تحلیل هفتگی بازار فولاد هفته سوم آذر 98

3 سال پیش1508بازدید0دیدگاه1امتیاز (1 رای)
تحلیل هفتگی بازار فولاد هفته سوم آذر 98

بازار پر تلاطم فولاد در هفته های پایانی پاییز

در روز شنبه سومین هفته آذر برآورد تقریبی شاخص متوسط قیمت روز میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۷۰۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ محاسبه شد؛ که نسبت به پنج شنبه هفته گذشته؛ به طور تقریبی و متوسط افزایش قیمت کیلویی ۴۵ تومان را در این بازار به ثبت رساند. همچنین شنیده های بازار قوطی و پروفیل در روز شنبه از برخی مبادی این حوزه در خصوص نرخ کاربردی محصول تولید شده از ورق ضخامت ۲ میلی متر حول و حوش ۶۵۵۰ تا ۶۶۵۰ تومان +vat و نسبت به روز پنج شنبه هفته گذشته تقریبا ثابت اعلام گردید. بازار طلا متاسفانه همچنان که از بازار طلافروشان و اتحادیه تهران شنیده شد در نخستین روز هفته بی رحمانه تاخت و تاز کرد چنانکه مظنه طلای تهران مرز بی سابقه ۲ میلیون تومان را با نزدیک شدن گرم ۱۸ عیار به ۴۶۵ هزار تومان در نوردیده و سکه طرح جدید نیز با عبور از ۴ میلیون و ششصد هزار تومان سد شکنی نموده است و نکته قابل تامل اینکه این اتفاقات علیرغم کاهش حدودا ۱۵ دلاری انس جهانی طلا در روز جاری حادث شده است؛ بانک مرکزی معتقد است که این اتفاقات گذراست و بر این بازار تسلط دارد و به زودی التهابات بازار ارز فروکش خواهد کرد؛ امیدوار هستیم به این وعده‌ ها و حداقل بازگشت ثبات و توقف روند افزایشی بازار ارز...

در روز یکشنبه برآورد تقریبی شاخص متوسط قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۷۷۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ محاسبه شد؛ که نسبت به روز گذشته؛ به طور تقریبی و متوسط افزایش قیمت کیلویی ۷۵ تومان را در این بازار به ثبت رسانده است. برخی شنیده ها از بازار ناودانی و نبشی حکایت از عرضه‌ کنندگان محدود این حوزه دارد؛ شکفته مشهد دو روزی است که فروش ندارد؛ ناب تبریز هم برخی شنیده ها حول و حوش ۵۰۰۰ تا نهایتا ۵۲۰۰ تومان +vat حکایت دارد؛ مگا استیل و فولاد اشتهارد حول و حوش ۵۰۰۰ تا ۵۱۰۰ تومان +vat ؛ در برخی از انبارهای تهران هم پیشنهاد ناودانی شکفته و ناب تبریز را حول و حوش ۵۱۵۰ تا ۵۲۵۰ تومان +vat شنیدیم.

آخرین شنیده ها از بازار تیرآهن ذوبی نیز در برخی از انبارهای پایتخت؛ پیشنهاد برخی از بنکداران؛ پس از چند مرحله خیز افزایش قیمت های صورت گرفته در چند روز گذشته؛ در دومین روز هفته به صورت جسته و گریخته و تقریبا اگر بتوان گفت تقریبا ثابت دیده شد. التهاب روز دوشنبه بازار فولاد در حالی با نوسان تقریبی ۱۰۰ تا بیش از کیلویی ۲۰۰ تومان در حوزه ها و مبادی مختلف زیر مجموعه این بازار حادث شد که نگاه آن ها به افزایش قابل توجه تابلوی صرافی ملی در روز جاری بود؛ در حالی که مانور صرافی ملی در روز جاری به نوعی خیز برای برابری و هضم بازار آزاد بود نه پیش قراولی افزایش قیمت ارز در بازار ... ! در واقع بازار آزاد ارز روز دوشنبه و در نخستین فعالیت ها به اندازه صرافی ملی نوسان نداشت.

یکی از نشانه های متفاوت بازار طلا در سومین روز هفته؛ به جهت آنالیز دلار طلا؛ علی رغم افزایش حدودا ۴ دلاری انس جهانی در روز جاری؛ پس از نوسانات متعدد نرخ طلا در روز جاری؛ ثبات نسبی در نرخ مظنه طلای داخلی و نرخ سکه بوده که نشان از نخستین نشانه ها از عقب نشینی دلار طلا در روز جاری دارد.

هر چند که برای قضاوت و نتیجه‌ گیری هنوز زود است اما ...

عقب نشینی دلار طلا اگر ادامه پیدا کند؛ نشانگر نخستین گام ها در جهت عقب ‌نشینی یا توقف روند افزایشی بازار آزاد ارز خواهد بود که این به معنای شیپور عقب ‌نشینی یا دستور توقف روند افزایشی در بازارهای کالایی خواهد بود.

 البته اگر و تنها اگر به شرطی که این روند در بازار ارز ادامه پیدا کند ... می بایست منتظر ادامه تحولات بازار ارز ماند تا ببینیم چه می‌شود ... ؟!

به طور کلی در روز دوشنبه برآورد تقریبی شاخص متوسط نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۹۰۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ محاسبه شد؛ که نسبت به روز گذشته؛ به طور تقریبی و متوسط افزایش قیمت کیلویی ۱۲۵ تومان را در این بازار به ثبت رسانده است. نکته قابل تامل عدم حضور برخی از مبادی در خصوص اعلام قیمت و فروش در روز جاری بود؛ این مبادی یا از خرید شمش جا مانده‌ اند و در حال حاضر تا حصول آرامش بازار کنار نشسته ‌اند یا ترجیح آن ها فروش در سطوح بالاتر قیمت هاست.

در روز سه ‌شنبه برآورد تقریبی شاخص متوسط قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی بنا بر برخی شنیده ها در گرماگرم و بهبوهه التهابات دلار ۱۴ تومانی؛ با رقم حدودی ۵۰۰۰ تومان به ازای هر کیلو (با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ محاسبه شد؛ که نسبت به روز گذشته؛ به طور تقریبی و متوسط افزایش قیمت کیلویی ۱۰۰ تومان را در این بازار به ثبت رسانده است. گفتنی است که به مجرد عقب ‌نشینی بازار ارز در دقایق پایانی بازار؛ برخی تُجار با سرعت عملی که از خود نشان دادند، بلافاصله تغییر جهت داده و با کاهش ۵۰ تا گاها ۱۵۰ تومانی نسبت به نقطه اوج قیمت های شنیده شده بازار؛ با پیشنهاد محصول در اختیار خود سعی در جذب مشتری داشتند.

فرجام فعالیت بعد ظهر بازار طلا در چهارمین روز هفته در خلال عدم حضور قیم بازار ارز یا همان بانک مرکزی و صرافی ملی، خوشبختانه پس از سیگنال های امیدوار کننده ساتع شده از سمت بازار ارز تا قبل از تعطیل شدن فعالیت صرافی ملی تا ساعت ۱۷؛ امیدوارکننده دیده شد چرا که خلاصه کارنامه فعالیت بازار طلای پایتخت علی رغم افزایش حدودا ۳ دلاری انس جهانی، روند نزولی را در فصل پایانی فعالیت آخر وقت این بازار و در کلیات نشان می ‌دهد که این یعنی تمهیدات بازارساز در کنترل بازار آزاد ارز تا حدودی موثر واقع شده و می توان به ادامه التیام یا به نوعی ثبات و یا حتی عقب‌ نشینی بازار اسکناس ارز در روز آتی و متعاقب آن انتظار بازگشت آرامش به بازارهای کالایی مثل بازار داخلی فولاد امیدوار بود.

روز چهارشنبه نیز برآورد تقریبی شاخص متوسط قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی بنا بر برخی شنیده ها؛ با رقم حدودی ۴۹۷۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ محاسبه شد؛ که نسبت به روز گذشته؛ به طور تقریبی و متوسط کاهش قیمت کیلویی ۳۰- تومان را در این بازار به ثبت رسانده است.

بسیاری از مخاطبین بزرگوار عنوان نموده ‌اند که تکلیف چیست و چه کار باید کرد؛ روند بی‌ پروای صعودی قیمت ها در این روزها آرامش را از کسبه بازار سلب نموده و به اضطراب و مشکلات آن ها بیش از پیش افزوده است؛ به جهت همفکری و هم‌ دلی در حد بضاعت پیش تر خدمت شما بزرگواران عرض شد که ورود به بازار و تزریق سرمایه مازاد در این برهه زمانی و با توجه به صحبت های جناب آقای همتی بسیار پرخطر و پر ریسک است؛ بهترین استراتژی به منظور ادامه فعالیت در روند فعلی بازار فولاد؛ از این دست گرفتن و از آن دست فروختن است؛ یعنی در واقع به همان اندازه ای که مشتری مصرف کننده در طول روز مراجعه کرده و خرید می‌کند به همان اندازه هم جایگزین شود تا ببینیم فرجام این ماجرا به کجا خواهد انجامید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد