ترک و صدا در آپارتمان : دلایل و راه حل ها

احتمالا برای شما هم پیش آمده که در آپارتمان­ خود با ترک­ ساختمان مختلف خصوصا ترک مویی مواجه شده باشید و از سقف و دیوار خانه در طول روز صدای ناهنجار شما را آزرده خاطر کند. اگر میخواهید از علت آن مطلع شوید و راه حل آن را متوجه شوید این ویدئو را تا انتها بینید.

یکی از مشکلاتی که در ساختمان­های بتنی زیاد مشاهده می شود، ترک­ها و صداها هستن. ترک­ها علت­های مختلفی دارند. همانند وقت­هایی که فونداسیون به خاطر رطوبت، فشار طبقات دیگر یا بی مقاومتی خاک افت می­کند و یا هنگامی که اشتباهاتی در اجرای طراحی سازه اتفاق می­افتد. همچنین، آتش ­سوزی، گودبرداری، نوع مصالح مصرفی، همگن نبودن مصالح مانند سفیدكاری روی لوله‌های كولر، ستون‌ها و دودكش‌ها همگی از دلایل ترک­خوردگی به­ ویژه ترک مویی هستند.

ضمنا خوب است بدانید ترک­ها ممکنه سازه­ ای یا غیرسازه ای باشند که هرکدام­ ترک­های زنده و مرده رو شامل می شوند.

ترک­های سازه ­ای و غیرسازه­ ای و ترک ­های زنده و مرده چیست ؟

ترک‌ هایی که عرض و عمق­ آنها کم است، غیرسازه‌ ای­ هستن و از نظر تخریب ساختمان و خطرات جانی مشکلی ایجاد نمی ­کنند. ولی ترک‌ هایی که عرض آنها ، 1.5 تا 2 میلی­متره و عمق­ آنها 1.5 تا 2 سانتی­متر می باشد، ترک‌ های سازه‌ ای هستند و ممکنه باعث تخریب و  آسیب‌ های جانی شوند.

در مقابل ، ترک زنده یعنی ضخامت ترک به مرور زیاد می شود اما ترک­های مرده به شکل نخواهد بود. در مواجه با ترک­های زنده اول باید جلوی رشد آنها را گرفت و بعد به ترمیم و مقاوم­ سازی پرداخت. در نتیجه تا وقتی ترک زنده در دیوارهای حمال یا باربر به وجود نیامده است ، هیچ خطری شما را تهدید نمی‌کند.

روش تشخیص ترک زنده و مرده چیست ؟

کافیست یک تیکه‌ شیشه رو با گچ زنده روی ترک بچسبانید، اگه بعد از مدتی مشاهده کردید، شیشه از گچ دیوار جدا می شود و یا شیشه شکسته است ، کمی نگران کننده است. ترک­ها آرام آرام رشد می‌ کنند، پس برای تست آن باید صبور باشید. در کل، وقتی ترک مویی یا ریز، ایجاد می شود، با خالی كردن اطراف­ آن و با ‌كشته­ كشی‌ و كشیدن پنبه آب روی سطوح، این ترک‌ ها گرفته می شود و آماده نقاشی می شوند.

علت ایجاد صدای ناهنجار در ساختمان های نوساز چیست؟

یکی از دلایل ایجاد صدای ناهنجار میتواند انقباض و انبساط مصالح بکار رفته در ساختمان خصوصا یونولیت باشد که جای نگرانی نیست.

به غیر  از آن ، باید چند موضوع دیگر رو هم در نظر بگیرید:

آیا صدا، در ساعت­های خاصی در طول روز هست؟

صدای با باز و بسته کردن شیر آب و استفاده از فاضلاب همزمان است؟

با شروع ماه های سرد سال شروع شده یا از قبل آن هم بوده است؟

از چه سیستم گرمایشی در ساختمان استفاده می کنید؟

بعد از تشخیص موضوع، بعضا توصیه میشود در سقف از رابیتس تخت استفاده کنید و دوباره روی اون رو گچ کاری کنید.

رابیتس چیست؟

رابیتس یا به اصطلاح عام «راویز»، یک ورق مشبک فلزیه که برای گچ­کاری سقف، سیمان­کاری نما و نگهداری ملات برای سنگ­کاری استفاده میشود و مقاومت و دوام بالایی دارد.

راه حل دیگر هم این است  که سقف کاذب رو از قسمتی که زیبایی­ آن خراب نشود، به­ وسیله مته باریک، سوراخ کنید تا اثرات انقباض و انبساط، فشار و مکش هوای محبوس بین سقف کاذب و سقف اصلی حذف شود.

اگر پشت ­بام خانه شما ایزوگام می باشد، بررسی کنید در محل صدا آیا ترک مویی در مشمع دیده میشود یا خیر.

امیدواریم با این دلایل و راه ­حل­ها، بتوانید مشکل رو درست، تشخیص دهید، و آن را برطرف کنید.

ترک و صدا در آپارتمان : دلایل و راه حل ها
احتمالا برای شما هم پیش آمده که در آپارتمان­ خود با ترک­ ساختمان مختلف خصوصا ترک مویی مواجه شده باشید و از سقف و دیوار خانه در طول روز صدای ناهنجار شما را آزرده خاطر کند. اگر میخواهید از علت آن مطلع شوید و راه حل آن را متوجه شوید این ویدئو را تا انته...
341 بازدید
4:10
2 ماه پیش
توسط سردبیر
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0