ‌طور که از نام این روش مشخص است در این نوع اتصال یک قطعه بالا و یک قطعه پایین و یا به ‌صورت مجاور طوری قرار می ‌گیرند که کاملا همدیگر را بپوشانند. معمولا برای اتصال قطعات با ضخامت‌ های متفاوت از این اتصال استفاده می ‌شود. همچنین این اتصال در ساخت تجهیزات صنعتی و ورزشی کاربرد فراوانی دارد.

 • اتصال جوشی سپری

اتصال سپری به اتصالی شبیه T گفته می ‌شود که در آن دو قطعه با زاویه 90 درجه در مرکز به هم جوش می‌ خورند یا لبه یک قطعه دقیقا در وسط قطعه دیگر با زاویه 90 درجه قرار می ‌گیرد. از این اتصال به وفور در انواع اتصالات جوشی ساختمان ‌ها استفاده می ‌شود و همچنین در ساخت ماشین آلات کاربرد زیادی دارد.

 • اتصال جوشی لبه یا پیشانی

این اتصال نوعی مفصل است که به لبه‌ های دو قطعه فولادی وصل می ‌شود و بیشتر برای اتصالات قطعات ورق فلزی کاربرد دارد. در این نوع اتصال لبه ‌ها به راحتی کنار هم قرار گرفته و جوش می ‌خورند.

انواع اتصالات جوشی در ساختمان

مراحل انجام جوشکاری

چند روش برای جوشکاری وجود دارد، بنابراین ما در اینجا نمی ‌توانیم به جزئیات همه آن‌ ها بپردازیم. تنها به نام بردن انواع آن ‌ها بسنده می‌ کنیم تا در صورت تمایل بیشتر درباره آن ‌ها مطالعه کنید. این روش‌ ها شامل موارد زیر می‌ باشند:

 • جوشکاری TIG
 • جوش استیک
 • جوشکاری هیدروژن اتمی
 • جوشکاری قوس پلاسما
 • جوشکاری الکترو اسلاگ
 • جوشکاری قوس‌ دار هسته ‌ای
 • جوشکاری MIG
 • جوشکاری قوس فلزی محافظ
 • جوشکاری قوس غوطه ور
 • جوشکاری اصطکاکی-همزن
 • جوشکاری نبض مغناطیسی

مزایا و معایب اتصالات جوشی

مزایای اتصالات جوشی

 1. سازه ‌هایی که جوش داده می ‌شوند معمولاً بسیار سبک‌ تر از آن ‌هایی هستند که پرچ می ‌شوند.
 2. مواد جوش داده شده معمولاً بسیار کارآمد تر از مواد پرچ ‌شده هستند.
 3. ایجاد تغییر در اتصالات جوش داده شده بسیار راحت ‌تر از اتصالات پرچ شده است.
 4. جوش ‌ها از نظر زیبایی بهتر از پرچ ‌ها می ‌باشند.
 5. جوش ‌ها همچنین بسیار مقاوم‌ تر از سازه ‌های پرچ‌ شده هستند.
 6. زمان مورد نیاز برای جوشکاری کمتر از اتصالات پرچ است.
 7. جوش دادن اشکال استوانه ‌ای مانند لوله ‌ها آسان‌ تر از پرچ کرن آن ‌ها می ‌باشد.
 8. از آنجا که برای جوشکاری سوراخ لازم نیست، بنابراین از سطح نیز کاسته نمی ‌شود و قطعات سازه در گرفتن بار مؤثرتر هستند.
 9. در جوشکاری صفحات پرکننده، صفحات gusseted، زاویه اتصال و غیره استفاده نمی ‌شود که این موضوع منجر به کاهش وزن کلی سازه خواهد شد.
 10. اتصالات جوش داده شده مقرون ‌به‌ صرفه تر هستند، زیرا نیروی کار کمتر و مواد کمتری نیاز دارند.
 11. کارایی اتصال جوش داده شده بیشتر از اتصال پرچ است.
 12. با فرآیند جوشکاری می‌ توان اتصالات صلب و سخت تهیه کرد.
 13. تناوب و اضافه شدن ساختار به سازه موجود با استفاده از جوشکاری آسان است.
 14. در هنگام فرآیند جوش هیچ سروصدایی مانند پرچ کردن تولید نمی ‌شود.
 15. فرآیند جوشکاری در مقایسه با پرچ‌ کاری به فضای کار کمتری نیاز دارد.
 16. اتصالات جوشی برای جوش دادن لبه ‌های فلزی بدون نیاز به همپوشانی مناسب است.
 17. جوشکاری در هر مکانی روی سازه قابل اجرا می ‌باشد.

معایب اتصالات جوشی

 1. در اتصالاتی که قابلیت جوش خوردن را دارند باید از نمادهای جوشکاری استفاده شود؛ بنابراین فرد انجام دهنده این کار باید مهارت و دانش کافی در مورد این نمادها داشته باشد.
 2. فرآیند گرمایش و سرمایش در اتصالات جوشی، گاهی اوقات مواد جوش داده شده را تحریف می‌ کند.
 3. امکان ترک خوردن اتصالاتی که با جوش به هم وصل شده ‌اند وجود دارد؛ زیرا این نوع فلزات در صورت انقباض و انبساط تحمل نداشته و سریعاً متلاشی می ‌شوند یا ترک بر می ‌دارند.
 4. بررسی نقص‌ های جوشکاری و از بین بردن آن ‌ها بسیار خسته ‌کننده ‌تر از کار پرچ کردن است.
 5. اتصالات جوشی شکننده ‌تر هستند و بنابراین قدرت خستگی آن ‌ها از اعضای متصل کمتر است.
 6. نیروی کار ماهر و برق‌ کار برای جوشکاری مورد نیاز است.

6 نکته طلایی در انتخاب روش اتصالات فلزی

قبل از اینکه روش اتصال را انتخاب کنید برای مناسب ‌ترین انتخاب باید پیش خودتان به چند سؤال در مورد آن روش خاص پاسخ دهید. این سؤالات عبارت ‌اند از:

 1. دوست دارید محصول نهایی چگونه به نظر برسد؟
 2. دقیقاً از چه موادی استفاده می ‌کنید؟
 3. دوام مواد چقدر است؟
 4. مواد با چه نوع تنش‌ هایی روبرو می ‌شوند؟
 5. محصول در چه محیطی قرار خواهد گرفت؟
 6. تعمیر و نگهداری آن‌ ها به چه شکلی است؟

بعد از اینکه پاسخ دقیقی برای این سوالات در مورد اتصال مورد نظر پیدا کردید به راحتی می ‌توانید تصمیم بگیرید که چه نوع اتصالی برای پروژه مد نظر شما بهترین نتیجه را خواهد داشت.

سخن آخر

همان ‌طور که ملاحظه کردید اتصالات دو قطعه در سازه‌ های فلزی با روش‌ های مختلفی انجام می ‌شود که هر کدام معایب و مزایای خاص خودشان را دارند؛ بنابراین بر حسب کاربرد پروژه و تغییرات دمایی که در حین بهره‌ برداری از پروژه اتفاق می‌ افتد و مواردی مانند بودجه و نیروی کار، مهندسین پیمانکار باید همه مزایا و معایب انواع روش ‌ها را بررسی کرده و بهترین روش را انتخاب کنند.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد