میلگرد کلاف چیست؟

4 ماه پیش6313بازدید0دیدگاه2.8امتیاز (30 رای)
میلگرد کلاف چیست؟

معرفی محصول کلاف میلگرد و کلاف بندی ساختمان

به طور کلی میلگردها به دو نوع ساده و آجدار تقسیم بندی می شوند. در تقسیم بندی دیگر این محصولات را می توان به دو صورت شاخه ای و کلاف دسته بندی کرد. میلگرد کلاف همان طور که از نامش مشخص است به صورت کلاف های به هم پیچیده می باشد. در ادامه قصد داریم شما را با خصوصیات و کاربردهاو قیمت کلاف آشنا کنیم.

مشخصات میلگرد کلاف

این محصول در دو دسته کلاف آجدار و ساده در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. سایز میلگرد کلاف از میزان 5.5 تا 16 میلی متر می باشد که سایزهای 5.5 تا 8 با اصطلاح مفتول (وایر) در بازار شناخته می شوند. لازم به ذکر است که این محصول در کارخانجات حداکثر تا سایز 12 تولید گردیده و سایزهای بالاتر بعضا به صورت سفارشی می باشد. به طور کلی سایز میلگردها در دسته های زیر قرار می گیرد:

 • میلگرد 5.5 کلاف ساده RST34
 • میلگرد 6.5 کلاف ساده RST34
 • میلگرد 8 کلاف ساده RST34
 • میلگرد 10 کلاف ساده RST34

همچنین کلاف آجدار به دو دسته A2 و A3 تقسیم بندی می شوند. میلگرد کلاف معمولا در صنایع پایین دستی مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد میلگرد کلاف

از کاربردهای میلگرد کلاف می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • ساختمانی
 • خرپا و تیرچه
 • سیم بکسل
 • سیم خاردار
 • زنجیر فلزی
 • میخ و پیچ و پرچ
 • صنایع الکترودسازی و جوشکاری
 • توری حصاری و فنس و گابیون
 • صنایع فنر سازی
 • سایر فولاد زیردستی و فولاد تبدیلی
 • مفتول خوش تراش

کاربرد میلگرد کلاف

به طور کلی مفتول در دسته محصولات نیمه تمام قرار می گیرد. این محصول در صنعت برای ساخت سیم مورد استفاده قرار گرفته و از طریق نورد بیلت و شمش در کارخانه نورد تولید می گردد. محصول نیمه نهایی تولید شده توسط شمش و بیلت پس از کشش سرد به سیم تبدیل می شود. در روش نورد گرم ابتدا شمش های فولادی به درون کوره های حرارتی نورد ریخته می شود و بعد از نیل به درجه حرارت مورد نظر برای عملیات نورد به خطوط تولید منتقل می گردد. میلگرد کلاف با نام وایررود نیز در صنعت شناخته می شود و به عنوان مواد اولیه تمامی مفتول های خاص صنعتی و گالوانیزه و آرماتوربندی به کار می رود.

پس از تولید میلگردها ، با استفاده از دستگاه مورد نظر به صورت کلاف دسته بندی می گردد. فولادی که برای تولید میلگرد مفتول استفاده می گردد به وسیله تمامی فرآیندهای فولادسازی نظیر کوره روباز و کوره قوس الکتریکی و کنورتور تهیه می گردد. این محصول از شمش بیلت و توسط نورد گرم تولید می شود و به عنوان یک محصول نیمه نهایی در صنعت شناخته شده و پس از طی مراحل کشش سرد به انواع سیم تبدیل می گردد.

پس از تولید مفتول در مرحله نهایی به شکل کلاف در می آید. قطر داخلی این کلاف ها  به میزان 85 میلی متر می باشد و وزن آن ها نیز حدود 22000 کیلوگرم است. ابعاد و وزن این کلاف ها توسط ظرفیت کارخانه نورد تولیدی تعیین می گردد و با جوشکاری کلاف ها وزن های بیشتری از آن حاصل می گردد. از انواع مفتول ها به موارد زیر می توان اشاره کرد

وایر رود کم کربن

این محصول دارای درصد کربن پایینی بوده و قابلیت کشش پذیری بالایی دارد. وایرراد کم کربن امکان جوش پذیری بالا داشته و آنالیز شیمیایی آن ها به گونه ای است که امکان جوش پذیری بالایی را در حین عبور از دوره های کشش در سرعت بالا دارد. از دیگر قابلیت های این محصول می توان به چکش خواری بالا، قابلیت نورد در حالت سرد و قابلیت کنترل ازدیاد طول مناسب می توان اشاره کرد.

مشخصات میلگرد کلاف

وایررود با کربن متوسط و پرکربن

از مصارف این مفتول ها می توان به صنعت تایر و لاستیک، تولید انواع فنر، سیم و سازه های پیش تنیده سیم بکسل و سیم پیانو اشاره کرد. مشخصات شیمیایی آن ها در جدول زیر آورده شده است.

مشخصات کلاف میلگرد

مشخصات کلاف میلگرد

مفتول ها جهت تولید سیم های جوش و الکترود

این محصولات برای تولید انواع سیم جوش و الکترودها از رده B7018 تا E6010 مورد استفاده قرار گرفته و برای تولید آن ها از فولادهای جوشان، نیمه آرام و یا کاملا آرام استفاده می گردد.

مشخصات کلاف

از کارخانجات تولید میلگرد کلاف می توان به کلاف ذوب آهن اصفهان، نطنز، کاشان و یزد احرامیان اشاره کرد. در ادامه به بررسی مشخصات کلاف میلگرد ذوب آهن اصفهان می پردازیم.

به طور کلی کلاف مفتول تولیدی در کارخانه ذوب آهن اصفهان به دو نوع صنعتی و ساختمانی تقسیم بندی می شوند. مفتول کلاف و میلگردهای صنعتی تولید شده در شرکت ذوب آهن اصفهان مطابق با جداول زیر تهیه گردیده و به بازار عرضه می شود.

مشخصات ابعادی و وزن مفتول های کلاف

وزن کلاف میلگرد

ترکیب شیمیایی مفتول کلاف و میلگردهای صنعتی

ترکیب شیمیایی مفتول

خواص مکانیکی مفتول کلاف و میلگردهای صنعتی

خواص مکانیکی کلاف

فرآیند کشش مفتول

در این فرآیند با عبور یک مفتول از میان قالب کشش سطح مقطع آن را کاهش می دهند. این فرآیند در سیم کشی برق، فنرها، گیره های کاغذ و تولید انواع سیم های مفتولی مورد استفاده قرار می گیرد. تفاوت این فرآیند با فرآیند اکستروژن این است که در کشش ، مفتول از میان قالب کشیده شده در حالی که در فرآیند اکستروژن از میان قالب هل داده می شود. کاهش سطح مقطع در مفتول هایی با مقطع کوچک در حدود 25-15 درصد و در مفتول هایی با مقطع بزرگ در حدود 45-20 درصد می باشد.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد